Skocz do zawartości

Lornetka Nikon EX 10x50 - na początek do obserwacji nie tylko nieba?


Gregor

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Jestem tutaj nowy i właśnie zakończyłem lekturę podklejonych tematów. Nie znalazłem też działu "pierwsza lornetka", dlatego mam nadzieję, że w dobrym miejscu stworzyłem ten temat :)

Chciałbym zakupić swój pierwszy sprzęt do obserwacji nieba i ze względu na życie w dwóch miejscach (Kraków i mała wioska) zdecydowałbym się chyba na lornetkę. Przekonuje mnie większa mobilność i to, że lornetka będzie miała więcej zastosowań, powiedzmy, turystycznych. Przeglądając wypowiedzi moderatorów forum zauważyłem, że polecają Nicona EX 10x50. Czy warto? Widzę, że kiedyś była polecana jako sprzęt do 500zł, teraz niestety jest to prawie 700, ale zakładam, że tego typu sprzęt nie dezaktualizuje się tak szybko jak np. komputery, czy telefony i będzie to zakup na wieki, dopóki mi się nie znudzi lub nie zniszczy.

Pytanie do Was szanowni - czy mam rację z tą mobilnością i zastosowaniami turystycznymi? Czy ta lornetka będzie dobra zarówno do obserwacji nieba dla początkującego jak i do oglądania widoków na Ziemi? Chciałbym kupić coś, do czego nie będę potrzebował statywu. Czy na tak ogromne odległości możliwe jest w ogóle wygodne i stabilne "celowanie" w obiekty bez statywu, z ręki?

 

Czy mogę gdzieś zobaczyć zdjęcia tego, jakie widoki daje nam wspomniana lornetka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukasz Kolego... Witaj na FA :)
Tu masz Lornetki, a tu co można nimi zobaczyć.
Nikt raczej nie pokaże Ci fotki jak widać przez lornetkę, a Nikonek EX 10x50 z polem widzenia ponad 6* jest idealną maszynką do widoczków i nieba z ręki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jeszcze, czego nie robić :klapouchy:

Zaś co i jak widać przez lornetkę możesz odnaleźć w tym dziale. Tylko musisz się zorientować, kto z nas pisze głównie o lornetkach :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) 

Jacku, z podanego przez Ciebie działu znam właśnie wspomnianego Nikona, ale nie pisałem tam bo wyglądał raczej na dział dla wyjadaczy :D Stąd mój post w poście dla całkowicie zielonych. Uciekam w takim razie do czytania tego, co podesłaliście, bo po fotkach z tych tematów bardzo fajnie to wszystko wygląda. 

Czyli podsumowując, Nikon EX 10x50 można brać w ciemno i w podobnej cenie nie trzeba już szukać lepszej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gregor napisał:

Czy ta lornetka będzie dobra zarówno do obserwacji nieba dla początkującego jak i do oglądania widoków na Ziemi? Chciałbym kupić coś, do czego nie będę potrzebował statywu. Czy na tak ogromne odległości możliwe jest w ogóle wygodne i stabilne "celowanie" w obiekty bez statywu, z ręki?

Ta lornetka będzie dobra dla początkującego. Ma szerokie pole widzenia co ułatwia orientację i pozwala szybko odnaleźć się na niebie. Co do statywu to zależy. Na początek do nauki będzie ok ale szybko zdamy sobie sprawę, że najmniejsza podpora to błogosławieństwo. Jeśli chcemy spojrzeć chwilę na co łatwiejsze obiekty aby sprawdzić np czy są na swoim miejscu lub po prostu traktować lornetkę do przeglądu nieba to wystarczy ale zbyt stabilnie z ręki (stojąc) nie będzie. Na konkretniejsze obserwacje (by nacieszyć oczy lub np wyłapać trudniejszy cel) będzie trzeba zadbać o dobre podparcie a najlepiej powiesić lornetkę na statyw.

13 godzin temu, Gregor napisał:

Czy mogę gdzieś zobaczyć zdjęcia tego, jakie widoki daje nam wspomniana lornetka?

W linku poniżej można zobaczyć co i jak mniej więcej widać w lornetkach. Co prawda głownie to chyba 8/56 i 15/70 ale na pewno da Ci jakiś pogląd czego się spodziewać.

http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tę lornetkę (Nikon Action 10x50 EX) kupiłem już nieco ponad 7 lat temu z myślą o obserwacjach nieba i przyrody (głównie ptaków). Od tego czasu towarzyszyła mi ona podczas wielu tysięcy godzin obserwacji.

Mam ją zawsze przy sobie podczas każdej sesji obserwacji astronomicznych (a tych miałem w samym tylko ubiegłym roku około 50, spędzając pod gwieździstym niebem grubo ponad 100 godzin). Mam ją też w zasadzie na każdym spacerze (wiadomo, zawsze może trafić się coś ciekawego i szkoda byłoby jej wtedy z sobą nie mieć :P), a że tych spacerów jest dużo, to spędza ona na mojej szyi w dzień prawdopodobnie znacznie więcej czasu niż w nocy. Przejechała też w samochodzie około 100 tysięcy kilometrów (prawie zawsze kiedy gdzieś jadę, jedzie ze mną, jeśli jadę bez niej, to tylko dlatego, że o niej zapomniałem :P).

Po tym czasie trzyma się ona nadal całkiem dobrze. Ma co prawda delikatne rysy na powłokach antyodblaskowych okularów (podczas obserwacji ptaków nieraz miałem ją z sobą w ciężkich warunkach, a czyszczenie okularu tym co jest pod ręką niestety niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia tych powłok), jednak nie wpływają one znacząco na obraz dawany przez lornetkę. Druga "awaria", która jej się przytrafiła, to jedna z muszli ocznych zaczęła zbyt łatwo się wysuwać i wsuwać. Zważywszy jednak na to, jak mocno eksploatowałem tę lornetkę, śmiem twierdzić,  że jest ona sprzętem bliskim temu, co określa się mianem niezniszczalnego ;).

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie Nikona Action EX 10x50 z lornetką Ecotone Kamakura 10x50 WP 2 i z tych dwóch lornetek zdecydowanie bardziej odpowiadała mi dużo tańsza od Nikona, ale porównywalna jakościowo Ecotone/Kamakura. Miałem Ecotone/Kamakurę (to japońska lornetka "made in China" z polskim brandem) i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Tutaj można przeczytać profesjonalną recenzję tego sprzętu (także pod kątem porównania z ww. Nikonem) autorstwa kolegi Polarisa, która kilka miesięcy temu była opublikowana na łamach "Astronomii":

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za odpowiedzi :)

Teraz pytanie sugerujace zwiejszony budżet :D o ile musialbym zwiekszyc budzet by znaczaco podniesc jakosc i mozliwosci obserwacji, chocby z koniecznoscia zakupienia statywu? 

Wybaczcie ze tak mieszam ale ogladajac fotki z podanych linkow zastanawiam sie czy jednak nie zaczekac i nie dolozyc do mojego malego Hubble'a :D

 

Pytanie tylko - czy warto? Czy lornetki w wyzszej cenie dadza duzo wieksze mozliwosci ktore zrekompensuja wzrost ceny? Jak wspomnialem, zalezy mi na mobilnosci, stad nie pytam o teleskop. Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gregor napisał:

Dzieki Panowie za odpowiedzi :)

Teraz pytanie sugerujace zwiejszony budżet :D o ile musialbym zwiekszyc budzet by znaczaco podniesc jakosc i mozliwosci obserwacji, chocby z koniecznoscia zakupienia statywu? 

Wybaczcie ze tak mieszam ale ogladajac fotki z podanych linkow zastanawiam sie czy jednak nie zaczekac i nie dolozyc do mojego malego Hubble'a :D

 

Pytanie tylko - czy warto? Czy lornetki w wyzszej cenie dadza duzo wieksze mozliwosci ktore zrekompensuja wzrost ceny? Jak wspomnialem, zalezy mi na mobilnosci, stad nie pytam o teleskop. Jak to jest?

Zadajesz pytania natury filozoficznej. Przypominam biblijne " kto z was przemyśliwaniem może dodać do wzrostu swego łokieć jeden?" :))

Budżet możesz zwiększać praktycznie nieskończenie, zarówno na lornetkę (vide cajsy, swarki itp) jak i dodatkowe wyposażenie (dobry karbonowy statyw to też majątek). Dlatego moja rada będzie następująca:

kupuj lornetkę, kup prosty atlas i / lub przewodnik z dobrymi mapkami (ze znanych mi polecam np Pocket Sky Atlas i Miesięczny przewodnik po niebie), kup lub wyciągnij z piwnicy leżak a jeszcze lepiej fotelik turystyczny / ogrodowy z odchylanym oparciem i podłokietnikami, no i zacznij obserwować. Dalsza rozbudowa sprzętu i innych pomocy przyjdzie niejako naturalnie.

 

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2016 at 06:36, Gregor napisał:

Czy mogę gdzieś zobaczyć zdjęcia tego, jakie widoki daje nam wspomniana lornetka?

Jeśli masz darmowy program Stellarium, w menu: konfiguracja - wtyczki - okulary, możesz zdefiniować kilka lornetek podając powiększenie i pole widzenia. Następnie wybierasz jakiś obiekt na niebie i za pomocą ikonki lub skrótu Ctrl+O włączasz widok przez wybraną lornetkę.

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)