Skocz do zawartości

I kupiłam Dobsona 8 GSO - trochę pytań, jakie okulary, dodatki


Agassa

Rekomendowane odpowiedzi

I kupiłam Dobsona 8 GSO i oczywiście mam trochę pytań. W zestawie mam dwa okulary: 30 i 9 mm. Próbowałam oglądać Jowisza na 9 mm i owszem jest ale bardzo niewyraźny, ustawiam ostrość i nic to nie daje. Co robię nie tak! Na 30 go widzę, nawet pasy i księżyce ale bardzo mały. Jeśli trzeba dokupić inne okulary to jakie najlepiej aby było dobrze widać planety i mgławice. Bardzo chciałabym zobaczyć mgławice ale niestety ich nie widzę. Może to kwestia zbyt jasnego otoczenia bo sąsiad wali taką lampą, że oczy bolą. Księżyc widać najlepiej ale oglądałam bez filtra więc nie dobre to jest dla oczu. Jakiś filtr do księżyca? Wybaczcie moje proste pytania ale jestem zupełnym laikiem i stawiam pierwsze kroki w tym wspaniałym hobby a nie chciałabym się zniechęcić na samym początku. Wszystkie porady mile widziane. Pozdrawiam 🙂  

Edytowane przez Agassa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Agassa zmienił tytuł na I kupiłam Dobsona 8 GSO - trochę pytań, jakie okulary, dodatki

Jeśli chodzi o nieprzyjemną jasność Księżyca to jedną z metod radzenia sobie jest nie wpuszczanie go całego w pole widzenia a tylko skrawka. Krawędzi lub obszaru blisko terminatora (granica między oświetlonym terenem a nie).

Co do ostrości to może trzeba poczekać aż lustro osiągnie temperaturę otoczenia a też nie można oglądać z balkonu gdy z naszego mieszkania lub sąsiada z dołu leci ciepłe powietrze.

Jak wiatr mocno wieje też szkodzi jakości obrazu także i tym że teleskop drga. O innych przyczynach braku ostrości zapewne inni forumowicze ci napiszą (może kolimacja?).

Pozdrawiam

Wszystkie wszechświaty są wieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tylko tyle, że zdecydowanie oglądanie z balkonu gdzie są inne światła mocno utrudnia dojrzenie czegoś ciemniejszego. Mi udało się zobaczyć tylko Wielką Mgławicę w Orionie. A i Hantle. Zdecydowanie więcej zobaczyłem wyjeżdżając kawałek za miasto. A jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe perełki to zapraszam na zlot w kwietniu a @Kali82 lub @midimariuszzapewnią Ci takie widoki, że długo nie będziesz mogła spać! 😁

Oczywiście koledzy wyżej mają rację z tym co piszą. Ja dodam, że na kitowych okularach tych z krótką ogniskową jest trudniej wyostrzyć a na balkonie to już w ogóle. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mumia napisał:

Cześć, na początek pare pytań 🙂 Próbowałaś oglądać księżyc 9mm i było tak samo? Skąd ogladalaś i jakich mgławic szukałaś? 

Hej 🙂 oglądam z ogrodu. Chciałam namierzyć M31. Wiem gdzie ona jest ale niestety przez teleskop jej nie widzę. Może dlatego, że obok jest bardzo jasno, sąsiad ma mnóstwo świateł  i światła z fabryki. No i to miasto. A może potrzebny jest jakiś filtr? Z księżycem jest tak samo na tej soczewce. Być może tak się dzieje, że oglądałam na przedłużce. No teraz tego nie sprawdzę bo się zachmurzyło. Jak tylko się przejaśni, spróbuję ponownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stiopa napisał:

Ja powiem tylko tyle, że zdecydowanie oglądanie z balkonu gdzie są inne światła mocno utrudnia dojrzenie czegoś ciemniejszego. Mi udało się zobaczyć tylko Wielką Mgławicę w Orionie. A i Hantle. Zdecydowanie więcej zobaczyłem wyjeżdżając kawałek za miasto. A jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe perełki to zapraszam na zlot w kwietniu a @Kali82 lub @midimariuszzapewnią Ci takie widoki, że długo nie będziesz mogła spać! 😁

Oczywiście koledzy wyżej mają rację z tym co piszą. Ja dodam, że na kitowych okularach tych z krótką ogniskową jest trudniej wyostrzyć a na balkonie to już w ogóle. 

Pozdrawiam

No właśnie. Niebawem przeprowadzam się na wieś pod las więc będę miała lepsze warunki. Teraz oglądam z ogrodu ale wokół jest bardzo jasno, no i to miasto. A gdzie te zloty się odbywają? Jak to wygląda? Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety i Księżyc - główny problem to seeing, można sprawdzać prognozę, można czekać, aż się trafi. W tym roku bardzo dobry był tylko raz kilka dni 😉

Warto upewnić się też, że optyka się wychodziła i nie obserwujemy nad rozgrzanymi dachami.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Agassa napisał:

No właśnie. Niebawem przeprowadzam się na wieś pod las więc będę miała lepsze warunki. Teraz oglądam z ogrodu ale wokół jest bardzo jasno, no i to miasto. A gdzie te zloty się odbywają? Jak to wygląda? Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat?

Wszystko znajdziesz tutaj

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/75-oficjalny-zlot-forum/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Agassa napisał:

Hej 🙂 oglądam z ogrodu. Chciałam namierzyć M31. Wiem gdzie ona jest ale niestety przez teleskop jej nie widzę. Może dlatego, że obok jest bardzo jasno, sąsiad ma mnóstwo świateł  i światła z fabryki. No i to miasto. A może potrzebny jest jakiś filtr? Z księżycem jest tak samo na tej soczewce. Być może tak się dzieje, że oglądałam na przedłużce. No teraz tego nie sprawdzę bo się zachmurzyło. Jak tylko się przejaśni, spróbuję ponownie. 

Dokładnie, chodzi o niepotrzebne użycie przedłużki. Dlatego nie możesz prawidłowo wyostrzyć obrazu.M31 to Galaktyka, wiec filtr nie pomoże, tu trzeba ciemnego nieba. Natomiast do mgławic, jak najbardziej wskazany. Co do widoku jakiego możesz się spodziewać, to raczej taki, jak na pierwszym zdjęciu, nie jak na drugim.  Najlepiej poszukaj mniej zanieczyszczonego nieba. Pomoże Ci w tym strona lub aplikacja lightpolutionmap.

6B7E513B-E8A2-44B7-ADE0-D97BF2FA5AFD.jpeg

F354346F-FCE5-4FAF-806D-E5C3F4210B86.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też o tym, że większość mgławic i obiekty takie jak andromeda są bardzo rozległe na nocnym niebie. Wiec należy ich szukać i obserwować przy małym powieszeniu. Dodatkowo lustro 8” potrzebuje dłuższej chwili żeby się schłodzić. Proponuje wystawić teleskop na godzinę przed obserwacjami na zewnątrz, żeby temperatura lustra zdążyła się wyrównać z otoczeniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mumia napisał:

Dokładnie, chodzi o niepotrzebne użycie przedłużki. Dlatego nie możesz prawidłowo wyostrzyć obrazu.M31 to Galaktyka, wiec filtr nie pomoże, tu trzeba ciemnego nieba. Natomiast do mgławic, jak najbardziej wskazany. Co do widoku jakiego możesz się spodziewać, to raczej taki, jak na pierwszym zdjęciu, nie jak na drugim.  Najlepiej poszukaj mniej zanieczyszczonego nieba. Pomoże Ci w tym strona lub aplikacja lightpolutionmap.

6B7E513B-E8A2-44B7-ADE0-D97BF2FA5AFD.jpeg

F354346F-FCE5-4FAF-806D-E5C3F4210B86.jpeg

Dzięki a jakie mgławice dla takiego nooba jak ja 😉 i jaki filtr do tych mgławic. Galaktyki też mnie interesują. Z resztą wszystko co można dojrzeć tym teleskopem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Planety i Księżyc - główny problem to seeing, można sprawdzać prognozę, można czekać, aż się trafi. W tym roku bardzo dobry był tylko raz kilka dni 😉

Warto upewnić się też, że optyka się wychodziła i nie obserwujemy nad rozgrzanymi dachami.

No cóż teraz trzeba czekać. Akurat obserwuję z ogrodu więc nie nad dachami. A jak rozpoznać dobry seeing?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agassa napisał:

(...) A jak rozpoznać dobry seeing?

  • Sprawdzasz prognozę seeingową na meteoblue.
  • Gwiazdy "nie mrugają", a jak mrugają, to mało i wolno.
  • Jak patrzysz na na odległe (= przynajmniej parę kilometrów) światła, na wysokim budynku, kominie, dźwigu, to podobnie światła mrugają mało i wolno.

Najjaśniejsza mgławica na naszym niebie to Wielka Mglawica w Orionie. Obecnie pokazuje się jeszcze późno w nocy, ale czym bliżej zimy, tym będzie wcześniej widoczna.
Teraz można ją też oglądać nad ranem, zanim zacznie świtać.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agassa napisał:

Dzięki a jakie mgławice dla takiego nooba jak ja 😉 i jaki filtr do tych mgławic. Galaktyki też mnie interesują. Z resztą wszystko co można dojrzeć tym teleskopem 🙂

Filtr, to coś co może poprawić kontrast, ale bez filtra też powinno dać radę.

Jeśli szukasz filtra do mgławic emisyjnych, to do obserwacji wizualnych, w tym sporym badź co bądź teleskopie, dobrze sprawdza się Orion UltraBlock. Z tym filtrem pięknie widać np. mgławicę Welon (Veil) w Łabędziu.

Co do problemu z M31 to sądzę, że nie trafiłaś w obiekt. Galaktyka Andromedy jest tak jasna, że widać ją przez lornetkę z miasta, a co dopiero przez 8" teleskop.

Co można zobaczyć? 

Przez ten teleskop sporo. Cały katalog Mesiera i sporo wiecej. Najdalszym obiektem, który widziałem przez ośmocalowca był 3C273 🙂

Oczywiście to był obiekt wymagający ciemnego nieba na poziomie dobrego 4 w skali Bortle'a.

Nie wiem jaki masz poziom zanieczyszczenia światlem tam gdzie obserwujesz, ale w warunkach podmiejskich Veila powinno się zobaczyć nawet bez filtra.

Warto też spojrzeć na M13 i M92 - bardzo sympatyczne i nietrudne do znalezienia gromady kuliste.

Obecnie wdzięcznym obiektem jest też Pierścień M57 w Lutni.

O M42 już koledzy wspominali, ale to obiekt zimowy - teraz można usunąć zanim się go doczeka na rozsądnej wysokości.

Co do okularów, to w GSO ten 30mm jest OK. Powiększenie 40 razy jest w sam raz dla dużych obiektów i do celowania w obiekt.

Ten 9mm jakościowo jest ot taki sobie. Natomiast warto mieć jakiś porządny okular o ogniskowej w tym zakresie, bo to powiększenia 120-130razy, czyli fajne dla mniejszych obiektów.

Warto też pomyśleć o jakimś pośrednim okularze tak między 20 a 15mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mgławic  , Na przykład  , mamy teraz na wieczornym niebie galaktykę M 31 w gwiazdozbiorze Andromedy , chcąc zobaczyć  ją zobaczyć  choć odrobinę w pełnej okazałości trzeba z Twoim teleskopem udać się w cokolwiek ciemne miejsce . Zakup przynajmniej okular w okolicach 19 - 22mm . Ja najczęściej w swoim refraktorze do mgławic zakładam okular Panoptic 19 mm .

Poszukaj na giełdach Vixena 22 mm , to bardzo dobry okular do teleskopów systemu Newtona .

Co do Księżyca , miałem Newtony od 8 do 12'' a teraz mam refraktor ED -120 plus nasadka bino i to mi wystarcza .

Spoglądanie jednym okiem na Księżyc  ma się nijak do nasadki bino .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2023 o 19:17, Mareg napisał:
  • Sprawdzasz prognozę seeingową na meteoblue.
  • Gwiazdy "nie mrugają", a jak mrugają, to mało i wolno.
  • Jak patrzysz na na odległe (= przynajmniej parę kilometrów) światła, na wysokim budynku, kominie, dźwigu, to podobnie światła mrugają mało i wolno.

Najjaśniejsza mgławica na naszym niebie to Wielka Mglawica w Orionie. Obecnie pokazuje się jeszcze późno w nocy, ale czym bliżej zimy, tym będzie wcześniej widoczna.
Teraz można ją też oglądać nad ranem, zanim zacznie świtać.
 

Dziękuję za podpowiedź 🙂 Specjalnie rano wstałam dla Wielkiej Mgławicy w Orionie i bingo! Przepiękna i tak prosta do namierzenia. Ale udało mi się też namierzyć i w końcu zobaczyć Galaktykę Andromedy. W nocy nie mogłam a nad ranem udało się 🙂 

 

Edytowane przez Agassa
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gromad kulistych możesz sprobować też namierzyć Messier 2 i Messier 15, a z gromad otwartych NGC 457 (Gromada E.T.), Messier 103, Plejady oraz Chichoty (NGC 869 i NGC 884). Te dwie ostatnie będą mieć problem ze zmieszczeniem się w polu widzenia teleskopu, ale myślę, że ich widok i tak Ci się spodoba. 😄 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)