Skocz do zawartości

Obserwacja słońca z folią Baadera + filtr kolorowy


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zbliża się zaćmienie słońca i zapewne wszyscy szykują sprzęt do obserwacji :) ja również.

Korzystając z dobrej pogody przetestowałem kilka kolorowych filtrów które można by użyć w połączeniu z folią Baadera ND5.

Najlepiej wypadł u mnie filtr w kolorze pomarańczowym wkręconym w okular 1.25''. W moim przypadku to Antares No.21.

Pomaranczowy obraz jest naprawdę przyjemny dla oka i obserwacja sprawia dużo radości a filterek kosztuje kilkanaście złotych.

Jak komuś się znudziła biała tarcza słońca przez filtr ND5 to polecam właśnie pomarańczowy barwny filtr - warto spróbować.

Obraz mniej więcej jak w moim avararze. Na żywo przepiękny! :)

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem na Słońcu kilka kolorowych szkiełek (pomarańczowy, zielony, zółty, czerwony oraz niebieski) i powiem szczerze, że stosowanie ich d...y nie urywa. Eksperymentowałem dla samej ciekawości - wszak filterki GSO nie kosztują wiele, ale stwierdziłem, że to mi nie pasuje. Z tego wszystkiego obraz Słońca najbardziej pasował mi w filterku żółtym i niebieskim, ale summa sumarum sprzedałem wszystkie i zakupiłem sobie baaderowskiego SC i też nie jestem pod jakimś ogromnym wrażeniem. Słońce w kolorze zielonym nie wszystkim może odpowiadać. Jednak uważam,że SC troszkę podnosi mi kontrast "powierzchni" naszej gwiazdy, jak też stabilizuje atmosferę, przez co łatwiej mi złapać optymalną na dany moment ostrość. I ten filterek zostanie już u mnie na stałe - choć na pewno Lunta mi z teleskopu nie robi. ;)

20 marca na pewno zostanie wykorzystany oczywiście z baaderowską folią ND 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę swoje 3 grosze - to dobrym efektem jest połączenie folii ND3,8 z filterkiem Baader Solar Continuum, bardzo ładnie kontrastuje granulacje i zieleń nie przeszkadza :)  Będę miał na zlocie, jak ktoś chce organoleptycznie sprawdzić zapraszam (filterak mam 2").

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę swoje 3 grosze - to dobrym efektem jest połączenie folii ND3,8 z filterkiem Baader Solar Continuum, bardzo ładnie kontrastuje granulacje i zieleń nie przeszkadza :)  Będę miał na zlocie, jak ktoś chce organoleptycznie sprawdzić zapraszam (filterak mam 2").

Pytanko - a czy nie będzie za jasno i z tego powodu pogubią się szczegóły na tarczy słonecznej (folii 3,8 nigdy nie testowałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy folia 3.8 nie będzie trochę za słaba do wizuala?

Mówię o bezpieczeństwie oczu...

Właśnie 3,8 z tym filtrem do wizuala jest polecana, obserwowałem w apusiu 80/500 i teraz w 90/600 - zresztą sami lukniecie - zapraszam przed zaćmieniem i po bo w czasie chcę ,,aviknąć" :)

 

P.S. - Cytat ze strony z opisem filterka:: ,,Uwaga : Filtr solar continuum można użytkować do obserwacji słońca z filtrem słonecznym Baader  ND 3,8", no i ja jeszcze coś widzę :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w EDku też połączenie filtra ND z SC daje dość dobry wynik (pomijając barwę). Trochę stabilizuje, trochę zwiększa kontrast, ułatwia wyostrzenie. 

SC to w sumie też taki wąskopasmowy filtr (podobnie jak Oiii czy Hb), tylko dla długości fali 540nm - przy której Słoneczko promieniuje najsilniej.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z innej beczki mam obiektyw Samyang 800 mm Mirror MC f/8.0 i robię oprawę na filtr słoneczny. Czy folia ND3.8 wystarczy, aby nie zabrakło najkrótszych czasów naświetlania w aparacie EOS35OD?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z innej beczki mam obiektyw Samyang 800 mm Mirror MC f/8.0 i robię oprawę na filtr słoneczny. Czy folia ND3.8 wystarczy, aby nie zabrakło najkrótszych czasów naświetlania w aparacie EOS35OD?

Ja bym wziął ND5 bo przy avi w f5 z Eonkiem, którego później miałeś, miałem za jasno na fotkach z BSC i musiałem polaryzacyjny obrotowy dokładać...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku dzięki uprzejmości Jacka który pożyczył mi Solar Continuum miałem okazję porównywać go bezpośrednio z O III przy obserwacj Słońca- jest to zresztą opisane tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4371-baader-o-iii-zastepstwo-dla-solar-continuum/  SC daje odrobinę fajniesze obrazy moim zdaniem nie jest to jednak przewaga na tyle duża bym taki filtr specjalnie do Słońca chciał kupować.

Co do folii ND 3.8 - wczoraj próbowałem zdjęć edkiem  f/6 z barlowem 2.25x i czasy były w granicach 1/4000 na ISO 200.  Do foto Słońca w f/8 bez kolorowych filtrów ND 5.0 moim zdaniem wystarczy. Natomiast jeśli planuje się użycie filterków warto brać ND 3.8 by zachować możliwość uzyskiwania krótkich czasów na niskim ISO.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki widzę że zrobię dwie oprawy z ND 3.8 i ND 5.0.

O i to jest najlepszy sposób - zrób sobie same wymienne wkłady - obręcz z jedną i drugą folią wpuszczana do srodka oprawy.

 

post-476-0-62726700-1425994450.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre ale mam już przycięte dwie osobne oprawy jedynie wkleić filtr. A ta taśma dwustronna będzie dobra?

Tak, stosuje od lat i trzyma jak nówka. Małe kwadraciki co 1 cm rozmieszczasz. Albo jak nie wiesz jak to na zlocie ci w 5 minut zrobię :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z folią ND5 w EDku f/7 mam czasy 1/1250 przy ISO100. Folia ND3.8 przepuszcza 16x więcej światła, to może braknąć myślę, ale to tylko teoria.

:blink:

Kurcze, u siebie na SW 102/500 z folią ND5 muszę dawać ISO 200 lub nawet ISO 400 przy czasach 1/60 i 1/100

Mam nadzieję, że to przez to że robię fotki rano.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę tania i fajna metoda obserwacji.Ważne jest aby filtry kolorowe były dobrej jakości, moim zdaniem baadera są tutaj najlepsze. Ja celuję w filtr który da mi taki odcień:

attachicon.gifBlackbird-sunset-03.jpg

Ja mam akurat komplet Antaresów kolorowych. Baadera nie miałem ale na pewno masz racje. Mnie akurat bardziej chodziło tutaj o tanie rozwiązanie na odejscie od "nudnego" białego koloru jaki daje folia Baadera przy obserwacji słońca. Na pewno wszelkie specjalistyczne filtry typu SC czy K-Line czy też He-I dadzą o wiele lepsze wrażenia ale one juz sobie kosztują :) A tak to przy zwykłym pomarańczowym za kilkanaście PLN jest fajna zabawa i naprawde obserwuje sie słonko bardzo miło może też dlatego że ten kolor nie jest męczący dla oka.

 

Lunt to to nie jest (aczkolwiek nie miałem przyjemności patrzenia) ale na pewno da miłe odczucia - głownie tym co patrzyli wcześniej tylko przez folie Baadera ;)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:blink:

Kurcze, u siebie na SW 102/500 z folią ND5 muszę dawać ISO 200 lub nawet ISO 400 przy czasach 1/60 i 1/100

Mam nadzieję, że to przez to że robię fotki rano.

U mnie Newton 200 f/4 aperatura zmniejszona do 50mm czyli tak naprawde f/16 - ISO100 1/125s. Czyli będzie podobnie jak u jolo przy f/7. Folia ND5.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)