Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 07.01.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Ten piękny ptak jest obserwowany z pełnym poszanowaniem ? żadnego straszenia czy gonienia. Czasem w puszczy przebywam 3h z czego 1h go szukam, 2h45min obserwacja lornetkowa i kilkanaście minut na kilka/kilkanaście klatek. Jest 7-8 par w puszczy, na terenie, który ja "patroluję" są dwie. Zwykle jedna para zajmuje ok. 1km kwadratowego i trzyma się tego terenu. Kolejne obserwacje: 25 grudnia 2020: 30 grudnia 2020: 31 grudnia 2020: 05 stycznia 2021: 07 stycznia 2020: hu hu ?
    5 punktów
  2. U mnie wyhodowała się zimowa róża ?
    5 punktów
  3. Dzięki wessel ? Ostatnio miałem dwie niezależne relacje o wypatrzeniu Puchacza w innym lesie. Sporo tam teraz wędruję, ale na razie tylko ładne widoki się trafiają ?
    5 punktów
  4. No właśnie, okulary szerokokątne, nawet te z najwyższej półki też są różne. TV Delite (a wcześniej Radiany) często porównywane są do dobrych orciaków. Mając przyzwoite 62-stopniowe pole, komfortowy ER i cenę na rynku wtórnym w okolicach tysiaka, są chyba fajnym złotym środkiem na polu tych rozważań. Z recenzji wynika, że podobnie lub o włos gorzej jest w Delosach i Pentaxach XW, natomiast spotkać można opinie (nie wiem też, czy nie widziałem pomiarów?), z których wynikało że Ethosy tracą już kilka % na transmisji. Ale tu już lekko odbiegam od tematu i dywaguję, nie mając styczności z tymi okularami. Jeśli chodzi o BCO, w sumie dobrze wiedzieć, że za cenę niewiele większą niż Plossla można mieć tak dobre szkło, jeśli nie chcemy/nie możemy wydać środków na bardziej zaawansowane konstrukcje. Swoich BCO używałem z teleskopami o mniejszych aperturach i ograniczałem ich zastosowanie tylko do planet. Oj tak, zawsze miło trzymać w ręku sprzęt TV (lubię ich wykonanie i prostą estetykę wykonania), jednak TV Plossl 8 mm okazał się strasznie niewygodnym okularem ze względu na: - bardzo mały, jak to w przypadku Plossla ER - sztywną muszlę oczną, przez którą bardzo trudno było objąć całe pole widzenia - jednak lepiej aby jej w ogóle nie było, jak w klasycznych orciakach, czy starych plosslach TV. - mocno uwidaczniającą się w tej ogniskowej cechę konstrukcji Plossli TV, które same z siebie nieco winietują. W skrócie - podobno wynika to z celowego zastosowania nieco za małej soczewki (która nie oświetla w pełni całego pola widzenia), aby jej cienkie brzegi były mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kurcze, mam tak samo. Tych obiektów jest tak dużo i są tak fascynujące, że przy tak niewielkiej liczbie nocy pod ciemnym niebem jaką mam w ostatnich latach, aż mi szkoda czasu na inne obiekty.
    4 punkty
  5. Krótki przegląd z ostatniego miesiąca ? 20 listopada 2020, kilka minut po zachodzie Słońca, 1/4s z ręki 03 grudnia 2020 04 grudnia 2020, pół godziny po zachodzie Słońca, 1s z ręki 07 grudnia 2020 10 grudnia 2020 12 grudnia 2020 13 grudnia 2020, las kolanowski (na płd-zach od Bochni), nowy osobnik w kolekcji ? 14 grudnia 2020
    3 punkty
  6. Wczoraj przed 7 rano zameldowaliśmy się z żoną w Puszczy Niepołomickiej, ja oczywiście z aparatem w plecaku. Spora mgła, ale akurat to mi nigdy nie przeszkadza. Znajomy Puszczyk wypatrywał ofiary, ale był wyjątkowo płochliwy. Tyle co mu zrobiłem zdjęcie to czmychał na kolejne gałęzie i od razu mnie obserwował. 08 listopada 2020 Dotarliśmy jeszcze nad Czarny Staw gdzie mgła jeszcze nie chciała odpuścić:
    3 punkty
  7. Witaj w klubie galaktycznych świrów! Jest nas naprawdę dużo tylko większość się nie ujawnia.... A nawiązując do tematu ,planuje zakup BGO 7-5mm( z pewnych żódeł wiem że przebijają standardowe BCO) żeby potestować na galaktykach(jak największą próbka)konfrontując z moimi Pentaxami XL 7mm i 5.2mm(wg mnie najwygodniejsze okulary świata), o których często mówi się,że dają kontrast ortho
    2 punkty
  8. Dziś doczekałem się pierwszego dnia zimy :)
    2 punkty
  9. Trochę odeszliśmy od tematu ,czyli przydatności... Ale nawrócę jeszcze,do różnic,naczytałem się trochę testów i porównań w stosowaniu ortho vs szeroki kąt Wnioski W warunkach jasnego nieba różnice są znikome lub niewidoczne(nie podawane SQM,więc nie pytajcie jak jasnego) W okularach długoogniskowy (powyzej 12mm-15mm)różnice są dużo mniejsze niż w krótkoogniskowych Czym większa średnica teleskopu tym lepiej widoczne róznice w kontraście, pomiędzy okularami A teraz parę słów o przydatności Gromady otwarte,-trudno tu powiedzieć o detalach ,które mogą nam coś powiedzieć o poprawie kontrastu, oczywiscie może zwiększyć się ,ilosć dostrzegalnych gwiazd,ale dla obiektów punktowych(gwiazdy)większe znaczenie ma ostrość jaką generuje okular Gromady kuliste-sprawa podobna,jak w otwartych,zwiększa się ilość widocznych gwiazd,ale w takim mrowiu trudno stwierdzić jakieś różnice ,zwłaszcza że trudno tu też o jakiś konkretny dostrzegalny detal( wszystkie kuliste M i jasne NGC wyglądają tak samo w 235mm jak w 350mm, z tym że w 350mm są jaśniejsze i bardziej ziarniste) Jeżeli ktoś poluje na kuliste o bardzo niskich jasnościach powierzchniowych i nie duzej śr.kątowej , lub gromady kuliste w innich galaktykach ( ale tu przynajmniej 8" telep) może próbować zabawy z ortho Ciemne mgławice i wszystkie mgławice z wyjątkiem planetarnych- są to w znacznej większości ,obiekty o dużych rozmiarach kątowych(mówimy o obiektach teleskopowych nie lornetkowych),często nie widocznych bez użycia filtrów,tu kluczowe znaczenie mają okulary szerokokątne,bez dyskusyjnie. Mglawice planetarne- pytanie czy bawimy się w wyłuskiwanie subtelnych detali,dostrzegalnych głownie przy dużym powerze,czy tylko lubimy sobie popatrzeć.Tylko w pierwszym przypadku jak najbardziej ,zalecam ortho.(dla telekopów min 8") Galaktyki-mówimy głównie o SO,S ,Ir, w E ciezko o jakiś szczegół(zdarzy się czasem pasmo lub żet jak w M87) Podobnie jak w planetarnych,ortho wyłacznie dla koneserów wyłuskiwania słabych,detali przy dużym i śr powerze, i dysponującyh teleskopami min 8". Jezeli ktoś myśli tylko o M31.M33, to szeroki kąt. Grupy i gromady galaktyk- tutaj zwłascza dla teleskoów 12" i wiekszych ortho jak najbardziej. Oczywiście ciasne okulary wymagają platform dla Netonów, przy ok szerokokątnych 7mm ,i krótszych,ciągniecie teleskopu za obiektem to koszmar,a co dopiero w dziurkach od klucza. Krótki ER i mała średnica soczewki, sprawia że bez ogrzewania obserwacja jest bardzo trudna(parowanie) Szerokątne okulary biją wygodą obserwacji na łeb każdego ortho czy plossla,więc jezeli ktoś lubi sobie popatrzec i podziwiać, to po co się męczyć,ale jak zależy ci na detalu i to cie głównie rajcuje to tylko ortho. Zawsze można miec i szerokokątne i dziurki od klucza Dla mnie osobiście astronomia wizualna to galaktyki ,ich gromady(szkicowanie i wyłuskiwanie najdrobniejszych subtelnych detali) ,potem długo długo nic ,i planetarne,a na koncu cała reszta DSO
    2 punkty
  10. 2 tygodnie temu mało mnie szlag nie trafił... po powrocie z pracy.... zastałem wielką plamę w swoim ukochanym pokoiku na podwieszanym suficie, pękł zawór wodny na strychu ? , która po 2 dniach tak poodpadała. Miało toto 2,20 długości.. Jak sobie pomyślałem o wynoszeniu mebli, wzięciu fachowców, szlifowaniu, polerowaniu, malowaniu całego sufitu i ponownym wnoszeniu moich sprzętków to wpadłem na pomysł, że zarobie to sam. Odczekałem jak wyschnie, zaszpachlowałem, przeszlifowałem,zamówiłem tapetkę i w jedno popołudnie nakleiłem i mam pędzący po suficie meteorek ?
    2 punkty
  11. Filmik z sierpniowego lotu nad mgłą :)
    2 punkty
  12. Przyciągamy się ? 9 października
    2 punkty
  13. Wczoraj w puszczy podczas biegu wypatrzyłem Puszczyka tuż przy drodze. Dzisiaj po pracy kropiło, ale podjechałem do puszczy z aparatem i po 3km spaceru wypatrzyłem sowę na gałęzi. Cierpliwie znosił moją obecność, oczywiście do czasu, trochę po krzakach mnie przeciągnął Przed zmierzchem jeszcze klatka na do widzenia.
    2 punkty
  14. A do mnie taki gościu rogaty na papieroska wpada w pracy od kilku dni ?
    1 punkt
  15. Nowy numer magazynu Astronomia już w sprzedaży:https://astronomia.sklep.pl/pl/p/Astronomia-12021-103-styczen/189 Gdyby Słońce zgasło Słońce to fundament istnienia oraz funkcjonowania całego Układu Słonecznego, w tym także Ziemi wraz z szeroką gamą żyjących na niej gatunków. Od gwiazdy centralnej zależy porządek panujący w naszej kosmicznej okolicy oraz na macierzystej planecie. To nieodłączny budulec wszelkiego życia, bez pomocy którego nigdy by nas tu nie było. Co stałoby się, gdyby nagle ów budulec przestał działać? W jakich warunkach musielibyśmy się odnaleźć? Jak postępowałyby zmiany na Ziemi oraz jakie konsekwencje dla życia niosłyby za sobą? Czy tak katastrofalna wizja jest w ogóle możliwa? Więcej w artykule Marty Chajczyk. Wydarzenia i odkrycia astronomiczne 2020 Astronomia jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Ilość prowadzonych misji badawczych oraz dokonywanych odkryć i w tym roku przyprawi nas o zawrót głowy. Zanim jednak otworzymy się na nową dawkę wiedzy w roku 2021, warto jeszcze raz rzucić okiem na to, co działo się w okresie ostatnich 12 miesięcy. Jak co roku zapraszamy Was na subiektywny przegląd ważnych wydarzeń i odkryć, które uczyniły miniony rok ciekawszym i pełnym astronomicznych wrażeń. Podsumowanie roku 2020 w artykule Dominiki Jasińskiej. Rok Stanisława Lema Jeśli zadamy pytanie, kto jest największym pisarzem polskiej fantastyki naukowej, to odpowiedź może być tylko jedna. Stanisław Lem. Futurolog, filozof, satyryk, eseista i felietonista ? człowiek o wybitnym umyśle, którego wizje przyszłości w wielu przypadkach stały się naszą rzeczywistością. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Uchwałą Sejmu RP podpisaną przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Postać Lema oraz powiązane z nim projekty w swoich artykułach przedstawia Tomasz Wiśniewski. Pułapka na egzoplanety Od czasu odkrycia pierwszej planety pozasłonecznej przez astronoma Aleksandra Wolszczana w 1992 roku potwierdzono istnienie już przeszło czterech tysięcy egzoplanet. Próby ich znalezienia w przestrzeni kosmicznej to wielkie wyzwanie przypominające niekiedy poszukiwanie igły w stogu siana. Planety są nieemitującymi własnego światła obiektami o stosunkowo niewielkich rozmiarach i małej masie, a to utrudnia ich obserwacje. Na szczęście obecna wiedza pozwala naukowcom zastawiać na pozasłoneczne globy sprytne pułapki. W artykule Dominiki Jasińskiej poznamy kilka spośród wielu metod, którymi posługują się astronomowie odkrywający egzoplanety. SPIS TREŚCI Wieści ze świata astronomii i astronautyki // Kosmonauta.net Z OSTATNIEJ CHWILI: Arecibo ? Pożegnanie 300-metrowego radioteleskopu // Dominika Jasińska Kalendarium styczeń // Dominika Jasińska Ciekawostki astronomiczne // Marta Chajczyk Wydarzenia i odkrycia astronomiczne 2020 // Dominika Jasińska Gdyby Słońce zgasło // Marta Chajczyk Paw, Rajski Ptak, Kameleon ? gwiezdny kalejdoskop // Jan Desselberger Pułapka na egzoplanety // Dominika Jasińska Każdy może zostać astrofotografem ? część 3. ? sprzęt, sprzęt i jeszcze raz sprzęt // Paweł Radomski Obserwujemy planety // Gabriel Murawski Luna naszą przewodniczką // Damian Demendecki, Mariusz Kulma Niebo poranne/niebo wieczorne Kalendarz astronomiczny // Gabriel Murawski, Mariusz Kulma Efemerydy gwiazd zmiennych // Gabriel Murawski Ciekawe obiekty mgławicowe // Piotr Guzik Aktualności ze świata komet // Piotr Guzik BIBLIOTECZKA: Historia fizyki w Polsce ROK 2021 ROKIEM LEMA // Tomasz Wiśniewski GRALNIA: NIEZWYCIĘŻONY // Tomasz Wiśniewski FILM/VR: KOSMOGONIKA // Tomasz Wiśniewski WARSZTATY MŁODEGO ASTRONOMA: Jak złapać energię światła // Łukasz Wyka Astro Q&A // Marta Chajczyk, Dominika Jasińska Konkurs Astrofotograficzny na Astrofotografię Miesiąca dla Początkujących. Wyniki październik 2020. Konkurs im. Heńka Kowalewskiego na Astrofotografię Roku. Wyniki październik 2020.
    1 punkt
  16. Na pocztę niestety nie mamy już dużego wpływu. Niektórzy dopiero grudzień dostali wysłany w listopadzie...
    1 punkt
  17. Hehe, panie nawet jak by BGO przebijało możliwości XL ów ,to i tak zostają u mnie.Nawet używane XW jest ciężko kupić....coś w tym jest...
    1 punkt
  18. Przebijają ostrością i kontrastem, ale mają troszkę mniejszą transmisję i sporo mniejsze pole. Chyba tez jest nieco mniejsza soczewka od strony oka (przy tych samych ogniskowych), ale może mi się tylko tak wydaje, bo nie mierzyłem, a teraz nie mam dostępu do tych okularów. Też planuje zakup tych okularów, ale ciężko trafic na giełdzie. Myślę, że Masuyama z Astroshopu to jest to samo co dawne BGO, ale tu kwestia niejasnego zamawiania - niby trzeba czekać kilka tygodni. Ciekawe czy ktoś je w Polsce juz zamawiał i rzeczywiście po kilku tygodniach otrzymał? https://www.astroshop.pl/m,Masuyama Szkiełka są pewnie tez te same w Fujiyamie (KK), ale te mają inne niz BGO obudowy. EDIT Chyba z tą wielkościa soczewki od strony oka, to jest tak jak pisałem - porównanie 6mm https://stargazerslounge.com/topic/184935-astro-hutech-orthoscopics-compared-with-baaders-orthoscopics/
    1 punkt
  19. BGO na pewno przebiją Pentaxy na galaktykach. Pentaxy możesz mi już sprzedać. Jak wpadnę na obserwacje do Ciebie to Ci dam zerknąć, żeby Cię upewnić co jakiś czas, że dobrze zrobiłeś wciskając mi te starocie XL.? Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  20. W Wielkopolsce też trochę sypnęło ?
    1 punkt
  21. Kilka przykładowych fotek z Astrobin: https://www.astrobin.com/d64no8/B/?nc=AnonymousUser https://www.astrobin.com/lhs5x6/?nc=AnonymousUser https://www.astrobin.com/h4d8yh/?nc=AnonymousUser https://www.astrobin.com/fcrbs4/?nc=AnonymousUser
    1 punkt
  22. Używam głównie okularów szerokokątnych do obserwacji (Delite,Delos), ale orciaki BCO10,18,32mm zawsze wożę ze sobą w walizce. BCO10mm to maks jaki jestem w stanie znieść ze względu na źrenicę wyjściową. Niby widać w nich to samo co np w Delite, ale jednak trochę łatwiej przychodzi wyłowienie jakiegoś bardzo ulotnego detalu, na granicy widoczności. Jednym z takich doświadczeń były obserwacje mgławic planetarnych kilka miesięcy temu. Podczas nich obserwowałem ulotne struktury w Abell 72 i w BCO10mm detal ten był nieznacznie łatwiejszy do wyłowienia niż w Delite 11m (może to wynik większego powiększenia w BCO?). W BCO18mm doświadczyłem widoku najpiękniejszych ramoin spiralnych w M33. Obserwując M51 orciakiem Vixena 12.5mm, podczas super przejrzystej nocy , miałem wrażenie delikatnego, popielatego koloru w tejże galaktyce. Więc coś w tym chyba jest. Z drugiej strony dzisiejsze konstrukcje, jak np Delite 5mm potrafią zaskoczyć punktowością i kontrastem dawanych obrazów. Porównywałem go swego czasu z leciwym już nieco Naglerem T6 5mm i wynik tegoż porównania był miażdżący (zmiażdżonym był Nagler). Też mnie to zastanawiało, przecież to są wartości praktycznie nieuchwytne. Teorie mam taką: okulary te dają ostrzejszy obraz (główniw na osi) i przez to plamka światła np słabej gwiazdy jest mniej rozproszona, zajmuje mniejszą powierzchnię i stąd łatwiej ją zobaczyć.
    1 punkt
  23. Różnica jasności M104 na tych szkicach wygląda na 50%. Czy to w ogóle możliwe?
    1 punkt
  24. Nasz królowa północnego nieba. 60 klatek po 200 sek. ISO 1600 Canon 6D mod 400mm F6.3 Cem 25p
    1 punkt
  25. To jest chyba tak, jedni to widzą a drudzy nie ? ja nie widzę ? Kupiłem kiedyś ortho w celu porównania z es-ami na kulistych i planetarkach. Nie wiem, może za mało testów, za słabe warunki ale znaczących różnic nie zauważyłem. Myślę że te okulary mają jednak główne zastosowanie na planetach i księżycu w dużych powerach na montażu z prowadzeniem. Wtedy w przebłyskach stabilizacji seeingu jesteśmy w stanie dostrzec ich walory.
    1 punkt
  26. 1 punkt
  27. Thierry Legault: http://www.astrophoto.fr/conjunction_jupiter_saturn_20201222_fb.jpg?fbclid=IwAR1npybnrOWOskaWPmeCPiKtKpgn5uI_TmYb1p1hr8CesFtm5_nLPM8Vy1o
    1 punkt
  28. Sory panowie, dokupiłem trochę sprzętu, pogody nie będzie do wiosny.
    1 punkt
  29. Normalnie permanentna inwigilacja ? męczysz tego pięknego ptaka ?
    1 punkt
  30. 18 października 2020: A wczoraj ładnie się wpasował w drzewo ?
    1 punkt
  31. Mieszkam na stałe nad Bałtykiem od 1978 roku ale takich kolorów przy zachodzie Słonka to nie pamiętam ? Szkoda, że tylko komórę na spacerze miałem, normalnie Morze Czerwone. Zachód. i północny wschód
    1 punkt
  32. Przed wejściem do pracy, jeden z wielu
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)