Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

lukost

Nowy, INTERDYSCYPLINARNY KONKURS ASTRONOMICZNY

34 postów w tym temacie

ika.jpg.3a60c612b282a33025d767ac4a2d71ad.jpg

Jak wiecie, z konkursem "wizualnym" bywało ostatnio różnie... Niestety, grupa osób piszących i czytających relacje z obserwacji okazała się stosunkowo nieliczna i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał ulec zmianie. Podobnie sprawy mają się z konkursem na najlepszy szkic. Postanowiliśmy zatem stworzyć coś zupełnie nowego - konkurs przeznaczony dla wszystkich dokumentujących w jakikolwiek sposób piękno nocnego nieba. Liczymy na to, że nowa inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem userów.  Dwie, "testowe" edycje odbędą się w I i II kwartale 2017 r. 
Każdorazowy zwycięzca etapu kwartalnego otrzyma nagrodę - bon na zakupy o wartości 750 zł w sklepie internetowym Delta Optical.

O co biega w konkursie, wyjaśnia (mam nadzieję, że jasny i sensowny :)) ) regulamin. Mianowicie:

1. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy dokumentującej obiekty lub zjawiska znajdujące się lub zachodzące na obszarze gwiazdozbiorów, wskazanych każdorazowo przez opiekunów konkursu, którymi są Panasmaras i lukost. Konstelacje będą wskazywane najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem danej edycji konkursu. 

2. Pod pojęciem pracy rozumie się samodzielnie sporządzone - w okresie od wskazania przez opiekunów konkursu "konkursowych" konstelacji do chwili zakończenia danej edycji kwartalnej - relacje z obserwacji, fotografie, materiały filmowe lub szkice; przedmiotem pracy mogą być wszelkie obiekty (DS lub US)  lub zjawiska (np. meteory) - z zastrzeżeniem, że w czasie obserwacji/szkicowania/fotografowania lub filmowania muszą znajdować się/zachodzić w granicach wskazanych konstelacji.

3. Praca musi zawierać samodzielnie napisany, słowny opis dotyczący danego obiektu/grupy obiektów/zjawiska; w szczególności może on dotyczyć miejsca i czasu wykonania pracy, panujących warunków, użytego sprzętu lub zawierać część teoretyczną, tematycznie związaną z dokumentowanym obiektem lub zjawiskiem (do uznania i inwencji autora); prace nie zawierające jakiegokolwiek opisu będą dyskwalifikowane. W przypadku posiłkowania się informacjami naukowymi niezbędne jest podanie źródeł. 

4. Dopuszczalne jest zgłaszanie prac powstałych w wyniku współpracy dwóch lub więcej użytkowników Forum, jak również więcej niż jednej pracy - pod warunkiem, że będą one niepowtarzalne, tzn. że w kolejnej pracy nie zostaną wykorzystane elementy zawarte w poprzedniej. 

5. Dla zilustrowania prac mających formę relacji z obserwacji możliwe jest wykorzystanie zdjęć lub szkiców własnego autorstwa; nie jest możliwe wykorzystywanie cudzych zdjęć, z wyjątkiem wygenerowanych z użyciem stron http://www.sky-map.orghttp://aladin.u-strasbg.fr/AladinLite lub http://www.ngcicproject.org.  Zastrzeżenie powyższe nie dotyczy prac powstałych w wyniku współpracy dwóch lub więcej użytkowników. Możliwe jest także wykorzystanie mapek z programów typu obserwatorium - Stellarium, CdC, SKY itp. 

6. O kolejności zajętych miejsc decyduje ankieta, przeprowadzona wśród użytkowników Forum w okresie od 1 do 10 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału – począwszy od 1 kwietnia 2017 r.

7. Każdorazowy zwycięzca etapu kwartalnego otrzymuje nagrodę w postaci bonu na zakupy w sklepie deltaoptical.pl o wartości 750 zł. 

8. Prace konkursowe zgłaszamy poprzez umieszczenie ich w stosownym wątku, który będzie każdorazowo wskazywany przez opiekunów konkursu; o wzięciu udziału w konkursie decyduje data wstawienia pracy do wątku - od pierwszego do ostatniego dnia danego kwartału (weryfikuje zegar systemowy Forum Astronomicznego).

9. Zgłoszenie pracy do konkursu oznacza zgodę na jej wykorzystanie w całości lub części w inicjatywach sygnowanych przez społeczność FA (w tym albumach, materiałach promujących Forum itp.) oraz akceptację niniejszego regulaminu.

10. Udział w innych konkursach, zarówno organizowanych na Forum Astronomicznym, jak i poza nim, nie stanowi przeszkody do wzięcia udziału w Konkursie.

11. Każdy użytkownik forum może oddać głos na maksymalnie trzy prace zgłoszone do konkursu. Głosy oddane na większą ilość prac będą nieważne. 

12.  W przypadku wątpliwości i kwestii nie ujętych w regulaminie decyzje podejmują organizatorzy.

W I etapie konkursowe konstelacje to: ORION, LEW I BLIŹNIĘTA

A zatem - pisarze do piór, rysownicy do ołówków, fociarze do matryc! Od 1 stycznia zaczynamy!!!

PS oczywiście konkursy "wizualny" i "szkicowy" zakończymy na niezmienionych zasadach. 

Jeśli macie pytania, wątpliwości, propozycje - piszcie!

4 osoby lubią to

2 godziny temu, lukost napisał:

Dla zilustrowania prac mających formę relacji z obserwacji możliwe jest wykorzystanie zdjęć lub szkiców własnego autorstwa; nie jest możliwe wykorzystywanie cudzych zdjęć, z wyjątkiem wygenerowanych z użyciem stron http://www.sky-map.orghttp://aladin.u-strasbg.fr/AladinLite lub http://www.ngcicproject.org.  Zastrzeżenie powyższe nie dotyczy prac powstałych w wyniku współpracy dwóch lub więcej użytkowników. Możliwe jest także wykorzystanie mapek z programów typu obserwatorium - Stellarium, CdC, SKY itp. 

A co z mapkami z jakichś atlasów np. Pocket Sky Atlas itp?

A baner jest po prostu GENIALNY!!! Najlepszy jak dotąd na FA.

29 minut temu, Grzesiek napisał:

A co z mapkami z jakichś atlasów np. Pocket Sky Atlas itp?

A baner jest po prostu GENIALNY!!! Najlepszy jak dotąd na FA.

No, jeśli to dozwolony użytek własny i prawa autorskie puszczają ;), to czemu nie...

A banerek to zasługa Łukasza - Jolo. 

Rozumiem, że można wybór opisanych konstelacji jest dowolna tzn. załóżmy że obserwuje np. Oriona bo mnie interesuje i skupiam się na Nim, niekoniecznie musze od razu wszystkie gwiazdozbiory przeszukiwać?

7 godzin temu, matti_94 napisał:

Rozumiem, że można wybór opisanych konstelacji jest dowolna tzn. załóżmy że obserwuje np. Oriona bo mnie interesuje i skupiam się na Nim,

Dokładnie tak - Dowolność wyboru na ,,kawale" zaproponowanego/wskazanego nieba :)

A! - Pany Opiekuny - ile prac maksimum można do konkursu zgłosić?

Nie ma limitu, pod warunkiem, że prace będą niepowtarzalne - w sensie, że w kolejnej nie zostaną wykorzystane elementy zawarte w poprzedniej. 

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

A! - Pany Opiekuny - ile prac maksimum można do konkursu zgłosić?

Czyli że pierwszy etap obejmuje te trzy gwiazdozbiory (Orion,Lew i Bliźnięta)? jako jedna praca czy trzy osobne ?

5 minut temu, Krukson napisał:

Czyli że pierwszy etap obejmuje te trzy gwiazdozbiory (Orion,Lew i Bliźnięta)? jako jedna praca czy trzy osobne ?

Jak wolisz. Może być jedna, obejmująca hurtem np. galaktyki znajdujące się w granicach tych trzech konstelacji, ale równie dobrze możesz wstawić trzy odrębne prace - oby tylko materiał obserwacyjno - szkicowo -  fotograficzny w nich zawarty się nie dublował. 

No to teraz to będzie tyle prac ilu forumowiczów i szanse wszystkich równe, od ołówka po Flia :)

I co mili Państwo? Odpowiada Wam formuła konkursu? Czy trawicie zajawkę? Czy akceptujecie pomysł Marka i Łukasza i kupujecie (moim skromnym) świetny pomysł nowej naszej zabawo-nauki.
Mile widziane kilka komentarzy przed pierwszym stycznia ......

Jestem za - ciekawa formuła na urozmaicenie.

Do kiedy trwa 1 etap? do końca marca i na początku kwietnia głosowanie?

Tak - Pierwszy kwartał 2017 roku.

Czyli w zasadzie nowy konkurs astroforo. Ciężko mi uwierzyć, że relacja przebije zdjęcie, czy też szkic.

Moje przeczucia są zupełnie inne. Brałem udział z całkiem niezłymi fotkami w konkursie wizualnym wrzucając lekkie w formie  relacje z sesji , także wizuala i ANI JEDNO opowiadanie nie zajęło innego miejsca niż ostatnie. Kiepsko piszę pewnie...

56 minut temu, wessel napisał:

Moje przeczucia są zupełnie inne. Brałem udział z całkiem niezłymi fotkami w konkursie wizualnym wrzucając lekkie w formie  relacje z sesji , także wizuala i ANI JEDNO opowiadanie nie zajęło innego miejsca niż ostatnie. Kiepsko piszę pewnie...

No i tu możesz całkowicie odmienić kolejność (jeśli niby słabo piszesz). Możesz dołączyć swoją piękną fotografię, mapkę, szkic, parę słów opisu, wyjaśnień i szanse w każdej materii się wyrównują. To było celem Ojców Założycieli - wszyscy mają szansę :)

towerfox - nie. Przeczytaj dokładnie Regulamin ;)

Pomysł zacny, połączenie wszystkich dyscyplin może przełożyć się na frekwencję. No to czekamy na pogodę :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

8 godzin temu, towerfox napisał:

Czyli w zasadzie nowy konkurs astroforo. Ciężko mi uwierzyć, że relacja przebije zdjęcie, czy też szkic.

Na pewno przebije, bo zdjęcie czy szkic bez relacji będzie odrzucony :)

3 godziny temu, wessel napisał:

Moje przeczucia są zupełnie inne. Brałem udział z całkiem niezłymi fotkami w konkursie wizualnym wrzucając lekkie w formie relacje z sesji , także wizuala i ANI JEDNO opowiadanie nie zajęło innego miejsca niż ostatnie. Kiepsko piszę pewnie...

Maćku, Twoje relacje były owszem lekkie i przyjemne, ale zwróć uwagę, że głównie skupiały się na rzeczach pozamerytorycznych. Te zaś są fajnym uzupełnieniem relacji, ale nie są jej sednem. Samego wizuala było w twoich tekstach niewiele (i to bym wskazał jako przyczynę, a nie jakieś niedociągnięcia pisarskie).
W tym konkursie, jeśli oprócz podobnych opisów wokółastronomicznych (które przecież nie były złe) dorzucisz dobry tekst merytoryczny z dobrym zdjęciem, głosowanie może wyglądać znacznie korzystniej.

3 osoby lubią to

Nie znam się na obserwacjach. To nie moja bajka. Kręci mnie fotografowanie niewidzialnego :D

1 godzinę temu, wessel napisał:

...To nie moja bajka. Kręci mnie fotografowanie niewidzialnego :D

To opisz od A - Z jak sfotografowałeś to to niewidzialne i przypieczętuj fotą + ..... inwencja twórcza :)

1 osoba lubi to

Czyli w grę nie wchodzą same zdjęcia, czy szkice, tylko zdjęcie/szkic + relacja tak? :) Jeżeli tak to zwracam honor ;) takie coś ma sens.

46 minut temu, towerfox napisał:

tylko zdjęcie/szkic + relacja tak? :) Jeżeli tak to zwracam honor ;) takie coś ma sens.

Dokładnie, Zdjęcie i może być szkic do tego + relacyjka + mapki ze źródeł jak w regulaminie. Oczywiście, że to ma sens :)

1 osoba lubi to

Czyli jak dobrze rozumiem to można przeprowadzić "prace badawczą" ? :)

Myślę że jak najbardziej tak - jeśli będzie zawierała wszystkie elementy wymagane przez regulamin, to na pewno będzie to miało sporą wartość :) 

To ogólnie taki zamysł mi się podoba i zastanawiam się nad wzięciem udziału, o ile tylko czas pozwoli na szkicowanie i przede wszystkim pogoda ;)

1 osoba lubi to

Czyli np Bliźnięta- robię obserwacje galaktyk ,gwiazd, gromad gwiazd robię do tego szkic/ fotografie i relacjonuje to co widziałem? I czy można dodać kilka ciekawostek na temat gwiazd w danym gwiazdozbiorze itd?

7 minut temu, Krukson napisał:

Czyli np Bliźnięta- robię obserwacje galaktyk ,gwiazd, gromad gwiazd robię do tego szkic/ fotografie i relacjonuje to co widziałem?

Tak.

I czy można dodać kilka ciekawostek na temat gwiazd w danym gwiazdozbiorze itd?

Jak najbardziej :) 

2 osoby lubią to

I czy można dodać kilka ciekawostek na temat gwiazd w danym gwiazdozbiorze itd?

Oczywiście, że można a nawet trzeba :) Nawet Munia jeśli tam się szwenda pokazać na ich tle - wszystko można :)

1 osoba lubi to

Komu umknął temat, warto się zapoznać z regulaminem i dyskusją o nowym konkursie. Licznik wystartował a możliwości przedstawienia pracy niemal nieograniczone :)
Konkurs od wczoraj ruszył, to chyba taki pierwszy w świecie :)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.