Skocz do zawartości

Biała plama w okularze zamiast gwiazd


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!. Mój syn otrzymał swój pierwszy teleskop (Opticon 90060) ale niestety mamy problem z jego używaniem.  Po założeniu okularu (jest tak samo z H20 i H12,5) widać tylko białą plamę, natomiast po zdjęciu okular gdy patrzę bezpośrednio w tubę widzę wyraźny obraz (ta biała plama jest widoczna przy każdej pozycji przy zmianie ogniskowej). Co może być przyczyną tego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na co jest skierowany teleskop? Proponuje wstawić zdjęcie jak to jest złożone. W wyciągu powinna znaleźć się kątówka a potem okular, lepiej ten 20mm bo da mniejsze powiększenie i większe pole widzenia. Potem najlepiej sprawdzić obraz na dalekim naziemnym obiekcie ustawiając ostrość pokrętłem przy wyciągu. Ogólnie były już podobne tematy na forach więc warto poczytać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arturg102 napisał:

Witam Wszystkich!. Mój syn otrzymał swój pierwszy teleskop (Opticon 90060) ale niestety mamy problem z jego używaniem.  Po założeniu okularu (jest tak samo z H20 i H12,5) widać tylko białą plamę, natomiast po zdjęciu okular gdy patrzę bezpośrednio w tubę widzę wyraźny obraz (ta biała plama jest widoczna przy każdej pozycji przy zmianie ogniskowej). Co może być przyczyną tego problemu?

Zła ostrość. Skieruj lunetę na Księżyc lub gwiazdę, włóż do wyciągu H20 i kręć pokrętłem regulacji ostrości:
opti.jpg.8e5fef8142f2e4e8d305499ab7508000.jpg

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładałem soczewki Barlowa. Poniżej zdjęcie z widokiem bez założonego okularu - widać na nim budynek oddalony o kilkaset metrów i obraz jest wyraźny. Natomiast po założeniu okularu jest tylko biała plama jak poniżej i nie zmienia się  bez względu na pozycję wyciągu. 

CWYWfr.jpg

 

 

0QYxLP.jpg

lShfTB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sprawdzam każdą pozycję od max do min i właściwie nie ma żadnej różnicy  - cały czas widzę tylko to białe pole i nie zmienia się ono w ogóle (tzn nie zmienia barwy). Jak patrzę przez sam okular to widać, że jest on w porządku, więc to raczej nie on powoduje to zamglenie obrazu, a jednak połączenie okularu i teleskopu już tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, arturg102 napisał:

Natomiast po założeniu okularu jest tylko biała plama jak poniżej i nie zmienia się  bez względu na pozycję wyciągu.

Zdjąłeś obie zaślepki z okularu?

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze jednej rzeczy: wyciągnij okular, i trzymaj kilka centymetrów nad kątówką i zobacz czy obraz się wyostrzy z drugiej strony jeszcze wywal kątówkę i wsadź bezpośrednio okular w rurkę (bez kątówki) i zobacz czy będziesz miał ostry obraz, ewentualnie,  wysuń nieco okular przed rurkę trzymając w ręku i zobacz w którym miejscu wyoatrzysz. Dążę do tego, że może źle jest wykonany obiektyw.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arturg102 napisał:

Tak, sprawdzam każdą pozycję od max do min i właściwie nie ma żadnej różnicy  - cały czas widzę tylko to białe pole i nie zmienia się ono w ogóle (tzn nie zmienia barwy). Jak patrzę przez sam okular to widać, że jest on w porządku, więc to raczej nie on powoduje to zamglenie obrazu, a jednak połączenie okularu i teleskopu już tak. 

A jak kręcisz tą gałką ostrości, to wyciąg (= ta węższa rurka na końcu teleskopu) się przesuwa ?
Bo ma się przesuwać, bo tak ustawiana jest ostrość.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stiopa napisał:

Być może pokrętło ostrości jest w jakiś sposób zablokowane, śrubka albo coś, żeby nie rozjechać ustawionej ostrośći. W newtonie tak miałem 😉

To plastikowy wyciąg R&P , może zębatka jest uszkodzona, przesunięta, zablokowana. 

File:Rack and pinion animation.gif - Wikimedia Commons

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2023 o 21:22, arturg102 napisał:

Witam Wszystkich!. Mój syn otrzymał swój pierwszy teleskop (Opticon 90060) ale niestety mamy problem z jego używaniem.  Po założeniu okularu (jest tak samo z H20 i H12,5) widać tylko białą plamę, natomiast po zdjęciu okular gdy patrzę bezpośrednio w tubę widzę wyraźny obraz (ta biała plama jest widoczna przy każdej pozycji przy zmianie ogniskowej). Co może być przyczyną tego problemu?

ważne jest też umiejscowanie oka od okularu  z tym H-20 powinno  ono wynosić jakieś 7 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej, mam ten sam model teleskopu i ten sam problem, szukacz ustawiony, obraz bez okularu się zgadza, ale po założeniu H20mm pojawia się mocno rozmyta plama, widać że łapie kolor obserwowanego obiektu ale ostrości nie ma żadnej, nawet szczątkowej. W czym może być problem 🤷🏻‍♂️

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsuń wyciąg całkowicie do środka teleskopu.

Skieruj teleskop na jakiś daleki obiekt - drzewo. W okularze powinno być zielono. (daleki w sensie nie 5 metrów, ale 50 albo więcej)

Powoli wysuwaj wyciąg i sprawdź czy coś się zmienia - czy wyostrzysz.

Jak wysuniesz do końca i nie jest wciąż ostro, poluzuj okular i ręcznie wysuń go z kątówki do góry - czy da się wtedy wyostrzyć?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jest gorzej, wygląda jakby z wsuwaniem wyciągu próbował łapać obraz ale brakuje kilku obrotów i kierując na czerwony komin kilkaset metrów dalej widzę odcięcie (bardzo rozmyte) dołu obrazu czerwone i niebieskie niebo ale to jest max. Próbowałem przesuwać kątówke, wysuwać sam okular i nic. Patrząc z kilku cm okularem widać że obraz jest ale po założeniu okular zachowuje się jak uszkodzony? Ale to samo jest na 12,5 i na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kątówki to samo, teleskop nowy, ja wiem że półka cenowa totalnie szkoło dziecięca ale żeby nie było nic 😬… przed chwilą próbowałem oglądać kominy elektrociepłowni kilka km dalej, tak jak poprzednio, wszystko widzę bez okularu, w okularze z daleka widzę malutki obraz ze są kominy w centrum obrazu, zbliżę oko, rozmyte niebo 🤷🏻‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

Kurczaki, no nic tam podejrzanego nie widzę

Oprócz tych skarpetek w klapkach 😄

W Krakowie jest wielu miłośników astronomii, którzy chętnie pomogą. Ja mam trochę daleko.

Ale faktycznie, dziwny objaw.

  • Haha 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polaris napisał:

Oprócz tych skarpetek w klapkach 😄

W Krakowie jest wielu miłośników astronomii, którzy chętnie pomogą. Ja mam trochę daleko.

Ale faktycznie, dziwny objaw.

Klapki do chodzenia po domu 😅 chyba będę coś szukał w tym kierunku właśnie albo uderzę do sprzedawcy że wadliwy sprzęt (skoro OP ma dokładnie ten sam problem). Choć jestem ciekaw czy @arturg102 go rozwiązał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się ruszyło, postawiłem w pokoju i patrząc na okno udało mi się wyostrzyć na drapak mojego kota (stojący 3m dalej pod oknem), zachęcony tym, znów próbowałem uchwycić elektrociepłownie, bez powodzenia -.- Wiem tylko jedno, teleskop działa, tylko ja totalnie w czymś zawalam... Trzeba będzie dalej trenować, ale poradników jak na lekarstwo, takich w stylu "przekręć tym, jak masz to to robisz źle w tym punkcie itp" 😛

Zaobserwowany obraz

Edytowane przez PioFij93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)