Skocz do zawartości

C/2011 L4 (PanSTARRS) - Obserwacje


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

O tak mi wyszło w bardzo kiepskich warunkach, trafić nie mogłem  :( 1 RAW-ek jeszcze popracuję nad nimi  ;)

Orion EON 80 + FTV 0,8 + Canon350d. - 100 sekund to tak najlepiej wychodziło - gwiazdki nie jechały za bardzo i kometka jako tako ostra tylko ta pogoda  >:(

post-587-137699899351_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze napiszę tak od siebie Jacku fajne zdjęcie, ja nawet takiego nie mam, widzieć widziałem kometę kilka krotnie zdjęcia też robiłem przez teleskop komety, też mi nie wyszło, w sumie cieszę się, że widziałem. I mam nadzieję, że jak będę miał pogodną noc jeszcze zobaczę kometę przez teleskop. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę naprawiłem tło - skaszanione nadmorską mgiełką już lepiej nie będzie choć może jeszcze wrócę do pozostałych.

Kometka była dokładnie Tu  ;)

post-587-137699900061_thumb.jpg

post-587-137699900073_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

@ Jacek: Fotka bardzo udana. Trochę dużo niebieskiego, ale to szczegół...  ;)

Ja z soboty na niedzielę też sobie trochę pooglądałem już coraz słabszą kometę.

W 10x50 można ją jeszcze dobrze upatrzyć bez wielkiego szukania.

Po ostatnich obserwacjach widać już jednak spadek jasności.

C/2011 L4 (PANSTARRS) - 2013.05.04 (22:55 UT):

m1=7.7, Dia.=2', DC=4, dł. warkocza=20', PA=340 ... FST=6.5mag - 10x50 lornetka

Fotka (38x150sec):

8xlq9d.jpg

Pozdrowienia

m.m.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) jest ciągle atrakcyjnym obiektem, choć aby się o tym przekonać, trzeba udać się pod ciemne niebo.

Dwa tygodnie temu - 22 kwietnia około świtu udało mi się ją dostrzec gołym okiem z miejsca kilkanaście km na północny wschód od Krakowa. Dzięki temu, że niebo było przejrzyste, kometę dostrzegłem jeszcze z Krakowa, ale stamtąd było widać jedynie centralną część głowy i sam początek warkocza (kilka minut kątowych).

Kiedy dojechałem na miejsce (około 3:00) nad horyzontem świecił jeszcze Księżyc i kometa w lornetce prezentowała się umiarkowanie - oprócz głowy widoczny był warkocz o długości 15'-20', który był niezbyt szeroki (rozciągał się w mniej więcej od PA 330 do 355 stopni). Wraz z upływem czasu, Księżyc coraz bardziej się obniżał, dzięki czemu niebo powoli ciemniało. Około 3:30 proces ten nabrał tempa i w ciągu kilkunastu minut niebo stało się bardzo ciemne - w okolicy komety zasięg gołego oka przekraczał 6.5 mag. W ciągu kilku minut kometa z dość niepozornego obiektu stała się obiektem okazałym - na tak ciemnym niebie jej warkocz rozciągał się od PA 325 stopni do około 90 stopni (czyli "szerokość" warkocza przekraczała 130 stopni). Warkocz był najdłuższy w PA ~ 345 stopni, gdzie jego długość sięgała 50'. W PA ~ 80 stopni widoczne było wyraźne pojaśnienie warkocza, którego długość w tej okolicy przekraczała 20'. Co ciekawe, kometa była też dostrzegalna gołym okiem, jako obiekt o rozmiarach około 10'x15' i jasności około 6.0 mag lub nieco większej. Lornetką jasność komety oceniłem tej nocy na 6.8 mag.

Po kolejnych kilku minutach niebo zaczęło się rozjaśniać ze względu na zbliżający się wschód Słońca i po 3:50 kometa znów wyglądała podobnie jak na początku obserwacji. Około 4:25, kiedy byłem z powrotem w Krakowie, kometa nadal była dostrzegalna (choć słabo) w lornetce.

Dwie noce temu ponownie dane było mi obserwować tę kometę w bardzo dobrych warunkach - najpierw 5 maja wieczorem z okolic Moszczańca (około 40 km na południowy wschód od Krosna), a później tej samej nocy po północy z Przełęczy Szklarskiej.

Kometa do tego czasu już zauważalnie osłabła, ale na ciemnym niebie (z zasięgiem rzędu 7 mag w okolicy zenitu) ciągle była atrakcyjnym obiektem nawet w lornetce. Jej warkocz rozciągał się w PA od 310 do 100 stopni, przy czym zauważalnie najjaśniejszy i najdłuższy był w okolicy PA ~ 325 stopni i PA ~ 90 stopni. W obydwu tych kątach pozycyjnych długość warkocza była bliska 0.5 stopnia. Jasność komety oceniłem tej nocy lornetką na 7.8 mag. Obserwowałem ją też 33 cm teleskopem, w którym przy powiększeniu 50x wypełniała sporą część pola widzenia i wyglądała fantastycznie.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kto będzie miał ,,bezchurwne" niebo (ja nie  >:( ) zobaczy ją tu na 23.00 - Powodzenia  8)

post-587-137699904164_thumb.jpg

post-587-137699904182_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecz niestety coraz mniejsze - ,,topnieje"  :( Ale miejmy nadzieję, że ISON nie zawiedzie (tfu, tfu) i zrekompensuje wszystkie stracone widoki  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyknijcie proszę to spotkanie z gwiazdką kto może, bo u mnie niestety się sprawdziło idzie from the west  >:( >:( >:(

post-587-137699904495_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Dzisiaj w nocy zapolowałem ponownie na Panstarrsa.

Wizualnie kometa prezentowała się bardzo ciekawie w 8" przy 40x.

Ciekawostką był długi wąski warkocz, który sięgał poza pole widzenia okularu.

W lornetce dostrzegłem tylko rozmazaną mgiełkę wpośród jaśniejszych gwiazdek.

Fotka z obserwacji:

2vj795y.jpg

Pozdrowienia

m.m.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mało kto pamięta jeszcze o tej komecie. Choć powoli traci ona na jasności, to na ciemnym niebie staje się ostatnio coraz bardziej atrakcyjna dzięki rosnącemu antywarkoczowi.

Ja ostatnio widziałem ją z ciemnego miejsca 45 km na północny wschód od Krakowa w nocy 14/15 maja. Kometa świeci teraz całą noc wysoko nad północnym horyzontem. W miejscu, gdzie ją obserwowałem, gołym okiem w jej okolicy było widać gwiazdy do blisko 7 mag. W lornetce kometa prezentowała się pięknie.

Bez problemu widoczny był pyłowy warkocz o długości około 0.5 stopnia w PA~315 stopni (a może nieco dłuższej, jednak niedaleko jego końca znajdowało się kilka dość jasnych gwiazd, które utrudniały stwierdzenie, gdzie ten warkocz się kończy). Warkocz ten był bardzo szeroki i kończył się niesamowicie wyglądającym antywarkoczem świecącym w kącie pozycyjnym PA~100 stopni. Był wąski, jego jasność powierzchniowa była porównywalną z jasnością najjaśniejszej części "normalnego" warkocza pyłowego, a długość wynosiła co najmniej 1.5 stopnia!!!

Za około 10 dni Ziemia przejdzie przez płaszczyznę orbity tej komety i można się spodziewać, że do tego czasu zarówno jasność antywarkocza jak i jego długość będą się zwiększać.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze, jak tylko jest pogoda, staram się ją złapać pod miejskim niebem w lornetkach. Niestety, wisi ona teraz w łunie Poznania i widzę ją dość słabo w 16x80, a w 12x50 jedynie zerkaniem i to z trudem.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W nocy 12/13 czerwca 2013 wybrałem się na nieplanowane wcześniej obserwacje, w miejsce około 35 km (w linii prostej) na północny wschód od Krakowa.

W bardzo dobrych warunkach (zasięg co najmniej 7.0 mag) kometa była widoczna bez trudu w lornetce 10x50. Warkocz i antywarkocz komety były widoczne już dość słabo. Długość warkocza (szerokiego) oceniłem lornetką na 0.3 stopnia, a antywarkocz miał ciągle jeszcze około 0.7 stopnia. Lornetką jasność komety oceniłem na 8.9 mag.

W 33 cm teleskopie kometa prezentowała się znacznie lepiej. Zarówno warkocz jak i antywarkocz były widoczne bez większego trudu praktycznie natychmiast po przyłożeniu oka do okularu. Co więcej w teleskopie można było dostrzec, że warkocz rozciąga się aż do antywarkocza - tak jak to było w kwietniu i w pierwszej połowie maja. Teleskopem jasność komety oceniłem na 9.3 mag.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam ! Jako iż jestem nowym użytkownikiem FA to wcześniej nie mogłem się podzielić moimi spostrzeżeniami z obserwacji Komety Panstarrs.

Długo czekałem na to,aż będzie można zobaczyć ją na niebie. Kiedy dochodziły do mnie wieści z kraju że jest już dobrze widoczna  po zachodzie Słońca, postanowiłem na nią zapolować. Wybrałem się  poza miasto, zaopatrzony w lornetkę i aparat, i usilnie przeczesywałem zachodni horyzont. Niestety, nisko nad horyzontem wisiała lekka mgiełka i może dla tego w lornetce jej nie znalazłem, a na klatkach aparatu "strzelanych"

na chybił trafił jej nie zauważyłem.Czas widoczności komety szybko minął i dopiero w domu, po zgraniu zdjęć na dysk na jednym z nich odnalazłem Panstarrsa. Po pierwszej nieudanej obserwacji pogoda w Radomsku popsuła się do tego stopnia, że o żadnej następnej nie było mowy.

Czytałem w tym czasie relacje w sieci o bardzo udanych obserwacjach, z których to inni astromaniacy przywozili piękne zdjęcia i zamieszczali je na forach. Nawet widziałem udane zdjęcia z centrum Warszawy, a u mnie chmury albo gęste mgły. Po długim czasie pogoda poprawiła się i wybrałem się na następną obserwację na rogatki miasta. Tutaj już znalazłem kometę w lornetce i nawet zrobiłem kilka fotek, ale słabo na nich wyszła kometa ze względu na duże LP. Tym razem to ja zawiniłem źle dobierając miejsce obserwacji. Za trzecim razem postanowiłem pojechać

w okolice Radomska i tam już widoczność komety była niezła i zrobiłem wtedy w miarę udane zdjęcie. Potem znowu nie było pogody astronomicznej i dopiero się poprawiła, kiedy kometa była już wysoko na niebie w konstelacji Cefeusza. Wtedy jej jasność dużo spadła, a w lornetce widziałem już tylko samą głowę komety. Zrobiłem wtedy 44 klatki  60 sekundowe, co zajęło mi prawie godzinę czasu,  poskładałem to w DSS. Ostatni raz widziałem Panstarrs w maju, kiedy to kometa wykształciła piękny antywarkocz. Ogólnie to jestem zawiedziony tak szumnie zapowiadanym  zjawiskiem. Widziałem już dużo bardziej widowiskowe komety.

Pozdrawiam i życzę nam wszystkim aby kometa ISON pokazała wiecej.

Pawełpost-2802-0-43730200-1382439624_thumb.jppost-2802-0-25544500-1382439662_thumb.jppost-2802-0-48006400-1382439697_thumb.jp  

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemny opis, zdjęcia fajne, pamiątka bezcenna.

 

Mam nadzieję, że będziesz opisywał swoje astro poczynania. Fajnie to Ci wychodzi.

 

 

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)