Skocz do zawartości
ignisdei

Meteoryt Morasko -wielka wyprawa eksploracyjna FA.

Rekomendowane odpowiedzi

baner wyp.jpgChciałbym zaproponować Wam nową wyprawę FA a mianowicie poszukiwanie meteorytu Morasko.

Jak wiemy istnieje Rezerwat w którym kopać nie wolno.

Zwiedziłem go wiosną. Tu macie relacje. Nie mamy jednak szans by tam legalnie chodzić z wykrywaczami. 

2.jpg

Od kilku lat pod kierunkiem prof. Andrzeja Muszyńskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Andrzeja S. Pilskiego trwają prace nad sporządzeniem dokładnej mapy współczesnych znalezisk. Materiałem wyjściowym mapy są dane o znaleziskach (tylko części) przekazanych wiele lat temu przez Krzysztofa Sochę. Na tworzoną mapę naniesione zostały również znaleziska Łukasza Smuły, Rainera Bartoschewitza, Artura Janusa, Andrzeja Owczarzaka i innych poszukiwaczy, którzy zdecydowali się na ujawnienie informacji o swoich znaleziskach.

źródło: http://wiki.meteoritica.pl

morasko.jpg

Mailowałem troszkę z Naszym "wyjadaczem meteorytowym"  Krzysiem Kidą otrzymałem kilka cennych porad na początek. 

A więc po początku: 

Czy to legalne?

Odpowiedz brzmi:  tak  

• Jakichś szczególnych pozwoleń na poszukiwania poza obrębem rezerwatu Morasko nie musimy posiadać.  
  • Oczywiście pod znakiem zapytania stoi ogólna  legalność jakichkolwiek poszukiwań z użyciem elektronicznych detektorów (wykrywaczy metali). W naszym kraju bowiem, zakazana jest eksploracja dóbr historii i kultury, jakimi są leżące pod ziemią archeologiczne artefakty.  
  • Nie są nimi meteoryty, które podchodzą bardziej pod przepisy  związane z kopalinami i geologią, ogólnie prawo w Polsce nie uwzględnia poszukiwania meteorytów,
  • Niestety  coraz więcej poszukiwaczy reliktów i innych skarbów wykorzystuje tę lukę prawną i powołuje się na poszukiwania meteorytów.

ABC poszukiwacza 

• Należy też pamiętać, że z różnych przepisów wynika, iż nie wolno kopać np. w lasach, stanowiskach archeologicznych, rezerwatach itp.
  • teoretycznie powinniśmy  się postarać o pozwolenie właściciela terenu, na którym chcemy prowadzić eksplorację (np. rolnika, do którego należy dane pole). Ale tu prawo mówi znów: że jeśli teren nie jest oznakowany i nie mamy możliwości identyfikacji właściciela, to mamy prawo na teren wejść, ale jeśli właściciel nagle się znajdzie i nas  wyprosi, to uznajemy jego wolę i opuszczamy teren.
  • Czyli szukamy bez pytania, ale gdy ktoś nas wyprosi, zwijamy zabawki i spadamy
  • Krzychu pisał też że:  na Morasko jest tak, że nikt nie nachodzi rolników z pytaniami o pozwolenia, a lokalni wiedzą "o co kaman" (a to znów ci naukowcy co kamieni z nieba szukają ;) ) i się nie czepiają. Bezwzględnie respektujemy jednak dwie proste zasady:
  1. nie wchodzimy w uprawy, zasiewy itp.
  2. zakopujemy za sobą dołki, a wydobyte z nich żelazne śmieci zabieramy ze sobą.

Termin 

Tu też musimy być konsekwentni. Bo przede wszystkim jako astro-miłośnicy, hobbyści czyli osoby o wysokiej kulturze współżycia społecznego nie szkodzimy i dajemy się poznać od najlepszej strony   

•  Taką wyprawę robimy więc  w okresie "po żniwach", ale jeszcze przed nowym zasiewem,  po orkach (machanie wykrywką nad kilkunastocentymetrowym ścierniskiem zabiera  trochę zasięgu).
  • W zależności od roku i warunków pogodowych, najlepszym okresem na tego typu poszukiwania jest więc końcówka sierpnia i pierwsza połowa września. Potem tez oczywiście można próbować, ale trzeba uważać by komuś nie wejść w szkodę.
  • Dlatego nas interesuje raczej pierwsza połowa września, przed zlotem w Zatomiu

Praktyka

Czyli jak to zorganizujemy?

Rozmawiałem z Kolegą Kennym, który już tam szukał i on radzi by był nas spora zorganizowana grupa. 

• Co prawda jak wspominał Krzychu: spora grupa wchodząca na pole mogłoby zostać odebrana przez właściciela gruntów jako "inwazja szkodników", nie mniej jednak można rozdzielić się na tym dużym obszarze i mieć spore szanse, że któraś z  grupek akurat trafi.
  • Dzielimy  się  więc na mniejsze ekipy.
  • Generalnie lepiej nie rzucać się za bardzo w oczy, nie robić hałasu i zamieszania wokół siebie. Wszystko po to by uniknąć nieprzyjemności ze strony właścicieli gruntów i ewentualnie nadgorliwych organów władz. 
  • Miejmy też świadomość, że to wyprawa od świtu do zmroku :) wymagająca sporego zaangarzowania.

Szanse znalezienia: 

• Wielu szukało i nic nie znalazło. Mając zwykły wykrywacz  mamy szanse na znalezienie kilkunasto - lub kilkudziesięciogramowych fragmentów, to są całkiem spore szanse, pod warunkiem, że szukamy w odpowiednim miejscu.
  • Do poszukiwań okazów kilkusetgramowych i większych potrzebna jest penetracja na poziomie przynajmniej 0,8-1 metra, a więc głównie za pomocą ramy. Ale takiego sprzętu mieć nie będziemy

Niestety na Morasku żelaza tam jest pełno,  zdecydowanie pochodzenia ziemskiego i   99,9% sygnałów to śmieci.

Plan na dziś

Na razie mamy pewne dwa wykrywacze Kennego i mój, Im nas będzie więcej tym większe mamy szanse znalezienia.  

Na polu poprowadzi nas Kenny ale nim ruszymy we wrześniu, trzeba zebrać ludzi, podyskutować o miejscach, postudiować mapę.

Mamy na to sporo czasu.

Zachęcam więc do deklaracji uczestnictwa i dyskusji w temacie.

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawa inicjatywa no i to jedno z moich niespełnionych pragnień by wybrać się na taką wyprawę poszukiwawczą. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
34 minuty temu, DarX86 napisał:

Ciekawa inicjatywa no i to jedno z moich niespełnionych pragnień by wybrać się na taką wyprawę poszukiwawczą. 

To zapraszam ;) lubię spełniać marzenia :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najpierw to musiałbym sprawić sobie wykrywacz, a z tym będzie ciężko na obecną chwilę. Do września jeszcze trochę czasu, więc zobaczymy :) 

P.S. 

8 godzin temu, ignisdei napisał:

(machanie wykrywką nad kilkunastometrowym ścierniskiem zabiera  trochę zasięgu).

Wysokie mają te ścierniska w Wielkopolsce :)) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, DarX86 napisał:

Najpierw to musiałbym sprawić sobie wykrywacz, a z tym będzie ciężko na obecną chwilę. Do września jeszcze trochę czasu, więc zobaczymy :) 

P.S. 

Wysokie mają te ścierniska w Wielkopolsce :)) 

Oj tam oj tam ;)

ps. Nie musisz mieć wykrywacza, możesz chodzić i kopać gdzie wskaże poszukiwacz z detektorem ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, ignisdei napisał:

Oj tam oj tam ;)

ps. Nie musisz mieć wykrywacza, możesz chodzić i kopać gdzie wskaże poszukiwacz z detektorem ;)

No to nawet dobre. Osoba z wykrywką zaznacza punkty a grupka kopaczy sprawdza oznakowany teren. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, szdom1 napisał:

No to nawet dobre. Osoba z wykrywką zaznacza punkty a grupka kopaczy sprawdza oznakowany teren. :)

Taki system pracy sprawdza się przy przeszukiwaniu terenu za pomocą wykrywaczy ramowych, o dużym zasięgu. Gość ciąga taką ramę po polu i oznacza miejsca, gdzie dostał dobry sygnał, a druga osoba idzie za nim z wykrywaczem ręcznym i łopatą i kopie w tych miejscach :) 

Przy wygrzebywaniu  meteorytów (i wszelkiego żelastwa) ze sterty ziemi przydają się także magnesy neodymowe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
21 godzin temu, ignisdei napisał:

[...] Bo przede wszystkim jako astro-miłośnicy, hobbyści czyli osoby o wysokiej kulturze współżycia społecznego nie szkodzimy i dajemy się poznać od najlepszej strony   [...]  trzeba uważać by komuś nie wejść w szkodę [...]

bardzo mi się to podoba

Na marginesie, proponuję także na zloty zatomskie popracować nad taką etykietą, bo wydaje mi się, że czujemy się tam już nazbyt swobodnie.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zloty zatomskie mają swój konkretny regulamin więc nie trzeba już pracować na żadną etykietą. Nasze zloty w Zatomiu są w takiej formie akceptowane przez okolicznych mieszkańców. Niejednokrotnie rozmawiałem z miejscowymi ludźmi. Cieszą się, że jesteśmy i postrzegają nas bardzo pozytywnie. Jesteśmy uważani też  za jedną z najbardziej kulturalnych grup. A wartość dodana w postaci pokazów nieba wykładów dla dzieci i okolicznych mieszkańców jest tym co ich do nas bardzo przekonało. Zatom mamy opanowany i o miejscowych jestem spokojny.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się chętnie piszę. Kwestia ustalenia terminu. Jeśli miałby być to np. w weekend to może z jakimś noclegiem pod namiotami i ogniskiem? Przy szklaneczce rumu podsumować takie spotkanie to czysta przyjemność :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Raczej będzie to od świtu do zmierzchu, oczywiście jeśli chcecie namiotować to droga wolna :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też bym się chętne wybrał na taką wyprawę, ale niestety ostatnio mało czasu a i 350 km w jedną stronę to ciut za dużo dla mnie jak na jednodniowy wypad i to do nie najlżejszego "kopania dołków" ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to może zróbmy listę chętnych osób i zobaczymy jak się sprawa rozwinie. Przy liście można zaznaczać kto będzie ze sprzętem a kto bez.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 minut temu, szdom1 napisał:

No to może zróbmy listę chętnych osób i zobaczymy jak się sprawa rozwinie. Przy liście można zaznaczać kto będzie ze sprzętem a kto bez.

Ok, zakładam listę> jednocześnie nadmieniam że nie trzeba posiadać sprzętu -starczy łopatka. Możemy podzielić się na ekipy detekcyjno-kopiące, choć wiadomo że pierwszy łup przysługuje zawsze znalazcy z detektorem ;)

Należy podać Nick, jeśli jesteś z  z wykrywaczem to typ + dodatkowe urządzenia detekcyjne.

1) Ignisdei, wykrywacz Solfernus 3.0,  magnes neodymowy do 70kg, łopata  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
20 minut temu, slimjim2 napisał:

Też bym się chętne wybrał na taką wyprawę, ale niestety ostatnio mało czasu a i 350 km w jedną stronę to ciut za dużo dla mnie jak na jednodniowy wypad i to do nie najlżejszego "kopania dołków" ;)

Słuchaj może jak pisał Cezar rozbijecie się gdzieś namiotem...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

https://www.pola-namiotowe.info/pl/pole-namiotowe-przystan-kowale,694,podglad.html

Jak coś można bazę zrobić. Robert na piwko wpadnie na pewno :)

Lista chętnych na wyprawę eksploracyjną "Meteoryt Morasko":

1) Ignisdei, wykrywacz Solfernus 3.0,  magnes neodymowy do 70kg, łopata

2) Cesar wykrywacz OPTIMA + ręczny "kret Garret", łopata

3) Jacek "Graba", wykrywacz White`s Spectra V3i + ręczny "kret Garret", łopata

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla mnie to zbyt odległe plany, ewentualną deklarację obecności będę mógł złożyć dopiero na koniec sierpnia. 

I taki mały offtop. Na miejscu tamtejszych rolników to sadziłbym kartofle, a przy kopaniu na kombajnie miałbym cały rząd magnesów neodymowych :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

4) Jacek 2 - Bez sprzętu, chętnie przyjadę typowo rekreacyjnie (pociągiem do Poznania) Możliwość noclegu o ile ktoś mnie przygarnie do namiotu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jaki termin? Bo nie mogę znaleźć?

Ok znalazłem info o terminie... Niestety nie znam grafiku na wrzesień.  Ostatni weekend sierpnia mam wolny. 

Oraz cena tego pola? Jak coś mam namiot 6-20 osób. 4-6 wygodnie im więcej tym mniej wygodnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

4) Jacek 2 - Bez sprzętu, chętnie przyjadę typowo rekreacyjnie (pociągiem do Poznania) Możliwość noclegu o ile ktoś mnie przygarnie do namiotu :)

5) Kawiorek, wykrywacz Garrett ACE 250, łopata

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

4) Jacek 2 - Bez sprzętu, chętnie przyjadę typowo rekreacyjnie (pociągiem do Poznania) Możliwość noclegu o ile ktoś mnie przygarnie do namiotu :)

5) Kawiorek, wykrywacz Garrett ACE 250, łopata

6) kenny Garrett ACE 150

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapytam się po raz trzeci o termin, jeśli nie zreflektujecie się do wieczora usuwam baner i zapominamy o wyprawie! Blush

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Troszkę mnie dziwi, że nie udało się zgrać choć 2-3 osobowej ekipy mimo wstępnej deklaracji 6 chętnych. Byłem ciekaw efektów, bo co raz trudniej tam cokolwiek znaleźć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może jednak w tą sobotę ?

Ja jako chłopak bez sprzętu czekałem na rozwój wydarzeń.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta