Skocz do zawartości

Kometa C/2012 S1 (ISON) - obserwacje


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba mamy pozamiatane zjawisko stulecia - zewsząd tak donoszą :-[

 

 

Może i dobrze -wyobraźcie sobie swoje zażenowanie faktem że oto na niebie świeci tak wspaniały obiekt przykryty grubą warstwą chmur!  :-\

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dobrze -wyobraźcie sobie swoje zażenowanie faktem że oto na niebie świeci tak wspaniały obiekt przykryty grubą warstwą chmur!  :-\

A żebyś Ty się wściekł :P i pozostałych w tym roku nie zobaczył 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będzie jakiś cień nadziei że kometa przetrwa i będziemy moglią ją obserwować .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo już tracę powoli cierpliwość i zapał do astrofoto, astronomii przez ciągłe chmurzyska i przyjdzie podziwiać gwiazdy tylko na zlocie.

Sprzętu jest i tylko gruba warstwa kurzu osiada.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jacku,

No to chyba mamy pozamiatane zjawisko stulecia - zewsząd tak donoszą :-[

Od dawna było wiadomo, że to nie będzie kometa stulecia.

 

Nadzieja cały czas jeszcze jakaś jest - to co zaobserwowano, to jedynie silne przesłanki za tym, że jądro komety się rozpadło. Na 100% będziemy to jednak wiedzieć pewnie dopiero za 2-3 dni. Do tej czasu pozostanie jeszcze nadzieja, że to jedynie aktywność jadra mocno spadła, a samo ono "trzyma się ciągle kupy".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jacku,

Od dawna było wiadomo, że to nie będzie kometa stulecia.

 

Nadzieja cały czas jeszcze jakaś jest - to co zaobserwowano, to jedynie silne przesłanki za tym, że jądro komety się rozpadło. Na 100% będziemy to jednak wiedzieć pewnie dopiero za 2-3 dni. Do tej czasu pozostanie jeszcze nadzieja, że to jedynie aktywność jadra mocno spadła, a samo ono "trzyma się ciągle kupy".

Paradoksalne jest to, że wszyscy obserwatorzy chcą, aby Betelgeza wybuchła a tegoroczny ISON nie. :)  A eksplozja dotyczyć będzie obu... Ale kiedy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalne jest to, że wszyscy obserwatorzy chcą, aby Betelgeza wybuchła a tegoroczny ISON nie.

 

Chyba każdy chciałby, żeby ta kometa jeszcze wybuchła - pytanie tylko, czy ma jeszcze co wybuchnąć...

 

 

:)  A eksplozja dotyczyć będzie obu... Ale kiedy...

??

Co do Betelgezy, to sprawa jest jasna. Jeśli chodzi o kometę, to niestety nie. Zresztą wybuch komety, to gwałtowny wzrost jej jasności i słowo "eksplozja" nie wydaje się tu pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalne jest to, że wszyscy obserwatorzy chcą, aby Betelgeza wybuchła a tegoroczny ISON nie. :)  A eksplozja dotyczyć będzie obu... Ale kiedy...

Heh, ciekawe czy obserwatorzy chcą przemiany Słońca w Czerwonego Olbrzyma, bo trochę tego czekania za duzo ;). No chyba, że się naukowcy dziabnęli i Słońce będize żyć krócje :D

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam narzekacie ile to już komet było i nie tylko komet, ale pięknych zjawisk na niebie i co, my chcemy pogody i pogodnych nocy, ale zeszłą niedzielę wracając do domu, słyszałem takie o to słowa, przydałoby się więcej deszczu, bo wody nie mamy w studni, no i jak to pogodzić, jeśli nie będzie padało a przyjdą śniegi do tego mróz braknie ludziom wody a szczególnie na święta, kiedy bywa najbardziej potrzebna.

Trudno wiedziałem, że ISON nie przetrwa swojego żywota, bo tak robi więcej komet, nie liczyłem też, że stanie się kometą stulecia, po prostu sami sobie zrobiliśmy nadzieję i chrapkę na kometę a więc pomalutku trzeba zejść z komety na Ziemię i powiedzieć sobie pożyjemy zobaczymy wiele komet, a może ktoś z nas odkryje własną. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety maja to do siebie, że gdy zbliżą się no w sumie na nie wielką odległość od Słońca po prostu wyparowują coś w tym stylu jak bańka mydlana, co pęka po pewnym czasie, dla nas liczy się moment, kiedy to kometa przetrwa, chociaż bywały takie komety, że przetrwały.

ISON tego szczęścia nie miała, chociaż zapowiadała się dość ciekawie. Dlaczego nie pisałem o tym pisałem nie tu taj tylko na FB i co nit mi nie wierzył, tylko padło takie pytanie a co się ma stać tej komecie, więc chciałem wytłumaczyć, ale jak jajo mądrzejsze do kury, no to nic nie pisałem więcej ani tam i tu na Forum.

Nie dziwcie się mi ostatnio bywa tak od 2010-10-10 roku, chociaż widzę obiekty na niebie różne meteory, bolidy itp., Chociaż bym chciał opisać dodać to znajdą się osoby, które, albo nic nie widzą, bo nie chcą widzieć, albo widzą, ale obstają za swoim, tak było 2010-10-10 kiedy zrobiłem zdjęcie bolida, teraz od tego czasu nie dodaję nie piszę wiele nic, nawet odszedłem z czatu, więc, po co mam pisać pokazywać, jeśli ktoś nie chce wierzyć, potem z tego wychodzi, że ja jestem najgorszy, a tak mam spokój i ciszę no czasem ciszę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi no właśnie, chodzi o to, że, lepiej dużo widzieć wiedzieć a mało pisać, bo czasem tą wiedzą można narozrabiać i to porządnie na forach. A jak to w życiu bywa, samo nas uczy, że czasem lepiej milczeć jak o wszystkim pisać czy też pokazywać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą. Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę, która może się przydać innym, a zależy mu na naszej astrospołeczności, to wg. mnie powinien mieć moralny obowiązek się tym dzielić. A na pewno chociaż chęć. A już zdecydowanie się nie obrażać itd :) Rola populyzatorska nie jest łatwa

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie robić swoją fotometrię ze zdjęć ze STEREO. Poniżej są moje wyniki:

 

20.76 listopada:   5.0 mag

21.03 listopada:   4.9 mag

21.53 listopada:   4.8 mag

22.03 listopada:   4.2 mag

22.45 listopada:   4.2 mag

23.03 listopada:   4.1 mag

23.53 listopada:   4.2 mag

24.03 listopada:   4.4 mag

24.53 listopada:   4.4 mag

25.03 listopada:   4.4 mag

25.53 listopada:   4.2 mag

26.03 listopada:   4.0 mag

26.53 listopada:   3.7 mag

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie robić swoją fotometrię ze zdjęć ze STEREO. Poniżej są moje wyniki:

 

 

Po pierwsze dzięki {sic!}

 

Rozumiem, że sprawa jest tak oczywista, że wniosku nie napisałeś -  bo w tym przypadku "koń jaki jest każdy widzi" :

ZA DOBRZE TO NIE ROKUJE

dla astro-obserwatorów

 

Przy okazji drugie zagadnienie.

 

Na tym zdjęciu powyżej (od Krzysztofa) i innych na bieżąco odnawianych w necie:

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/1024/latest.html

 

kometa zdaje się lecieć w płaszczyźnie przechodzącej przez Słońce i prostopadłej do kierunku patrzenia kamery.

A jak jest w rzeczywistości z tymi kątami?

Czy dojdzie do sytuacji ostrego kąta jej ogona względem nas czyli skrótu perspektywicznego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie źle. Ogon nie ulegnie znaczącemu skróceniu pozornemu z racji perspektywy.

Całość mijania Słońca przez ISON nie będziemy widzieli z SOHO idealnie "z boku" ale jednak

ogon nie powinien skierować się tyłem lub przodem do SOHO.

 

Wynika to z:

 

http://www.solarsystemscope.com/ison/

 

Oraz z faktu, że SOHO znajduje się bardzo blisko Ziemi (w skali całego US)  bo w odległości mniej więcej trzy razy dalej niż Księżyc

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo już tracę powoli cierpliwość i zapał do astrofoto, astronomii przez ciągłe chmurzyska i przyjdzie podziwiać gwiazdy tylko na zlocie.

Sprzętu jest i tylko gruba warstwa kurzu osiada.

No właśnie, od zawsze tak było, że jak jakiś forumowicz nabył nowy sprzęt, to pogota się psuła. ;) A my uzbrajamy się i prowokujemy chmury. Mam nową lornetę, kupioną w słoneczny dzień i co, chmury. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby według zdjęć z LASCO C3 C/2012 S1 zeszła już poniżej 0 mag?

https://twitter.com/SungrazerComets

Co ciekawe, ostatnie prognozy mówiły, że w chwili peryhelium jasność będzie tylko trochę na minusie (czyli bez szans na słynne "-11" :P , czy chociaż -6,-7). Jednak skoro notujemy coraz lepszą jasność, a nic z kometą poważnego się nie stanie, jest szansa na bardziej ciekawy wynik jutro :D 

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)