Skocz do zawartości

Lornetko, mordo ty moja - pierwsze obserwacje.


tomtom

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj na Fa :)

Bardzo przyjemna relacja - myślę że będzie ich więcej 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomek

 

Piękny Start na FA. Relacja pierwsza klasa.

Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej. To bardzo sympatyczne forum tworzone przez sympatycznych ludzi.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe przywitanie.

Pierwsze od czego zacząłem to wszelkie poradniki, tabele, zestawienia zamieszczone w dziale dla początkujących. Później fascynujące relacje mądrzejszych ode mnie (zwłaszcza Panasmaras) o tym co widać, co się wydawało i co by się chciało. Mam nadzieje, że dzięki temu ograniczę otrzymane komentarze typu ??zajrzyj do działu dla świeżych?. No i miejsca do obserwacji ? czytałem relacje ze zlotów, recenzje okolicznych miejsc oraz różne sugestie ale chcę bardziej obeznać się z tematami, żeby nie zmarnować przyszłych wypraw. Jak już ktoś tu napisał ? ?jak się jest żonatym i dzieciatym to kilka nocek w ciągu roku można uznać za sukces? (cytat nie koniecznie słowo w słowo).

Póki co pogody nie ma a w rury rozganiające chmury nie wierzę więc zostaje lektura forum.

Pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomtom, fajnie że lornetki Cię wciągnęły. Jak pisał już Marvaz, skontaktuj się z członkami ekipy poznańskiej (może wpadnij na kolejne spotkanie poznańskiego oddziału PTMA?) - w grupie początkującemu jest znacznie łatwiej. Dostaniesz tam dobra opiekę lornetkową :)

Jak będzie pogoda, to pewnie w okolicach Wielkanocy zaczną się wypady pod ciemniejsze niebo - wtedy zobaczysz, co taki mały sprzęt potrafi. Śledź ten wątek:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/444-obserwacje-w-jeziorach-wielkich/

żeby nie przegapić możliwości wspólnego wyjazdu.

A póki na niebie króluje Księżyc, ucz się nieba, nawet bez żadnego sprzętu - pomoże Ci się lepiej orientować, jak za parę tygodni Droga Mleczna zacznie sypać swoimi skarbami.

 

PS.

Uprzejmie proszę o nie rozwadnianie tematu Marsem.

Wycięte posty wylądowały tutaj:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4324-oblicza-marsa/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Zatem jako przedstawiciel poznańskiej grupy zapraszam serdecznie zarówno na najbliższe spotkanie PTMA (we wtorek 15.04 o 19.00  - potrzebne informacje znajdziesz tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3777-odzial-ptma-poznan-reaktywacja/page-7)

Jak również zachęcam do przyłączenia się do wspólnych wypadów obserwacyjnych. Napisałeś że obserwowałeś w okolicach Ławicy. My zwykle jeździmy w przeciwną stronę - do Jezior Wielkich koło Kórnika, bo wtedy łuna od Poznania jest na płn-zach.  Zwykle informacja o planowanym wyjeździe pojawia się na forum w tym dziale: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/38-wielkopolska/ :)

Ja też zaczynałem od lornetki Bressera 10x50 (popularna lidletka), podobnie jak ty w centrum miasta i również miałem/mam z tego dużo frajdy. Niezależnie od rozwoju Twojej pasji lornetka prawdopodobnie zawsze będzie Ci towarzyszyć tak więc wybór moim zdaniem ze wszech miar trafny. Będąc na lokalnym wypadzie poznasz zapewne Polarisa, który posiadając olbrzymie doświadczenie w obserwacjach przez wszystko, co może do obserwacji służyć, obecnie korzysta głównie z lornetek i jest ich zapalonym orędownikiem :)

Miło mi zatem powitać kolejnego pasjonata z Poznania i jeszcze raz zapraszam na wspólny wyjazd obserwacyjny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Zatem jako przedstawiciel poznańskiej grupy zapraszam serdecznie zarówno na najbliższe spotkanie PTMA (we wtorek 15.04 o 19.00  - potrzebne informacje znajdziesz tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3777-odzial-ptma-poznan-reaktywacja/page-7)

19:30 Hubert, bo znów się pomylisz ;)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Zachęcam również do bliższego zapoznania z tematyką obserwacji gwiazd zmiennych, lornetka będzie jak znalazł.
 

?jak się jest żonatym i dzieciatym to kilka nocek w ciągu roku można uznać za sukces? (cytat nie koniecznie słowo w słowo).

Powiem inaczej - jak się ma pracę i małe dzieci, to można raczej zapomniec o Słońcu, z nocami nie jest aż tak źle ;-)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykając temat jestem winien krótką recenzję ostatniego ?ciemnego? miejsca w mojej okolicy. Lasek Marceliński, a dokładniej polanka niedaleko stadionu.

Północ ? brak świateł, wschód ? centrum miasta (i niestety jupitery z boiska treningowego ale przysłonięte drzewami), południe ? brak świateł, zachód ? brak świateł, widoczna lekka łuna. W górze niestety Księżyc. Skupiłem się na odnajdywaniu przez lornetkę poszczególnych gwiazd konstelacji, określaniu obiektów charakterystycznych (głównie gwiazdy podwójne). Próbowałem dostrzec coś w Wielkiej Niedźwiedzicy, Lwie, Raku ale łysy bardzo przeszkadzał. Jakieś smugi dało się wypatrzeć ale nie podejmę się identyfikacji bo mogło mi się zdawać.

Podsumowanie i wnioski.

Polanka przy KingCross ? szkoda czasu. Potencjalne obiekty do obserwacji ? użytkownicy pobliskich zarośli. Pewnie się trochę dzieje, bo często można znaleźć zużyte ?skóry węża?.

Ławica podejście pasa startowego ? lepiej, ale trzeba się chować przed straszącą lampą na pobliskim parkingu. Można się przytulić do płotu ale wygląda się wtedy jak po sporej dawce ?filtrów Charona? (polecam zgłębienie tematu na forum). Jest ryzyko śladów rdzy na ubraniu i degradacji w pozycji społecznej z ambitnego początkującego astronoma do bezdomnego patrzącego tylko przez dno butelki  (z drugiej strony skąd oni biorą środki na swoje uciechy?).

Lasek Marceliński ? może być całkiem dobrze (bez księżyca i trenujących ?gwiazd?). Dodatkowym argumentem jest brak bólu szyi od patrzenia w górę, ponieważ można się położyć na ławkę. Jest też mała podwórkowa siłownia co umożliwia podparcie siebie i sprzętu w różnych pozycjach.

Wszystkie miejsca leżą do 30 minut drogi spacerem z okolic stadionu miejskiego. Warunków idealnych nie będzie, ale gdy nie ma możliwości wyjazdu za miasto jest to jakaś alternatywa. Na chwilę obecną mi to wystarczyło.

Dla przyszłych początkujących ? koniecznie przed obserwacjami zapoznajcie się z mapą nieba. Głownie chodzi o konstelację bo bez tego trudno się czegokolwiek doszukać. I warto mieć przy sobie wersje mapy, pamięć nie jest precyzyjna. Więcej rad odpuszczam bo było by to cytowanie poradników dla rozpoczynających przygodę z lornetkami, lunetami, teleskopami i innymi podobnymi.

I jeszcze jedno:

W tak dużym mieście ciemno na pewno będzie w piwnicy ? ale tam to Wy jesteście obiektem obserwacji (jaka jest emotikona na gryzonia?)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)