Skocz do zawartości

Jak daleko macie na swoje miejscówki?


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Z braku pogody różne myśli chodzą po głowie  8)

A więc:

Jak daleko macie i ile czasu poświęcacie na dotarcie na swoje miejscówki astro?

U mnie jest to niecałe 10km / 8 min. jazdy samochodem i ok. 10min na rozstawienie sprzętu.

Czasami jadę na spotkanie naszej grupy Olsztyńskiej - 112km i niecałe 2 godz. jazdy w jedną stronę.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3,5 km - dokładnie do mojej pracy, stoi sobie takie zamczysko na wzgórku, na zachód od Ustki i na południową stronę ma 20 km do Słupska, na zachodnią około 15 do Jarosławca, a na północ to dopiero Szwecja  ;)

Natomiast stosunkowo podmiejsko na co dzień i szybko oraz z lenistwa to duży balkon, na południe - zachód i północ.  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie się rozkładam ze sprzętem na podwórku, od 10 do 30 metrów  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

3 metry po schodach, potem dwa metry prosto i skręt w lewo, odcinek 20m i skręt w prawo teraz 5 metrów i jestem na miejscu.  :P

Czyli jakieś 20m od domu pod niebem ok. 6.5mag w przyzwoitych warunkach. Od miejscówki z niebem nieco lepszym dzieli mnie jakieś 7km. A od miejscówki z niebem ok. 7 mag dzieli mnie ok. 50km.  Ciemniej to już tylko w Bieszczadach. ;)

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieram garaż, wystawiam telepa w drzwiach jak chce wschodniego nieba, lub odchodze 4,5m i mam widok od poludniowego wschodu po polnocny zachod. Jak mnie wkurza lampa sodowa za domem lub jakies zjawisko odbywa sie nisko nad horyzontem, pakuje sie do auta i w kilka minut (2km) jestem na swietnej miejscowce na wzgorzu z widokiem po horyzont w azymucie od 20* do 220*   

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jakieś 30m na ogród. Tam właśnie się rozstawiam. I wszystko było by pięknie tylko, że sprzęcior mam w domu a mieszkam na pięterku!!! No i trzeba z wszystkim pokonywać 17 stopni!!!! Wyniesienie wszystkiego, ustawienie i odpalenie to jakieś 40min. Dlatego chyba będę zmuszony zaimwestować i postawić jakąś szopkę na ogrodzie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniesienie wszystkiego, ustawienie i odpalenie to jakieś 40min.

Dlatego kocham dobsony - złożenie Columbusa zajmuje mi 3 min  ;)

Niestety chłodzenie lustra to min. 1-2 godz w zależności od różnicy temp. Wynoszę więc sprzęt do auta i robię swoje w domu a lustro spokojnie stygnie :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej - 15 minut piechotą na łączkę, warunki tam takie sobie - latarnie z każdej strony, mgła (rzeka), dymy, blaski, jeże, nocne marki, służby porządkowe.

Latem śmigałem też około 3.5 km na skraj miasta (zasięg 5-6m), jako że z buta, to ze 45 minut w jedną stronę. Bardzo fajne miejsce, łuna tylko od północy.

Mam miejsce za miastem (jakieś 6km, trzeba dojechać), gdzie zabunkrowałem żuraw, więc nie muszę tam targać niczego poza lornetką. Warunki są tam naprawdę ok - prostokąt około 80 x 80m, otoczony lasem, który wycina zbędne stopnie nad horyzontem. Zasięg spokojnie 6m, coż z tego kiedy byłem tam póki co raz :( Aaaa i są tam żmije, autentycznie  :)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam strasznie daleko wyjść po za drzwi zamknąć ustawić teleskop obserwować :D, a tak dalej to 2minutki i jestem w miejscu gdzie niebo, nie jest zaśmiecone lampami. Pokazywałem to miejsce i wygląd nieba tu taj.  ;)

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=4767&start=475

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z różnych miejsc. Na szybko, gdy dzieje sią coś ciekawego na niebie, koniunkcje, wieczorny Księżyc czy dzienne plamy na Słońcu to wiadomo - najbliżej jest balkon. Mam spory, z niezłej południowo-zachodniej strony, "plecami" do centrum Warszawy. Jednak to tylko balkon w zaświetlonej dzielnicy mieszkaniowej.

Wypróbowałem bądź sam wynalazłem parę miejscówek w odległości kilkanaście - dwadzieścia kilka km (podwarszawskie pola i lasy). Jest lepiej a niekiedy znacznie lepiej niż w mieście, jednak łuna nadal bije po oczach. Naprawdę dobre miejscówki mam niecałe 100 km na wschód od Warszawy, na skraju Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w rodzinnych okolicach żony. Wyrywam się tam niekiedy nawet na parę godzin, zaś latem, gdy rodzina przesiaduje na wsi, także na (przedłużone) weekendy. Gdy nie ma chmur ani pełni, jest naprawdę fajnie, obok domu (lokalne światła), na polach (tylko odległe światełka) bądź w lesie na polanie (to jest to). W dodatku przed północą gmina wygasza oświetlenie i zaczyna być naprawdę dobrze (czytaj - galaktyki w lornetce garściami).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem działkę na księżycu i już mam ogrodzenie. Co prawda z mediami problem ale to przejściowe. :) A prawda jest taka  że mam 5 kroków od mojego domu. Niestety prosto na mój dom świeci latarnia uliczna i to jest główny powód dlaczego tylko zajmuję się jasnymi planetami. Ale coraz bardziej po głowie chodzi mi focenie w DS . I będę musiał pomyleć o dobrej lokalizacji.  Na wiosennym zlocie będę starał się ten czas wkorzystać na zdobyciu informacji jak podejść do tematu. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja przed domem już bardzo rzadko oglądam - coraz więcej sztucznego oświetlenia.  >:(

Biorę więc furę i jadę 6km na północ, aby oglądać północne niebo, albo 10km na południe na południowe niebo.

Warunki mam całkiem całkiem (6m7 w zenicie), no tylko zwierzaki nieraz strachu narobią.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)