Skocz do zawartości

Kometa C/2023 P1 (Nishimura) widoczna we wrześniu?


astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawiej się zapowiada, już w połowie września z 16 na 17 po zachodzie słońca lub przed wschodem możliwa obserwacja gołym okiem komety C/2023 P1 (Nishimura) będzie najbliżej słońca i może wtedy osiągnąć jasność nawet do +3.5 mag 😁 

Teraz wizualnie jej blask wynosi około (7.0 mag 🤗 

Symulacja komety Sky tonight 

Screenshot_2023-08-30-16-28-36-849_com.vitotechnology.sky.tonight.map.star.walk.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem C/2023 P1 lornetką 15x70 z 35. równoleżnika i na niebie 21.8 mag/arcsec^2. Było to już ładnych parę dni temu, nad ranem 24 sierpnia, zanim Księżyc zdominował wszystko.

SkySafari podało mi dokładną lokalizację i bardzo szybko ją odnalazłem: Pollux -> Al Kirkab (Kappa Gem) -> HD 63225, która ma 8.2 mag.
Miała podobną jasność jak ta gwiazdka 8.2 mag, tyle, że była troszkę większa i rozmyta.
W lornetce 8x już jej nie widziałem.
Odkąd wylazła z za górek do świtu miałem jakąś godzinkę i w tym czasie odsunęła się wyraźnie od swojej sąsiadki 8.2 mag.

Kometę zostawiłem na sam koniec nocki obserwacyjnej, po zimowych gwiazdozbiorach, które po raz pierwszy obserwowałem w sierpniu.
Niebo było takie, że w 15x70 widziałem mgławice refleksyjne w M45 (też w ósemce) i kawałki dziury po Płomieniu koło Alnitaka.
Myślę, że mogłem też widzieć bardzo słabiutko zarys pojaśnienia, w którym mieszka Koń.
I to wszystko w sierpniu, moim starym, poczciwym, wyjazdowym SkyMasterem.

  • Like 5
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją dziś nad ranem EDkiem 80/600 spod Krakowa.
SkySafari pokazało mi, że ma być obok Nu Cancri o jasności 5.5 mag, i rzeczywiście tam była.
Widziałem ją już w szukaczu 9x50 jako rozmytą plamkę, ciemniejszą od swojej sąsiadki.
Przeskanowałem powiększenia od 19 (BC Plössl 32) do 100 (BCO 6). W najmniejszym widziałem jej leciutko zielonkawe zabarwienie, w największym - jądro i kołową otoczkę.
W 60x (BCO 10) zerkaniem było widać namiastkę warkocza, o długości tak pewnie z trzy średnice komety.
 

Poszczęściło mi się, ponieważ praktycznie przez całą noc walały się chmury i obserwacje przerywałem tak ze trzy razy,
Seeing był bardzo dobry, co przed kometę wykorzystałem przede wszystkim na Jowisza i Księżyc.
Ale były także Wenus, Trapez, Alnitak, Rigel.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również udało mi się rano zobaczyć Nishimurę .  Lornetką  15x70 bez większego szukania udało się ją wypatrzeć,a w teleskopie 130-900 już w ogóle fajnie widać.  Jej rozmiary kątowe nie są duże wygląda troche jak mgławica planetarna w porównaniu z sąsiednią gwiazdą (ok.6 mag). Warkocza nie widziałem. Księżyc 2 dni po pełni w zasadzie nie przeszkadza w zobaczeniu jej podobnie jak jaśniejące po godz 4 niebo. Uroku dodaje znajdująca sie niedaleko poranna Wenus (-4,5mag)     

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem była wyraźnie jaśniejsza niż dwa dni temu.
W EDku 80/600 i BCO 10 miała lepiej widoczny warkocz.
Potestowałem też jasność głowy ze źrenicą 1/3 mm ( TOE 2.5) i było nadal dobrze, jak przy bardzo jasnej planetarce.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 4

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również patrzyłem nad ranem i o 4.00 wznosiła się już 8 stopni ponad horyzontem. Seeing był przyzwoity powietrze rześkie. Myślę ,że spokojnie można byłoby ja wypatrywać juz pół godziny wcześniej. Widać ,że jaśnieje. Jądro jest bardzo wyraźne ,zwarte tak jakby nie chciala sublimować ,komę i warkocz widać trochę słabo ,ale chyba to przez Księżyc . Jest bardzo "punktowa". Obserwacje zakończyłem o 4.45 ,ale przez lornetkę 15x70 pomimo jasniejącego nieba jeszcze ją było widac ,a w teleskopie 130/900 to juz w ogóle. Wygląda na to ,że na godzinę przed wschodem słońca przy jasności ok.5,7 mag jeszcze ja widać, co daje nadzieje ,że w okolicach peryhelium (Jeśli przetrwa), może uda się ją wypatrzec wieczorem krótko po zachodzie słońca.

Pstryknąłem troche nieudolne parapetowe foto z canona 450d (ISO1600 6sek f=200mm). Gwiazdki będące z nią w jednej linii to 6Lmi (6,4mag) i 1Leo (4,45mag). Tak ja na zdjęciu widać było ,że jest wyraznie jasniejsza od pierwszej i trochę słabsza od drugiej.

Ciekawe może bardzo jasny zielony bolid sprzed dwóch dni widoczny nad turcją mógł mieć zwiazek z tym obiektem?

IMG_3523.thumb.jpg.9aedd937dd785deb456f2cf4d533c9e3.jpg  

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu udało mi się ją zobaczyć Newtonem 12".
W małych powiększeniach głowa miała piękny, wyraźny kolor.
Widoczność warkocza u mnie pogarsza się, bo jak jest nisko, to przeszkadza łuna od Krakowa, a potem już jaśniejące niebo.
Najdłuższy warkocz, jaki wyzerkałem miał długość nie więcej niż pół stopnia.

Jutro będzie już ponad półtora stopnia niżej, więc jej widoczność spod domu będzie dużo słabsza.
Może spróbuję jeszcze na wieczornym niebie, jak okrąży Słońce.
Największa odległość od Słońca będzie gdzieś 15 września.
Będzie jednak na niebie i tak sporo bliżej Słońca niż teraz, więc szału raczej nie będzie, no chyba że Słoneczko ją dobrze podgrzeje.
 

  • Like 5

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja. Obserwowałem z zaświetlonych Gliwic w 10x50. Widoczna maleńka głowa bez warkocza, ale cyjanowy kolorek dało się rozpoznać. Jasność myślę, że taka sama lub minimalnie mniejsza od gwiazdy "g Leo" będącej po lewej stronie (czyli jak podaje Sky Safari 5.3 mag). Swoją drogą całkiem przyjemne obserwacje przy okazji. Czyste niebo, ciepło. Księżyc w trzeciej kwadrze wysoko. Obleciałem po tym co było dostępne, Plejady, Hiady, Orion, Jupek, M31, Podwójna w Perseuszu. Naprawdę zaskakująco dobrze widoczne klasyki jak na miejsce. O godz. 4:52 bolid nisko nad horyzontem pod Wielką Niedźwiedzicą kierujący się w dół, szybki ruch lornetką i miałem go jeszcze jak rozdrabniał się na mnóstwo iskier. O 5:07 jasny satelita około 0 mag przelatujący z NW na SE pod Jowiszem - nie widzę takiego na heavens-above.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 4:40 również wyruszyłem na poszukiwanie komety. Na niebie punktem orientacyjnym była Wenus, od której odbiłem nieco w lewo, aby namierzyć wyłaniającego się na wschodzie Lwa.

W 8x42 kometa przypomina rozmytą gwiazdę lub gromadę kulistą pokroju M3.
 
Następnie przyszła pora na 20x70. Oparłem ręce o ogrodzenie, aby choć trochę ustabilizować obraz. Tutaj już zdecydowanie lepiej. Widać zielonawy kolor oraz sama kometa jest zdecydowanie większa i oczywista 🙂
 
Obserwacje uważam za udane, zwłaszcza, że do końca nie byłem pewny czy uda mi się wyłapać kometę nisko nad horyzontem oraz na jaśniejącym, lekko przymglonym niebie 🙂

20230907_045607(1).thumb.jpg.4770486dfcc3985d1dd809f7512f6c5d.jpg
Edytowane przez Patryk P.
  • Like 9

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Alice napisał:

 O godz. 4:52 bolid nisko nad horyzontem pod Wielką Niedźwiedzicą kierujący się w dół

Brawo Ty! 🙂 Na początku aż niedowierzałem i pomyślałem że to może jakiś odblask od lamp ulicznych🤔... dopiero Twój wpis utwierdził mnie w przekonaniu że naprawdę widziałem to, co widziałem. Całość wydarzenia mnie ominęła, załapałem się na końcówkę, ale i tak byłem w lekkim szoku. 

 

Gratulacje dla wszystkich łowców komet. 🙂 Ja nie mogę się przemóc żeby wstać przed 4 rano, może innym razem.😉

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem też nad fotkami z Newtona 150/750 z dzisiaj. Ciężko było coś wydusić bo skiepściłem flaty i musialem dość mocno scropować i zrobić czysty stak komety. Pomimo to jestem dosyć zadowolony z efektu.

 

final1.thumb.jpg.055b061ca8d4619876cad6f472a9b590.jpg

  • Like 6

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie poranki obserwowałem kometę przez lornetkę 15x70, ma zielony kolor i ok. pół stopniowy warkocz na godz. 1.
Jutro o 4:50 będzie 40' poniżej zety Leo, więc będzie to raczej ostatnia obserwacja komety.
Przy czystym horyzoncie będzie się można pokusić przez kolejne poranki.
Poniżej moje ostatnie obserwacje:

2023p1.thumb.jpg.e0c3cfe43ea9d8773491914c3665e9d8.jpg

  • Like 7

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa w 10x50 bez problemu widoczna (bez warkocza), ale w moim przypadku dopiero poza miastem. W mieście łuna za bardzo mi przeszkadzała, gdy pojechałem poza światła od razu wpadła w pole widzenia. W 25x100 widoczny już delikatny zarys warkocza, generalnie super. Kometa jest inna niż te co ostatnio widziałem. Nie jest rozmazaną szarą plamką tylko posiada wyrazistą barwę niczym planetarka 🙂

Tutaj relacja:

 

 

  • Like 8

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)