Skocz do zawartości

Zrzutka na obserwatorium na Otrycie w Bieszczadach


bebeka

Rekomendowane odpowiedzi

Na portalu PolakPotrafi.pl pojawiła się ostatnio bardzo fajna akcja. Klub Otrycki  chce zbudować obserwatorium pod schroniskiem Chata Socjologa w Bieszczadach. 
Pewnie znajdzie się na tym forum parę osób chętnych wesprzeć inicjatywę (groszem czy inaczej).

https://polakpotrafi.pl/projekt/obserwatorium?utm_source=projects
 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachętę organizatorzy wrzucili fotki z wykopu pod fundamenty. :)
https://www.facebook.com/ChataSocjologa/posts/10153409914296907

No i ustalony jest termin obozu budowlanego dla wszystkich co chcieliby brać w tym udział na miejscu :D

No i 16'' teleskop!! 


Kiedyś patrzyłem przez 12'' refraktor w Griffith Observatory ale tam to można co najwyżej księzyc oglądać..

Swoją drogą mam rozkminę czy takie dobsony to się nadają do śledzenia i robienia zdjęć też?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaż Dobsona oraz astrofotografię to dla chcącego nic trudnego, przez jakiś czas robiłem zdjęcia mając teleskop na wspomnianym montażu, ale że miałem przygodę zimą, że teleskop chciał uciec ode mnie zmieniłem na EQ3-2, dokupiłem silniczki no i się jakoś foci. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaż Dobsona oraz astrofotografię to dla chcącego nic trudnego

Zależy jaka astrofotografia. Jeśli chcemy pstrykać zdjęcia Słońca i Księżyca... ale jakieś poważniejsze próby - nie po drodze Dobsonom i astrofotografi.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami zainteresowani powinni temat poprowadzić aby nie było niedomówień. Do mnie osobiście takie linkowanie nie przemawia, choć idea szczytna.

Na pewno mogli byśmy wtedy nawiązać współprace jako forum.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami zainteresowani powinni temat poprowadzić aby nie było niedomówień. Do mnie osobiście takie linkowanie nie przemawia, choć idea szczytna.

Na pewno mogli byśmy wtedy nawiązać współprace jako forum.

Witajcie
 
Chciałbym Wam przybliżyć nasz projekt - stworzenie ogólnodostępnego obserwatorium astronomicznego, wyposażonego w 16 calowy teleskop na montażu Dobsona. Miejsce to wraz z istniejącą bazą noclegową i świetnymi warunkami do obserwacji (niemal zerowe zanieczyszczenie światłem) będzie ciekawą propozycją dla miłośników astronomii. 
 
Nasz projekt rozwija się od jesieni 2013 roku. Więcej o postepach przeczytacie tutaj: http://www.otryt.bieszczady.pl/pl/obserwatorium
 
Obecnie prowadzimy pierwsze prace budowlane (wykopy pod fundament, w najbliższych dniach powstaną słupki fundamentowe) oraz to co najważniejsze - zbieramy fundusze na zakup teleskopu. 
Opublikowaliśmy nasz projekt w serwisie PolakPotrafi. Jeśli uważacie, że warto, jeśli chcecie przyjechać i skorzystać - z przyjaciółmi na weekend albo z forumowiczami na tygodniowy zlot - dorzućcie proszę swoją cegiełkę. https://polakpotrafi.pl/projekt/obserwatorium
 
Dla nas każda wpłata jest cenna. Każde udostępnienie przybliża nas - dosłownie do gwiazd. 
 
Jeśli macie jakieś pytania - piszcie! Pomożemy Wam w organizacji Waszego wyjazdu, wyjaśnimy wątpliwości:)
 
Pozdrawiam:)
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

stworzenie ogólnodostępnego obserwatorium astronomicznego, wyposażonego w 16 calowy teleskop na montażu Dobsona.
Opublikowaliśmy nasz projekt w serwisie PolakPotrafi.

 

 

Jeśli jeszcze nie jest za późno, to zamiast 16-calowego Sky-Watchera zza południowej granicy (składanego małymi żółtymi rączkami), sugerowałbym polskiego, 16-20 calowego: Pablitusa, Taurusa czy Columbusa, lżejszego, ciekawiej wykonanego i z lepszą optyką. A poza tym lepiej wpisywałby się w projekt "Polak Potrafi". ;)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Niezmiernie miło mi poinformować że Obserwatorium przy Chacie Socjologa w Bieszczadach ZEBRAŁO JUŻ PIENIĄDZE NA JEGO BUDOWĘ! Serdecznie gratuluję Twórcom tej inicjatywy - jesteście WIELCY! Oraz od siebie pragnę podziękować wszystkim darczyńcom!

 

https://polakpotrafi.pl/projekt/obserwatorium

  • Like 4

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Będąc nieopodal nie omieszkałem zajrzeć jak owe obserwatorium wygląda na żywo. Szybko wdrapałem się na górę, minąłem wielkiego psa przy chacie i wkroczyłem na polankę.

Niestety to co tam zobaczyłem kazało mi zwątpić w takie projekty :(

Domek dla teleskopu nierówno popodpierany na jakiś kamieniach straszył otwartymi drzwiami. Kiedy się zbliżyłem ze środka powiało zgrozą. Wykonanie na niskim poziomie, sprawiało wrażenie wręcz typu- chodźcie pozbierajmy parę desek i belek, zbijmy to do kupy i będzie domek. Pamiętam, że takie chatki budowaliśmy z chłopakami jak mieliśmy po 13-15 lat. Budowaliśmy je z obladrów i innych zdobycznych materiałów a uszczelnialiśmy folią jak ma to miejsce w tym przypadku. Konstrukcja... w sumie brak konstrukcji. Belki bez zastrzałów, po prostu zbite do kupy i do tego każdy pod innym kątem.

Pozostało mi tylko usiąść na ławeczce i zadumać nad pięknem okolicy, bo na "obserwatorium" nie mogłem już patrzeć.

Zebrano na ten cel ponad 30 tyś zł.

Dysponując taką kwotą można było spokojnie postawić prawdziwą kopułę Scopedome lub Uniwersał i wyposażyć w przyzwoite 12" lub 14". Można było postawić obserwatorium typu roll-off i wyposażyć w sprzęt. Można było kupić domek narzędziowy lub ogrodniczy za 3-4 tyś i przerobić go na osłonę dla teleskopu 16" i jeszcze dużo pieniędzy by zostało na mały zestaw astrofoto dla początkujących. Można było...

Jeśli według kogoś zbyt ostro oceniłem to co zobaczyłem to trudno. Tak to odebrałem odwiedzając polankę przy Chacie Socjologa.

otryt.jpg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cena za klimatyczne.. czyste powietrze..

Piotrek a jak to nie ściema z Twojej strony to jest druga moja załamka w tym tygodniu :beznadzieja:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczmy, że piotrkusiu zły obiekt sfociłeś. Ten służy do czegoś innego, aby dobrze się pracowało przy budowie obserwatorium za 30 tysi. Np. o, zjeść coś, wypić, pośpiewać i wtedy się lepiej pracuje. Polak potrafi...

 

 

obserwatorium.jpg

Edytowane przez maquu
  • Like 1

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co ocenione zostało to co widać. Nikt, a przynajmniej nie ja, nie założyłem, że to już wszystko.. Chociaż minęło sporo czasu. A jak wiadomo, czas wrogiem postępu. Im dłużej się coś odkłada w czasie, tym mniejsza szansa na szczęśliwe zakończenie.. ;-/

Mimo wszystko liczę na ukończenie projektu, chociaż dla mnie to na początku już źle wyglądało, ale to raczej z zawodowego punktu widzenia.

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miejmy nadzieję, że jednak wezmą kogoś kto zna się na budowie takich chatek - jakiegoś "Pana Zdzisia" z Lutowisk i za pozostałe pieniądze zbudują coś co będzie miało ręce i nogi. Bo teleskop chyba już kupili więc połowa tej kwoty jest rozdysponowana na konkretny sprzęt.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, fajnie to wygląda. Społeczeństwo liczyło na socjologów, a   chatę dla scjentologów wybudować zapragnęli. 30000, a efekt iście jak w Walce o ogień. Ale, delikatnie sądząc, powstanie astrodrewutnia, do której dotrze Tom Cruise i kolejne 30000 zielonych pieniążków dorzuci. I wtedy przyjedzie telewizja i wszyscy odtrabią kolosalny sukces w drodze do popularyzacji polskiej scjentologicznej miłośniczej astronomii, która jest otwarta na skołowanych, zbłąkanych astro turystów, przemieszczających rubierze pięknych polskich Bieszczad. Jestem pod wrażeniem. ;) Ale prądu w dalszym ciągu ma brakować. ... Powodzenia bez ironii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)