Skocz do zawartości

C/2011 L4 (PanSTARRS) - Obserwacje


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Dzisiaj stworzyłem formularz obserwacyjny, do druku skierowany przede wszystkim do osób, które zaczynają, bądź chcą zacząć przygodę z obserwacjami komet. Sam formularz ma być wykorzystywany przy okazjach akcji obserwacyjnych głównie tych jaśniejszych komet.

FORMULARZ DO POBRANIA W FORMACIE PDF -> FORMULARZ_SOK.PDF

Oprócz tego formularza istnieje, też raport on-line na stronie SOK (http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=85http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=85).

Mapy z których należy brać informacje dotyczące gwiazd porównania znajdziecie tutaj: http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=754

Szczegółowe informacje dotyczące wykonywania obserwacji komet znajdziecie tutaj: http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=58

Liczę na wasze uwagi dotyczące formularza! ;)

Pozdrawiam!

Sekcja Obserwatorów Komet PTMA czeka na wasze obserwacje C/2011 L4 (PanSTARRS) . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz częściej w obliczu końca świata w roku 2012, meteorów, komety, Astronomia jest na pierwszysch stronach "gazet". Wchodzę na onet i prawie codziennie coś z tych tematów. A ostatnio dość często jest to pierwszy news...

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/odkryto-rzadka-supernowa-ps1-12sk,1,5439603,wiadomosc.html

I jak zwykle wiadomo o co chodzi  :P . Na początku stoi, że supernowe są powszechne w galaktykach spiralnych, natomiast skrajnie rzadkie w eliptycznych, dlatego też naukowcy byli straszliwie zaskoczeni odkrywając supernową w galatyce... spiralnej.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nad całym naszym wybrzeżem przynajmniej dzisiaj się sprawdziła  8) (mam nadzieję, ze jutro i pojutrze też).

Zamieszczam wiec proste mapki dla początkujących aby mogli łatwo zlokalizować naszego gościa 12 - 13 - 14.03  :)

post-587-137699883737_thumb.jpg

post-587-137699883749_thumb.jpg

post-587-137699883758_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

JEST !!!

Ależ jasna, skubana! Dostrzeżona z platformy wiertniczej na Morzu Północnym, współrzędne 59 11 29 N i 02 21 29 E, pięć minut temu (18:40) gołym okiem i w lornetce 7x50. Miałem niesamowitego farta, dosłownie na 10 minut chmury nad horyzontem się rozstąpiły i pokazały kawałek czystego, przewietrzonego arktycznym powietrzem nieba.

Kometa na wysokości około 4 stopni, gołym okiem widoczna jako jasna gwiazda, dałbym jej -1 do -2 mag, wyraźnie jaśniejsza od Merkurego, którego kilka razy zdarzało mi się obserwować na podobnej wysokości.

W lornetce wyraźny "przecinek", w kierunku na godzinę 11. Niebo jeszcze bardzo jasne, więc przecinek bardzo krótki, jakieś 2-3 średnice głowy.

Chorobcia, oby tylko nie osłabła znacznie, gdy wzniesie się wyżej. Będzie spektakularna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku.

Fajnie, że zrobiłeś mapki z  położeniem komety.

Wydaje mi się, że mapki które zamieściłem na stronie SOK będą jednak trochę bardziej czytelne. Niestety Stellarium kompletnie nie nadaje się do tworzenia mapek do druku. :(

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=754

Pozdrawiam!

Maciek

Chciałem takie proste - W widać, Księżyc widać no i po wydrukowaniu w b/w gdy bardziej uszczegółowimy od biedy mogą być , ale masz rację Twoje są zawodowe, ja wygenerowałem dla początkujących coby się łatwo zorientowali gdzie jej szukać - jutro wchodzę na wieże zamku, w którym pracuję i mam nadzieję, ze wydam okrzyk radości jak Paweł z platformy - Gratulacje  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj stworzyłem formularz obserwacyjny, do druku skierowany przede wszystkim do osób, które zaczynają, bądź chcą zacząć przygodę z obserwacjami komet. Sam formularz ma być wykorzystywany przy okazjach akcji obserwacyjnych głównie tych jaśniejszych komet...

No Maciek. Bardzo udany PDF - przyda się.  :D

JEST !!!

Gratulacje Pawle!

Ja dzisiaj też próbowałem. Miałem tylko jedną przeszkodę w postaci chmur. 90% czystego nieba, tylko nie tam gdzie powinno.  :-[

301f4th.jpg

Jutro kolejna próba.  :P

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

m.m. - dzięki. Mam nadzieje, ze komuś się przyda i ktoś z niego skorzysta. :)

Pawle! Gratulacje! :) Jesteś chyba pierwszym Polakiem który zobaczył tą kometę po peryhelium! ... Szkoda tylko, że "na wygnaniu". :(


EDIT:

Poprawiłem tą "bolącą" literówkę.

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś chyba pierwszym polakiem

sorry za spam, ale to mnie zawsze boli i boleć będzie: Polakiem!!!! P-olakiem! nie "polakiem"...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojechałem na miejscówkę z zachodnią nisko położoną linią horyzontu (woj. zach-pom.) Polska :)  O godz. 19.10 krótko po zachodzie księżyca widziałem kometę w lornetce 15x70 SkyMaster. Jasność oceniam na 4 -5 Mag. Widoczna głowa i ogon komety.  Na zachodzie front z chmurami był wypierany przez wyż z północy. Do tego jeszcze było dość jasno. Nie dało się jej sfotografować. Temperatura to -8.3 st. C. Dziś jadę znów. Zobaczymy :)  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cesar,

Wczoraj pojechałem na miejscówkę z zachodnią nisko położoną linią horyzontu (woj. zach-pom.) Polska :)  O godz. 19.10 krótko po zachodzie księżyca widziałem kometę w lornetce 15x70 SkyMaster. Jasność oceniam na 4 -5 Mag. Widoczna głowa i ogon komety.  Na zachodzie front z chmurami był wypierany przez wyż z północy. Do tego jeszcze było dość jasno. Nie dało się jej sfotografować. Temperatura to -8.3 st. C. Dziś jadę znów. Zobaczymy :)  Pozdrawiam.

W jaki sposób oceniłeś jej jasność? Kometa znajduje się obecnie bardzo nisko, przez co jest mocno "przygaszona" ze względu na ekstynkcję atmosferyczną. Gdyby rzeczywiście miała tylko 4-5 mag, raczej być jej nie dostrzegł.

Aktualnie oceny jasności komety (ze względu na trudne warunki) wahają się w bardzo szerokim przedziale. Z dużym prawdopodobieństwem skrajne oceny są wynikiem nieprawidłowego uwzględniania (bądź pomijania) wpływu ekstynkcji atmosferycznej na jasność komety.

Co ciekawe, obserwacje doświadczonych obserwatorów, którzy mają na swoim koncie obserwacje dziesiątek lub setek komet, w tym kilku podobnych komet do tej (jasnych, w małej elongacji, na jasnym niebie, kilka stopni nad horyzontem) są w ostatnich dniach dość zbieżne i wskazują, że jasność komety wynosi obecnie około +1.5 mag, co w połączeniu ze zdjęciami i opisami widoczności komety wydaje się wartością rozsądną.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i DUPA - przykre jak pupa jeża albo tchórz w komórce  :( :(

Całe niebo cudownie czyste, Księżyczuś piękny, a pod nim wata z czymś czarnym - To specjalnie Zachodniopomorskie śmieci pali  :P

Nie zaliczyłem  >:(

Pakuję się na zlot  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo w Poznaniu.  Akurat w miejscu komety chmury chmurzaste chmurwowe chmurwiziaste :(

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także od 18 do 19:10  z teleskopem w polu i nic... Niebo niby czyste, ale przy horyzoncie zamglone  ::). Chociaż na księżyc luknąłem, zadziwiający był :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam lepiej, u mnie od 3 dni nie było ani gwiazdki, ani błękitu nieba... A Słońce? A co to do ulicha jest to całe Słońce... Jak wygląda? Zapomniałem :(

P.S. Przynajmniej mi się dzisiaj śniło nieco z widocznymi 4 czy 5 kometami z warkoczami po jakieś 90 stopni i ślad meteorytowy jak w Czelabińsku... Serio :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sam widzę nie byłem, a też jechałem specjalnie na kometę. Zobaczyłem sobie tylko Księżyc i Jowisza, i znacznie później M42 przez achro 120/600. Większość czasu jednak jeździłem lornetką po zachodnim horyzoncie, ale poniżej Księżyca nie było nic widać. Zresztą pierwsze gwiazdy na niebie pojawiają się dopiero gdzieś z godzinę po zachodzie Słońca. Za 2-3 dni może będzie widać tą kometę u nas, bo teraz to za nisko. Szczególnie jak przy horyznocie niebo było metne i czerwonobrunatne. Za to zimno jak cholera, szczególnie w nogi - mimobutów zimowych i 2 par skarpet po powrocie do domu musłaem moczyć nogi w misce z ciepłą wodą.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Chłopie GRATULACJE  8) 8) 8)

U mnie to cholerstwo było od horyzontu do połowy odległości od Muńka  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uff. Mi się fuksneło. Obserwowałem dzisiaj ze szwagrem i jego dzieciakiem, i prawie kometę bym przegapił.  :P

W lornetce nie miałem już szans, bo bardzo nisko się znajdowała. Za to w 8" niezły widok. Jasność komety oceniam na ok. +2mag - w takich warunkach ciężko się ocenia.

Poniżej parę fotek z obserwacji:

  260ahzl.jpg

  29nayio.jpg

  ve4w2f.jpg

Pozdro

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)