Skocz do zawartości

Rozbudowa refraktora czy MAK?


martinezx

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś myślałem o platformie paralaktycznej lecz jakoś sam nie mogłem jej zbudować a swego czasu to był koszt około 1500 zł i chyba była tam możliwość śledzenie obiektu dookoła godziny potem było trzeba platformę przestawić do pozycji początkowej. Dodatkowo platforma to kolejna rzecz do zabrania. Dlatego zdecydowałem się na zakup dobsona 10 z gotu od SW. Kiedyś miałem GSO  10 i pamiętam że nieźle bo trzeba zasuwać teleskopem za Wenus w powiększeniu około 300. Nie wiem jak z dokładnością platformy paralaktycznej ale kiedyś tak z ciekawości oglądałem Saturna x 500 w dobsonie 10 i planeta była dosyć długo w centrum pola widzeniaa a tylko  skupiłem się na dobrym wypoziomowaniu montażu a anigacja wykonywałem na jedną gwiazdę. 

  • Thanks 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Smorff84 napisał:

Dodatkowo platforma to kolejna rzecz do zabrania. Dlatego zdecydowałem się na zakup dobsona 10 z gotu od SW.

Dzięki za odpowiedź. O tym co powyżej nie pomyślałem, a jest to minus na konto platformy, który należy wziąć pod uwagę jeśli jeździmy na obserwacje w teren.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@megrez23, jak jest fabryczna opcja śledzenia obiektu przez Dobsona, to takie rozwiązanie może być lepsze niż platforma:

  • Mniej gratów do zabrania.
  • Platformę co jakiś czas trzeba przestawić, moją co jakąś godzinę.
    Trzeba rozsprzęglić połączenie silnika i rolki napędowej, i ręcznie przesunąć platformę wraz z Dobsonem na niej.
    Nie zajmuje to więcej niż minutę, ale trzeba o tym pamiętać.
  • Dobson na platformie jest mniej stabilny niż bez platformy i okular jest z 10 - 15 cm wyżej.

Platforma jest jednak tańsza niż GoTo, prostsza i umożliwia śledzenie w każdym Dobsonie.
Nawet przy ustawieniu platformy na biegun z dokładnością +/- parę stopni i dokładnej regulacji obrotów silnika obiekt mam w okularze przynajmniej z 10 minut w powiększeniu 430.
 

Edytowane przez Mareg
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, który rozpocząłem - na ten moment kupiłem malego Bressera Mak 100/1400. (  w planach stacjonarnie bedzie 152 ) Czy dobrze zrobilem  - nie wiem. Sw 102/1300 mial kątówkę amici, dwa okulary i fajną torbe. Tu tylko ten sam co refraktorze Plossl 26 czyli mam dwa. Dziękuję jeszcze raz za tyle ciekawych informacji. Natomiast mam teraz pytanka:

1. Jaki kupić okular, który da maks w tym maku? Cos czytałem o BCO 10mm ( mam juz 6 mm ) . Moze jest cos lepszego? Lepszej jakości, szerszym polu? Powiedzmy, do 1000 zł i najlepiej jakby sie tez sprawdzil w tym moim refraktorze ale nie jest to warunek.

2. Czy dodatkowo Baader zoom 8 - 24 to dobry pomysł zarówno do tego maka jak i mojego ref. 102xs/460 ?

3. Myślę nad kamerką 585mc ale na razie priorytet aparat 

4. Czy w maku filtr semi apo lub kontrast booster ma jakis sens? 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoom do maka jest ok, ale do refraktora już nie. Mak nie potrzebuje drogich okularów a refraktor f4 już tak. W sumie jak kupisz do tego maka zooma to później przy wymianie na większego katadioptryka będzie jak znalazł. Do tego refraktora proponował bym ESy, wystarczająca jakość za rozsądną cenę. Ale pod tym względem niech się wypowiedzą osoby co się bardziej znają 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak , do refraktora rozważam es 82 lub nawet 100 lub inne tylko tam juz zmienie na 2 cale. Ten mak 152 tez ma 2 cale ale i pewnie ten zoom 1.25 sie przyda. O tym zoomie myślałem do tego maka 102 ale tez do refraktora przy dziennych krajobrazach ewentualnie

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłes, to świetny Maczek.

1. Pierwsza sprawa. Wcisnij pasek plastiku (uszczelke) o szerokosci ok. 1cm  (np. od jakiejs okladki lub podkladki) po calym obwodzie pomiedzy tubusem a tylnym pkastikowym deklem ( w szczelinie ). Sprawa ze sztywnościa i drganiami zostanie calkowicie rozwiazana.

2. Druga sprawa - sprawdź kolimację . Nawet na oko. Od przodu i od tylu tuby jak popatrzysz centralnie w tą dziurke (bez katowki i okularu 😉 ), to wszystkie zauważone tam okręgi muszą byc współśrodkowe.

3. Okular Bresser 26mm masz w zestawie. To dobry okular. Drugi zakup to ortho 10mm, moze tez 15...18mm.

4. Zooma bym odpuscil, chociaz  uzywam go ( mam Vixena LV 8-24), to jednak wolę staloogniskowe.

5. Nie wiem jakiego masz szukacza, ale jesli reddota z przyciemniana szybka to niestety nie nadaje sie on do nocnych obserwacji. W dzien moze jedynie... Dokup np. RedDota Baader SkySurfer III.

 

PS filtr o ktory pytasz w Maku nie ma sensu.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BCO 6mm w tym MAK-u da powiększenie 233x [1400/6], czyli raczej przekraczasz max. teoretyczne powiększenie dla tego sprzętu [200x] ale można sprobować. Zoomy mają małe pole widzenia, niestety taki mak także, to się będzie potęgowało według mnie. W sumie w takiej cenie jak za tego maka to mogłeś mieć już teraz używaną Syntę 152/1200 f8, która jest porównywalna do maka 152. a wszechstronnością , mocą zbierania światła, maksymalną rozdzielczością teoretyczną  , pokonuje oba twoje teleskopy i to pewnie wyraźnie.  Oczywiście pamiętam, że to miał byc sprzęt przenośny ale za bardzo nie poszedłeś do przodu. Rożnica taka że refraktor był nie do planet a teraz masz maka stricte planetarnego. Ten mak 102 to ekwiwalent refraktora 70-80mm bo masz obstrukcję.

Czy miałeś na myśli okular ES 20mm lub 9mm 100 stopni?

Myślę że takie drogie okulary w tanim seryjnym sprzęcie to duża przesada ,  ale są tańsze i bardzo dobre Vixen LVW , porównywalne do TeleVue naglerów. Aha TeleVue Plossle to najlepsze plossle jakie można kupić- do maka jak najbardziej na tak.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC dzięki za uwagi, przyjrzę sie temu.. To chyba 10 tke i moze zooma w razie czego. Nie wiem jaki szukacz jest w zestawie ale do refraktora kupilem telrada i jestem zadowolony, myslalem, żeby dokupic i przykleić do maka samą podstawkę i przepinać. Chociaz przyznaję, że telrad jest spory.  Teraz mam dwa 26mm więc moze jednego sprzedam?

Lemarr7 czyli jednak 10mm byla by ok . Ten mak będzie na szybkie wyjazdy, myślę, że jakies rzeczy poza planetami ogarnę nim,  a razem z refraktorem na dluzsze wyjazdy. 

Co do okularów to myślę, żeby po prostu mieć jakies dwa super okulary pod 2 cale tego refraktora, ktore potem posłużą w maku 152 czy tam czymś innym w przyszłości. A juz teraz poprawią jakość obserwacji. Ten refraktor naprawdę ładnie ostrzy, dokupiłem microfocuser i sprawia wiele frajdy wiec jakbym kupil cos dobrego szerokiego to czwmu nie?

Używka raczej nie bo biorę na raty 0 % te wszystkie rzeczy, no i ma być narazie mała torba ( swoja drogą, szkoda że nie idzie kupić tej samej torby od maka 102 SW )

A potem będę rozważał czy mak 152 czy cos innego na stacjonarne. 

 

 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6mm w maku f/14 to moim zdaiem odpada.  Można spróbowac 8mm jak juz przetestujemy 10mm oraz 14mm (i 26mm).

Tak jak lemar7 pisze te 100mm Maka to jak 80mm dośc dobrego refraktora np. 80/900.  Chociaz trudno to tak dosłownie porówywac, bo de facto porównujemy kontrast do rozdzirlczosci i jasności. 

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć też pod uwagę czy razem z rodziną będziesz oglądał planety i księżyc przez tego maka. Jeżeli tak i będziesz chciał im pokazać np księżyc w różnych powiększeniach biorąc pod uwagę też seeing, to żonglowanie okularami w nocy na zimnie też nie jest super pomysłem i dlatego do takich konstrukcji optycznych proponuję właśnie zoom. Oczywiście do ciebie należy decyzja czy wolisz trochę taniej i wygodniej niż drożej ale w lepszej jakości 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 100/1400 przyszedł. Zbudowany jest solidnie - metalowa pancerna zaślepka wkręcana - refraktor miał nakładana plastikową - wygodniejsza w użyciu. Wielkość maka idealna. Nie jest taki lekki.

Na pierwszy rzut oka - nie jest tak ostro jak myślałem - narazie dzienny test - refraktor wydaje się ostrzejszy no ale nie ma takiego powiększenia - czy noc coś poprawi ? Czy jakoś to się kalibruje - o tym doczytam )

Sprawdzane w kitowym plossl 26mm.  W baader ortho 6  i refraktor i ten mak to trochę lipa - ostrość średnia ale może go zostawię do 152 na kiedyś ?  Kątówka 90 kitowa wydaje się ostrzejsza nieco od amici sw 45 ( niestety tania i troche lata w niej soczewka - tak samo jak w jednym plosslu 26 - bo aktualnie mam 2 i dwie kątówki kitowe plus amici sw )

szukasz red dot ale jeszcze nie wiem jak działa ( w refraktorze mam telrada i jestem zadowolony )  

Podsumowując zakup udany  - dzięki za rady. Teraz będę uzupełniał stopniowo to o czym rozmawialiśmy od początku 

czyli

1. aparat ( może potem kamerka - tu stawiam na 585mc ) , 

2. semi-apo do refraktora 2 cale

3. dobra kątówka amici 2 cale do refrakora ( moze WO ? )  tu nie wiem czy 45 czy 90 -  90 wydaje sie lepsza pod aparaty z okularem a statyw zawsze mozna obnizyc ale nie wiem )

4. moze dobra katowka 1.25 do maka czy lepiej  visual back 2 cale i redukcja na 1.25 do maka  z ta katowka 2 cale ? 

5. zoom baader plus barlow w zestawie  ( tu wymiennie do maka i refraktora i do dziennych obserwacji )

6. dwa - trzy okulary 2 cale szerokie i jakis do maka 1.25  moze 10 czy 15 mm 

 

 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na równe chociaz mam wrazenie ze minimalnie w prawo idą okręgi... ale naprawdę zalezy jak popatrze - raz mam wrazenie ze rowno raz ze nie

Czy to wplywan na ostrośc jak rozumiem ?  Kolimacja jest pod tymi gumowymi zaslepkami ?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uwazaj bo 3 sa kontrujace a 3 kolimujace. Najpierw troche odkontrowac. I  pokrecic potem kolimujacymi. Na koncu oczywiacie z wyczuciem zakontrowac..Mak sie dosc dlugo wychladza, tak wiec troche cirpliwosci nawet ze 100mm. I tak jak pisalem - źrenica wyjsciowa roaczej nie mniej niz 0.7mm. Ale przy jakims super seeingu moze troche mniej jescze...

No i patrz centralnie od przodu i od tylu. Nalepiej z pewnej odleglosci przy kolimowaniu.

Planety i Ksiezyc musza byc wysoko, czyli najlepiej centralnie na poludniu.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki , no właśnie nie wiedziałem co i jak z tymi śrubkami... 

To się za dnia pobawię. Narazie patrzę z wnętrza mieszkania - wydaje mi się, że pod wieczór jest trochę ostrzej

wcześniej miałem wrażenie ze na pionowych elementach z lewej jest jakby podwójnie ( takie halo trochę ) ale jeszcze się przyjrzę a  jak patrzyłem na okręgi jak pisałeś to wydaje mi się że trochę w dół idą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zawsze okazuje sie w nocy na planetach i gwiazdach podwojnych. Zlap Saturna, Jowisza... W duzych powiekszeniach na paski Jowisza trzeba przez kilka chwil zaadaptowac oko. Niestety Mak nie ma silnego kontrastu ( w porownaniu do jakiegos dobrego refa) ale fajnie pokazuje detal.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wychlodz tego maka, minimum godzinę, nie patrz z mieszkania przez okno bo nigdy nie będzie dobrego obrazu. To mały mak, nie można się po nim spodziewać cudów, ale jak planety będą wysoko, będzie dobry seeing, nie będą nad dachami domów oddajacymi w nocy ciepło do atmosfery to obrazy na pewno będą dobre. Co do okularów to z tańszych np TMB planetary lub ich klony , Celestrony LX ,Vixeny NPL, BCO, . Poczytaj o rozogniskowanym obrazie gwiazdy w nieco większych powiększeniach ,to test kolimacji. Myślę że nie próbuj sam kolimowac jak nigdy tego nie robiłeś, możesz pogorszyc i trudno będzie potem wrócić do punktu wyjścia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec pierwsze obserwacje mak 100 za mna. Obserwacja kitowym 26mm. Frajda jest ale sporo wątpliwości.

Jowisz - pasy widoczne, cztery ksiezyce ( io ledwo ledwo zza Jowisza )

Saturn - widoczny niezle plus chyba Tytan?

Uran mala kropka.

Aldebaran mieni sie kolorami?

Mglawica Andromedy lipa, nie wiem czy jestem w środku w sensie za duzy zoom czy nie trafilem? 

Niestety obie planety świeca jasno i jest taka jakby poświata ? Problem z kolimacją? Czy jakieś zabrudzenia? Oszronienie? Powietrze ? Mala miejscowość, okolice Gorlic, Grybowa, raczej sprzyja.

Nie zauważyłem różnic w jakości między kątówką amici 45 a zwykla lustrzana 90 , w tej lustrzanej obraz byl chyba mnijeszy? I jednak 90 jest wygodniejsza, pytanie jaki dobry amici 90 kupic? Bo do refraktora bedzie 2 cale a tu jest 1.25

W baader ortho 6mm w ogole rozmyte. Czy ten baader jest po prostu za mocny i w maku np 152 bedzie ok czy w ogole go sprzedac?

Co na szybko kupic? 

Lepsza katowke amici 90 1.25 jaka?  I do tego jakis okualar albo baader zoom mark IV w zestawie z barlow czy morpheus 14 ?  Wim, nic na szybko i lista pozostaje ale chcialbym wykorzystać ostatni letni wyjazd i kupic cos co zostanie na dłużej i do refra i do maczka. 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacje masz juz w punkt?

Na odblaski pomaga odrosnik - nawet z tektury, karimaty. Ja mam z plastikowej podkladki z przyklejonym wewnatr samoprzylepnym welurem.

Jak seeing bedziesz mial w miare dobry to bedzie taki widok jak ponizej w BCO 10mm.

tranzytGanimedesEuropaJowisz(3).thumb.jpg.a8bdcfc1d46690caaff9fd539f6cea4b.jpg

Do DSow Mak slabo sie nadaje. Przeciez masz do tego refraktor.

Mozna wsunac w rurke w srodku teleskopu zwinieta z matowego czarnego papieru bibulke. Ja tego nie robilem, bo uznalem ze nie blyszczy na tyle aby ingerowac w tym miejscu. 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tej kolimacji jeszcze nie robilem. Masz moze instrukcje? Troche sie boje 😉 Tam sa w tych dziurach po dwie sruby imbusowe. Powiedzmy śruba blizej srodka i zewnetrzna. Ktora jest ktora? Bo rozumiem te na wierzchu krzyżowe trzymaja ten plastik do tuby 

Tak mam ref ale na wyjazd wziąłem maczka bo jest mniejszy. Po statywie przejechalem autem ale sie trzyma calo 😉😁 A filtr polaryzacyjny?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka Andromedy, jeśli był okular 26mm to dało powiększenie ok 53x i jest to dobre powiększenie dla tego obiektu, ale taki MAK ma małe pole widzenia i pewnie ledwo jądro i okolice się zmieściło bo jest rozległa [średnica kilku księżyców w pełni], mocno rozmyta poza jądrem. Poza tym potrzebuje ciemnego nieba i dużej wysokości nad horyzontem. To trochę przereklamowany obiekt niestety, spróbuj M13 - gromada kulista w Herkulesie, gwarantuję że jest bardziej efektowna.

BCO 6mm już raczej nie wyostrzysz, w MAK-u 152 może właśnie być nieco lepiej ze względu na większą potencjalną rozdzielczość, no ale znowu tam to będzie już 300x i to będzie już maks dla tego sprzętu nie mówiąc o tym że muszą być warunki na takie powiększenia. Ale do refraktora chyba bardziej się nadaje, to bym się nie pozbywał.

Na Jowiszu widziałeś ,np tylko 2 pasy, czy też jakieś pociemnienia biegunowe, krawędz tarczy mrygała czy była wyraźna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblaski moga tez byc np od katowki. Teraz nie ma mnie w domu. Moge sprawdzic dopiero jutro jak z tymi srubami, ale w necie na pewno gdzies jest jakas instrukcja....

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jest niby do maka 152 czy 127 bresser ale w środku pisza o newtonie

Lemarr7 raczej widziałem tylko te 2 pasy ale dzis jeszcze potwierdzę. Krawędź Jowisza widziałem na tyle dobrze, ze dostrzegłem wychodzacy Io na krawedzi. Jendak wszystko bylo mega jasne i ta poswiata przeszkadzała mocno. 

Ps na astropolis widziałem posty edgensa - Krzysztofa, jest z mojej okolicy moze by pomogl w kolimacji? Co sądzicie?

Ps 2 tak na szybko co zamowic

Explore Scientific 14mm (82 stopnie) argon

czy Baader zoom mark 4 plus barlow

czy jakas lepsza amici ale nie widze

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)