Skocz do zawartości

Plecakowe coś do obserwacji nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Może na początek trochę o moim doświadczeniu i gdzie obserwuje niebo. 

Generalnie dużo chodzę po górach, są to wycieczki głównie namiot/hamak i z plecakiem. Więc jestem ograniczony wagą (gabarytem też, ale przede wszystkim wagą.  Wzlaszcza na wyjazdach za granicę, kiedy takie łażenia trwają z 2-3 tygodnie.

Do tej pory zawsze oglądałem przez lornetkę, wyjazdowi 10x, w domu jakąś starą, ciężką lornetką po dziadku. Oprócz tego nas wyjazdach duuuzo oglądałem nieba gołym okiem, wyszukiwania gwiazdozbiorów czy obiektów widocznych gołym okiem (no Andromeda).

No i właśnie. Już dawno chciałem zainteresować się bardziej obserwacja nieba zaś lornetka trochę  i ostatnio stwierdziłem, że skoro jeżdżę w miejsca, gdzie niebo jest mało zanieczyszczone sztucznym światłem, to wręcz prosi się o wykorzystanie. Tylko no właśnie, z plecakiem ograniczają mnie waga i gabaryty. Zaś sama lornetka przestała mi już wystarczać. 

I teraz pytanie czy jest coś sensownego do obserwacji co jest pomiędzy teleskopem, a lornetką. Jakaś luneta czy cuś? Na logikę, jeżeli weźmiemy lunetę o tej samej wadze i gabarytach, to powinna mieć lepsze parametry od lornetki, prawda?

Niestety, szukałem już na forach, ale nie było podobnego do mojego pytania. Najbliżej znalazłem coś takiego, i powiem, że cena jak i waga ustrojstwa jest zachęcająca. Ale czy cokolwiek będę przez to widział? Czy też jest coś lepszego? Chciałbym na sam sprzęt wydać  500-600 (o ile jest to możliwe). Zdaję sobie sprawę, że bez statywu się nie obejdzie przy większych powiększeniach, ale to sobie już rozwiąże na własną rękę. Przy pomocy drukarki 3d zrobiłem niezły statyw na telefon z kijków trekkingowych, więc myślę, że jak pokombinuję to tutaj też coś wymyślę.

Bardzo proszę o poradę i z góry (dosłownie z góry ;) dziękuję za odpowiedzi, bo jestem na ten moment laikiem w tym temacie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już wychodzisz ponad lornetkę to minimum 80mm+ (i kwestia kasy) .

Znany jest solidny sklep deltaoptical.pl ale ten sprzęcik akurat wydaje się tańszy tutaj (to oczywiście nie ma statywu)   [Refraktor 80/400]

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1894&lunety=Tuba optyczna teleskop Sky Watcher Synta R 80 400 OTA SK804 OTA

 

A to sprzęt marzeń (jeszcze do plecaka się mieści) [SCT 5"]

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-c5-sc-xlt?from=listing

Do mgławic dokupujesz do SCT bardzo długoogniskowy okular.

Wimmer (Olo) nosił w teren i to i cięższe rzeczy (ale chyba tylko na trasie stacja pociągu - miejscówka)

 

A jeszcze ten tubus z (Bresser Messier NT-114/500 AZ NANO) wydaje się lekki skoro razem ze stalowym statywem waży tylko 6 kg - no i tani

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=5280&lunety=Teleskop Bresser Messier NT 114 500 AZ NANO

 

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

ote.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w twoim przypadku tylko lornetka wchodzi w grę. Dozbieraj po prostu trochę kasy na jakąś sensowną z dobrymi szkłami i będziesz miał sprzęt do wszystkiego - w sensie przyroda i astronomia. Wybacz Ekolog, ale sct 5 do plecaka w góry ? Refraktor plus stabilny statyw też odpada. Wszystko co kupisz co nie będzie lornetką będziesz zostawiał w domu. Monokulary sobie odpuść, tak przynajmniej uważam 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich doświadczeń, to tylko lornetka 12-16x, ale za 600 zł będzie ciężko. Tylko używki.

Z nowych ta takie, aby były w miarę lekkie:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_362&products_id=4047&lunety=Lornetka Orion Mini Giant 15x63 09466e

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_350&products_id=6095&lunety=Lornetka Vortex 12x50 Diamondback HD SKU DB 217

 

Jeśli chodzisz z jakimś kijkiem, to zrobisz z tego monopod, to znacznie ustabilizuje drgania.

A te lunetki, to omijaj szerokim łukiem. Nawet za darmo, bo szkoda sił taszczyć w plecaku, a obrazy słabe.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem zdania, że na długie łażenie z plecakiem to tylko lornetka.
Dlatego dobrze, żeby była jakaś lepsza i z astronomiczną źrenicą wyjściową 5 - 7 mm.

Aby rozszerzyć gamę wrażeń pod ciemnym niebem, możesz rozważyć drugą lornetkę typu "oczy sowy".
Takie lornetki są małe, nie za ciężkie, i w polu widzenia rzędu 30* mieszczą w całości nawet większe gwiazdozbiory.
Lornetka tego typu to jest coś pomiędzy "gołym okiem", a astronomiczną lornetką 8 - 10 razy.
Ja na wyjazdy pod ciemne niebo zabieram Oriona 2x54 z polem 36*, jako dodatek do dobrej dachówki 8x42.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystrzegaj się wszystkiego ,co ma zoom, także lornetek z zoomem, a to co podlinkowałeś właśnie go ma.

A może MAK 90 i jakiś statyw foto, to chyba nie jest bardzo ciężkie. MAK ,np taki https://www.cyfrowe.pl/archiwum/lornetki-lunety-teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak-90-sp-ota.html.

Link oczywiście dla przykładu, nowy na pewno przekracza zakładany budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego Maka 90, fakt jest lekki i poręczny, ale małe pole i długa ogniskowa utrudnia szukanie obiektów DS. Do Księżyca i planet spoko, ale szkoda w górach ograniczać się tylko do obiektów układu słonecznego.

Dla mnie strzałem w dziesiątke jest moja 8x42. Zawsze ją zabieram w góry czy do samolotu jak lecę gdzieś. Choć jak 10x już Cię "znudziła", to nie jest to dobra opcja 🙂

  • Like 2

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dużo wędrujesz, także w trudnym terenie i przez wiele godzin, to zapewne wiesz że liczy się każde 50 gram ekwipunku. Obawiam się że wędrówki, plus zadowalające obserwacje astronomiczne nie idą w parze. Lornetki astronomiczne są duże i ciężkie, teleskopy to już nie wspomnę i nie nadają się do aktywnej turystyki. Lornetka porro w podobnej cenie co dachowa będzie dawała lepszy obraz, ale kosztem wagi i rozmiaru. Miałem świetną jak dla mnie lornetkę porro w rozmiarze 7x50 i powiem że 14 godzin na szlaku z 1,5 kilogramową lornetką na szyi to katorga, dlatego ją sprzedałem. Skoro jak mówisz używasz starej lornetki, to wymiana na nową z dobrą optyką będzie dobrym wyborem. Różnica między powiedzmy zwykłą lornetką, a po prostu dobrą, jest porażająca. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Przerabiałem ten temat i zrobilem sobie mini lunetke SV bony 50mm  o wadze ok 350g ,z wymiennymi okularami. Cos takiego nawet sprzedaja np Delta optical titanium ED 50mm wazy chyba ok 0.5kg i ma zoom w okularze 7 do 22 . Obecnie chyba kazda firma wypuscila cos takiego w cenach 1-2 tys.Ja swoja przerobiłem i zabieram 2-3 okulary,a calosc montuje na kijku trekkingowym gdzie mam glowiczkę kulkową cos ok 150g. Nie pamietam ile wazy całosc ale nie wiecej jak 800g a kijek uzywam podczas marszu wiec i tak by jechał.    Probowalem tez neico wiekszy kliber celestron 70/400. Lekkie to i po usuneiciu przesadnie duzego odrosnika naprawde znosny gabaryt i waga-726g juz po dodaniu nowego odrosnika i siodełka na szukacz..  Byłem z takimi zestawami w Tarach glownie slowackich na 2-3 dniowych biwakach spanie pod gołym niebem czasem na 2350m ....

I teraz jak to sie sprawowało...

Kijek uszytywniony 3 linkami jak maszty nawet nie drgał, i w powiekszeniach do 50X było ok, ale brak krzesełka i ogolne ograniczenia powodowały ze przy tych powiekszeniach i jakosci sprzetu(tani by nie bylo szkoda uszkodzić) mozna było tylko znajdywac obiekty ale o ich podziwianiu nie mogło być mowy.Wiekszosc była malutka i tyle. Dlatego chociaz sam fakt obserwacji w takim meijscu daje niesamowita satysfakcje .Połaczenie obserwacji i innych sportow, turystyki nie idzie w parze....niestety.... Lepiej by było pojechac tylko w celu wytachania jakiegos refraktora na taki szczyt i zobaczyc cos w komfortowy sposób majac wszystkie akcesoria...wyjazd typowo obserwacyjny na jakas przelecz 2 tys...Pewnie i synte 8 by dało sie wytachać.

Dlatego zabieram wciaż cos do obserwacji w góry ale jest tu duży niedosyt. Lepiej chyba zabrac lornetkę i ja wykorzystac w 100% niz mini teleskop na mini statywie który moze i daje 50x ale bez krzesełka nie ma komfortu i zadowolenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser mak 100/1400 jest maly i lekki. Spokojnie wejdzie do nieduzego plecaka

oraz refraktor 102xs/460

Jesli piwiekszy ci sie budzet to ed72 czy ed80 Cie zadowoli w pelni. Dobry okular i barlow. Tyle ze to juz 60 cm ale zostanie z toba na dluzej i sprawdzi sie w astrofoto

Co do innych sprzetow wiem, ze kazdy odradzi ale ja jestem zadowolony z

lornetki z zoom 10-22x delta optical

lunetki svbony sv28 ( czarna ma lepsze szkla niz zielona )

male, lekkie, ostre i nie zal jak sie rozwali

Ps moze cos takiego ( podobne do mojego sv28 ) https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=72971

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)