Skocz do zawartości

Zwierzyniec z pipy, czyli kilka scen z życia wetlińskiej filii zlotu zatomskiego.


Rekomendowane odpowiedzi

Fantastyczny tekst. Wielkie dzięki. Bieszczady kuszą bardzo. Byłam w lipcu na połoninach i niebo mnie zachwyciło, absolutnie powaliło na kolana. I naprawdę nie wiem, jak to się stało, że nie miałam ze sobą nawet lornetki... Choć obserwacje "gołooczne" w takich warunkach to też niezła gratka. 

  • Like 1

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nienawidzę Cię!

;)

Oj tam, każdy z nas ma prawo do swojej własnej nocy cudów w Bieszczadach. ;)

Aha, jeszcze jedno - Galaktyka Barnarda (NGC 6822) pod tak dobrym niebem w lornecie 15x70 jest... - no, może nie banalna, ale nie sprawia obserwatorowi większych problemów. To spore, plackowate pojaśnienie tła po prostu jest tam, gdzie trzeba! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nienawidzę Cię!

;)

Widzisz, Łukasz, a mieliśmy Go na widelcu!  :ph34r:

Po tym żdziarskim piwie łatwo by nam poszło. Jeszcze Fuji 10x50 by się zresztowała.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Mars albo bardziej Jowisz. Poza tym, nikt tam niczym nie świeci.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW O:-)

Łukasz!  Tak się zastanawiam: czy nie chciał byś zamiast filii robić/współtworzyć  np. zlotów południowych FA w sierpniu w okolicy Perseidów powiedzmy? Zwykle w sierpniu spędzam tak wakacje!

Jest wielu użytkowników, którzy chętnie by dołączyli. Wielu południków żałuje, że nie może jechać do Zatomia ?wielu zaś północników by wyskoczyło w góry!  Wtedy byłby tylko jeden zlot południowy np. w Wetlinie (taki rodzinny)  i dwa Zatomskie profesjonalne!

Wynajęlibyśmy lokal; na kilkanaście-może kilkadziesiąt miejsc. Reklamowalibyśmy zlot  banerem, nawiązalibyśmy kontakt z lokalnymi władzami itp. ??? Co Ty na to??

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł godny rozważenia. Daj mi klika dni na przemyślenie sprawy. 

 

Może to Mars albo bardziej Jowisz. Poza tym, nikt tam niczym nie świeci.

Janko, to z pewnością była Wenus - mówimy oczywiście o obiekcie nad prawym uchem Piotra. Na drugim zdjęciu, pomiędzy nią a Łysym, widać jeszcze gwiazdę Acubens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że zanim chmury się rozeszły (a na ten moment czekaliśmy chyba blisko 2 godziny) miałem chwile zwątpienia. Jednak na szczęście druga połowa nocy zdecydowanie wynagrodziła to przydługie oczekiwanie.

 

Łukasz napisał już prawie wszystko, poza kwestią komet, więc na ten temat parę słów napisze ja.

 

Pierwszą kometą, którą postanowiliśmy obejrzeć była C/2014 S2 (PANSTARRS). Co prawda według efemerydy miała mieć jasność około 15 mag, jednak obserwacji z kilku wcześniejszych nocy sugerowały, że może mieć ona jasność rzędu 12 mag, a może i większą. Po skierowaniu Taurusa w jej kierunku okazało się, że widać ją natychmiast, bez najmniejszego trudu. Była na tyle jasna, że postanowiłem wycelować w nią także 15 cm refraktor Łukasza. Także w tym teleskopie widać ją było bez większego trudu. Jej jasność oceniłem na 10.5 mag a średnicę jej głowy na 3'. Była ona zdecydowanie najjaśniejszą kometą tej nocy.

 

Druga na celowniku znalazła się C/2015 F4 (Jacques). Choć jej jasność oceniłem na 11.4 mag przy średnicy głowy 1.5', to była ona niezbyt łatwym obiektem, gdyż świeciła pomiędzy dwoma dość jasnymi gwiazdkami.

 

Jako następna, w okularze Taurusa pojawiła się słaba kometa C/2011 KP36 (Spacewatch). Ta była już obiektem ekstremalnym, ledwie widocznym zerkaniem. Jej jasność oceniłem na 14.0 mag, a średnicę jej głowy na 0.8'. Wyglądała jak bardzo słaba, rozmyta gwiazda.

 

Po blisko dwóch godzinach przerwy od komet przyszedł czas na okresową 88P/Howell, która w przeciwieństwie do poprzedniej, choć dość słaba, była widoczna całkiem nieźle, jako dość spory, mocno rozmyty, okrągły obiekt. Jej jasność oceniłem na 12.5 mag, a średnicę głowy na 2'.

 

Spojrzeliśmy też na kometę C/2013 X1 (PANSTARRS), która za kilka miesięcy będzie bez trudu widoczna w niewielkich teleskopach. Tym razem nawet w Taurusie była ona całkiem słaba, a jej obserwacje utrudniał fakt, że świeciła w bogatym w gwiazdy obszarze Drogi Mlecznej w Woźnicy. Jasność tej komety oceniłem na 12.3 mag, a średnicę jej głowy na 1'.

 

Kiedy światło zodiakalne "biło już po oczach", a gołym okiem dało się w jego wnętrzu wypatrzeć gromadę M 44, wycelowałem teleskop w badaną przez sondę Rosetta kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko. Także i ona była widoczna bez większego problemu, choć nie była specjalnie jasna, a światło zodiakalne znacząco rozjaśniało tło nieba w jej okolicy. Tej nocy oceniłem jej jasność na 11.6 mag, a średnicę jej głowy na 1.2'. Fajnie wiedzieć, że gdzieś tam wewnątrz tej ulotnej mgiełki jest sobie sonda, wysłana przez człowieka, która bada bryłę będącą jej "źródłem". Ta kometa jest dla mnie wyjątkowa także z tego powodu, że obserwuję ją już podczas trzeciego powrotu (poprzednio widziałem ją po kilka razy w 2002 i 2009 roku).

 

Na sam koniec udało się jeszcze wyłapać siedzącą jeszcze głębiej w świetle zodiakalnym kometę 141P/Machholz. Z tą było sporo problemów. Choć jej jasność oceniłem na około 12.5 mag, to ze względu na jasne tło nieba (światło zodiakalne) oraz spory rozmiar komety (średnicę jej głowy oceniłem na 2'), była ona bardzo trudnym obiektem. Szybki ruch własny tego obiektu pozwolił jednak potwierdzić identyfikację.

 

Z pozostałych obiektów (które świetnie opisał Lukost) najbardziej zapadły mi w pamięć NGC 253 wypełniona wieloma (kilkunastoma, a może i kilkudziesięcioma) "ciapkami" oraz NGC 7293 (Ślimak). Co do mgławicy NGC 1360, to podejrzewam, że kiedy polowaliśmy na nią lornetkami, musiało coś w jej kierunku wisieć, bo podczas dwóch kolejnych nocek, kiedy dane było mi obserwować niebo w Beskidzie Niskim (13/14 i 17/18 września) wydawała się w lornetce 10x50 zdecydowanie wyraźniejsza. No i oczywiście ten Jones 1 w 15 cm refraktorze - to naprawdę było "coś" ;).

 

 

 

 

 

To była naprawdę fajna sesja ? wbrew początkowym obawom pogoda dopisała, a towarzystwo Piotra jest tym, czego mogę życzyć każdemu obserwatorowi.

 

A ja to samo mogę powiedzieć o Łukaszu. Jeśli będziecie mieli okazję z nim obserwować, na pewno przypomni Wam o świetnych obiektach, które akurat tej nocy wylecą Wam z głowy ;).

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do mgławicy NGC 1360, to podejrzewam, że kiedy polowaliśmy na nią lornetkami, musiało coś w jej kierunku wisieć, bo podczas dwóch kolejnych nocek, kiedy dane było mi obserwować niebo w Beskidzie Niskim (13/14 i 17/18 września) wydawała się w lornetce 10x50 zdecydowanie wyraźniejsza. 

 

 

Coś musiało być na rzeczy, bo we wtorek (przed świtem) w lornecie 15x70 waliła po oczach.

Wyrwałem się na godzinkę na Przełęcz Knurowską , a warunki okazały się rewelacyjne - to była jedna z tych jesiennych nocek, gdy mgły zalegające w dolinach odcinają LP od okolicznych miejscowości.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)