Skocz do zawartości

Kupiłem nowy teleskop w DO z uszkodzonym wyciągiem okularowym, czy się nie znam? Dobson GSO 10"


normi

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero po kilku dniach zorientowałem się, że chyba coś jest nie halo z regulacją ostrości. Dotąd używałem do ostrości tylko jednego pokrętła tego bliżej wylotu tuby w niebo (lewa ręka) i to działa, ale tylko wtedy kiedy srebrna śrubka bliżej okularu jest lekko dokręcona (nie za mocno)

Wtedy jednak już ten srebrny od ostrości po przeciwnej stronie wraz z pokrętłem mikroruchów (prawa ręka) nie działa - nic się nie wysuwa ani nie wsuwa.

Kiedy dokręcę mocniej drugą śrubkę (tę bliżej tuby) obydwa srebrne pokrętła wraz z czarnym od mikroruchów działają jak zsynchronizowane (kręcą się razem bez względu na to którym kręcę, ale wtedy część z miarką jest nieruchoma  - nie wysuwa się i nie wsuwa)

Kiedy obydwie śrubki poluzuję za mocno element z miarką wpada pod wpływem przyciągania do wyciągu okularowego (chyba że dobson jest ustawiony pionowo)

I właśnie tylko kiedy tuba dobsona jest w pionie przy leciutkim dokręceniu obydwu śrubek mechanizm przybliżania i oddalania reaguje poprawnie na wszystkie pokrętła, po lekkim przechyleniu np. do 45stopni mechanizm ponownie wpada do wyciągu.

Czy coś źle robię, czy teleskop do reklamacji?

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że śrubka regulacji mocy wysuwu nie działa jak powinna, bo przy lekkim dokręceniu działa tylko jedno lewe pokrętło, prawe z mikroruchami nie reaguje, a po nieco mocniejszym dokręceniu śrubki wyciąg nie reaguje na żadną regulację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz coś podobnego widziałem w wyciągu refraktora. Spróbuj że tak powiem, skręcić pokrętła ze sobą, tak jakbyś skręcał śrubę z nakrętką, czyli lewe pokrętło góra do siebie, prawe od siebie, czy jakoś tak :). W refraktorze załatwiło to sprawę, nie wiem czy w tych wyciągach też tak są połączone pokrętła ostrości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem nadzieję że to to, ale imbusy z prawej srebrnym i czarnym pokrętle dokręcone dobrze. Nie wiem jak to możliwe, ale winna jest śrubka "mocy wysuwu" jak ją nazwał Smorff84 ewentualnie powierzchnia którą ma dociskać ta śrubka.

Zaczynam się obawiać, czy nie dostarczono mi z Delta Optical sprzętu powystawowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, normi napisał:

(...)

Zaczynam się obawiać, czy nie dostarczono mi z Delta Optical sprzętu powystawowego.

Wyciągi pracują dobrze latami, więc raczej nie ma szans, żeby wyciąg się styrał w sklepie...
Bardziej obawiałbym się jakichś urazów podczas transportu.
Może poluzuj śrubki, tak żeby wyciąg się wysuwał pod własnym ciężarem i wtedy sprawdź ręcznie, czy wyciąg wsuwa i wysuwa się płynnie, z takim samym oporem, i na całym możliwym dystansie.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg pracuje  pod pewnym dokrąceniem śrubki dobrze w pionie teleskopu(tuby) czyli w zenicie 90stopni, ale jeśli pod tym samym ustawieniem śrubki "mocy wysuwu" ustawiam teleskop pod kątem zbliżającym się do kąta 45 stopni wyciąg samoczynnie wsuwa się pod wpływem grawitacji ziemskiej.

Kurde ta śrubka chyba nie działa ja suwmiarka, bo musiałaby mieć supermikroruchy, a tego sie z takim gwintem ustawić nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i właśnie przy takim (kombinowałem już chyba co ćwierć przekręcenia) dokręceniu śrubki, że lewe pokrętło (to bez mikroruchów) działa płynnie to prawe srebrne czasami troszkę przeunie wyciąg o 05.cm czasem o 1cm, a czasem nie reaguje wcale nie mówiąc o mikroruchach, bo tu reakcji totalny brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Gógla, po zapytaniu: "regulacja wyciągu gso 10":
wątek na sąsiednim forum z tutorialem w PDF z 2014 roku, ale wyciąg na zdjęciach wygląda jak Twój na filmie:

https://astropolis.pl/topic/44052-ślizgający-się-wyciąg-gso/

Koniecznie napisz, czy to Ci w czymś pomogło.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam takie są wyciągi SW. (przepraszam Guan Sheng 😉 ) jedna fabryka różne brandy 🙂  Każdy rozbierałem na czynniki pierwsze.  Są przeważnie żle wyregulowane... Czy próbowałeś regulować śrubki pod wyciągiem?, one dociskają łożyska. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ignisdei napisał:

E tam takie są wyciągi SW. (przepraszam Guan Sheng 😉 ) jedna fabryka różne brandy 🙂  Każdy rozbierałem na czynniki pierwsze.  Są przeważnie żle wyregulowane... Czy próbowałeś regulować śrubki pod wyciągiem?, one dociskają łożyska. 

Na razie nie ruszałem tych śrubek, sprawdzałem tylko stan dokręcenia imbusów w pokrętłach. Sprawę raczej wysyłam do Delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jolo napisał:

Też myślę żeby to trzeba reklamować. Tak na pierwszy rzut oka to możliwe, że w tym miejscu całość nie jest porządnie zablokowana:

image.png.ab55da4cbd50565121196d695f4ab9d2.png

Ale to nie ma co samemu się aż tak zagłębiać myślę. 

Zdjęcie pochodzi z http://polluxchung.com/gso_crayford_fix/

Po kontakcie z serwisem i poprowadzeniu "za rączkę" dobrałem się do 2 śrubek imbusowych (na zdjęciu strzałką zaznaczona jedna z nich) i były faktycznie luźne, tylko że jedna z nich zaczęła "przepuszczać" czyli ma zepsuty gwint. Na jednej dokręconej sprawnej śrubce zaczęły działać obydwa srebrne pokrętła, ale nadal nie działa pokrętło mikroruchów.

Jutro definitywnie zgłaszam reklamację sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)