Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 19.05.2022 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Trzy klatki połączone w całość - to okolice mgławicy IC1318. Gwiazdki usunięte, ale Sadr był nieco poniżej i na prawo od środka kadru. Północ po lewej. Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, iOptron CEM26, QHY268M, mozaika 3x Ha 50x3 minuty. Niebo podmiejskie, przejrzystość średnia-dobra, Bortle 6, maj 2022. Po kliknięciu duża wersja (resize 50%).
    11 punktów
  2. Dzisiejszy poranny strzał. Obszary aktywne 3014, 3015 i 3017. Szczęście dopisało i trafiłem na rozbłysk klasy "M" w rejonie 3017. Zdjęcie jest z godziny 9:16, rozbłysk swoje maximum osiągnął o 9:19 (M5.6). BM AR127s, Quark chromo, QHY174m, CEM26 Oraz prota "szpic":
    8 punktów
  3. Jeszcze krótka animacja z 42 zdjęć. Godzina od 9:18 do 9:46. Był cirrus ale nie wyszło tak źle, spodziewałem się większych zmian jasności między klatkami.
    4 punkty
  4. Wiosna 2021r. 14" f/4.2 Mesner 51 177x Mesner 106 83x Hokej 120x POZDRO!
    3 punkty
  5. No niestety tak jest, na fora zagląda coraz mniej osób, a 90% postów to już dział giełda. Z FA i Astromaniak jest najgorzej. Żyje jeszcze Astropolis, ale tam głównie foto. Sam przestałem pisać tutaj relacje z obserwacji, napisanie jednej z grafikami to często 2-3 wieczory, a potem jak widzisz, że przeczytało to 5 osób to zdajesz sobie sprawę, że piszesz pamiętnik dla siebie (co też ma wartość) ? Dlatego (i proponuję również to tobie jeśli chcesz mieć większą motywację) warto przerzucić tego typu wpisy odnośnie wizuala i szkiców do grup astro na FB, jest tam zdecydowanie więcej osób, także trafisz do dużej grupy odbiorców ze swoimi pracami. Grupa np. Astrowiedza działa z rozmachem: https://www.facebook.com/groups/astrowiedza
    3 punkty
  6. Trochę starych zdjęć, które nie było zcasu obróbić wcześniej: (Lunt 50 DS +Chameleon2) 7.03.2022 Z barlowem 1,5x: 8.03.2022 11.03.2022
    3 punkty
  7. Śrubki to nie, ale Polaris zasiał czapkę na skraju pola. Jak potem odnalazł to robiła wrażenie, jakby wykiełkować chciała ?
    2 punkty
  8. Przemek_K, bardzo wartościowe zdjęcie. Na takie czekałem. Trochę je odwróciłem, żeby było jak w refraktorze i dodałem skromny opis. Wizualnie Montes Rook i Cordillera odcinały się bardziej wyraźnie. 1.Schluter 2.Eichstadt 3.Krasnov 4.Montes Cordillera 5.Montes Rook
    2 punkty
  9. Atmosfera była faktycznie fajna, klimatycznie - Księżyc już dość nisko i musiałem czekać aż mi wyjdzie zza leszczyny i będę miał czyste pole dla mojego 80/400 z aparatem ? Akurat też w tych rejonach które opisałeś ustawiałem ostrość w trybie "live view" x10 w Canonie, z zebranego materiału całe towarzystwo wyszło tak:
    2 punkty
  10. Testowa klatka do jesiennego projektu pod roboczym tytułem "gazy łabędzia". To 3 godziny przez filtr Ha zebrane w takich sobie warunkach, bo na wschodzie mam największe LP, a i przejrzystość nie była rewelacyjna tej nocy. Za to wyciągnięte do granic przyzwoitości, więc może być trudne do rozpoznania. Ale może komuś się uda? ? To kadr 3x2 stopnie - dla ułatwienia. Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, iOptron CEM26, QHY268M, Ha 3h. Niebo podmiejskie, przejrzystość średnia-dobra, Bortle 6, 2022.05.09.
    2 punkty
  11. Mnie interesuje. Ale relacje piszę na AN. Jak umrę to w jednym miejscu wszystko zostanie.
    1 punkt
  12. No to jak raz przyjedziesz na Folwark to już więcej nie wyciągniesz na Wildzie teleskopu ? Śrubki? Niektórym zdarzało się zostawić i większe rzeczy, które na drugi dzień tak wyglądały na polu:
    1 punkt
  13. No to mamy pierwszą kobietę na pokładzie. ? Z naszym hobby już tak jest, że w dużym stopniu zależy od pogody. Dlatego też nasze spotkania są w większości spontaniczne. Oczywiście zapraszamy serdecznie do wspólnych obserwacji na Folwarku.?
    1 punkt
  14. Akurat, tej ? wszyscy wiedzą, że nie ma kobiet w internetach ? Kwazara też żałuje, ale jak Polaris wypatrzył raz to wypatrzy i za rok. Ja nawet myślałem czy nie skoczyć po swoje teleskopy na Wildę, bo tam zostały ale okazało się że pogoda jak zwykle trafia się w dzień treningu ?
    1 punkt
  15. Uderz w stół, a nożyce się odezwą ? Witamy nowego kolegę ?
    1 punkt
  16. Dzień dobry ? Ja się na Folwark wybieram już od jakiegoś czasu, bo jednak niebo na Wildzie pozostawia nieco do życzenia ? 1 maja rano specjalnie kurs autem był robiony na obczajenie terenu ?nawet był plan na wizytę 2 maja, ale niestety sprawy rodzinne zwyciężyły i potem człowiek tylko czytał, żeby żałować kwazara? ale faktycznie w grę wchodzi raczej piątek i sobota, i teraz jak na złość chmury ?
    1 punkt
  17. Moim "domowym" forum jest forum astropoludnie.pl Zajmujemy się tam głównie wizualem. Planujemy obserwacje z listami Sky Safari, poradnikami, tworzymy listy SS, piszemy relacje-niektóre takie artystyczne, niektóre bardziej technicznie. Samo forum też jest skarbnicą wiedzy, kolega Setaarius tworząc forum włożył dużo pracy i jeśli kogoś interesuje wizual to znajdzie tam praktycznie wszystko. Astrofoto też jest ale mniej. Sam wizualem zajmuję się gdzieś od 2015r, wcześniej byłem głównie na astromaniaku i też miałem wrażenie, że wizual powoli pada a potem trafiłem właśnie na kolegów z astropołudnie i dużo się zmieniło. Moim zdaniem FB to brzydko mówiąc śmietnik.. Mieszają się tam cenne posty z morzem pytaniem "czy to jest Wenus", "czy ten teleskop jest dobry na początek". Konstrukcja portali społecznościowych niestety jest niedostosowana do tak szczegółowej i precyzyjnej wiedzy jaka jest w astronomii. Dobrym międzynarodowym forum do wizuala jest też https://www.deepskyforum.com/ ale jest ono bardzo malutkie i posty są sporadyczne. Skupia ono jednak chyba więcej ekspertów i Newtonów 25"+ niż jakiekolwiek inne forum. Jest tam między innymi taki Uwe Glahn, który prowadzi całą stronkę z astroszkicami http://www.deepsky-visuell.de/
    1 punkt
  18. No to @Black Star wykopuj rury na letni sezon ? @Thomas masz i tak chyba najlepszą frekwencję. Ja wczoraj żałowałem, że nie byłem na folwarku, bo skoro na osiedlu miałem takie widoki to tam musiała być prawdziwa petarda ? A jakoś sam nie mam odwagii siedzieć pośrodku pola, może muszę się przełamać ? Swoją drogą kiedyś dołączało do grupy sporo osób, nawet jeśli byli tylko raz gościnnie. Pamiętam legendarny zimowy wypad na Folwark w lutym przy -20, zamarzła mi cała lorneta, a na polu nie było miejsca żeby zaparkować ? Teraz nowych osób chyba zero, czyżby następne pokolenie przestało interesować się astronomią? ?
    1 punkt
  19. No albo po prostu taki okres ? wiem po sobie bo musiałem schować teleskopy na jakiś czas do szafy, ale remont prawie już skończony więc powoli można odkopywać szkła ? akurat na białe noce ?
    1 punkt
  20. Nie do końca się z tym zgodzę.? U mnie głód obserwacyjny jest wciąż nienasycony. Staram się jak najczęściej wykorzystać pogodne noce. Coż czasem tak bywa, że tego czasu brakuje albo zwyczajnie sił. W tygodniu podczas białych nocy istotnie ciężko się wyrwać, każdy z nas pracuje i wiadomo jak to bywa na drugi dzień. Niestety pogoda nie wybiera. Paradoksalnie częściej spotykaliśmy się podczas "pandemii" ale to pewie też dlatego, że większość z nas pracowala zdalnie i nie trzeba było się tak zrywać z rana żeby zdążyć do pracy. Mimo wszytko uważam, że i tak jesteśmy najaktywniejsza grupą na tym forum, która wciąż ma ochotę się spotykać pod ciemnym niebiem. Wiem od kolegów z innych miast, że zazdroszczą nam tak licznej i aktywnej grupy poznańskiej. ?
    1 punkt
  21. Duch obserwacji powoli umiera, ale gdyby ktoś dziś chciał obserwować dajcie znać ?
    1 punkt
  22. Dziś zrozumiałem, co znaczy powiedzenie "dać plamy". Tylko kto to daje? Chyba Helios? ?
    1 punkt
  23. Ech, piękny opis. Miałem w weekend zabrać się za smarowanie montażu i instalacje Drive Kit'a ale chyba mnie namówiłeś, jutro biorę wolne... A w weekend siedzę na balkonie.
    1 punkt
  24. 15.05.2022. Tym razem opis, rzekłbym taki szkic słowny. Księżyc blisko pełni, zawieszony nisko nad horyzontem i ciepły majowy wieczór zwiastujący słabe warunki seeingowe. W powietrzu unosi się atmosfera pełna oczekiwania na nadchodzące zaćmienie. To niewątpliwie bardzo dobra okazja żeby zerknąć na Morze Wschodnie. ED-ek już nie ?setka? czeka na balkonie w pełnej gotowości bojowej. Po 21-ej zaczynam od najdłuższej ortezy (tak tłumaczy Tłumacz Google teksty z CN), czyli 18mm. Ku memu zdziwieniu nie jest najgorzej, czasem tylko turbulencje powietrza powodują że, brzeg tarczy Księżyca zabarwia się na czerwono jakby Edek nie był Edkiem. Mieszam w wyciągu po kolei 18, 12.5, 9 i 7, tam i z powrotem, a widok tego na co polowałem jest bardzo, bardzo zadowalający. Pomimo iż, nasz Sąsiad nie wychyla się w korzystnej libracji widok jest na tyle czytelny i wyrazisty, że nawet dla laika* byłoby oczywiste, że to na co patrzy jest pierścieniową strukturą skrzętnie schowaną przez wzrokiem ziemskiego obserwatora. Pierwszy raz mam taki widok: ?Wyraziste pasmo Montes Cordillera, wychodzące nad kraterem Schlüter, wyglądającym jak spłaszczony mnich nakryty kapturem, biegnące dalej na południe stycznie do krateru Eichstadt, by w końcu uwidocznić się przy kraterze Krasnov. Ten ostatni jest bardzo charakterystyczny dzięki kraterom A oraz B, które wyraźnie odcinają się od tła swoim jasnym kolorem. Nad pasmem Cordillera wyraźnie widoczne poszarpane szczyty Montes Rook lśniące w promieniach Słońca jak sztylety?. Krater Krasnov to kolejne moje nowe odkrycie na Srebrnym Globie. Dla unaocznienia tego co opisałem zamieszczam zdjęcie z netu Marka Radice?a wykonane 26.02.2021. *zabrzmiało, jak sam bym nim nie był! Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  25. Dzisiejsza potężna protuberancja. Mozaika z dwóch paneli. To największa jaką udało mi się do tej pory sfocić. Setup ten sam co ostatnio.
    1 punkt
  26. Ciepło się zrobiło to i na słonku drzewko wyrosło ? Niestety dziś kiepski seeing. Mozaika z 3 paneli + panel dla samych protek. Setup ten co post wyżej. Protka + obszary aktywne 2999, 3001, 3004 3004 szybko się rozwija i zaczyna błyskać.
    1 punkt
  27. Wczorajsze majówkowe strzały. Pierwsze światło nowego montażu :) Warunki kiepskie, dość gruby cirrus. Zdjęcia robione w południe. Rano więcej się działo, niestety nie mogłem wyjść. BM 127s, Quark chromo, QHY174m, iOptron CEM26 Pożegnanie z obszarem 2995 Obszar 2999
    1 punkt
  28. Obrobiłem pozostały materiał z niedzieli. Najpierw pełna tarcza złożona z 14 paneli. Robione Bresserem 127s z reduktorem Antares 0,5x. Ciężko się pracuje bo z reduktorem mam odblaski. Setup ten sam co post wyżej + reduktor ogniskowej. Oraz jeszcze jedno ujęcie na protki czy raczej pozostałość po... no właśnie po czym? Bo nie jestem pewien jak mam to sklasyfikować, jakiś mały CME? Można obejrzeć na: https://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/latest/mpeg/latest_1024_0304.mp4 Akcja rozgrywa się w 9s filmu, lub 24.04.2022 o godz 7 UT się zaczyna.
    1 punkt
  29. Wczoraj był czas tylko na jedną fotkę z godz 12:30. Obszary 2993 i 2994. BM AR127s, Quark chromo, QHY 174m, eq3-2. Seeing 4/10. W pozytywie W negatywie
    1 punkt
  30. Strzały z wczorajszego poranka ( między 9 a 10). Warunki nie rozpieszczały, na niebie mleko. Gain musiałem podbić o 20% względem normalnych warunków. Jednak nie mogłem odpuścić ostatniej szansy przed pogorszeniem pogody, dziś już śnieg pada. Obszary 2975 i 2976 W czasie uruchomienia sesji był jakiś mały rozbłysk nad dużą środkową plamą: Zdjęcie z dalszej części sesji: Wczoraj późnym popołudniem obszar 2975 wygenerował rozbłysk klasy X1.3 Grupa plam 2978:
    1 punkt
  31. Dzisiejsze strzały w południe przez cirrusy. BM AR127s, Quark chromo, QHY174m na eq 3-2 Grupy 2975 i 2976 Nowa plama na krawędzi tarczy:
    1 punkt
  32. Wczorajszy strzał w grupę 2965 w negatywie :) Bresser 127s, Quark chromo, QHY174m, eq3-2 A z dziś krótka animacja. Tylko 29 klatek, aviki robione co 20s. Sprzęt ten sam co wyżej.
    1 punkt
  33. Gromady kuliste M53 i NGC5053 (ta druga to ten zlepek gwiazd po lewej - też o dziwo, gromada kulista). Jasna gwiazda na dole to Diadem - alfa Com. Niska metaliczność gromady NGC5053 (niska zawartość pierwiastków innych niż wodór i hel) oraz jej ruch sugerują, że mogła ona powstać z gwiazd wyciągniętych z galaktyki karłowatej w Strzelcu (podobnie jak gromada NGC5634 w Pannie). Odległość do obu gromad jest podobna i pomiędzy nimi w przestrzeni obecny jest most pływowy, co wskazuje na oddziaływania grawitacyjne w przeszłości. Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, iOptron CEM26, QHY268M, LRGB 60:20:20:20 x 2 minuty. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, Bortle 6, częściowo Księżyc, 2022.03.10 Poniżej NGC5053 i nieco na prawo galaktyka podwójna IC858/9 o jasności 14.7 wg CdC. Ktoś może obserwował? Da się?
    1 punkt
  34. Rzucanie się na wodorowe obszary z kamerką OSC pod niebem podmiejskim nie jest najlepszym pomysłem, ale ponieważ QHY247C szuka już nowego właściciela, więc podczas ostatnich pogodnych nocek nie mogłem się oprzeć i dałem jej pozerkać na wodorowe trzewia w Woźnicy i Jednorożcu. Kamerki kolorowe nie są zbyt wrażliwe na kolor czerwony, a dodatkowo light pollution wyżera mocno ten zakres, ale z drugiej strony taka pełna paleta RGB daje jednak bogactwo barw i odcieni, które są całkowicie wykastrowane w kompozycjach rejestrowanych z użyciem filtrów wąskopasmowych. Dlatego też pomimo niezbyt imponujących sygnałów uznałem, że warto te zdjęcia pokazać ? Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, iOptron CEM26, QHY247C. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, Bortle 6. Kijanki to w sumie 7 godzin materiału, Choinka - 5 godzin. W lewej dolnej części kadru z Kijankami niewielka mgławica refleksyjna GN 05.26.7 - nie znalazła dla siebie miejsca w żadnym znaczniejszym katalogu. A ładnie wypełnia ten kadr ?
    1 punkt
  35. Tak, tak, właśnie! Więc następna ? Pod moim niebem 5mag nie miałem nadziei na jakieś spektakularne zapylenie wokół Siedmiu Sióstr (szczególnie zbierając materiał kamerką kolorową), ale coś tam się udało wygrzebać z tła. I tam też w prawej części majaczy jakaś galaktyczka z krawędzi (UGC 2838), co nawet jest lekko dziwne biorąc pod uwagę właśnie zapylenie po drodze. No ale jakoś się jej udało przebić ? Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, iOptron CEM26, QHY247C, 150x1 minuta. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, Bortle 6.
    1 punkt
  36. Panowie szkoda zachodu, wizual tutaj już nikogo nie interesuje , giełda,sprzęt i astrofo, czyli AP bis.....
    0 punktów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)