Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca - 10.12.2011


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Pozwoliłem sobie podlinkować opis kolegi Hawkeye z sąsiedniego forum, który bardzo fajnie to przedstawił:

http://www.fam.darmowefora.pl/index.php?topic=223.msg3173;topicseen#msg3173

Zaćmienie będzie widoczne nisko nad horyzontem więc warunki nie będą najlepsze ale oby szczęście dopisało  :)

Clear Sky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie da rady jutro obejrzeć całego zjawiska w pełnej krasie,  bo Księżyc wyłoni się  się  po  zachodzie Słońca  już w  fazie całkowitego zaćmienia  ::) Będzie też diabelnie nisko  :o

Z pogodą np. dla mego  regionu jest średnio na jeża.. :) Zobaczymy jak się uda obserwacja!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarz, że mnie do tych zaćmień. Moje zaćmienie Księżyca 2011-12-10. Teleskop astronomiczny OTA Sky-Watcher SK804A. Projekcja okularowa. Widać, kogo lubi tego typu zjawiska astronomiczne na niebie. Wschodzący Księżyc nad pagórkiem zaćmiony pośród drzew. :)

post-36-137699819039_thumb.jpg

post-36-137699819042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tak od siebie by było jasne o tuż pogoda do kitu, mgła, chmury te zdjęcia zrobione jak się rozeszły chmury, ale co z tego więcej nie dało, mgła się nasila i robi się coraz większa, dlatego nie dało ustawić konkretnej ostrości, ale i tak jestem szczęśliwy, bo chociaż tyle widziałem, co na niebie i zdjęciach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem krótką relację ze zjawiska:

http://www.astrovision.pl/index.php?post=1107

Zdjęcia robione telefonem komórkowym przyłożonym do teleskopu. Nie nastawiałem się na pogodę, aż tu patrze - dziura w chmurach i zaćmiony Księżyc.  :D

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Walcząc z przelatującymi chmurami oraz krzakami, które to zasłaniały wschodzący Księżyc udało mi się zaobserwować już niestety końcówkę dzisiejszego zaćmienia oraz zrobić jedną fotkę marnej jakości ale pamiątka jest i zjawisko zaliczone.

zacmienie_ksiezyca_10.12.2011.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po południu pomału zacząłem się przygotowywać na nadchodzące zaćmienie, chmór przybywało i przybywało, w zasadzie to już sobie podarowałem dzisiejsze zaćmienie.

Kiiedy sobie spokojnie schodziłem po schodach wyjrzałem przez okno by zobaczyć jaka pogoda, nad samym horyzontem ujrzałem ksieżyc który dopiero co wchodził w fazę półcieniową, zachwycony pobiegłem po sorzęt, wybiegam na dwór wszędzie drzewa, wpadł mi głupi pomysł do głowy by wejść na dach ale zrezygnowałem z tego marnego pomysłu, poleciałem po kluczyki do auta. spakowałem wsystko i już po 5 min rozstawiałem się ze sprzętem na polnej drodze. księżyc znajdował się już ponad 10% nad horyzontem.

A to co udało mi się zrobić napamiątkę:

sw 80ed; sonnar 135mm

fab162c42b39abe1gen.jpg

699996b406de70bagen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na całkowite się nie załapałem z powodu zachmurzenia ale częściowe to i owszem :) Księżyc ukazał mi się w dziurze między chmurami już lekko "odsłonięty". Natychmiast chwyciłem za lornetkę. Widok wspaniały- brązowa tarcza z oświetloną dolną krawędzią. Próbowałem robić fotki moim starym kompaktem, mizernie wyszło  >:(

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec jak widze niektórzy jednak mieli szczęście, i naszej 3 osobowej ekipie tez sie udało zaobserwować cześc zjawiska:) Od godz 15:20 stalismy na wybranym miejscu z widokiem na azymut 53 st w którym to miał wzejsc zaćmiony Ksiezyc. Churwy,chmurwy,chmurwy i co chwila padajacy deszcz... ale ok godz 16;15 nadciagajaca od południowego zachodu niebieska dziura w chmurach spowodowała że postanowilismy zaczac rozstawiac sprzet lorneta Vixen, teleskop Tał 100RS i telskop Synta 8" na dobsonie, aparaty Canon 20D, Canon A580 i Olympus. Tak uzbrojeni Wypatrujemy Ksieżyca. O godz 16:20 pierwszy promyk nadziei, ukazuje nam sie czerwony sierp Ksieżyca:). Od tej chwili jest juz tylko lepiej, niebo robi sie bezchmurne i do godz 17:18 mozemy bez przeszkód obserwowac proces odkrywania tarczy Ksieżyca:) Oto kilka fotek z tej okazji.

post-80-137699819081_thumb.jpg

post-80-137699819092_thumb.jpg

post-80-137699819097_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też spędziłem kilkadziesiąt minut przy telepku i powiem wam. że pogoda dopisała. Wraz z wyłonieniem się łysego zza horyzontu chmury się rozpłynęły. Oko nacieszone pięknymi widokami. Niestety nie fociłem.

Pozdro 4all

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A wiec jak widze niektórzy jednak mieli szczęście, i naszej 3 osobowej ekipie tez sie udało zaobserwować cześc zjawiska:)

(...) O godz 16:20 pierwszy promyk nadziei, ukazuje nam sie czerwony sierp Ksieżyca:). Od tej chwili jest juz tylko lepiej, niebo robi sie bezchmurne i do godz 17:18 mozemy bez przeszkód obserwowac proces odkrywania tarczy Ksieżyca:) Oto kilka fotek z tej okazji.

Piękne zdjęcia !!  :D

  Szkoda tylko, że wiele z nich pokazanych w tym wątku jest "położone" (przekręcone o 90 st - bieguny Księżyca poziomo), a zwłaszcza - na dodatek - odwrócone "lewo-prawo". Pewnie robione przez złączkę kątową ?

  W Warszawie nawet nie rozstawiałem swojego sprzętu. Pierwszy raz zobaczyłem tarczę Księżyca jakąś godzinę po końcu fazy częściowej przez chmury - bez chmur to chyba ok. godz. 19.

  Podczas zamego zaćmienia, kiedy wychodziłem co pewien czas na balkon, to tylko pod koniec częściowego wiedziałem gdzie jest.

  Ale z moich obserwacji zaćmień chyba nic nie "pobije" zaćmienia, które widziałem 9-01-1982, przy temperaturze ok. -15 stopni (lub mniej)  i we wiadomych warunkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piękne zdjęcia !!  :D

  Szkoda tylko, że wiele z nich pokazanych w tym wątku jest "położone" (przekręcone o 90 st - bieguny Księżyca poziomo), a zwłaszcza - na dodatek - odwrócone "lewo-prawo". Pewnie robione przez złączkę kątową ?

 

No tak żeczywiście tego nie dopilnowałem ale zazwyczaj fotografując np Jowisza tez nie zmieniam położenia i teraz zapomniałem... sorki
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024