Skocz do zawartości

Księżyc i Jowisz ze starej komórki. Można..? Można!


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

 

 

Ne lubię się zbytnio rozpisywać i tym razem też nie będę,napiszę tylko tyle :

 

Spróbujcie całą tą sytuacje przenieść do obserwacji wizualnych.

Ostatnio jeden z początkujących pomylił Jowisza z Wenus.

I w tym miejscu zadajmy sobie pytanie :

 

Co powinniśmy zrobić i po co my tu jesteśmy ?

 

Odpowiedzcie sobie na te pytania sami i nie zabierajcie im radości z pierwszych fotek.

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...planuję kupić używaną, lub ze sklepu kompaktówkę - coś w okolicach 300zł.

 

 

Ps. Może doradzicie jakiś wart uwagi aparat kompaktowy? :)

Jeśli mogę coś podpowiedzieć. Daruj sobie kompakty i ultrazoomy. W zeszłym roku szukałem sobie czegoś do focenia (nie astro, ale jakby było to czemu nie ;) ). Przetestowałem kilka droższych i tańszych kompaktów znanych i mniej znanych firm. Fotki jakie z tego wychodziły to była jakaś masakra. W cenie taniej małpki udało mi się wyrwać używanego Canona 400D z KIT-em.

Nie ma żadnego porównania, nawet do drogich ultrazoomów.

http://www.optyczne.pl/29.10-Test-Test_megazoom%C3%B3w_2014_Zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe_.html

Przejrzyj zdjęcia testowe. Zwróć uwagę np. na liście na drzewach czy wszechobecne szumy nawet na ISO100. To są sprzęty w okolicach 1500zł!

Mały przykład masakry liści z przetestowanych tam aparatów (crop 1:1):

post-36-0-90583300-1429852544_thumb.jpg

post-36-0-96483600-1429852556_thumb.jpg

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to kolega napisał, że ma już adapter do kompaktów i teleskop na dobsonie więc nie widzę lepszego i tańszego

rozwiązania jak zakup taniego aparatu kompaktowego by mógł cieszyć się robieniem zdjęć Księżyca i planet. A skoro tak często pada

tutaj rada zakupu sprzętu używanego to równie dobrze może za góra 100zł kupić sobie używany kompakt i mieć naprawdę tanim kosztem

możliwość zrobienia lepszej jakości zdjęć.

 

Co do używanych lustrzanek - a czy teleskop na dobsonie ( fabryczny, niemodyfikowany ) pozwala na robienie zdjęć lustrzanką w ognisku głównym

czy wymaga to jednak kolejnych inwestycji?

 

Co do megazoomów - jak ktoś nie ogląda zdjęć pod lupą i potrzebuje sprzętu w plenery gdzie w jednej chwili tym samym aparatem można zrobić

zdjęcia z dużym zoomem i czegoś w super makro to nie ma lepszego i tańszego rozwiązania. Ile kosztuje nowa lustrzanka i obiektywy

 które to umożliwią? Ile to wszystko potem waży i zajmuje miejsca?

 

Może warto było podać z którego aparatu i przy jakim powiększeniu były zdjęcia które wstawiłeś pokazując masakrę liści i wstawić zdjęcie

z lustrzanki z podaniem ceny modelu i obiektywu by szary laik zobaczył ile trzeba wydać kasy by zobaczyć różnicę?

Bo jeszcze ktoś pomyśli, że megazoomy robią takie zdjęcia przy niewielkich powiększeniach...

 

I jakby co to megazooma też można kupić używanego dużo taniej - wszystko zależy kto ma jakie wymagania i do czego potrzebuje aparatu.

Mi zależało na uniwersalności ( krajobrazy, ptaki, kwiaty ) i możliwości kręcenia filmów w HD i fullHD w 60fps więc wybór padł na megazooma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za poradę! :)

Ok, bo tak jak wspomniałem, obecnie w szafie mam nie swoją lustrzankę sony a200.

Resztę sam sobie wyczaję, ale jak go najlepiej podłączyć do synty 8, żeby robić zdjęcia? Czy to jest na zasadzie wyjęcia z lustrzanki kitowego obiektywu, kupienia odpowiedniej redukcji i wpięcia samego korpusu w wyciąg?

Drugie pytanie - co sądzicie o kamerkach internetowych, z których wyciąga się wizjoner, przykleja się gwint 1,25 i wkłada się w miejsce okularu?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.... obecnie w szafie mam nie swoją lustrzankę sony a200.

Resztę sam sobie wyczaję, ale jak go najlepiej podłączyć do synty 8, żeby robić zdjęcia? Czy to jest na zasadzie wyjęcia z lustrzanki kitowego obiektywu, kupienia odpowiedniej redukcji i wpięcia samego korpusu w wyciąg?

Drugie pytanie - co sądzicie o kamerkach internetowych, z których wyciąga się wizjoner, przykleja się gwint 1,25 i wkłada się w miejsce okularu?

:)

1. Aby zaadoptować Sony 200 musisz kupić redukcję, którą montujesz zamiast obiektywu - później wkręcasz nosek i do wyciągu teleskopu (ewentualnie jakieś przedłużki). Przez jakiś czas - chyba w 2010 roku fotografowałem Słonko i Munia Sony a100 z 150/1200 - było OK.

Nie pamiętam dokładnie jak to było ale trzeba w ustawieniach aparatu wyłączyć funkcję ,,widzenia" obiektywu bo inaczej będzie się wzbraniał przed robieniem fotek.

 

2. Tu u Zdzicha masz o przerobieniu kamerki, tylko nie rób krzywdy wizjonerowi po wyciągnięciu - dzięki nim mamy postęp ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak na marginesie, do nikogo personalnie nie uderzam (żeby nie było) : Moja serdeczna prośba:

- obecny prestiż zawdzięczamy m.in. swojemu tolerancyjnemu podejściu do nowicjuszy.

Starajmy się nie zepsuć pozytywnego odbioru...niech naszą maksymą będzie przekreślony klakson jaki widujemy z tyłu  "nauki jazdy" - z dopiskiem "Nie trąb ty też zaczynałeś" :)

 

Z małym dopiskiem Admin.

 

 

865-large_default.jpg

  • Like 8

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do używanych lustrzanek - a czy teleskop na dobsonie ( fabryczny, niemodyfikowany ) pozwala na robienie zdjęć lustrzanką w ognisku głównym

czy wymaga to jednak kolejnych inwestycji?

 

Może warto było podać z którego aparatu i przy jakim powiększeniu były zdjęcia które wstawiłeś pokazując masakrę liści i wstawić zdjęcie

z lustrzanki z podaniem ceny modelu i obiektywu by szary laik zobaczył ile trzeba wydać kasy by zobaczyć różnicę?

Bo jeszcze ktoś pomyśli, że megazoomy robią takie zdjęcia przy niewielkich powiększeniach...

 

- przeważnie wymaga podniesienia lustra - kilka chwil roboty i ewentualnie sprężyny od zaworów ;) Rozsuwane wystarczy nie rozsunąć do końca. Koszty prawie żadne.

 

- podałem linka do testu - są tam parametry przy każdym zdjęciu, można sobie poczytać  :) Ceny są na ceneo.

 

Dobrze, że jest wybór i każdy znajdzie coś dla siebie.

Ja wybrałem lustro bo mogę uzyskać ładne zdjęcie z taniego szkła w pełnym manualu (lubię tak). Ktoś inny z pewnych względów wybierze zooma a jeszcze inny pstryknie fotkę telefonem i będzie szczęśliwy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Z racji, że temat znalazł się w innym dziale, to zadam jedno pytanie (nie chcę tworzyć nowego wątku).

Nie znam fachowych nazw, ale z pewnością będzie wiadomo o co mi chodzi xD

 

Czy wiecie, dlaczego w ramach przerobienia kamerki, należy zdjąć pokrywę od głównej soczewki? Czym w praktyce będzie różnić się, jeżeli komuś uda się włożyć fabryczną kamerkę do wyciągu 1.25, a kamerkę przerobioną(tj. właśnie odłączenie tej obudowy i ewentualne przymocowanie jakiejś części 1.25).

Z góry dzięki za odpowiedź!

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem. Służy jako obiektyw, a po usunięciu tego sam teleskop dla kamerki jest obiektywem. Ale często są podatne na światło, dlatego wymagają filtra UV/IR Cut.

Gdyby nie Ty, bym nie wiedział. Zwłaszcza te wielokropki pomiędzy zdaniami i "hmm" ukierunkowały mnie na konkretne materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie! 

Z racji takiej, że rozmawialiśmy też o postępie itp, chciałbym pokazać moje wczorajsze zdjęcia zrobione nieprzerabianą kamerką internetową 0,3 mpx zbliżone do okularu (robione w jakimś programie obsługującym wiele kamer). Wiem, że są dalekie od ideału, ale przynajmniej ja - postęp w jakości dostrzegam :)

Może dalej osoby negatywnie nastawione mogą chcieć krytykować (zdrową krytykę jak najbardziej popieram), ale jest chyba lepiej, co? :D

 

post-1200-0-67466900-1430242706.jpg   post-1200-0-75949300-1430242712.jpg   post-1200-0-69215600-1430242718.jpg

post-1200-0-50352900-1430242723.jpg   post-1200-0-16268800-1430242730.jpg   post-1200-0-84697000-1430242735.jpg

 

 

Proszę o wyrozumiałość, że wstawiłem w tym poście, ale tutaj wywiązała się dyskusja.

Pozdrawiam! :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można? Można!

Teraz to zupełnie inna liga, może jeszcze nie ekstraklasa ale rożnicę w jakości chyba sam widzisz.

Filmuj w odcieniach szarości i już możesz zacząć studiować tutoriale o stackowaniu a wtedy... przestaniesz istnieć dla rodziny i znajomych :D

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dostrzegam różnicę. Na razie planuję zapoznać się z z opcjami w programie do kamerki, sposobem jej trzymania tak aby ładnie było widać obiekt itp. W bliskiej przyszłości zacznę zapoznawać się z teorią i na miarę swoich możliwości coś tam próbować :)

I oczywiście dziękuję za miłe słowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)