Skocz do zawartości

Teleskop pod choinkę 🎄


joko

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, joko napisał:

No to chyba już podejrzane, bo raz pisze, że myte, potem, że przecierane, że pusty tubus bez lustra w środku a teraz to....

Ja tu bardziej widzę wymianę wiadomości dwóch kompletnie niedoświadczonych osób niż coś podejrzanego.

Ludzie są różni,ale naprawdę myślicie że nowicjusz który sprzedaje teleskop jeszcze na gwarancji pierwsze co myśli to "rozbiorę go na części pierwsze i wyszoruje" ...

Z tym przechowywaniem to też chyba trochę przesadzacie. Nie wiem jak bardzo złe warunki musiały być by wpłynęło to bardzo negatywnie. Nie wygląda by leżał w błocie na podwórku przez te dwa lata. 

Najlepiej kupić i nie używać przed obawą,  że będzie zalany wilgocią na obserwacjach. 

Kupno używanego to zawsze jakieś ryzyko, mniejsze lub większe w zależności m.in. od okazyjności zakupu. Ja w tym ogłoszeniu nie widzę nic podejrzanego, teleskop wygląda jak nowy. Na śrubkach nie ma nawet najmniejszego rudego nalotu co by mogło wskazywać na koszmarne warunki przechowywania. 

@jokojeśli masz tak duże obawy przed ryzykiem, kup nowy. Wydasz więcej ale głowa spokojna. Na kupno używanego sprzętu przyjdzie czas jak nabierzesz doświadczenia. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, joko napisał:

Teraz jeszcze taka sprawa, zobaczcie koszyk z Teleskopy.pl oraz z Delty. Co byście zostawili a co wywalili na ten początek? I czy warto kupować w którymś z tych sklepów przez Allegro, żeby skorzystać z Refundera?

Bierz pod uwagę, że kupując w Delcie możesz wpisać kod rabatowy 10%  "FA2021". 

A z koszyka wywaliłbym wszystko prócz teleskopu i obrotowej mapki nieba, uchwytu na tel i kolimatora. Choć mapka też może zbędna bo teraz można mieć aplikację na telefonie i też podstaw nieba się nauczysz. 
Na inne akcesoria przyjdzie czas po nabraniu choć trochę doświadczenia.  Na razie czytać, czytać i czytać  :) 
Zamiast atlasu nieba na początek lepiej wydrukować sobie "Tabelę Wimmera".|

Po co Ci dekielek na obiektyw? przecież to podstawowe wyposażenie teleskopu, chcesz drugi na zapas? 
Kolimator optyczny i nakładka kolimacyjna to w zasadzie to samo, to drugie po prostu bardzo budżetowe rozwiązanie (poczytaj o kolimowaniu pudełkiem po kliszy).  
Do oprawy filtru słonecznego trzeba jeszcze dokupić sam filtr folię ND5 w odpowiednim rozmiarze. 
 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet bym zostawił tylko teleskop i obrotową mapę nieba, za to jakiś okular w okolicach 7-10mm, bo ten zestawowy 9mm jest zwykle słabawy, a wiem ,że chcieliście oglądać Jowisza i to nie jako punkcik, albo coś zbliżone wielkością do ziarnka gorczycy - a taki widok da zestawowy 30mm. 10mm miałem zestawowy SkyWatchera i był słaby, w GSO pewnie wiele lepszego nie dadzą. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet Baader Classic Ortho 10mm, aka BCO 10mm, bardzo wysoka jakość obrazu , kontrast i transmisja w centrum pola widzenia. Minusem jest konieczność trzymania oka bardzo blisko okularu, tzw mały ER, więc osoby w okularach mogą mieć trudno. Cena nowego ok 300 zł. Z okularów już nie produkowanych seria Vixen LV - bardzo wiele ogniskowych na każdą okazję, cena używki ok 400. Zależy ile możesz wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimator i filtr księżycowy też na razie sobie darować czy zostawić? 🤔

Chyba chciałabym dziś zakończyć te zakupy bo już mnie męczy to dziubanie w telefonie 😁

BCO ortho 10mm mam w koszyku jeżeli jest wart zakupu chyba, że padną jeszcze inne propozycje....😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joko , masz dwa tysie , kup najpierw teleskop a dopiero pózniej dywaguj na temat okularów .

Już koledzy napisali wcześniej , to będzie najlepsza opcja https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-SKU--680)-teleskopy-2035.html

 

  • Like 1

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO GS0 8" zakupiony z Delty na Allegro, BCO ortho 10 też i jeszcze kilka dodatków.

 

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za pomoc i cierpliwość. Oczywiście będę tu zaglądać i zapewne wciąż korzystać z Waszej wiedzy.

 

Ukłony 🥰'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

kup najpierw teleskop a dopiero pózniej dywaguj na temat okularów

W pełni zgadzam się z @Andrzej.Ch63

Bez pośpiechu. 

W zestawie są o ile pamiętam 2 okulary (30mm i 9mm). Na początek będzie ok. Natomiast potem będzie można zobaczyć z własnego doświadczenia jakie długości ogniskowej jeszcze są pożądane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, joko napisał:

BCO ortho 10

No to pozostaje życzyć pozytywnego odbioru, bo dla osoby początkującej bardzo ważny jest jednak komfort obserwacji, a ortoskopy go nie dają. To raczej okulary dla doświadczonych obserwatorów, którzy szukają bezkompromisowej jakości obrazu, a początkujący raczej tego nie wychwyci. Za to ból oka i szuranie rzęsami po okularze gwarantowane w cenie 🙂 

  • Haha 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam Was serdecznie po świętach 🎄🎁❤️

Teleskop pod choinką był petardą! Kiedy mąż go rozpakował to nie mógł usiedzieć na miejscu,  taki był podekscytowany. Niestety niebo nie było przyjazne aż do dziś. Właśnie dziś udało nam się poczynić pierwsze obserwacje, choć jeszcze bardzo nieudolne. To naprawdę wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim wydaje mi się, że szukacz nie jest idealny i jeszcze rozkminiamy jak to wszystko prawidłowo zgrać. Kiedy widzę obiekt w szukaczu to nie mam go w soczewce. Delikatnie manewrując tubą łapię obiekt ale wtedy nie ma go w szukaczu, stąd mniemam, że coś jest nie tak. Oczywiście kolimację przeprowadziliśmy....chyba prawidłowo...😬

Udało nam się obejrzeć księżyc, choć też póki co dość nieporadnie. Jowisza złapałam w obiektyw, ale nic szczególnego nie zobaczyłam. Nie wiem jeszcze jakie soczewki do czego używać i jak operować pokrętłami wyciągu. 

Czytamy książki i wiadomości z netu ale jeszcze trochę wody upłynie zanim dojdziemy do jakiejś tam wprawy. 

Dzisiejsze niebo też nie jest do końca czyste, bo chmurkisie pojawiają. 

Zapewne nie raz zwrócę się do Was z prośbą o pomoc, choćby w podpowiedzi jakie soczewki używać do planet, jakie do księżyca czy jakie do gwiazd itp

Póki co posiadamy:

DO GSO SuperViev 30mm WIDE FIELD FULLY MULTI-COATED,

DO GSO Plössl 9mm,

GSO 2.5x Barlow Lens,

BAADER 6mm orthoscopic 1.25",

Filtr księżycowy 

Co polecacie jeszcze dokupić na początek? Czy może to wystarczy, żeby w ogóle nauczyć się tym wszystkim operować?

Latem trzeba obowiązkowo wybrać się na jakiś zlot w terenie, żeby pouczyć się od fachowców 💪☺️

A może bywają jakieś targi np w Trójmieście albo w Poznaniu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, joko napisał:

Przede wszystkim wydaje mi się, że szukacz nie jest idealny

Ustawienie szukacza najlepiej skorygować w dzień.

Użyj okularu o długiej ogniskowej , np. tego 30mm i wyceluj teleskop w jakiś odległy obiekt , np. komin albo szczyt odległego drzewa. Gdy ustawisz go dokładnie w środku widzenia, co na początku łatwe nie jest, bo obraz jest odwrócony, to wtedy zacznij regulować śruby szukacza, tak aby w nim także w środku pola widzenia mieć ten obiekt.

I to by było na tyle 😉

24 minuty temu, joko napisał:

Zapewne nie raz zwrócę się do Was z prośbą o pomoc, choćby w podpowiedzi jakie soczewki używać do planet

Najpierw obiekt łapiesz w szukaczu. W teleskopie masz wtedy długoogniskowy okular, np. 30mm, bo daje małe powiększenie, więc łatwiej trafić. Jeśli chcesz zwiększyć powiększenie bo obiekt jest mały, np. jest to planeta, to po ustawieniu obiektu w środku pola widzenia zmieniasz okular na taki o krótszej ogniskowej, np. 9mm, ustawiasz ostrość i podziwiasz. Oczywiście, jeśli chcesz jeszcze powiększyć, to znów zmieniasz na owego 6mm ortoskopa, ale użycie tak dużego powiększenia wymaga dobrych warunków. Jeśli seeing jest słaby nie warto iść w duże powiększenia, bo pomimo wyostrzenia obraz będzie niewyraźny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie! 

Udało nam się ustawić ten szukacz 💪 . Księżyc dziś jasny choć coraz bardziej przymglony, ale właśnie na nim dostroiliśmy ten szukacz. 

Zaczynamy też pojmować jaki obraz dają nasze okulary i chyba na początek tej przygody one wystarczą ale jak by co to dajcie znać w co warto się jeszcze zaopatrzyć. 

O matulu, jakie to fascynujące!!!

❤️❤️❤️

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luuudzie kochaniiii, dziś oglądaliśmy jowisza. Widoczne były 2 pasy. Niesamowite! Jednak najbardziej podekscytowałam się, kiedy znalazłam SATURNA!!! Był bardzo jasny i mial wyraźnie widoczny pierścień. Szczegółów nie udało mi się wypatrzeć i pewnie nic więcej nie zobaczę tymi szkiełkami ale byłam podekscytowana niczym dziecko, że o mężu nie wspomnę. Teraz zaczynam żałować, że wystraszyłam się dziesiątki a wzięłam ósemkę 🤭🙈😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa no i jeszcze księżyc... Cudowne wrażenie ☺️🔭🌔🪐🔭

Podpowiedzcie w jakie okulary warto jeszcze zainwestować do tej ósemki, żeby było widać więcej szczegółów na tych obiektach. Chociaż jeden porządny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, joko napisał:

Był bardzo jasny i mial wyraźnie widoczny pierścień. Szczegółów nie udało mi się wypatrzeć i pewnie nic więcej nie zobaczę tymi szkiełkami

Nie sądzę, aby był to problem szkiełek vel okularów czy 8, a nie 10 cali apertury.

Widzę 3 możliwości (w kolejności od, moim zdaniem, bardziej do mniej prawdopodobnych):

1. Widoczność nie była dość dobra, aby było widać szczegóły. Nie wiem jak u was z pogodą. Nawet jeśli chmur niskich nie ma, to średnie i wysokie mogą psuć seeing.

2. Może to drobny problem z wyostrzeniem?

3. Piszesz, że Saturn był bardzo jasny. Może za jasny i dlatego słabo było że szczegółami, jak przy patrzeniu w latarkę. Co prawda taki problem częściej jest w przypadku "latarni" jaką jest Księżyc,  podobnie może być z Jowiszem. Saturn dla mnie nie był już tak jasny, aby "oczyska wypalać", ale to kwestia indywidualna. Przyciemnić obraz można filtrem księżycowym szarym lub filtrami polaryzacyjnymi. Polaryzacyjne pozwalają na płynną regulację przyciemnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)