Skocz do zawartości
astromaster

Astrofotografia ze statywu

Rekomendowane odpowiedzi

Uwielbiam zdjęcia drogi mlecznej, pytanie techniczne - Jak udało Ci się wyostrzyć tak dobrze gwiazdy ? Kiedyś próbowałem takie zdj zrobić to wyszły bardziej placki niż igiełki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Uwielbiam zdjęcia drogi mlecznej, pytanie techniczne - Jak udało Ci się wyostrzyć tak dobrze gwiazdy ? Kiedyś próbowałem takie zdj zrobić to wyszły bardziej placki niż igiełki. 

Zależy jakim obiektywem chciałes wykonać zdjęcie. Niektóre (szczególnie te stasze)  są po prostu tak miękkie, że wyostrzenie na gwieździe jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji gwiazdka zawsze będzie plackiem. Ja tą Sigmą ostrzyłem na LV w powiększeniu 10x, z resztą to moja jedyna metoda ustawiania ostrości w ogóle. Ogniskowanie tą Sigmą to czysta przyjemność, ponieważ ma wspaniałą rozdzielczość oraz zabójczą ostrość. Żeby jeszcze AF chciał lepiej pracować na fotkach dziennych, to już niczego do szczęścia by nie brakowało. Trzeba chyba pomysleć nad urządzeniem Sigma USB Dock.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może podepnę się do tematu. Kwadrat Pegaza z piątku; Canon 600D, 18mm, F/3.5, ISO1600. Stack 10 klatek po 15 sekund (łącznie 2,5 minuty) + 3 darki:

post-667-0-62076600-1383390712_thumb.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo przyjemne fotki dla oka, Widać że można zwykłą lustrzanką na statywie robić bardzo dobre fotki :-)

Wysyłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Temat podpiąłem bo jest to pierwszy nieraz krok w astrofotografię i mogą się przydać dane o zdjęciach.

A nie trzeba super sprzętu aby zacząć a-foto. I zapraszam do prezentowania swoich prac ze zwykłych statywów.

Edit Mod.

Temat poczyściłem ze zbędnych postów i proszę o wstawianie zdjęć zgodnie z tytułem wątku i zamierzeniem autora a zrobi nam się pokaźna biblioteka zdjęć ze statywu fotograficznego 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bark śniegu i dobra pogoda (co o tej porze roku niezmiernie rzadko się zdarza) umożliwiły dojazd na miejscówkę z reguły niedostępną zimą,

Kilka fotek z Canona, pojedyncze strzały, ISO1600, czas 10-15s, 18mm, F/3,5.

Jowisz:

post-667-0-09086100-1387819283_thumb.jpg

Wenus nad łuną Żywca:

post-667-0-01076700-1387819336_thumb.jpg

Woźnica:

post-667-0-25811300-1387819398_thumb.jpg

Woźnica, Perseusz i Plejady:

post-667-0-51124800-1387819457_thumb.jpg

Kasjopea i okolice:

post-667-0-66344400-1387819497_thumb.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pogoda bardzo dobra, toteż postanowiłem sfocić Oriona z ogródka :)

Canon 600D, 18mm, F/3,5, ISO1600 i ISO800, 3 darki. Łączny czas naświetlania 5 min 40s.

post-667-0-22504300-1388783508_thumb.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fajny!. Ogniskowa zbliżona do naszego oka...daje wyobrażenie  jak widać Oriona pod b. ciemnym niebem! :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

YES

Przypuszczam, że, po kliknięciu powyższego zdjęcia, patrząc na ekran z odległości rutynowej (50 cm) wielu z forumowiczów zobaczy M42

w takiej wielkości jak w naturze; gołym okiem.  To tak od strony teoretycznej oceniam. Ostatni raz przesliczną M42 widziałem 45 lat temu na wsi nad Wisłą niedaleko Szczucina, w Wigilę, z sadu za domem dziadka i babci. Jako 8 latek. Jej widok wtedy mnie zafascynował ale dopiero po latach skojarzylem że to zapewne była mgławica w Orionie.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

YES

Przypuszczam, że, po kliknięciu powyższego zdjęcia, patrząc na ekran z odległości rutynowej (50 cm) wielu z forumowiczów zobaczy M42

w takiej wielkości jak w naturze; gołym okiem.  To tak od strony teoretycznej oceniam. Ostatni raz przesliczną M42 widziałem 45 lat temu na wsi nad Wisłą niedaleko Szczucina, w Wigilę, z sadu za domem dziadka i babci. Jako 8 latek. Jej widok wtedy mnie zafascynował ale dopiero po latach skojarzylem że to zapewne była mgławica w Orionie.

Pozdrawiam

Do Zatomia przyjedź, będzie retrospekcja ;)
  • Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki.

Nie zapominam jednak, że latka lecą. takiej źrenicy wejściowej (i jasności subiektywnej powierzchniowej) już raczej nie "odpalę" 

chyba, że po atropinie :)  ;)

Kusisz, a jeszcze jak tam pewna Anna będzie to może rzeczywiście jakąś tanią linią przylecę. UPS. ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aż wstyd pokazywać co sfotografowałam, ale narazie zaczynam 'zabawę' z astrofotografia zawsze mnie to bardzo interesowało tylko nigdy nie było czasu ani sprzętu tutaj kilka zdjęć które udało mi się zrobić Canonem 1000 D i teleobiektywem Sigma 70-300

post-2952-0-04685100-1388925507_thumb.jp

post-2952-0-34785000-1388925508_thumb.jp

post-2952-0-69861800-1388925509_thumb.jp

post-2952-0-38577700-1388925511_thumb.jp

Przypadkiem złapałam też takie obiekty:

post-2952-0-54147200-1388925560_thumb.jp

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Większość z nas tak zaczynała, tu proszę kolegów od foto statywowego aby koleżankę naprowadzili co i jak robić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najważniejsze że są chęci i Cię to interesuje. Postaraj się robić szerokim kadrem. Ja zaczynałem zabawę cyfrowym aparatem i się cieszyłem, że coś złapałem. Życzę wytrwałości.

EDIT:

Ustaw czas naświetlania przy szerokim kadrze na 15s i iso 800. Potem przejrzyj zdjęcia  i eksperymentalnie zmieniaj czasy naświetlania. Ja nie przekraczałem czasu 25sek przy obiektywie 70mm a 30 sek to już dużo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierwsze koty za płoty :)

Te obiekty na ostatnim zdjęciu to gwiazdki, tylko statyw musiał Ci się poruszyć

Ale przecież jakby się poruszył to byłyby zamazane, a one są w dobrej ostrości złapane.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale przecież jakby się poruszył to byłyby zamazane, a one są w dobrej ostrości złapane.

Zobacz, że te ślady są takie same, mają ten sam kształt. To są poruszone gwiazdki, rok temu wieszałem lustrzankę z dużym obiektywem na EQ1 (EQ1 użyty jako statyw). I też miałem kilka podobnych klatek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rzeczywiście te niby ufo to jednak poruszenie statywu, dziś wyszło mi prawie to samo bo jest straszny wiatr ale udało mi się trzy zdjęcia zrobić : )

post-2952-0-87284900-1389565944_thumb.jp

post-2952-0-76661100-1389565984_thumb.jp

I na koniec piękna pełnia : )

post-2952-0-37374100-1389566015_thumb.jp

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i już widać poprawę w fotkach. Co do księżyca (to nie jest pełnia :D), to postaraj się zrobić kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć i złożyć je w Registaxie, zobaczysz ile detalu wyciągniesz z linii terminatora :)

Zdjęcia oczywiście rób w formacie RAW - to jest ważne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta