Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Słońca 14.11.2012 Australia


Anna

Rekomendowane odpowiedzi

04:10 Jestem na plaży. Zachmurzenie 50%. Widzę Krzyż Południa. Cykam fotki. Zaraz, zaraz, coś mi się nie zgadza, gdzie jest Droga Mleczna pod Krzyżem?  Po chwili jedna z chmurek się przesuwa. O widać ?mniejszy? Krzyż Południa tym razem na Drodze Mlecznej.

Czyżby False Cross?

crosses.jpg

Po powrocie obejrzałem relację TV z plaży Palm Cove. Ależ mieli szczęście ci co tam byli.

Swoją drogą, być może wcale nie miałeś mało szczęścia - jeden z moich kolegów był 20km na północ od Cairns (piszę na podstawie dość ogólnych wpisów z jego bloga). Złapał deszcz i 2 sekundy fazy całkowitej.

Tymczasem kamera ustawiona na Wyspie Fitzroya (ok. 30km w linii prostej na wschód od Cairns) cały czas miała bezchmurny widok.

Słowem - australijska ruletka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, fajny, klimatyczny filmik z akcentami rodem z polskiej kinematografii  ;D

A ten ocean i śmigłowiec....niczym inspekcja ufologiczna :D Bo może Nibimbru z oceanu wyłazi! :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - mstolars - Gratuluję wyprawy i przeżyć na żywo  :) Dobrze, że dzieciak był w pobliżu bo chyba cenzura by Ci pół filmu wycięła (uciekaj chmurko - motyla noga)  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dawniej ludzie bali się zaćmienia sądzili o nim różne śmieszne pomówienia, ludzie ludziom odbierali życie nawet dzisiaj już nikt tak nie czyni są ludzie którzy dla takiego widoku wydadzą ostatni grosz, po to by widzieć i przeżywać z całym światem to piękne zjawisko. Dziękuję Wam wszystkim, którzy jeździcie po świecie i pokazujecie te cudowne zaćmienia.

Stało się o to zaćmienie całkowite Słońca. Foto. J.C. Casado. GLORIA Project. Piękny cudowny widoczek. ;)

http://gloria-project.eu/pl/

post-36-137699870445_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyla noga! Ja nawet nie mogłem obejżeć tego na "zywo" w internecie. Z pracy wróciłem o 22:30  >:( Dopiero dzis mogłem obejżec filmiki na YT. MIedzy innymi film Marcina który tak ochoczo  relacjonował nam swoją wyprawę. Dzięki Marcin. Zrobiłem sobie na pamiątkę screena z innego filmu z tego zacmienia. Na zdjeciu uchwyciłem tzw "pierścionek z brylantem" i tak sobie teraz pomyslałem, gdyby tak w takim momencie oświadczyć się przyszłej żonie hmm... :) motyla noga

post-80-137699870528_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby False Cross?

Och Panie. Chcesz mojego zawału bo pamiętałem te małe gromady otwarte na końcu nóżek i już myślałem że na nim wylądowałem. Na szczęście na pierwszych fotkach mam False Cross ale na ostatnich już South Cross Uff.

Swoją drogą pamiętam kiedyś opis z jakiegoś podręcznika surwiwalowego jak rozpalić ogień. Bierze się .... akumulator z samochodu oraz benzynę. Akumulatorem robi się iskry aby zapalić benzynę :) . Podążając tym sposobem:

Aby odnaleźć się na południu, na początek trzeba wyznaczyć kierunki świata. Do wyznaczenia południa na niebie służy Krzyż Południa. Aby go odnaleźć musisz posiadać telefon komórkowy z wbudowanym kompasem, GPS-em, żyroskopem oraz mapą nieba. Bierzesz telefon i (...). Kiedy już odnajdziesz Krzyż Południa jego najdłuższa noga wskazuje obszar gdzie jest południe i .... itd :)   

Swoją drogą, być może wcale nie miałeś mało szczęścia - jeden z moich kolegów był 20km na północ od Cairns (piszę na podstawie dość ogólnych wpisów z jego bloga). Złapał deszcz i 2 sekundy fazy całkowitej.

Tymczasem kamera ustawiona na Wyspie Fitzroya (ok. 30km w linii prostej na wschód od Cairns) cały czas miała bezchmurny widok.

Słowem - australijska ruletka.

To by się zgadzało z moimi obserwacjami pogody. Czym bliżej lądu i Cairns tym pogoda gorsza bo góry generują chmury. Czym dalej od lądu tym lepsza pogoda.

A narzekanie to takie sobie bo jak widzisz jak właśnie się zaczyna i w tym momencie idzie ta chmurka WRRR :)

Ania powiedziała że z powodu chmurek i ciemności wyszły jej nieostre zdjęcia i prosi by rezerwować sobie urlop i portfel na wyjazd do USA :)

Pozdrowionek

Marcin S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - mstolars - Gratuluję wyprawy i przeżyć na żywo  :) Dobrze, że dzieciak był w pobliżu bo chyba cenzura by Ci pół filmu wycięła (uciekaj chmurko - motyla noga)  8)

A ty zauważył że to dograne w post procesingu :) ? Lepiej brzmi niż piii, piii, piii :)

Marcin S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciu uchwyciłem tzw "pierścionek z brylantem" i tak sobie teraz pomyslałem, gdyby tak w takim momencie oświadczyć się przyszłej żonie hmm... :)

Szkoda zaćmienia na oświadczyny.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadzam się, ale trzeba wiedzieć, że nie każdy ma żonę i dzieci, bo w moim przypadku to ja nie mam, byłem i jestem wolny chłopak, który spędza z teleskopami dużo czasu, a mnie wszystko jedno, że tam gdzieś jakaś luba leży w ciepłym łóżeczku a ja stoję na mrozie trzymając swoją lubię obserwując to, co lubię. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Tak tylko na szybko... w końcu dotarłem do dnia zaćmienia, więc już mogę dodać link do reportażu z 'alternatywnej' wyprawy na zaćmienie Słońca. Nie trzytygodniowej - ale prawie sześcio - a reportaż na razie napisany w połowie: Zaćmienie Słońca Australia i Nowaz Zelandia 2012

a na zachętę zdjątko:

post-767-137699879826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)