Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Daleko mi do artyzmu poprzednika, ale jak się nie ma co się lubi .... :)
 Zdjęcie wykonano 25-12-2015 ok 16:24 aparatem Canon EOS 450D obiektywem Helios 44M-4 58/2 ISO 400 exp 1/5s

IMG_2761.thumb.JPG.e6cec979ff1096dd91879

Zdjęcie wykonano 25-12-2015 ok 16:28 aparatem Canon EOS 450D obiektywem Pentacon 135/2.8 ISO 200 exp 1/10s
IMG_2776.thumb.JPG.e9c68d7e816696eb8356c

  • Like 7

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wybrałem się do obserwatorium w Niedźwiadach. Nasyciłem oczy wspaniałościami Wszechświata. Kometa C/2013 X1 PANSTARRS, M1, M33 przez BAJ-a i M42 oraz Mgławica Płomień z "małą" pomocą teleskopu ROLAND, okularu ES31 mm i filtra O-III . Wspaniałości!

Kopuła teleskopu ROLAND, 2015-01-02 ok 20:30, Canon EOS450D, Samyang 14mm 2.8,ISO 1600 exp 16s.

IMG_3207.thumb.JPG.89b4ee679bb6deceb64dc

Orion nad pawilonem BAJ-a parametry j.w.

IMG_3200.thumb.JPG.c162d4c4d9542cf3b0b01

Jak nie skierować aparat w stronę Kasjopei?

IMG_3202.thumb.JPG.fe191a134aabbd206d5b1

  • Like 6

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest paintball laserowy? ;)

Atrakcje "Warowni Inwałd" ;p Niby wioska nie jakaś duża, ale co chwilę budują jakieś kolejne pieroństwa świecące w niebo, m.in. warownię...

Wysłane z Tapatalka

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
14 godzin temu, loki_p napisał:

Taką sesję popełniłem przed odwilżą. 
Co myślicie? 

Wikingowie pod Toruniem? :5640dc6ec0764_04Wink:

A co do fotki, to ma swój klimat. Dobrze uchwycona scena mitologicznego polowania - Orion, Wielki Pies i Zając w świetle Księżyca prezentują się wspaniale ( a z Ziemi przypatruje się tej scenie Xena - wojownicza księżniczka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zadam trochę nietypowe pytanie - czy ktokolwiek z forum próbował kiedyś astrofotografii lornetkowej, i czy można znaleźć takie zdjęcia w Internecie? (szukałem i poległem...)
Niedawno dotarła do mnie przesyłka z adapterem do mojej 15x70, ale pogoda nie rozpieszcza, więc jak dotąd nie rozkładałem sprzętu. Wcześniej jednak zrobiłem parę zdjęć za dnia za pomocą lornetki i swojego smartfona... Ale aparat jakoś nie chciał "łapać" obrazu.
Jestem całkowitym laikiem w kwestii a-foto, a moja przygoda z astronomią zaczęła się w zeszłym roku, więc nie wiem, czy znaczenie ma tutaj np. źrenica wyjściowa czy średnica obiektywu aparatu - w końcu jest ona znacznie większa od średnicy obiektywu w smartfonie. Proszę bardziej zaawansowanych forumowiczów o jakiś komentarz w tej sprawie, lub link do odpowiedniego tematu (jeśli takowy istnieje na tym lub innym forum). Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Avallac'h napisał:

Zadam trochę nietypowe pytanie - czy ktokolwiek z forum próbował kiedyś astrofotografii lornetkowej, i czy można znaleźć takie zdjęcia w Internecie? (szukałem i poległem...)
Niedawno dotarła do mnie przesyłka z adapterem do mojej 15x70, ale pogoda nie rozpieszcza, więc jak dotąd nie rozkładałem sprzętu. Wcześniej jednak zrobiłem parę zdjęć za dnia za pomocą lornetki i swojego smartfona... Ale aparat jakoś nie chciał "łapać" obrazu.
Jestem całkowitym laikiem w kwestii a-foto, a moja przygoda z astronomią zaczęła się w zeszłym roku, więc nie wiem, czy znaczenie ma tutaj np. źrenica wyjściowa czy średnica obiektywu aparatu - w końcu jest ona znacznie większa od średnicy obiektywu w smartfonie. Proszę bardziej zaawansowanych forumowiczów o jakiś komentarz w tej sprawie, lub link do odpowiedniego tematu (jeśli takowy istnieje na tym lub innym forum). Z góry dzięki :)

Lornetka generalnie nie jest sprzętem używanym w astrofotografii, ale cyknąć Księżyc czy Słonko (oczywiście z folią na obiektywach) powinno się udać. O łapaniu innych obiektów (czyt. planet) można raczej zapomnieć, głównie z powodu małego powiększenia. Trzeba tutaj wspomnieć o problemie, który (o ile lornetka nie ma w optyce elementów ze szkła niskodyspersyjnego) na pewno pojawi się przy próbach fotografowania. Jest to aberracja chromatyczna, która przy tak światłosilnym sprzęcie i tak jasnych obiektach da się we znaki.

Telefon nie chciał prawdopodobnie "łapać" obrazu z tego powodu, że ciężko jest utrzymać źrenicę wyjściową i aparat w jednej osi "z ręki". Dlatego wymyślono adaptery, które eliminują ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AstroHornet napisał:

Lornetka generalnie nie jest sprzętem używanym w astrofotografii, ale cyknąć Księżyc czy Słonko (oczywiście z folią na obiektywach) powinno się udać. O łapaniu innych obiektów (czyt. planet) można raczej zapomnieć, głównie z powodu małego powiększenia. Trzeba tutaj wspomnieć o problemie, który (o ile lornetka nie ma w optyce elementów ze szkła niskodyspersyjnego) na pewno pojawi się przy próbach fotografowania. Jest to aberracja chromatyczna, która przy tak światłosilnym sprzęcie i tak jasnych obiektach da się we znaki.

Telefon nie chciał prawdopodobnie "łapać" obrazu z tego powodu, że ciężko jest utrzymać źrenicę wyjściową i aparat w jednej osi "z ręki". Dlatego wymyślono adaptery, które eliminują ten problem.

Lornetka to DO SkyGuide, w której aberracja jest naprawdę znikoma (przynajmniej w wizualu, może na zdjęciach wychodzi bardziej). Ogólnie chciałem łapać duże i jasne obiekty, jak właśnie Księżyc czy gromady typu M45. Zdaję sobie sprawę że o zdjęciach choćby średniej jakości mogę zapomnieć, ale też nie mam dużych wymagań ;) Ot, żeby obraz nie był jakoś bardzo zamazany, i żeby było widać słabsze gwiazdki niż przy obserwacjach wizualnych. A potem to już będzie zabawa programami graficznymi, i może uzbiera się jakaś taka mała galeria na dobry początek :) Oczywiście gdy nadejdą cieplejsze dni, pobawię się też w szerokie kadry bez lornetki, ale póki co chcę poeksperymentować z dwururką.
Jedyne co w moim przypadku stanowi duży problem to miejsce zamieszkania - Poznań. Prawdopodobnie dopóki nie uda mi się wyjechać gdzieś daleko poza miasto (a nie mam jeszcze samochodu), to fotki będą blade i w kolorze jasnej musztardy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2016 at 09:21, Avallac'h napisał:

Lornetka to DO SkyGuide, w której aberracja jest naprawdę znikoma (przynajmniej w wizualu, może na zdjęciach wychodzi bardziej). Ogólnie chciałem łapać duże i jasne obiekty, jak właśnie Księżyc czy gromady typu M45. Zdaję sobie sprawę że o zdjęciach choćby średniej jakości mogę zapomnieć, ale też nie mam dużych wymagań ;) Ot, żeby obraz nie był jakoś bardzo zamazany, i żeby było widać słabsze gwiazdki niż przy obserwacjach wizualnych. A potem to już będzie zabawa programami graficznymi, i może uzbiera się jakaś taka mała galeria na dobry początek :)

Oj, o złapaniu na fotce słabszych gwiazdek niż wizualnie można zapomnieć - bez montażu z prowadzeniem gwiazdki będą się rozjeżdżać. Natomiast wieszanie lornetki na paralaktyku z napędem, do tego w celu astrofotografii, byłoby już absolutnym przerostem formy nad treścią.

Dnia 16.02.2016 at 09:21, Avallac'h napisał:

Oczywiście gdy nadejdą cieplejsze dni, pobawię się też w szerokie kadry bez lornetki, ale póki co chcę poeksperymentować z dwururką.

Dlaczego czekać? Jeśli jest pogoda i chęci trzeba zabierać aparat ze statywem i ruszać w pole. Każde doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)