Skocz do zawartości

Coś się rusza w LP - za sprawą zwykłej ekonomii


Rekomendowane odpowiedzi

Jak państwu zaczyna brakować pieniędzy to nawet urzędnicy zaczynają myśleć:

http://korwin-mikke.pl/europa/zobacz/francja_ograniczy_nocne_oswietlenie/71877

Co prawda jest to pewnego rodzaju totalitaryzm ale tu bym przymknął na to oko w imię dobrego efektu ubocznego jakim jest zmniejszenie LP.

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ostatnich latach przybyło oświetlenia.

"Na szczęście" urzędnicy realizują plany kierując się zasadą "100% cena" czyli wygrywają najniższe oferty. Dzięki takim rozwiązaniom zmodernizowano sporą część oświetlenia miasteczka - po kilku m-cach  od instalacji nie działa jakieś 1/3 nowych lamp  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy zmiany w tej materii tylko na gorsze. Co raz więcej lamp, co raz mocniej świecących  w fatalnych kloszach.  Byłem na spotkaniu z Burmistrzem, by poruszyć ten temat - spotkałem się z politowaniem - bo im więcej świateł tym bezpieczniej. 

I jeszcze pewne liczby związane z tym jak przybywa oświetlenia -  w mojej okolicy  przybyło  ponad 20 lamp w tym kilka świecących poziomo ! prosto w moje obserwatorium.  :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam to samo  :(

W porcie postawili co 25 metrów latarnie z dwiema wielkimi ,,soduwami" - świecą od 16,00 do 07,30, a pies z kulawą nogą tamtędy nie chodzi poza sezonem (lipiec, sierpień)  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam to samo  :(

W porcie postawili co 25 metrów latarnie z dwiema wielkimi ,,soduwami" - świecą od 16,00 do 07,30, a pies z kulawą nogą tamtędy nie chodzi poza sezonem (lipiec, sierpień)  ???

To ja dzięki latarniom mam niebywale "atrakcje" np. spotkania pijącej lub zmotoryzowanej młodzieży.  Wcześniej tego nie było :( bo było ciemno i pies z kulawa nogą nie chciał siedzieć po zmroku w takich miejscach typu parking.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to raczej ostatnio nic się nie zmieniło. Niestety u moich teściów piękne niebo miałem...

...miałem do ubiegłego roku bo całą ulicę przyozdobiły latarnie!!!

Wszyscy oprócz mnie są zachwyceni.  :( A zdanie staruszka utkwiło mi w głowie: "No zobacz jak teraz ładnie mamy."  >:(

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Miasta inwestują- fundusze unijne. U mnie powstał Orlik (świeci pustkami i lampami), ekomarina - całe nabrzeże wybetonowane i oświetlone najmocniejszymi lampami jakie widziałem (teren zamknięty- ludzie tylko w okresie letnim więc po co te latarnie cały rok?) no i powstanie centrum rekraacyjno-sportowe... pewnie też będzie nieźle oświetlone. I wszystko to w 3 tyś. miasteczku. Turystyka upada, ciekawe jak to wszystko utrzymają  ::)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy my musimy wciąż biadolić, żalić się na lampy uliczne, też mi przeszkadzają, najchętniej bym je zlikwidował, usunął. Teraz, do czego zmierzam, już piszę, aby nikt nie myślał, że dostałem olśnienia i jestem za lampami ulicznymi, nie byłem i nie jestem >:(, pewnego razu, pisałem tak kiedyś na forum, a może by tak zebrać podpisy, pokazać światu, że istniejemy, że my też coś mamy do powiedzenia, w tym kierunku.

Dzisiaj śmieją się z nas a wiecie, dlaczego, bo my sami nic nie robimy, tylko narzekamy, bo dodali reklamy, lampy itp. I co my z tego mamy, kilkunastu ludzików siedzących za pięcioma kółkami, którzy mówią, że my mamy nic do powiedzenia, jak was będzie tyle, co kierowców albo więcej wtedy coś zdziałacie, nas jest garstka, stawiają lampy, dlatego bo są wybory, aby zagłosować, a potem wyciągają z nas pieniądze na oświetlenie śmiejąc się, że sami zrobiliśmy sobie szkodę. Bo taka prawda, my temu winni, bo nic nie robimy. Zrobić listę obstać jeden za wszystkich wszyscy za jednego, a robienie tego typu tematów, to tylko odgłos na tym forum, co po pół roku nikt nie napisze ani słowa, a sytuacja jak była tak jest. Po pół roku znowu ktoś napisze podobny temat, my dopiszemy kilka zdań i koniec. Teraz się pytam Was czy bylibyście za taką listą gdzie każdy z nas podpisałby się z każdego forum, wysłał imejlem do tych, co rządzą u nas? Jest Internet sposoby są, jeśli nie do nich to do mediów, niech mówią o nas, niech będzie głośno, bo to, co teraz robimy to nawet do szmeru nie podobne, nawet nic nie słychać, tylko my sami swoim gronie mówimy głośno a tak cisza. Podkreślam albo działamy dla dobra naszego oraz Astronomii, albo za kilka lat nasze teleskopy będą potrzebne myszom na strychu lub w piwnicy. A oni powiedzą, ale my ich uspokoili.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podpisał gdyby ktoś to zorganizował, ale nie sądzę że to coś da. Realna walka z LP moim zdaniem może się toczyć w innym kierunku, mianowicie w kierunku bardzo intensywnej ochrony przed LP enklaw gdzie jeszcze ono nie dotarło w znaczących ilościach, czyli po prostu tworzenie parków ciemnego nieba. Dlaczego uważam, że to jest realna walka? Bo takie parki już w Polsce istnieją. Moim zdaniem realnie można się zająć ich rozwijaniem i promocją oraz tworzeniem nowych np. w Bieszczadach, w okolicach bądź na terenach parków narodowych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo urzędnicy jak myślą, to ich zaczynają boleć głowy. Więc przestają myśleć i ból ustępuje.

Daltego nie wolno się poddawać Wbrew pozorom ten kryzys może przynieść nam same korzyści ... wyłączanie lamp to jedno z lekarstw na brak kasy. Innej motywacji oni nie przyjmą.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, istotne są enklawy, z reguły ściśle połączone z ochroną przyrody jaka ma miejsce w Zatomiu (pojezierze drawskie, Polska północno-zachodnia).

Nie wydaje mi się, aby oświetlenie miejskie/gminne ewoluowało w innym kierunku niż u naszych zachodnich sąsiadów, stąd po obserwacji sytuacji

w Izerach - chronionych przed LP regulacjami gminnymi widzę, że Zatom to skarb prawdziwy, tam jest ciemno jak w Afryce północnej.

Szklarska Poręba świeci jak... Choć fajnie, nie dla astrofanów jednak.

W ramach następnego zlotu FA poznaniacy, szczecinianie jak ja i wszyscy mający relatywnie blisko powinni miękko ale stanowczo lobbować za zachowaniem

tych okoliczności przyrody, perspektywicznych dla powiatu drawieńskiego, to właśnie go wyróżni i umocni atrakcyjność turystyczną. Burmistrz/wójt mile widziany.

To może być wręcz europejski ośrodek, nawet dla astronomii radiowej, wiecie, że zasięg komórek do...d.

Patrząc na ostatnie francuskojęzyczne  mapy LP widzę, że Bieszczady ani Mazury nie dadzą 7 MAG.

wypowiedziałem się w te chmurne dni, bo wątek wart uwagi

PS. Identyfikatory zlotowe można sobie przypiąć, niech będą, można też nie przypiąć.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazury jeszcze tak z 10-15 lat temu były ciemne. Teraz to inna bajka ale i tak jest dużo lepiej niż np. w Polsce środkowej. Przy świetnych nocach osoba z dobrym wzrokiem dociąga do 7mag. Pamiętam jedną noc z września 2009r gdzie na niebie szukałem Herkulesa (!) potem patrzyłem na mapkę i... ponownie szukałem Herkulesa  :o

A co do Zatomia to się nie cieszcie za szybko. Wójt/burmistrz już pewnie wpadł na pomysł i pisze projekt unijny na poprawę infrastruktury. Dla tak licznych i znamienitych gości poprawią drogi i oświetlenie. Będzie bezpieczniej i bardziej cywilizowanie.

:P

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Na sąsiednim forum znalazłem wątek dotyczący filmu o LP na naszej Ziemi.

Pobierzcie sobie według swoich preferencji (nawet Full HD) nowy film z polskim tłumaczeniem Tomasza Lewickiego, lektorem jest Zbigniew Stryj, a producentem wersji polskiej Tomasz Kisiel.

Masakra  :(

http://www.lochnessproductions.com/shows/ida/ltd.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024