Skocz do zawartości

Pomóżcie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem żółtodziobem i dopiero zaczynam tą przygodę. Sporo czytałem i już zdążyłem nabawić się wodogłowia. Chcę kupić MAK 127 na montażu Star Discovery go to. Małe info- obserwacje US i Księżyc. Miejsce-balkon,małe miasto na Kaszubach. Jednak 10 min autem do w miarę ciemnego miejsca do obserwacji.

Pytanie do Was...chcę iść w bino, jakie ?

Zależy mi na prostym obrazie w dwóch osiach,czyli pryzmat amiciego-jaki?

Okular? Ktoś polecał bco 18mm,inny tele vue plossl 32mm...jakie są różnice między nimi (oprócz ceny;) )

Czytałem wiele opinii,często sprzecznych, co rozumiem, bo każdy oczekuje czy szuka czegoś innego. Ogólnie rzecz biorąc proszę Was o dobranie optymalnego zestawu do tuby. Dodam,że celuję w średnią półkę cenową. Mogę dołożyć grosza,jeśli efekt będzie tego wart. Tak,wiem, że temat pewnie był klepany setki razy ale każdy kiedyś zaczynał, więc proszę o wyrozumiałość.  Pomóżcie please,bo już wolę wodogłowie niż schizofrenię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 127 ok ,ale po co Ci go-to do Księżyca i planet? Nie znajdziesz sam?

Maksutow ze względu na niewymagającą światłosiłę nie potrzebuje dobrze skorygowanych okularów, zwykłe plossle wystarczą, nie musi to być TeleVue plossl chociaż jest bardzo dobry.

Cała seria BCO jest dobra do obiektów US i przystępna cenowo, oczywiście pole widzenia nie jest duże ,ale do planet to nie ma wielkiego znaczenia. Pytanie czy obserwujesz w okularach , bo wszystkie plossle i orthoskopy mają mały ER i w okularach może byc trudno obserwowac. [ale chodzi tu raczej o ogniskowe poniżej 10mm].

Prosty obraz nic nie daje w obserwacjach astro, chyba ze chcesz obserwowac krajobrazy, ptaki  [sąsiadki?....] w dzień.

Jedno z tańszych nasadek bino to William Optics.

Czy brałeś pod uwagę inne konstrukcje teleskopów?

Sprobuj spotkać jakichś lokalnych wizualowców, zobaczysz wtedy rózne sprzęty, porownasz, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam ze żadne go -to  nie jest potrzebne.zawieś tego Maka na Az-4, a jeszcze lepiej na Exos-2  do tego nasadka bino lacerta i parka svybony 23-mm włożona w kątówkę Amiciego 90* do obserwacji dziennych 45* . Exsos-2 można używać jako równikowy lub azymutalny i posiada on mikroruchy. Nasadk bino  jak najbardziej może być inna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pies68 napisał:

...

Pytanie do Was...chcę iść w bino, jakie ?

Zależy mi na prostym obrazie w dwóch osiach,czyli pryzmat amiciego-jaki?

Okular? Ktoś polecał bco 18mm,inny tele vue plossl 32mm...jakie są różnice między nimi (oprócz ceny;) )

Czytałem wiele opinii,często sprzecznych, co rozumiem, bo każdy oczekuje czy szuka czegoś innego. Ogólnie rzecz biorąc proszę Was o dobranie optymalnego zestawu do tuby. Dodam,że celuję w średnią półkę cenową. Mogę dołożyć grosza,jeśli efekt będzie tego wart. Tak,wiem, że temat pewnie był klepany setki razy ale każdy kiedyś zaczynał, więc proszę o wyrozumiałość.  Pomóżcie please,bo już wolę wodogłowie niż schizofrenię. 

Zestaw binoviewer william optics jest OK. W komplecie masz parkę okularów i barlow, który daje drugie powiększenie.

Nasadka binokularowa binoviewer William Optics (komplet z okularami 2 x 20 mm WA 66 1,25 i Barlowem 1,6; SKU: E-BINO-P) (teleskopy.pl)

Pryzmat Amiciego NIE - przy "planetarnych" powiększeniach zwykle generują spajki. Na początek wystarczy nasadka z zestawu skywatchera. Potem możesz pobawić się z wymianą na pryzmatyczną, z pryzmatem prostym.

Ostatnio trochę dzieje się na Słońcu, także warto dokupić filtr słoneczny - szklany, albo zrobić z Folii Baader. 

 

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Leon napisał:

Też uważam ze żadne go -to  nie jest potrzebne.zawieś tego Maka na Az-4, a jeszcze lepiej na Exos-2  do tego nasadka bino lacerta i parka svybony 23-mm włożona w kątówkę Amiciego 90* do obserwacji dziennych 45* . Exsos-2 można używać jako równikowy lub azymutalny i posiada on mikroruchy. Nasadk bino  jak najbardziej może być inna

 

 

Lepiej nie AZ4, montaż azymutalny bez mikroruchów do US przy długiej ogniskowej to będzie szarpanie co chwilę i przestawianie bo obiekt ucieka. EQ3-2 lepiej z prowadzeniem, albo jak AZ to Porta czy coś co ma chociaż mikroruchy. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Charon_X napisał:

 

Lepiej nie AZ4, montaż azymutalny bez mikroruchów do US przy długiej ogniskowej to będzie szarpanie co chwilę i przestawianie bo obiekt ucieka. EQ3-2 lepiej z prowadzeniem, albo jak AZ to Porta czy coś co ma chociaż mikroruchy. 

Fakt ale od bidy da się obserwować ,choć najlepszy byłby Exsos-2 ustawiony w tryb równikowy, pisząc o Az4 miałem głównie na myśli obserwacje  krajoznawczo-przyrodnicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala proponuję kupić montaż azymutalny z mikroruchami. Jest on prosty w obsłudze i nie wymaga długich przygotowań do obserwacji - ustawiasz w dowolnym miejscu, zakładasz teleskop i możesz obserwować (pomijam tu kwestię wychłodzenia Maka). Jak masz balkon na południe, to pewnie nie widzisz z niego Gwiazdy Polarnej, przez co trudniej będzie Ci prawidłowo ustawić paralaktyka.

17 godzin temu, pies68 napisał:

Okular? Ktoś polecał bco 18mm,inny tele vue plossl 32mm...jakie są różnice między nimi (oprócz ceny;) )

Przede wszystkim różnią się dawanymi powiększeniami i źrenicami wyjściowymi. Z tych dwóch do planet bardziej przyda się 18mm. Z tej serii mam BCO 10 i do planet jest dobry. Na Księżycu obraz też jest ostry i kontrastowy, nie widać aberracji chromatycznej, ale dla mnie zdecydowanie za małe pole.

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Maka 127 na EQ3-2 ale koniecznie z silniczkiem RA. Ustawiasz na planetę i masz nawet 10 min. planetę w polu widzenia, nic nie robisz, nie dotykasz sprzętu tylko skupiasz się na wyłuskiwaniu szczegółu na planecie. Potem pilotem lekko korygujesz i dalej delektujesz się widokiem. Każde dotykanie sprzętu, korekty itd. to drgania. Ja tam wolę EQ z prowadzeniem. Nasadkę WO też polecam, dobra mechanicznie, tylko z tego co pamiętam musiałem wymienić redukcję, bo była jakaś nieosiosowość na osadzeniu nasadki bino w redukcji kątówki, ale ja mam też inną kątówkę niż zestawowa także te detale to musisz sobie już dograć potem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mam widok na południe czyli z paralaktykiem byłby problem. Pozostaje AZ z mikroruchami. Tylko jaki? Kolega wspomniał o Exsos 2 ale to paralaktyk czy AZ ? Bo już zgłupiałem;)

I jeszcze jedno odnośnie okularów- wszyscy zgodnie piszą o wąskim polu w Mak-u. Niestety nic mi to nie mówi,bo nie mam porównania. Może jakaś porada? Z góry dzięki za pomocne komentarze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EXOS-2 to paralaktyk, odpowiednik EQ5, ale można go używać w trybie azymutalnym. Przykłady ze zdjęciami są na AM https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=19297

Wąskie pole w Maku odnosi się do pola widzenia na niebie. Długa ogniskowa Maka w połączeniu z małym przelotem optycznym tuby powoduje, że nie można Makiem uzyskać szerokich pól widzenia na niebie (szerokokątne okulary długoogniskowe mogą winietować). Ma to znaczenie w obserwacjach DSów, zwłaszcza tych bardziej rozległych np. M45, które zwyczajnie nie mieszczą w polu widzenia w całości, a tym bardziej z otoczeniem.
Tutaj pisaliśmy też o polu własnym okularów. To zupełnie inna sprawa. Okulary o małych polach (a takie mają orciaki) powodują wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza niezależnie od tego z jakim teleskopem są użyte. Przy obserwacji planet to aż tak nie przeszkadza, ale na Księżycu i DSach duże pole własne okularu robi sporą różnicę w odbiorze obrazu.

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Magnetar", sęk w tym,że w 80% mam zamiar obserwować właśnie Księżyc. Wiem,że  w obserwacjach zawsze jest coś za coś. Może jakiś złoty środek? Jakie rozwiązanie byś polecił i dlaczego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pies68 napisał:

Problem w tym, że mam widok na południe czyli z paralaktykiem byłby problem. Pozostaje AZ z mikroruchami. Tylko jaki? Kolega wspomniał o Exsos 2 ale to paralaktyk czy AZ ? Bo już zgłupiałem;)

I jeszcze jedno odnośnie okularów- wszyscy zgodnie piszą o wąskim polu w Mak-u. Niestety nic mi to nie mówi,bo nie mam porównania. Może jakaś porada? Z góry dzięki za pomocne komentarze!

To że na południe to bardzo dobrze , paralaktyka  łatwo jest ustawić i Gwiazda Polarna nie jest do tego potrzebna,  wystarczy wyznaczenie linii Pd-Pn za pomocą Słońca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa! Zaraz zwariuje! Wszędzie piszą, że do paralaktyka potrzebna Gwiazda Polarna i że z południowym niebem z nią słabo. Ok,wierzę Ci,na pewno wiesz,co mówisz ale jak wyznaczę Pd-Pn wieczorem lub w nocy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pies68 napisał:

Dzięki "Magnetar", sęk w tym,że w 80% mam zamiar obserwować właśnie Księżyc. Wiem,że  w obserwacjach zawsze jest coś za coś. Może jakiś złoty środek? Jakie rozwiązanie byś polecił i dlaczego? 

To nie jest problem - Mak 127 bardzo dobrze nadaje się do obserwacji Księżyca, zarówno jednym okiem, jak i w bino. To coś za coś, u każdego wygląda inaczej. Niektórym bardziej przeszkadza aberracja chromatyczna, innym koma, jeszcze innym małe pole własne. Sam będziesz musiał się zorientować co wolisz, a co Ci przeszkadza, dlatego tak często na forach pojawia się sugestia spotkania z lokalnymi wizualowcami lub wyjazdu na zlot. Ja na Księżycu i DSach wolę okulary o szerokim polu własnym. Ogólnie jest taka zasada, że budżetowe okulary o szerokim polu będą miały wyraźnie gorszy obraz im dalej od centrum pola widzenia, ale z drugiej strony Mak jest teleskopem o małej światłosile i nie wymaga bardzo dobrych (i drogich) okularów żeby uzyskać przyzwoitą jakość obrazu.

[EDIT]

Poczytaj o polu własnym okularów, obliczaniu powiększenia i źrenicy wyjściowej. Później zainstaluj Stellarium i zrób na kilku obiektach symulację widoku przez różne okulary. Te symulacje nie są idealne, szczególnie widok planet przez teleskop trochę się różni, ale powinieneś szybko załapać o co chodzi z tymi polami.

Edytowane przez Magnetar

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pies68 napisał:

Aaaaa! Zaraz zwariuje! Wszędzie piszą, że do paralaktyka potrzebna Gwiazda Polarna i że z południowym niebem z nią słabo. Ok,wierzę Ci,na pewno wiesz,co mówisz ale jak wyznaczę Pd-Pn wieczorem lub w nocy ? 

trzeba w dzień narysować sobię taką linię następnie stawiaż północną noge statywu na tą linię , dwie pozostałe symetrycznie na południe , ustawiasz szerokość geograficzmą miejsca obserwacji i to wszystko . Im dokładniej to zrobisz tym lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pies68 napisał:

w 80% mam zamiar obserwować właśnie Księżyc

Wcześniejsze założenia , przed kupnem sprzętu, co do celów obserwacji są zwykle błędne i ograniczają sie do obiektów od których sie zaczyna. Stawiam że tak będzie i w Twoim przypadku. Księżyc niestety szybko się nudzi [są wyjątki]. Myślę ze po prostu będziesz chciał obserwowac wszystko - takze jasne zwarte obiekty głebokiego nieba, ktore zwłaszcza z dala od miasta będą w zasięgu Maka 127.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to żaden problem, bywało nawet tak, że wyciągałem sprzęt, stawiałem na oko i za pierwszym razem uzyskiwałem kilka minut planetę w polu widzenia bez korygowania. Można sobie na podłodze zamarkować też punkty dla statywu jak już się raz uda w miarę dokładnie ustawić itd. Także to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felcia97....posty typu " mak 127 i bino  do obserwacji Księżyca, to zły pomysł " ani niczego nie wnoszą, ani niczego nie uczą bez uzasadnienia. No bo,czego ja mam z  tego niby dowiedzieć?

Jestem wdzięczny za każdą radę  ale please...niech coś wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, felcia97 napisał:

Pryzmat po co?

Nasadka pryzmatyczna znitalna moze byc celestona koszt ok 150 zł   potem  nasadka badera ok 600 zl poprawię obraz miałem tą nasadkę zanim kupiłem nasadkę Badera i jest o wiele lepsza niż to lusterko zestawu od SW. Pryzmat daje większy kontrast obrazu ja zawsze mam takie wrażenie jakby obraz miał większą głębię. Było ju parę wątkow na ten temat. 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pies68 napisał:

Felcia97....posty typu " mak 127 i bino  do obserwacji Księżyca, to zły pomysł " ani niczego nie wnoszą, ani niczego nie uczą bez uzasadnienia. No bo,czego ja mam z  tego niby dowiedzieć?

Jestem wdzięczny za każdą radę  ale please...niech coś wnosi.

Apertura, Apertura i jeszcze raz Apertura. Nasadka+4 okulary+goto+pryzmat i dalej masz 127. Wybór albo obserwacje przy minimalnym koszcie dający satysfakcję księżyc i planety czyli 127 i dwa okulary 6-8, 18 np ortho albo za ten budżet większa Apertura. Zadałeś pytanie o obserwacje ksiezyca a nie m81. Dopiero zaczynasz obserwacje a wyścig zbrojeń jest kosztowny. Mak 127 to początek dla zdobycia doświadczenia jak ci się znudzi to nie będziesz żałować pieniędzy Pozdrawiam. 

Edytowane przez felcia97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co pisze przedmowca, Mak 127 nie ma wielkiej średnicy lustra , ale Księżyc i planety pokaże w wystarczającym stopniu szczególnie dla początkującego. Najbardziej to oczywiście będzie zależało od dobrych warunkow atmosferycznych i wysokości obserwowanych obiektów nad horyzontem i może nie trzeba od razu inwestować w drogie akcesoria. 

Trochę mam wrażenie, że idziesz na łatwiznę i chcesz dostać od nas gotowy przepis na sukces, a tymczasem jest tak że każdy z nas dopiero po kilku, kilkudziesięciu obserwacjach wiedział co mu najbardziej odpowiada. Dlatego spotkaj sie z kimś z okolicy ,kto ma sprzęt, popatrzysz, będziesz wiedział wstępnie co Ci odpowiada.

A poza tym czytaj, czytaj także fora zagraniczne szczegolnie Cloudy Nights , Stargazers Lounge

Ponieważ widzę w stopce że mieszkasz w Kościeżynie ,zdaje się ,że niedaleko Ciebie mieszka bardzo doświadczony forumowicz "kjacek". Spróbuj się z nim skontaktować , na pewno pomoże.

Jeszcze jedna uwaga - Mak to dobrze skorygowany teleskop o przyjaznej dla tanich okularów światłosile, za to względnie ciemny i o niedużym polu widzenia a także dość drogi jak na aperturę 127mm. Bardziej  uniwersalny i z najlepszym stosunkiem ceny do średnicy jest newton , za to zwykle duża tuba, niezbyt nadająca sie na balkon, trudna przy większych rozmiarach [8,10,12 cali] w przenoszeniu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeśli mogę coś zaproponować do planet i Księżyca wybrałbym nieco większego brata 127tki, to jest 150tke. Nieraz idzie kupić w dobrej cenie z drugiej ręki. Co zyskujesz? Aperturę, czyli pisząc wprost możliwość uzyskania większych powiększeń niż w 127mm. Ja swoim Orionem na Księżycu bez problemu dochodziłem do 300x. Moje na sprawa, to 150tka ma mniejszą obstrukcję (ten krążek z przodu na środku) i co za tym idzie daje bardziej kontrastowe obrazy, czyli "dlubuesz" w kraterkach i podziwiasz struktury, pofałdowania terenu itp. W bino zaś lepiej sobie poradzi, da jaśniejszy obraz przy większym powiększeniu, o czym pisał Kolega powyżej.  Z dodatków poza okularami przyda Ci się szukacz (np Red dot lub ew. laser, ale z tym ostrożnie, zwłaszcza, jak obserwujesz z innymi + sprawdź, czy nie jesteś w strefie np. podejścia wokół lotniska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wróccie do tematu , pies 68 wyrażnie piszę że zależy mu  na obrazie lornetkowym , poza tym mając  Mak-a 127  a nie mając nasadki bino to tak jakby tego Maka nie mieć , tyczy to przede wszystkim Księżyca, Słońca i obserwacji przyrodniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Leon napisał:

 na obrazie lornetkowym , poza tym mając  Mak-a 127  a nie mając nasadki bino to tak jakby tego Maka nie mieć

Uff, herezja, maksutow ciemny z bino do księżyca. Dla początkującego. Mam dosyć. Nie pozdrawiam. 

Edytowane przez felcia97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)