Skocz do zawartości

Piszmy lepiej


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Prześladuje mnie myśl, by otworzyć wątek mniej-więcej taki - nasze byki i byczki. Nie żeby kogoś prześladować za literówki, ale żeby anonimowo pokazywać  powtarzające się błędy językowe. Myślę, że to by nam pomogło doskonalić się w polszczyźnie.

Na dobry początek:

obserwowałbym, gdyby była pogoda

byłbym mądry, gdybym pojechał na zlot

itp.

- bym piszę łącznie z rdzeniem czasownika obserwować, być, pojechać i wszystkich innych

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako forowicz jetem za.  Proponuje poprawne nazwy pogrubiać :D

OK

JK

:)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Miłośnik Astronomii jestem na NIE, nie róbmy z siebie znowu takich cacy, żyjemy w wolnym Kraju na dodatek w Uni, z tego, co dobrze pamiętam, więc jak ktoś pisze gwarą i chce pisać, niech pisze, ma do tego prawo, jest wolność poszanowanie, nie, aby nasz język regionalny zaginął, a to, że ktoś z nas napisze tak czy siak jest zrozumiane, co innego jak by pisał w obcym języku to bym nie rozumiał, w sumie temat zrobiony chyba tylko po to by nabijać tematów więcej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tobą, Pawle.

Żyjemy w Polsce, i o ile dobrze myślę, piszemy w języku polskim na polskim forum. Może kogoś nie ruszać, gdy ktoś pisze "ktury", "chałas", "ksienżyc" jednak czytanie takich słów nie należy do czynności, które są powszechnie lubiane. A gwara, jeśli jest szanowana w danym regionie nie zaginie. Rozumiem używać zwrotów ludowych na takiż forach, jednak nie chcę myśleć co by się stało gdyby na ogólnopolskich portalach każdy zaczął pisać gwarą. I to każdy taką, jaką zna :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi o gwarę, czy lokalny język, tylko o błędy.

Nikt tu na pewno nie będzie kazał Tobie (ani mnie) wychodzić na dwór - my przecież wychodzimy na pole. Nikt też nikomu nie zabroni jeść pyr, kartofli albo gruli.

Za to błędy w stylu "z tąd", "na prawdę" powinno się poprawiać.

stąd, naprawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie właśnie, że chodzi czasami niektórzy piszą mówią dwutysięczny trzynasty rok a mamy dwa tysiące trzynasty rok, dużo spotykam się w tv, mediach, macie rację, co do Księżyca, i tego typu zdań, to aż mnie ciarki przechodzą, kiedy wielcy uczony mówi w prosto do kamery dwutysięczny trzynasty rok, wiele jest osób, co tak mówią, temat owszem może być, ale czy zastanawialiście się nad tym, dlaczego napisałem, że się nie zgadzam, bo nie chodzi mi o gwarę, lecz  jak on zostanie przyjęty, jak długo będzie gościł na tym Forum, czy czasem nie zostanie usunięty a my wrócimy do pisania jak do tej pory. A szkoda by było. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracanie komuś uwagi na błędy językowe wzbudza agresję. W dodatku jest to często robione z braku innych argumentów albo z czystej niechęci. Odradzam.

Sądzę, że autor nie kieruje wątku do konkretnych osób  i to w dodatku  by wzbudzić agresję, lecz do takich które chcą coś od siebie wymagać :) 

Czyli taki wątek bezosobowy :D

ps. gwara to wspaniałe  urozmaicenie języka, ale  nie  jego zastąpienie, gwara nie jest dla każdego i nie przez każdego jest zrozumiana. Prawdę mówiąc szokują mnie słowa

"Jako Miłośnik Astronomii jestem na NIE, nie róbmy z siebie znowu takich cacy, żyjemy w wolnym Kraju na dodatek w Uni, z tego, co dobrze pamiętam, więc jak ktoś pisze gwarą i chce pisać, niech pisze, ma do tego prawo, jest wolność poszanowanie, nie, aby nasz język regionalny zaginął, a to, że ktoś z nas napisze tak czy siak jest zrozumiane, co innego jak by pisał w obcym języku to bym nie rozumiał, w sumie temat zrobiony chyba tylko po to by nabijać tematów więcej. "

To co mamy zniknąć w bylejakości ?

Nie, nie jestem orłem,  popełniam straszne błędy stylistyczne, ortograficzych trochę mniej ;) - ale cały czas pracuję nad sobą :)  i bardzo chętnie  posłucham co można poprawić :)  przede wszystkim u siebie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie chodzi mi o gwarę, lecz  jak on zostanie przyjęty, jak długo będzie gościł na tym Forum, czy czasem nie zostanie usunięty a my wrócimy do pisania jak do tej pory. A szkoda by było. ;)

Nie przypuszczam, żeby ktoś z tego powodu został usunięty.

Ale może te osoby w końcu zaczęłyby zwracać uwagę na swoje błędy? Może trochę szacunku dla innych i dla innych nauczyć się ortografii?

Ja po przeczytaniu 50 raz tego samego błędu czasami sama nie wiem, jak pisać.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że wątek nie jest osobistą wycieczką*, a tym bardziej nie ma na celu wzbudzania emocji. Chodzi mi o ewentualny odbiór przez kogoś, kto posadził babola, a za chwilę widzi posta w takim temacie. To może trochę inaczej wyglądać z jego punktu widzenia.

Mi to akurat ryba, jako matematycznie upośledzony mógłbym się nawet trochę powyżywać na paru ścisłych umysłach. Tylko po co.

Mnie też drażnią różne... hmmm... przypadki użycia 'gwary' i czasami nóż mi się otwiera w kieszeni (nie to, że sam nie robię błędów ;) ), ale wolę siedzieć cicho.

* Wydaje mi się jednak, że inspiracją był kolega astrozmiennoimienny ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w sumie temat zrobiony chyba tylko po to by nabijać tematów więcej. ;)...

...Zwracanie komuś uwagi na błędy językowe wzbudza agresję. W dodatku jest to często robione z braku innych argumentów albo z czystej niechęci.

A dziękuję, dziękuję  :)

P.S.

Tematów nabijać nie muszę.

Ne zwracam też nikomu uwagi na jego konkretne błędy. Czerpiąc inspirację z forum piszę wyłącznie w I osobie - to znaczy o sobie  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, ,,..czego Jaś się nie nauczył - tego Jan nie będzie umiał".  :(

Prawda stara jak świat. Lecz w tym wypadku nie do końca.

Dysleksja, pisanie uniwersalną klawiaturą, skrótowo - ,,smsy". Czy stres, który jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym składnikiem naszego samopoczucia (zmęczenie psychiczne), brak czasu (pisanie na szybkiego), również mogą powodować błędy.

Zwracanie uwagi na forum - nie jest, moim zdaniem grzeczne - ewentualnie PW (ja tak nieraz robię).

Zebranie ,,byczków" w jednym wątku na FA ... (wystarczy wygooglować satyrę z zeszytów szkolnych) - szkoda miejsca, czy ktoś będzie tu zaglądał, czy dzięki temu ktoś czegoś się nauczy - to będzie tylko zaglądanie z nudów przy permanentnym barku pogody jaki mamy od kilku miesięcy.

Jednak jest dział wolne tematy ... Z drugiej strony to Forum Astronomiczne i z założenia jest do nauki astronomii.

Takim też powinno zostać  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękuję, dziękuję  :)

^No właśnie o to też mi chodziło. Nie wiem, czy Janko w tym momencie sobie żartuje, czy tez niepotrzebnie wziął do siebie to co napisałem. Możliwości odczytania intencji piszącego w Internecie są ograniczone.

Inaczej - czasami bywa tak, że ktoś wytyka błąd, kiedy nie ma argumentu w dyskusji. Czasem również jest tak, że punktuje się w ten sposób tych, których się nie lubi (zaznaczam - nie uważam, że Janko się kierował jednym albo drugim zakładając ten wątek - to nonsens). Ktoś może odczytać coś takiego jako osobisty przytyk, a na forach jest sporo spinek i bez tego.

 

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako forowicz jetem za.  Proponuje poprawne nazwy pogrubiać :D

jako forumowicz popieram :)

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu próbowaliśmy na astro4u wyeliminować błędy ortograficzne, stylistyczne i nic to nie zmieniło u forumowiczów. Małolaty nie zwracały uwagi na błędy, trochę starsi  nie przejmowali się uwagami a dorosłym opadały ręce od poprawiania. Przesyłanie uwag na PW i prośba o korektę tekstu jest bezsensowna. Myślę, że wystarczy zacytować tekst i dokonać poprawki- błędy nie mogą się utrwalać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie wiem, czy Janko w tym momencie sobie żartuje, czy tez niepotrzebnie wziął do siebie to co napisałem...

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako forumowicz popieram :)

Oj ! Kolego mamy Cię,  użyłeś złej formy  :P

  ;D

Czego Jaś się nie nauczył ? Bo pewnie wczesniej forów nie było - to do Erbela

Parę lat temu próbowaliśmy na astro4u wyeliminować błędy ortograficzne, stylistyczne i nic to nie zmieniło u forumowiczów. Małolaty nie zwracały uwagi na błędy, trochę starsi  nie przejmowali się uwagami a dorosłym opadały ręce od poprawiania. Przesyłanie uwag na PW i prośba o korektę tekstu jest bezsensowna. Myślę, że wystarczy zacytować tekst i dokonać poprawki- błędy nie mogą się utrwalać. Pozdrawiam.

Popieram :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czego Jaś się nie nauczył ... - było, jest i będzie aktualne i forów nie potrzeba - to do JaLe

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos linku który zapodałaś Anka...nigdy w życiu nie spodziewałbym się że słowo "forów" może być poprawne, ciesze się, że tak jest...bo sam używam tą odmianę,  gryzłem się w palec  że świadomie utrwalam niepoprawną formę -"forum" wg wszelkiej logiki... powinno być nieodmienne!  :)

Ale... jakże  sztucznie brzmiałoby takie zadanie:

"Znam kilka  forum astronomicznych"

Odmiana ta prawidłowo tyczy się  słowa "fory"  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna sie jeden temat ucichl drugi powstal, teraz jeden drugiego bedzie uczyl jak ma pisac. Wszedzie zdarzaja sie bledy nawet robia je ludzie wyksztalceni w tym temacie. A moze temat komu wolno a komu nie pisac na forum. Jeszcze raz napisze wescie sie za pisanie o tym czym sie zajmujecie (obserwacje, astrofotografia, szkice, ATM ) a nie szukacie dziury w calym, to tyle odemnie.  8)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos linku który zapodałaś Anka...nigdy w życiu nie spodziewał bym się że słowo "forów" może być poprawne, ciesze się, że tak jest...bo sam używam tą odmianę,  gryzłem się w palec  że świadomie utrwalam niepoprawną formę -"forum" wg wszelkiej logiki... powinno być nieodmienne!  :)

Z radio to samo. W podstawówce mnie uczyli, że nie wolno odmieniać. Dziś już wolno.  ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos linku który zapodałaś Anka...nigdy w życiu nie spodziewał bym się że słowo "forów" może być poprawne, ciesze się, że tak jest...bo sam używam odmianę,  gryzłem się w palec  że świadomie utrwalam niepoprawną formę -"forum" wg wszelkiej logiki... powinno być nieodmienne!  :)

Ale... jakże  sztucznie brzmiało by takie zadanie:

"Znam kilka  forum astronomicznych"

Odmiana ta prawidłowo tyczy się  słowa "fory"  :)

Popraw  >:(

Alien, spokojnie. Wszystkim wolno pisać (śpiewać również) ale istnieją określone normy i formy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw  >:(

Alien, spokojnie. Wszystkim wolno pisać (śpiewać również) ale istnieją określone normy i formy. Pozdrawiam.

Co ty nie powiesz

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)