Skocz do zawartości

Wiosenny zlot w Zatomiu 24-27 marca 2011


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Trochę fotek:

Dołączona grafika

To niebo nie wygląda mi na czarną plamę LP!

Dam Ci inne...oto SUROWY kadr  M33 bez jakiejkolwiek ingerencji (tylko resize) naświetlana przez 3 minuty i wykonana Tairem i Canonem 450D -praktycznie niewielki gradient!

post-2-137699800637_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę fotki zrobione wspólnymi siłami z Małgosią i Sagim

Widać Wielką Burzę na Saturnie, po wielkości przemieszczenia tej burzy na obu fotkach można ocenić szybkość wirowania Saturna.

Pełne dane dotyczące zdjęć wrzucę jutro do działu astrofotografii.

Pozdrawiam

post-118-137699800647_thumb.jpg

post-118-137699800651_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Widziałem M13 gołym okiem  8)

Łeeeee, ja widuje M67 i to w nie najlepsze noce  ;D

Muszę się kiedyś wybrać na taki większy zlot i pomacać szesnastki, bo ponoć były...

A to świntuch jeden tylko macanie szesnastek mu w głowie  ;D

Gratuluje udanego zlotu  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17,5km w linii prostej na ESE mieliśmy tak:

a gdybyś zrobił długi czas tylko na prawą stronę kadru, to co byś dostał? ;)

w Zatomiu wyłączono lampy poza dwoma- na krańcach wsi pozostały po jednej.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co oceniać po fotce najlepiej przyjechać i zobaczyć jest naprawdę czarno poza 2 lampami na ulicy.

Po drugie przejrzystość powietrza zmieniała się dynamicznie, w czwartek przez 3h było tak czyste że masakra dosłowna czerń,

później się trochę zamgliło. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, a to jest zdjęcie bez żadnej ingerencji? Jak chcesz to w 2 minuty z tego Oriona Osska mogę zrobić namibijskie tło :) Prawda jest taka, że NIE MA miejsca w tym rejonie Europy, gdzie nie byłoby widać czerwonego tła na długoczasowych fotografiach, choćby przy horyzoncie. Ani Zatom, ani Dzwonowo, ani Bieszczady nie są tutaj wyjątkiem :) Poza tym, to porównanie jest zupełnie bez sensu - inne parametry zdjęcia, użyty sprzęt, inny kierunek nieba...

Zatom rządzi i jest tylko 1,5h drogi od mojego domu :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja tylko wyraziłem zdziwienie, że w Zatomiu widać taki pomarańcz. Niczego nie chcę udowadniać, a na pewno nie posunąłbym się do oszustwa rasując fotkę do porównania. Wykadrowałem tylko zaświetlenie od elektroniki i lekko wyostrzyłem. Dodaję pełny kadr, jedynie zmniejszony do 1024px. 10,5 min., ISO800 (reszta w EXIF). Parametry tamtej fotki też można sprawdzić w EXIF.

post-42-137699800667_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te foty były wykonane tej samej nocy? Najlepiej i najdokładniej byłoby po prostu zmierzyć poziom tła na klatkach z kamery monochromatycznej, gdzie widać czysty sygnał bez balansów bieli czy filtrów typu maska Bayera, albo filtr przed matrycą. Nie ma co drążyć tematu chyba. Było super i to jest najważniejsze :)

Pozdrawiam

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę fotki zrobione wspólnymi siłami z Małgosią i Sagim

Widać Wielką Burzę na Saturnie, po wielkości przemieszczenia tej burzy na obu fotkach można ocenić szybkość wirowania Saturna.

Pełne dane dotyczące zdjęć wrzucę jutro do działu astrofotografii.

Pozdrawiam

Kurcze,jestem pod wrażeniem, ponieważ nie sądziłam,że  Saturn z tej kamerki i po obrobce może być tak piękny.Fotki są rewelacyjne. Gratuluję! Ciekawe czy mi wyjdą też takie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och.... zazdroszczę Wam !!! Niestety musiałem zrezygnować i to w w dniu wyjazdu z uczestnictwa...Widzę ,że koledzy z pierwszego zlotu dopisali :)Czekam na foto -relację !!!Mam nadzieję, że uda mi się przyjechać  choć jeszcze raz w to piękne miejsce!!! Robert spisał się na medal (ciekawe jak udało się Wam zapanować nad tak liczną grupą uczestników ;))Pozdrawiam wszystkich !!!

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn rewelka ,Małgosiu uda Ci się nie raz i nie zapomnij go nam pokazać.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiu , też mam taką nadzieję.W końcu  uczyłam się pod okiem mistrzów!Cieszę się ,że  mogłam zobaczyć jak nagrywa się aviki  kamerką - wielkie dzięki dla Statka i Sagiego za wytrwałość ( oj mroziło! ), a Tobie i  wszystkim "polującym" na ds dziekuję za  fantastyczne widoki  - niektóre galaktyki np.M51 i 82 w takim wydaniu widziałam po raz pierwszy. Pozdrowienia dla wszystkich zlotowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja by Ignis część I

Czwartek 24.03.2011r. Zaczęliśmy się zjeżdżać tak od 14.00. po wstępnej aklimatyzacji naleźliśmy zdeponowane 60 baterii -podarunek od Gminy Drawno!

Gdy zebrało się nas kilkunastu udaliśmy się do jadłodajni na obiadokolację! Choć lokal nie był jeszcze skończony cześć jadalna była zrobiona gustownie i przytulnie: kwiaty świeczki robiły wrażenie.

Dołączona grafika

http://img21.imageshack.us/i/jadodajnia10.jpg/

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Posiłki były smaczne i domowe -szczególnie swojski chleb i  smalec który mieliśmy nieograniczony do każdego posiłku!

Potem - otworzyło się cudowne Zatomskie niebo. Zasięg określiłbym  zbliżony do 7 mag. Choć nie było tak idealnie jak w drugą noc na pierwszym zlocie błękitny ogrom iskier robił wrażenie. Przecudne gwiazdozbiory pełne roziskrzonych drobin, na przestrzeni  nocy chowały się za horyzontem a nowe wschodziły. Padło masę obiektów. W pierwszą noc byliśmy wypoczęci zatem wielu z nas siedziało aż do późnych godzin.  Łysy wzeszedł tak po 2.00 po tej godzinie- ludzie zmęczeniu z bolącymi od stania stawami  zaczęli się zmywać z placu boju!

W pierwszą noc padła ogromna ilość obiektów. Wszyscy byli zszokowani tym co się roztoczyło nad naszymi głowami! Jak pisałem wyżej widziałem M13 jak małą gwiazdkę w Herkulesie gołym okiem. To nie jest codzienny widok...taka czarna plama nad nami! Galaktyki w  Pannie i Lwie lśniły jak diamenty szczególnie w Taurusie Heńka. Trafiając w Pannę  zawsze znajdywało się pasy mgieł..Messierów i NGC-tek

Na wsi wyłączono dla nas najbliższe lampy! Noc kontemplowaliśmy w pełnej krasie 8)

Jutro CD... :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny swietny zlot za nami .

Pragnę podziękować Robertowi i pozostałym za organizację tego zlotu oraz wszystkim uczestnikom za fajny klimat.

Bardzo podobały mi się wyjątkowo wielkie kwatery swojskie jadło i kawałek ciemnego nieba :) oraz świetna zabawa konkursowa nie wspominając o widokach z szesnastocalowej armaty.

Pozdrowienia dla wszystkich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Kurierze Szczecińskim ukazał się artykuł o nas i naszym zlocie. Niestety nie mogę wrzucić skanu więc zamieszczam kilka fotek, po ściągnięciu na dysk można spokojnie przeczytać. Mam na zbyciu dwie gazety, Jedna jedzie do Ignisa drugą mogę wysłać do kogoś z poza Szczecina zainteresowanych proszę o kontakt. Robert podaj swój adres na pv bo mi się skasował.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wieczorem zamieszczę kilka fotek ze zlotu i napiszę coś od siebie.

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)