Skocz do zawartości

Zmarł sir Patrick Caldwell Moore


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w wieku 89 lat zmarł sir Patrick Caldwell Moore, niezrównany popularyzator astronomii, autor kilkudziesięciu książek, guru wielu wyśmienitych obserwatorów i miłośników astronomii. Z racji znikomej ilości tłumaczeń literatury astronomicznej na język polski, przez astromiłośników z Polski jest głównie kojarzony z ułożonym przez siebie Katalogiem Caldwella.

Sir Moore, spoczywaj w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszna wiadomość dla miłośników DSO (do których sam się zaliczam! ) Caldwell to osoba wielkiego formatu naszych czasów !

Cześć Jego pamięci!

150px-Black_Ribbon.svg.png

p00npzk9.jpg

źródło obrazka:

http://www.bbc.co.uk/programmes/b006mk7h/features/patrickmoore

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo smutne, wielka strata - lecz będzie żył w swych publikacjach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej domowej bibliotece astronomicznej mam . in. książkę Patricka Moore'a  pt" Planeta Wenus". Ta niewielka pod względem rozmiarów książka (bardziej książeczka) zawiera wiele cennych informacji o historii badania Wenus - wiele z nich wykorzystałem w swoim odczycie o przejściu Wenus w 2004 roku.  Niżej - reprodukcja okładki tej książki Moore'a.

  Jest rozdział o poszukiwaniach i odkryciach satelitów Wenus.  Rezultaty tych poszukiwań były tak nieprawdopodobne, a sprzęt używany przez obserwatorów na tyle słaby, że P. Moore pisząc o swoich obserwacjach Wenus, napisał

?...Ja sam mam 3 calowy refraktor który ukazuje całą grupę sierpowatych ?satelitów? Wenus; ?satelity? Saturna są jego wiernymi kopiami aż do układu pierścieni włącznie..?

P.S.

  Oto niektóre przykłady odkryć satelitów Wenus, wymienione w książce:

Cassini:  18 sierpnia 1686 roku o godz. 4:15 obserwowałem Wenus przez teleskop o ogniskowej 34 stopy (10 metrów); w odległości równej 3/5 średnicy planety na wschód dostrzegłem obiekt (...) o fazie identycznej z fazą Wenus, która była wówczas w fazie bliskiej pełni. Średnica obiektu była równa 1/4 średnicy Wenus.

James Short:  23 października 1740 roku skierowawszy reflektor o ogniskowej 16? cala (41 cm) (...) dostrzegłem dość blisko planety maleńką gwiazdkę. (odległość 10o ) (...)  Zastosowałem powiększenie 240x i stwierdziłem ku swemu zdumieniu, że gwiazdka ma tę samą fazę co Wenus Średnica obiektu była równa 1/3 średnicy Wenus.

Montaigne:  Obserwowałem po raz pierwszy satelitę 3 maja 1761 roku, jako małe ciało w fazie sierpa w odległości 22? od Wenus. Jego średnica równa  1/4  średnicy planety. Francuska Akademia Nauk ogłosiła to odkrycie dodając:  Satelita odległy od Wenus jak Księżyc od Ziemi; obiega Wenus w 9 dni i 7 godzin  (ewidentny błąd ? satelita w tej odległości miałby czas obiegu ponad. 30 dni!! - przypisek mój)

post-300-137699873879_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padł dąb. Niestrudzony, niezawodny i niezastąpiony. Chwała mu, bo jego czyny zmieniły świat [*] [*] [*]

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)