Skocz do zawartości

Białe noce


Rekomendowane odpowiedzi

Już pojutrze ma być bezchmurna noc i Księżyc nie będzie przeszkadzał. Tylko czemu ja mieszkam na północy? Tutaj nie będzie, ani jednej godziny nocy astronomicznej. 

Czas rozpocząć sezon Księżyca i planet. 

Screenshot_20210509_104309.thumb.jpg.0a47c0d8867ac2c27c03b05d70f0fb87.jpg

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

 Tylko czemu ja mieszkam na północy? Tutaj nie będzie, ani jednej godziny nocy astronomicznej.

Ja mieszkam bardziej i jeszcze Bałtyczek otwarty ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze poczekam do samiutkiego początku czerwca z tym ? Ale z drugiej strony już chyba kiedyś mówiłam, że trochę Wam zazdroszczę (a przynajmniej romantyczna część mnie), jest coś niezwykłego w tych białych nocach...

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ciekawska napisał:

Ale z drugiej strony już chyba kiedyś mówiłam, że trochę Wam zazdroszczę (a przynajmniej romantyczna część mnie), jest coś niezwykłego w tych białych nocach...

To ja mam propozycję dla Twojej romanczycznej części... W czerwcu poleć lub popłyń do Sztokholmu. Spędź wieczór czy dwa na starym mieście, odwiedź Skansen i Drottningholm. Jak już będziesz pewna, że przeżyłaś najpiękniejsze białe noce w życiu, to rankiem złap jeden z licznych promów na Archipelag. Wybierz wyspę z jakimś fajnym szlakiem, który biegnie przez kilka wysepek. Będziesz mogła skorzystać z darmowych łódeczek, które są częścią szlaku. Przenocuj koniecznie pod gołym niebem... Spróbuj i daj znać jak poszło. ?

  • Like 2
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

To ja mam propozycję dla Twojej romanczycznej części... W czerwcu poleć lub popłyń do Sztokholmu. Spędź wieczór czy dwa na starym mieście, odwiedź Skansen i Drottningholm. Jak już będziesz pewna, że przeżyłaś najpiękniejsze białe noce w życiu, to rankiem złap jeden z licznych promów na Archipelag. Wybierz wyspę z jakimś fajnym szlakiem, który biegnie przez kilka wysepek. Będziesz mogła skorzystać z darmowych łódeczek, które są częścią szlaku. Przenocuj koniecznie pod gołym niebem... Spróbuj i daj znać jak poszło. ?

Brzmi cudnie ?

Takie białe noce w wydaniu północy naszego kraju w pełni mogłam poczuć dwa razy, za pierwszym razem w połowie lipca 2018 w okolic Władysławowa, wtedy nawet pokusiłam się o spisanie swoich refleksji na ten temat:

Drugi raz był jeszcze "pełniejszy", bowiem zaliczyłam białe noce żeglarskie w dniu przesilenia letniego 2019 w Rowach, wtedy też widziałam obłoki srebrzyste w najpiękniejszym wydaniu. ? 

_1240775.thumb.jpg.51b4a970fa6b89424f48569012a95765.jpg

  • Like 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 11:51, Jacek E. napisał:

Ja mieszkam bardziej i jeszcze Bałtyczek otwarty ?

Jeden pies ?

W dniu 9.05.2021 o 10:44, pmochocki napisał:

Już pojutrze ma być bezchmurna noc i Księżyc nie będzie przeszkadzał. Tylko czemu ja mieszkam na północy? Tutaj nie będzie, ani jednej godziny nocy astronomicznej. 

Czas rozpocząć sezon Księżyca i planet. 

Screenshot_20210509_104309.thumb.jpg.0a47c0d8867ac2c27c03b05d70f0fb87.jpg

Ja jeszcze troszkę walczę z galaktykami przez okno dachowe i noktowizorem. Tu inspiracja:

https://midimariusz.home.blog/2019/03/24/noktowizor-p8079hp-w-astronomii/

Nie mam możliwości wyjścia na pole nocą, jeszcze przez miesiąc, ehhh. Cytując klasyka 'taka sytuacja' ? ? ?

P8079HP bardzo zwiększa możliwości obserwacyjne mimo, że nie jest to najnowsza technologia. Zimą ćwiczyłem mgławice wodorowe z filtrem H-Alfa, coś niesamowitego w refraktorze 102/460 czy Newtonie 203/800. 

Teraz przygotowałem obiektyw 180mm F2,8 do szerszych pól i sprawdzam te galaktyki przez brudne okno. Takie przygotowana do jesieni. Zasięg na galaktykach przez to okno to prawie 10 mag. A wybudowali mi osiedle bloków za płotem więc jest bardzo jasno. 

Zanim kupiłem tubę noktowizora i zamówiłem do niej obudowę, to myślałem, że wiem ile śmieci krąży wokół Ziemi. No i się zdziwiłem. Nie mam pojęcia, jak Koledzy od astrofoto są w stanie robić zdjęcia przy takim zagęszczaniu. Muszą chyba czyścić ślady po satelitach. 

Ten Jowisz i Saturn przy horyzoncie jakoś słabo rokuje. Zatem rzeczywiście zostaje nam Księżyc, no i obłoki srebrzyste, te zawsze są niezwykłe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Nie mam możliwości wyjścia na pole nocą, jeszcze przez miesiąc, ehhh. Cytując klasyka 'taka sytuacja' ? ? ?

współczuję...

Godzinę temu, kjacek napisał:

P8079HP bardzo zwiększa możliwości obserwacyjne mimo, że nie jest to najnowsza technologia. Zimą ćwiczyłem mgławice wodorowe z filtrem H-Alfa, coś niesamowitego w refraktorze 102/460 czy Newtonie 203/800. 

zazdroszczę...

Godzinę temu, kjacek napisał:

Ten Jowisz i Saturn przy horyzoncie jakoś słabo rokuje.

Jowisz 10* wyżej niż w zeszłym roku - idzie ku lepszemu...

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, napisz może coś więcej o swoim Taurusie. 'plusy dodatnie i ujemne ?'.

Wciągnąłem się w te obserwacje nv i rozglądam się za większym fi, ale jasnym, max 4 - 4,5. A SCT9.25 leży i do jesieni tak będzie, chyba, że to liczenie kraterów ?

No i szukam szybkiego sprzętu. W znaczeniu - bez zbędnych komplikacji przy rozkładaniu. 10min i można oglądać. 

Póki co mam tego Bressera 102/460 i Newtona 203/800. Ale korci mnie dodać parę cali wiecej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus się na tyle sprawdził, że zmieniam na 16". Duże lustro ma moc, ale po rozłożeniu kolimację trzeba poprawić. Mój Taurus jest starszego typu i muszę dowieszać mały ciężarek na dole i wtedy wszystko śmiga. Skaładanie idzie szybko i nie jest dużo dłuższe niż rozkładanie EDka, bo tu trzeba, nogi, montaż poskręcać a w Taurusie kratę przykręcić. W Swoim Taurusie planowałem sprawdzić czy wyciąg jest na pewno osiowo zamontowany i ogólnie sprawdzić całą jego kolimację, ale jakoś czasu brakuje, a 16" będzie u mnie już w tym miesiącu.

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiar na program, właśnie zainstalowałem i rewelacja! Wg niego u mnie we Wrocku sezon kończę 18 maja ?

Mój osobisty dramat obserwacyjny rozegrał sie wczoraj, bo miałem przepiękne niebo i 22 C ciepła, a byłem potwornie zmęczony i nie dałem rady jechać. Na takie warunki czekałem pół roku. Nadmienię, że tydzień temu byłem na obserwacjach i było tylko 2 C. Po godzinie obserwacji lornetkowych ręce zmarzły niemiłosiernie. Oczywiście rękawiczek nie miałem - no bo jak, w maju ??? ?

Na początku czerwca będę w mojej rodzinnej Ustce i z dziećmi będę podziwiał białe noce. Zawsze uwielbiałem ten czas i chodziłem na plażę po 23 podziwiać łunę. 

 

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Taurus się na tyle sprawdził, że zmieniam na 16". Duże lustro ma moc, ale po rozłożeniu kolimację trzeba poprawić. Mój Taurus jest starszego typu i muszę dowieszać mały ciężarek na dole i wtedy wszystko śmiga. Skaładanie idzie szybko i nie jest dużo dłuższe niż rozkładanie EDka, bo tu trzeba, nogi, montaż poskręcać a w Taurusie kratę przykręcić. W Swoim Taurusie planowałem sprawdzić czy wyciąg jest na pewno osiowo zamontowany i ogólnie sprawdzić całą jego kolimację, ale jakoś czasu brakuje, a 16" będzie u mnie już w tym miesiącu.

A co miałeś wcześniej? 12 cali? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Setaarius napisał:

U mnie na południu w białe noce mamy niebo w okolicach 21,40 mag/arcsec2 więc nie jest źle. W zimie nasze miejscówki na szczęście nie mają blisko wyciągów więc też jest ok.

Nie ma sprawiedliwości na tym świecie... 

  • Haha 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)