Skocz do zawartości

KALENDARZ Forum Astronomicznego


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Jezeli idzie o te nieszczesne fazy ksiezyca, to jak dla mnie nie ma potrzeby drukowac fazy na kazdy dzien. Wystarczyloby mi tylko wiedziec kiedy jest now/pelnia/pierwsza/ostatnia kwadra. I wcale nie musialyby to byc zdjecia - wystaczylby jakis prosty symbol (problem praw autorskich znika).  

Oczywiscie mozna sobie fazy sprawdzic w telefonie, ale mozna tez i zdjecia w telefonie czy na komputerze poogladac. Nie wspominajac o sprawdzeniu daty :) Po co wiec w ogole drukowany kalendarz? Srednio wiec kupuje ten argument. 

Problem czesciowo lezy chyba w tym, ze nie zdecydowalismy sie czy chcemy taki kalendarz bardziej estetyczny czy uzytkowy. Jezeli ten pierwszy to najwazniejsze sa ladne, duze fotki. Nawet sam kalendarz nie mialby dla mnie takiego znaczenia. Ot, taka seria polaczonych, duzych plakatow by mi wystarczyla.  Tyle, ze ja akurat jestem zwolennikiem nieco bardziej uzytecznych kalendarzy. Lubie jak mam cos na biurku (lub scianie) i szybki rzut oka pozwoli mi sprawdzic wiele roznych informacji. Idealnego kalendarz jeszcze nikt dla mnie nie wymyslil niestety.  

No i ten forumowy tez nie bedzie idealny, ale ....

... dla mnie motywacja do zakupu kalendarz jest jednak nieco szersza niz tylko fazy ksiezyca.  Uwazam, ze fajnie jest zrobic cos razem (lub przynajmniej w czyms takim uczestniczyc), milo, ze osoby robiace zdjecia moga miec nieco fatysfakcji z tego, ze ich zdjecia gdzies tam po domach wisza. Fajnie, ze komus sie chce to pozbierac do kupy, zlozyc, wyslac do druku. Nasze forum to bardzo sympatyczna i pomocna spolecznosc i zakup takiego kalendarz to tez jakas forma uczestnictwa w tej naszej malej wspolnocie. Jezeli takie male projekty zaczna nam nie wychodzic, to nie bedzie motywacji na przyszlosc, aby robic cokolwiek. I zrobi sie nudno.

Biorac to pod uwage, chcialbym (pomimo moich wczesniejszych uwag), aby kalendarz zostal jednak wydrukowany. Ja go kupie jaki by nie byl. Bo (jak pisalem) komus sie chce zlozyc to do kupy, ktos zrobil i udostepnil zdjecia, ktos to pozamawia i porozsyla etc. A ja bede sobie siedzial na d..., troche ponarzekam :) .... i odbiore kalendarz (jak mi sie bardzo nie spodoba to dam tesciowej na Gwiazdke zyskujac pare punktow "sympatii" :) Tak czy siak - nie strace ).  

Marcin   

  • Like 6

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba za poważnie podchodzicie do tematu. Kurcze, ja rozumiem, że kalendarz ma być elegancki, zdjęcia na rozsądnym poziomie ale nie dajmy się zwariować! Przecież to "nasz" kalendarz i zdjęcia w nim zawarte są dziełem naszej społeczności. Nie wszyscy robią astrofotografie na poziomie ech... och... ach... Gdybyśmy wypuszczali nakład pięć, dziesięć tysięcy sztuk z myślą sprzedaży w sieciach RUCH czy EMPIK to ja rozumiem dopieścić go na 100% poświęcając na skład kilka a może nawet kilkanaście godzin. Nie zapominajmy też, że Jacek2 składa to wszystko do kupy za przysłowiowe dziękuję.

To tyle z mojej strony.

pzdr.

  • Like 4

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, szdom1 napisał:

Panowie, chyba za poważnie podchodzicie do tematu. Kurcze, ja rozumiem, że kalendarz ma być elegancki, zdjęcia na rozsądnym poziomie ale nie dajmy się zwariować! Przecież to "nasz" kalendarz i zdjęcia w nim zawarte są dziełem naszej społeczności.

Tu się niemal całkowicie zgadzam, chodziło Jackowi zapewne o jak największą ilość fotografii do tej pory niezbyt publikowanych a publikuje duzo forumowiczów. Panowie - samokrytyka cenna ale nie ujmujcie sobie ze swoich prac !!!!  Te najpiękniejsze, konkursowe będą w Henia albumie.
Jednak dalej jak koza się upieram - fazy Munia muszą być. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazy w formie paska jak były do tej pory, można zrobić.

Pozostaje rozstrzygnięcie kwestii co zrobimy z osobami powyżej 50 sztuki.

Ja już kiedyś o tym pisałem, napiszę ostatni raz.

DRUKARNIA PRZYJMIE ZAMÓWIENIE 50-100-150-200 SZT. ZAMÓWIENIE TYPU 68 NIE WCHODZI W GRĘ.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jacek2 napisał:

...Pozostaje rozstrzygnięcie kwestii co zrobimy z osobami powyżej 50 sztuki...

 

Użyj swoich wpływów i znajomości w taki sposób aby po raz kolejny pozytywnie załatwić tą sprawę. :) 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazy księżna przecież można ująć w kratkach dni miesiąca. Przecież te symbole nie muszą być takie duże by coś tam zajmowały. Kalendarz przybierze na okazałości przez co może pozostali forumowicze przyłączą się do zakupu i uzyskamy tą realną setkę.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fobek napisał:

Fazy księżna przecież można ująć w kratkach dni miesiąca. Przecież te symbole nie muszą być takie duże by coś tam zajmowały. Kalendarz przybierze na okazałości przez co może pozostali forumowicze przyłączą się do zakupu i uzyskamy tą realną setkę.

Oczywiście. Pod warunkiem, że zrezygnujemy albo ze środkowego zdjęcia (rozciągając kalendarium w górę), albo ze zdjęcia bocznego (rozciągając kalendarium w bok). W obu przypadkach cała symetria składu pójdzie do kosza i projekt przestanie wyglądać dobrze. Przy obecnym układzie strony zmniejszenie czcionki w kalendarium spowoduje, że kalendarium przestanie być w jakikolwiek sposób widoczne. Przypominam, że mówimy tutaj o kalendarzu, więc dobrze byłoby, gdyby spełniał swoją najbardziej podstawową czynność - przedstawiał dni w odpowiedni sposób. W chwili obecnej kalendarium i tak zajmuje bardzo małą przestrzeń.

Dodatkowo oprócz zmniejszenia numeracji dni, trzeba byłoby przesunąć cyfry w poziomie i w pionie, robiąc miejsce na księżyce. Coś takiego zmusza do użycia linii między kolumnami i wierszami, inaczej istnieje szansa, że użytkownik źle zinterpretuje pozycje księżyca względem dni. Uczyniłoby to całe kalendarium najzupełniej nieczytelnym.

Mielibyśmy do wyboru albo nieczytelne dni miesiąca, albo nieczytelne fazy księżyca.

Kwestia ankiety dot. 2 kalendariów - jednego normalnego a drugiego z fazami księżyca obok: istnienie jednego z kalendariów wyklucza istnienie drugiego i vice versa. Nie należy mnożyć bytów bez potrzeby.

Przez chwilę rozważany był pomysł umieszczenia ikony księżyca jako tła do numeracji dnia. Jednak ostatecznie odrzuciłem ten pomysł, ponieważ zmuszałby on do wprowadzenia do kalendarza kolejnego koloru nie dość, że nie kłócącego się z całością, ale również będącego jednocześnie widocznym pod numerem dnia i na tyle niewidocznym, aby numeracja dnia była bezwzględnie czytelna.

 

Pozdrawiam,

Michał Podbiera.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku - napiszę jeszcze 1 zdanie (dłuższe).
Robiliśmy ankietę i Munio miał być. Coś podobnego i myślę, że być powinien nawet kosztem jednej małej fotografii.
Na koniec - Chylę czoła przed ciężka praca Twoją i syna :)

2017 B.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. fazy łysego będą.

Teraz muszę powalczyć z drukarniami prosząc o druk nie standardowego nakładu. Chcę żeby kalendarz otrzymał każdy zainteresowany forumowicz.

Naturalnie należy się liczyć z tym że cena niestety wzrośnie.

Pozwólcie że od tej chwil na wszelkie kwestie związane ze składem kalendarza będzie odpowiadał mój syn. Jak widać powyżej, wie co mówi :)

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to aby ten kalendarz faz księżyca umieścić w kratkach dni miesiąca. Nie muszą być małą fotografią a tylko małym znaczkiem fazy obok "cyfry" dnia miesiąca. Jeśli te cyfry są za duże to wystarczy tylko zmniejszyć i wówczas wszystko się zmieści.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taki pomysł. Zamiast cyferek 4 dni w miesiącu wstawić księżyc odpowiadający w danym dniu nów/pełnia/pierwsza/ostatnia kwadra. Przecież wystarczy taka informacja i nie usuwamy jednego zdjęcia z kalendarza w każdym miesiącu.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gayos napisał:

A może taki pomysł. Zamiast cyferek 4 dni w miesiącu wstawić księżyc odpowiadający w danym dniu nów/pełnia/pierwsza/ostatnia kwadra. Przecież wystarczy taka informacja i nie usuwamy jednego zdjęcia z kalendarza w każdym miesiącu.

No przecież te informacje są zawarte w wydarzeniach na każdy miesiąc.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz o co taki szum. Myślałem, że ludziska wolą oglądać niż czytać i dlatego tak się upierają przy piktogramach faz księżyca na kalendarzu. Faktycznie są opisy podstawowych faz Muńka. Teraz to już nic nie kumam.

  • Like 1
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gayos napisał:

No to powiedz o co taki szum. Myślałem, że ludziska wolą oglądać niż czytać i dlatego tak się upierają przy piktogramach faz księżyca na kalendarzu. Faktycznie są opisy podstawowych faz Muńka. Teraz to już nic nie kumam.

No wlasnie o to chodzi, ze jak mam piktogram/zdjecie (czy to z boku, czy na samym "dniu" w kalendarzu) to patrze i widze. Ja opis to juz musze przeczytac (a moze okularow nie mam i mi sie literki zlewaja, a ikonki jednak lepiej widac), odszukac zdanie z faza ksiezyca etc. Moze to tylko ja, ale wedlug mnie roznica "przyjaznosci"  jest spora. 

 

Marcin

  • Like 1

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre wiadomości :)

Drukarnia wydrukuje nam 75 sztuk kalendarza w cenie 36 zł. za jedną sztukę.

Fazy Księżyca pozostaną w takiej formie w jakiej były dotychczas. (pasek piktogramów).
 

Wiec koszt całości będzie wyglądał tak:

36 zł. cena za jedną sztukę kalendarza

2 zł. cena za opakowanie

17 zł. cena za wysyłkę kurierem DPD (nie zależnie od ilości zamówienia)

Razem 55 zł.

Jutro napiszę oficjalny komunikat w tej sprawie.

Czas na zebranie pieniędzy 72 godziny :) nie ma czasu na zabawę, a wszyscy są po wypłacie :P

Numer konta się nie zmienił, więc kto już go ma może robić przelewy.

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, plitfyg napisał:

Da rade PayPal zaplacic?

Lub moze moge komus przelac PP, a ten ktos zaplaci za mnie normalnym przelewem?

Ja Ci zapłacę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze można to zwiększyłbym ilość.

1. Jacek E. 2 szt.
2. alien 2 szt.
3. Ivonia 1szt.
4. Plitfyg 1 szt.
5. kudi145 1 szt.
6. Jacek2 2szt.
7. Emu 1 szt.
8) Prezes ;)1 szt.
9. lukost 1 szt.
10. Acidtea 1 szt.
11. kenny 2 szt
12. ........................
13. Lukasz83   1szt
14. Gayos - 1 szt.
15. dziki1 - 2 szt.
16. Esku1RES - 1 szt.
17. AstroLutek - 1 szt. 
18. Werni74 - 1 szt.
19. Anva - 1 szt.
20. midimariusz 2 szt.
21. Fobek  - 2 szt.
22. miron - 1szt.
23. Energetyk - 1 szt.
24. ewa - 1 szt.
25. Ciekawska - 1 szt.
26. grzesiek508 - 2 szt.
27. jolo - 1 szt.
28. SZKLARZ - 5 szt.
29. M-A-X  8 szt
30. bujarek 1 szt.
31. darius 1 szt.
32. sferoida 3 szt.
33. ----------------
34. dziki 1 szt.
35. przemo77 1szt.                                                     
36. Bandros 1 szt.
37. MaPa 1szt
38. sp3occ 1szt.
39. piraniusz 2 szt.
40. AWE 1 szt 
41. Krukson 1szt.
42. cypis 1 szt.
43. tasti 1 szt.
44. Zielu 3 szt.   
45. towerfox- 1 szt.   
46. Lostris - 2 szt.

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Werni74 napisał:

Ja bym dla przypomnienia poprosił dane do przelewu tj .

nr konta itd, pozdrawiam:)

Jacek Podbiera

50 1020 5558 1111 1844 6860 0028

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)