Skocz do zawartości

Renowacja 11 letniej Capelli.


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Moja Capella od chwili wyprodukowania przeszła różne perypetie. Jednak moje przywiązanie do niej cały czas każe mi ją rekonstruować.

5 lat temu próbowałem ją obudować,  przeszła renowację, jednak zrobiłem to wadliwie.  Woda dostała się do płyty MDF, która znowu spuchła i odkształciła się. Idzie zima trzeba przygotować teleskop. Teleskop był używany głownie na dworze. Stał pod plandeką w metalowym, nieocieplanym garażu ogrodowym. Trzeba było usunąć: moją okleinę:  polakierowany bejcą fornir, potem zeszlifować oryginalny czereśniowy kolor producenta. 

Zacząłem  od oddzielenia kartonu od sklejki. Zapach, który podczas tego zabiegu wydzielił się w garażu,  świadczył dobitnie, że cały karton zgnił.  Woda dostała się  pod fornir, którym okleiłem tubus 5 lat temu. Mimo lakieru jachtowego wnętrze trafił szlak.  Zdzierałem też flok którym wyczerniłem ongiś wnętrze. 

zapach.jpg

 

sklejka.jpg

 

Następnie opaliłem starą farbę i wyszlifowałem, sklejka wygląda ok , jednak sporo elementów było nadgniłych musiałem je usunąć. Ubytki uzupełnię szpachlem. 

Środek został tylko zmatowiony bo przyjdzie tam farba czarny mat. Strona zewnętrzna została przeszlifowana do białej deski. Będzie szpachlowana.  

Dla wzmocnienia zamówiłem rurę aluminiową, z której wykonam ożebrowanie.

 

białą.jpg

 

 

CDN.

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zajmuję się stolarką i renowacją i powiem jedno - zrób od nowa tą obudowę ze sklejki właściwej klasy. To nie jest startek wikingów wydobyty z bagna, żeby robić rekonstrukcję archeologiczną. Po pierwsze urobisz się po pachy a efekt będzie taki sobie a po drugie ta obudowa nie ma już sztywności a materiał jest osłabiony na wskroś. Pomierz dokładnie, zrób szkice w jakimkolwiek darmowym CADzie i daj do wycięcia na frezarkę CNC. Z porządnej sklejki. Może być nawet z kompozytu. Dodaj nawet grubości. Będzie ładnie, szybciej, sztywnej a biorąc pod uwagę że czas to pieniądz to będzie też ostatecznie taniej. A do tego nowa konstrukcja przetrwa lata. 

Jeśli odjąłem trochę romantyzmu to przepraszam, ale kilka razy sam wszedłem na minę typu "odnowię stare".

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym się skłaniał tu nowym częściom, Ignis, jesteś bardzo doświadczonym użytkownikiem, znamy się z forum od lat, przez ten czas kiedy ja odpoczywałem od teleskopów, Ty obserwowałeś... Na pewno jest coś, co byś w tym teleskopie miał ochotę poprawić,  nawet jakiś drobiazg... teraz masz okazję. Co do rysowania, nawet jak nie dasz rady samemu, ktoś Ci zawsze pomoże.

Nowe cześci to dobra koncepcja, no i więcej zdjęć 🙂 Jest mało takich wątków, a to lepsze niż "telewizja" 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy wyżej piszą. Rysujesz w byle cadzie i zlecasz, czy to na laser czy na frezarkę cnc. Na tak zniszczone elementy jakie pokazałeś na swoich fotkach najzwyczajniej szkoda czasu, nic z nich nie będzie. Zlecając cięcie oszczędzasz czas i nerwy, a dostajesz nowe ładne gotowe do dalszej obróbki elementy o najwymyślniejszych ksztaltach.

IMG_20231101_151853_copy_988x556.jpg.492974998a7468982d970018d261cb3e.jpg

 

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem koledzy na pewno macie więcej racji niż ja. To była jedna z pierwszych koncepcji: zrobić od początku , jednak, już połowę zużytego materiału wywaliłem. A to co zostało z odrobiną szpachlu i ze wzmocnieniami nie wygląda źle, na pewno chciałem przerobić płozy zrobić w nich dziury  sklejka nie jest jeszcze tak mocno zajechana, całość wody spiła MDF, to ona nasiąkała a nie sklejka, jest sucha, wybaczcie ale chciałbym z oryginału jak najwięcej zachować 😞  Jeszcze pomyślę, ale bardzo mi żal, tym bardziej, że już się urobiłem w czyszczeniu i zacząłem szpachlowac.

Chcę dać temu co zostało nowe życie 😞

Nazwiecie to bezsensem i pewnie będziecie mieli rację. Ale taki ze mnie już sentymentalny dureń I  spróbuję to ocalić. Po poszpachlowaniu i pomalowaniu wrzucę  a Wy ocenicie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ignisdei napisał:

Wiem koledzy na pewno macie więcej racji niż ja. To była jedna z pierwszych koncepcji: zrobić od początku , jednak, już połowę zużytego materiału wywaliłem. A to co zostało z odrobiną szpachlu i ze wzmocnieniami nie wygląda źle, na pewno chciałem przerobić płozy zrobić w nich dziury  sklejka nie jest jeszcze tak mocno zajechana, całość wody spiła MDF, to ona nasiąkała a nie sklejka, jest sucha, wybaczcie ale chciałbym z oryginału jak najwięcej zachować 😞  Jeszcze pomyślę, ale bardzo mi żal, tym bardziej, że już się urobiłem w czyszczeniu i zacząłem szpachlowac.

Chcę dać temu co zostało nowe życie 😞

Nazwiecie to bezsensem i pewnie będziecie mieli rację. Ale taki ze mnie już sentymentalny dureń I  spróbuję to ocalić. Po poszpachlowaniu i pomalowaniu wrzucę  a Wy ocenicie.

Może i sentymentalny, ale na pewno nie dureń. Rozumiem Ciebie, bo sam tak mam, często postępowałem tak samo. Obecnie cierpię na brak czasu i miejsca, tylko dlatego odpuszczam podobne projekty na rzecz gotowców.

... Ignis... romantyk z Ciebie się zrobił od patrzenia w te gwiazdy :))))))))

 

ps. zanim spróbujesz coś porysować czy nawet zainstalować jakiegoś darmowego cada, popatrz na tutoriale na YT, jeśli nie rysowałeś wcześniej, czy łapiesz to, jak dany program działa, bo u mnie właśnie z tym był największy problem... Ja tak uczyłem się Design Spark Mechanical - dawniej w pełni darmowy, teraz trochę okrojony, ale pod druk 3D bajecznie prosty i intuicyjny. Do obrabiarek też obleci, ale spróbuj najpierw CAD-a - większe możliwości...

Edytowane przez Dale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego rysowania to może znajdziesz firmę, która na podstawie starych części zwymiaruje je i sama stworzy rysunki.

Czasami tego typu zadania lepiej powierzyć specjalistom.

Możesz wtedy z taką osobą przedyskutować różne tematy usprawnień i wezmą to pod uwagę.

Zapewne taka usługa będzie troszkę droższa ale jeśli nigdy nie bawiłeś się w rysunek techniczny czy to na papierze czy w wersji cyfrowej to takie rozwiązanie moim zdaniem będzie lepsze.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś posiadając 18" teleskop by @Pablito wykonałem kilka projektów elementów konstrukcyjnych w Autocad Inventor.

Jeśli chcesz mogę Ci je udostępnić.

Będzie służyło za materiał bazowy.

 

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, blazer1983 napisał:

Autodesk można pobrać za darmo 

Jest dostępny za darmo dla studentów i wykładowców zarejestrowanych uczelni do celów edukacyjnych na czas studiów lub pracy w uczelni.

Nie słyszałem, aby oprogramowanie Autodesku było dostępne bezpłatnie poza tą grupą użytkowników.

Czyżby coś się w tej kwestii zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś założyłem konto jako student tak jak piszesz.

Dzisiaj porałem nową wersję próbną aby przejrzeć projekty i zadziałało.

Dla wszystkich zainteresowanych przesyłam pliki, które utworzyłem do tamtego projektu.

Może komuś się przyda.

Inventor.zip

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Freecad, choć dobry, to jest raczej zbyt zaawansowany  do tego projektu. W dodatku jest "specyficzny" w użytkowaniu i dość trudny na początek. Do tego projektu program LibreCad wystarczy. To proste płaskie wycinanki 2D, kolega ten program powinien opanować góra w dwie godziny, taki paint po prostu, rysuje kreski i generuje dxf'y pod ploter. Prościej, szybciej, łatwiej i taniej się nie da (program jest darmowy i bardzo intuicyjny).

Zajmuję się zawodowo projektami CAD, mam spore doświadczenie jako konstruktor, a szczerze ten LibreCad jest świetny do prostych rzeczy, do tego pójdzie na każdym komputerze, polecam. Proste i działa.

Szacunek dla kolegi ignisdei, że odnawia stary sprzęt, bo sprzęt jest bardzo dobry i warto włożyć w to serducho. Taka praca daje ogrom satysfakcji. Ocal jak najwięcej, ale rozsądnie. W zasadzie serce teleskopu zostaje, cześć konstrukcji też zostaje, więc wymieniając kilka najbardziej zmęczonych życiem elementów nośnych na nowe niewiele zmienia. Sentyment jest a do tego dajesz znów wiele nowych lat życia temu teleskopowi.

Zastosowanie sklejki szkutniczej  pomalowanej lakierem jachtowym sprawi, że wilgoć przez długie lata będzie trzymać się z daleka, w końcu łodzie moczą się w wodzie i całkiem dobrze się trzymają. 

Jeśli zdecydujesz się na rysunek, zrób od razu znaczniki pod otwory na śruby i otwory pod wkręcane tuleje gwintowane i skręcaj wszystko na śruby metryczne, ale po pomalowaniu. Podczas wkręcania tulei metrycznych otwór pomaluj wewnątrz. W ten sposób konstrukcja będzie sztywna z możliwością demontażu i bez miejsc, gdzie może wniknąć wilgoć. A jak chcesz zaszaleć to na jakimś elemencie narysuj ścieżkę pod grawer Twojego nicka, imienia, jakiejś nazwy czy czego dusza zapragnie. To może być taki podpis twórcy.

Dawaj proszę zdjęcia z postępów prac i pamiętaj, to Twoja konstrukcja. Możesz, a nawet powinieneś robić ją po swojemu. Nie patrz na moje porady bo każdy ma swoje sposoby i każdą rzecz można wykonać wieloma metodami z bardzo dobrym rezultatem. Jeśli jednak mogę coś podpowiedzieć z korzyścią dla projektu, to bardzo mnie to ucieszy.

Powodzenia.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia Robert. Ja chyba nie miał bym cierpliwości do renowacji tak zniszczonych części. A w jakim stanie są lustra? Przecież jeżeli cała konstrukcja tak dostała w d... to przecież szkła też były narażone na warunki, w których Capella przebywała. Przeżyły czy również wymagają solidnego odświeżenia? 
pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż o optyce powiem później. Na razie wklejam zdjęcie po pierwszym lakierowaniu i instalacji rur aluminiowych, stanowiących ożebrowanie...

20231210_163042~2.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No cóż 80% pracy za mną, czeka mnie  jeszcze regeneracja pokrowca a właściwie jego zatrzasków. Teleskop ma poprawione łożyskowanie a także dostał jeszcze trochę teflonu.

Jak widzicie dostał orurowanie ,sklejka została wzmocniona poziomymi płytkami metalowymi w miejscach mocniejszych ugięć, płozy zostały wzbogacone o otwory oraz nic nie wnoszace do konstrukcji dekory, których jedynym zadaniem jest cieszyć moje oko... Ktoś wcześniej wspominał o łodzi Wikingów i o dostosowaniu teleskopu do moich indywidualnych potrzeb, te zabiegi są właśnie odpowiedziąna te sugestie, został jeszcze do montażu motofocuser. No i chyba jeszcze troszkę poprawek lakierniczych bo uszkodziłem lakier na testach.  Muszę skończyć odrośnik dostosowując go do wyciągu. Ale to dopiero po montażu silnika motofocusera. 😀

20240105_135009.jpg

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ignisdei nie myślałeś o zmianie kratownicy z 6 na 8 punktową?

Z doświadczenia wiem, że 6 punktowa jest mało stabilna i potrafi zmieniać kolimację podczas zmiany położenia wertykalnego. 

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, blazer1983 napisał:

(...)

Z doświadczenia wiem, że 6 punktowa jest mało stabilna i potrafi zmieniać kolimację podczas zmiany położenia wertykalnego. 

 

Pewny jesteś, że to kratownica, a nie przesuwanie się lustra głównego w celi, zwłaszcza jak cela jest z pasem ?

 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, blazer1983 napisał:

@ignisdei nie myślałeś o zmianie kratownicy z 6 na 8 punktową?

Z doświadczenia wiem, że 6 punktowa jest mało stabilna i potrafi zmieniać kolimację podczas zmiany położenia wertykalnego. 

To nie tak. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy kratownica jest 6 czy 8 punktowa, oba rodzaje bazują na trzech punktach podparcia (popatrz jak są zbudowane np. mosty czy żurawie dźwigowe). To najstabilniejszy system mocowań. Może Twoje problemy z 6 punktową kratą wynikaja ze slabej jakosci połaczenia kratownicy z klatkami - to są dośc istotne miejsca. Jeśli tam jest wszystko ok, to nie ma prawa się nic przesuwać.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro było odpowiednio zabezpieczone.

Teraz już tego nie sprawdzę bo sprzedałem tamten teleskop i przeszedłem na astrofoto 😛 

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Teleskop wyważyłem,skleciłem odrośnik  z pleksy i taśmy, teraz czekać tylko na pogodne niebo, muszę jeszcze pofarbować pokrowiec bo bardzo wyblakł...

20240124_080108.jpg

20240124_080053.jpg

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)