Skocz do zawartości

Zjawiska związane z zaćmieniem Słońca


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Taki temacik wrzuciłem, może ktoś coś ciekawego zaobserwował.

Moja stacja meteo zanotowała oczywisty spadek temperatury. W tym samym czasie ja zaobserwowałem zdecydowany spadek aktywności ptaków, które od rana wiosennie nadawały a od 10:30 do 11:20 zdecydowanie się uciszyły.

 

post-3001-0-44298500-1426853467_thumb.jp

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również patrzyłem na temperaturę

 

godzina 9:40 - 15,3 st.

godzina 10:55 - 9,6 st.,

godzina 12:00 - 15,5 st.

Jeśli chodzi o zwierzęta to nie zauważyłem, żeby się jakoś przejęły. Zarówno kot jak i pies były chętne do zabawy. Teraz śpią :)

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem Słońce ubrany w bluzę i rzeczywiście w okolicy maksimum zaćmienia zrobiło się wyraźnie chłodniej, na tyle że musiałem założyć kurtkę.

Jeśli chodzi o ptaki to przysiadły i patrzyły się na okolicę, umilkły i jakby mniej ich latało.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś psina poszczekiwał i skamlał w okolicy. Związek przyczynowy z zaćmieniem - nieustalony.

Natomiast obserwowałem wyraźnie zwiększoną aktywność ludzi - wszyscy przychodzili do mojej lornetki z filtrem rozstawionej na dachu-tarasie biurowca, by sobie popatrzeć :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się sporo chłodniej i ciemniej, to wrażenie przy zaćmieniach jest dziwne, niebo niby bezchmurne a świat ma przytłumione kolory. Ptaki wyraźnie ucichły i nie było ich widać w powietrzu, gdy pojaśniało rozświergotały się na nowo.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentny spadek temperatury , wszystkie ptaki przestały śpiewać , świat stracił kolory i ogółem jakoś było dziwnie . A u mnie kto tylko koło mnie przejeżdżał  to od razu się zatrzymywał . Było nas chyba ok 10 ;)  ;)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to byłem organizatorem pokazu zaćmienia słońca w swoim liceum, skonstruowałem statyw pod lornetkę i statyw pod kartkę aby na niej rzutować obraz słońca oraz standardowa. bezpieczna maska spawalnicza + lornetka = piękny widok rogalika. Zauważyłem że przy apogeum zrobiło się chłodno, a po zaćmieniu było ciepło na dworze, ciekawe uczucie. :)

Każdy zachwycony, nauczyciele i dyrektor także, nawet podziękował, no i oczywiście miałem nawet swoje przemówienie w czytelni na temat zaćmienia słońca. 

 

A tutaj zdjęcie tej maszyny, wszystko napędzane siłą zawiasu.

1e1hrt.png

Bardzo amatorska konstrukcja i podkreślam własnego pomysłu, wszystko zrobiłem sam. Najważniejsze że działa. xD

 

Bardzo lubię dzielić się pasją z innymi ludźmi, daje coś w rodzaju satysfakcji osobistej. A przede wszystkim jestem z siebie dumny.

  • Like 5
Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem wyraźny spadek temperatury, ciemniejsze otoczenie mimo bezchmurnego nieba i uciszenie się ptaków, ale myślałem, że to tylko moje subiektywne odczucie. Sądziłem, że coś takiego jest podczas zaćmienia całkowitego. Miło słyszeć, że inni też to zauważyli :D

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ptaki ćwierkały, ludzie się darli, zimno było (bo było zimno). Wyblaknięcie kolorów niewątpliwe ("ale czad!"). Jakoś pod koniec 90'tych też było częściowe zaćmienie i też zauważyłem coś takiego.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może aż tak bardzo się wokół nie rozglądałem i nie zauważyłem zbytniego pociemnienia, ale poczułem wyraźny spadek temperatury. Rano gdy rozstawiałem sprzęt i gdy zaczynało się zaćmienie, było dosyć przyjemnie. Podczas fazy maksymalnej, gdy zapisywałem coś w notesie, zmarzły mi ręce i zaczeły mi się one trząść ze zimna. A pod koniec zaćmienia, wszystko wróciło do normy, Słońce znów fajnie grzało. :D

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)