Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie „Polarnej”


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj ustawiałem „polarną” na swoim nowym montażu CEM26. Montaż ma system ustawiania polarnej iPolar, co mnie cieszy, ale … zauważyłem pewien problem. A mianowicie położenie polarnej zmienia swoje położenie zależnie od ustawienia konta obrotu głowicy. Taka sytuacja ma oczywisty wpływ na prowadzenie montażu, gdyż dokładność ustawienia polarnej pogarsza się z czasem prowadzonej sesji.

Zastanawiam się, czy lunetka (kamera) jest zamontowana nie osiowo, a system tego poprawnie nie skalibrował, czy może mam źle wypoziomowany montaż.
Przedstawiony problem widać na poniższych fotkach. 
 

1. Pozycja „zerowa” - głowica ustawiona pionowo. Ustawienie poprawne, „na zielono”.


2. Głowica w max. lewym położeniu. Polarna się rozjeżdża - ustawienie niepoprawne „na czerwono”


3. Głowica w max. prawym położeniu, polarna się rozjeżdża - ustawienie niepoprawne „na czerwono”

 

Chętnie skorzystam z porad i uwag.

Pozdrawiam
🙂

 

IMG_4023.jpeg

IMG_4024.jpeg

IMG_4025.jpeg

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600 MC / L-Extreme / L-Pro
SCT 8” AZ
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem tutaj, bo po przeczytaniu tytułu pomyślałem, że z Polaris rzeczywiście dzieje się coś niesamowitego. Włączył mi się nawet tryb: biorę lornetkę i idę na miejscówkę, bo muszę to zobaczyć!

A tu takie rozczarowanie...

Edytowane przez Pertynaks
  • Haha 3

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plan przetestowania problemu, ale od tygodnia zero czystego nieba.
Zgadzam się z jolo, że coś tu nie gra. 
Myślę wessel, że tym razem się mylisz. Przecież oś RA ustawiamy na biegun, a nie na polarną i tylko potocznie mówimy o ustawieniu na „polarną”. 

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600 MC / L-Extreme / L-Pro
SCT 8” AZ
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te ustawienia miały się do prowadzenia? Ja mam cem26 ale z lunetką i z tego co pamiętam ustawiać trzeba było kiedy głowica była w położeniu poziomym. Wtedy polarna była w miejscu zgodnie z godziną. Może z ipolar treść trzeba w konkretnym położeniu ustawiać. Ja teraz ustawiam przez asiair i nawet nie mam widoku na polarną. Wszystko się odbywa na zasadzie dryfu i plate solva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, elay napisał:

Myślę wessel, że tym razem się mylisz. Przecież oś RA ustawiamy na biegun, a nie na polarną i tylko potocznie mówimy o ustawieniu na „polarną”. 

No to tym bardziej zgadza się to z wyjaśnieniem wessela. W przypadku ustawiania właśnie na "polarną" przy kręceniu gwiazda byłaby w środku. 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie w systemie iPolar działa w oparciu o plate solve i nie polega na ustawieniu Gwiazdy Polarnej "w kółku".  Podobnie się ustawia na biegun np w SharpCapie albo Ekosie czy w nowej wersji N.I.N.A.

Program pokazuje wyliczone położenie bieguna i ono nie powinno się przemieszczać przy obrocie osi RA. 

W programie ani kółko ani krzyżyk nie pokazują położenia Gwiazdy Polarnej. Krzyżyk to środek pola widzenia kamerki, kółko to wyliczone położenie bieguna. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, elay napisał:

Mam plan przetestowania problemu, ale od tygodnia zero czystego nieba.
Zgadzam się z jolo, że coś tu nie gra. 
Myślę wessel, że tym razem się mylisz. Przecież oś RA ustawiamy na biegun, a nie na polarną i tylko potocznie mówimy o ustawieniu na „polarną”. 

Nie mylę się. Przy prawidłowym ustawieniu montażu w czasie obrotu osi RA położenie Polarnej się zmienia, porusza się po okręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iPolar się ustawia w pozycji home żeby było wygodnie. Kamera i program robi platesolve więc obrót nie powinien mieć znaczenia.

Pewnie masz luzno skręcony klin. Ustaw na polarna w home, dokręc wszystkie śruby w klinie tak żeby dalej było na zielono i wtedy sprawdź. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wczoraj pojawiło się czyste niebo i mogłem podejść do tematu ponownie. Niestety jak się finalnie okazało nie jest to sprawa „luzu” na klinie, który rzeczywiście występuje, ale to osobny temat.

Ale po kolei. Najpierw zdemontowałm montaż ze statywu i poprawiłem poziomowanie porządną poziomicą. Dotychczas poziomowałem fabrycznym „oczkiem” na montażu.
Minimalna różnica wystąpiła.

Następnie zrobiłem ustawienie bieguna zgodnie z procedurą. Tym razem bez żadnego obciążenia (sama głowica i krótki pręt). Niestety problem pozostał w podobnym zakresie.

Mam pewien wniosek, ale jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
Mianowicie przy ustawianiu bieguna, w momencie „confimed 2”(obrót głowicy), program przelicza i wprowadza poprawkę na nieosiowość lunetki (kamery iPolar).
Powyższe obliczenie i wyświetlane znaki bieguna dotyczą pozycji zerowej głowicy. Dlatego obracając głowicę w skrajne położenia już po procesie ustawiania bieguna i wprowadzeniu poprawki na nieosiowość lunetki przez program, poniekąd wprowadzam program w błąd i stąd błędne wyświetlenie ustawienia bieguna.
Jeśli jest tak jak wywnioskowałem, to przy idealnie wycentrowane lunetce (kamerze)
wskazanie byłoby zawsze poprawne, niezależnie od położenia głowicy, program nie nanosiłby poprawi na nieosiowość.

Fajnie byłoby, żeby ktoś używający iPolar zrobił taki eksperyment z obrotem głowicy po ustawieniu bieguna i zobaczył, czy też następuje takie przesunięcie.

Fotki poniżej.
Pozdrawiam

 

 

IMG_1571.jpeg

IMG_1575.jpeg

IMG_1574.jpeg

IMG_1573.jpeg

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600 MC / L-Extreme / L-Pro
SCT 8” AZ
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, elay napisał:

Mianowicie przy ustawianiu bieguna, w momencie „confimed 2”(obrót głowicy), program przelicza i wprowadza poprawkę na nieosiowość lunetki (kamery iPolar).

Nie miałem do czynienia z iPolarem na żywo nigdy, ale czy to o czym piszesz nie powinno być wykonane podczas kalibracji kamerki? 

Camera Center Recalibration https://www.ioptron.com/v/manuals/3339_iPolarOperationManual.pdf - strona 11

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)