Skocz do zawartości

Dylemat Teleskopowy


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, JSC napisał:

Mam pytanie: czy chodzi o ogladania Księżyca, czy szczegółów Księżyca?

Jesli chodzi o to drugie to mui byc naprawde dobry sprzet i do tego powiększenie minimum 200x...250x a lepiej 300x.

Księżyc na razie może odpuścimy w tym wątku bo wprowadza za dużo zamieszania... Być może zbyt pochopnie go wpisałem, powiedzmy że samo oglądanie na razie wystarczy. Na szczegóły przyjdzie jeszcze pewnie czas bo zdaje sobie sprawę że to osobny sprzęt będzie potrzebny. 

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, martinezx napisał:

Drogi kolego. Dokladnie warto, jak sam napisales, przeczytac autora watku. Ze zrozumieniem. A co autor napisal? 

1. Ze mial Newtona ale nie byl to sprzet mobilny

2. Tu cytat: Interesują mnie przede wszystkim DSy i księżyc

A ty wyskakujesz z Marsami i Saturnami i duzym sprzetem 😉

Do krotkiego refraktora moze kupic okular 10 czy jakiegos barlowa a nawet bino 2 cale i bedzie mial piekny ksiezyc. Sprzet bedzie ultramobilny i wystarczy przeczytac test Janusza - opad szczeny tez bedzie.

Ps tez darzę Cie sympatię i podziwiam wiedzę. 🙂

Ps 2 poddalem pod rozwage tez c5 czy c6 jako bardziej wszechstronny mobilniak tylko drozszy

Ad.1 tak miał itd ale jak widzisz w toku dyskusjo mobilnosc jest kontestowana bo A jest działka którą można wykorzystać B autor ma jak widac świadomość apertury C obecnie rozwaza 150/750 AZ4

Ad2. Tak ksiezyc i dsy a wiec jak wyzej krotkie achro to ksiezyc male powiekszenia a dsy mocno ogrwniczone bo apertura i sie nie ma czarowac.

Wyskakuje z planetami bo w innych wątkach byłeś tez mówiłeś o nich 😉😉

Tak przeczytałem watek ktory za linkowales za kogo mnie uważasz 😉😉😅

Niechcialo juz mi sie po jego lekturze dobijac leżącego 😉😉😉

Bo" A "wśród gestego tam offtopu przeczytamy tam przede wszytkim  to o czym mówię czyli ze jest to sprzęt do DS do szerokich pól 😅

"B "opad szczeny owszem ale A wlasnie w zastosowaniu o jakim pisze czyli DS/szerokie pola a "B" po zapieciu tam Naglera 31 i drogich topowych  filtrów OIII i Hbeta co wszytko razem jest kilka razy wartość  tuby.

 

Ps1 odwzajemniam szacun  bo to tylko forumowa dyskusja

Ps2. Tak zawsze mozna SCT to jest uniwersalne i niechce tu zaczynac o nim dyskusji teraz ale jego mobilność tez mozna poddac pod dyskusje a z racji dużej obstrukcji wypadaloby kupić minimu 8 cali .(kontrast na planetach) No i sa drogie.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Murawka napisał:

Księżyc na razie może odpuścimy w tym wątku bo wprowadza za dużo zamieszania... Być może zbyt pochopnie go wpisałem, powiedzmy że samo oglądanie na razie wystarczy. Na szczegóły przyjdzie jeszcze pewnie czas bo zdaje sobie sprawę że to osobny sprzęt będzie potrzebny. 

Nie odpuszczaj sobie ksiezyca bo jako na miejscu w W-awie bedzie to Twój  główny bohater większość roku ale tez na spokojnie bo 150/750 spokojnie pociqgnie x200 byle seeing pozwolił 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Koszy89 napisał:

Nie odpuszczaj sobie ksiezyca bo jako na miejscu w W-awie bedzie to Twój  główny bohater większość roku ale tez na spokojnie bo 150/750 spokojnie pociqgnie x200 byle seeing pozwolił 

Przy ogniskowrj 750 mm powiększenie x200 wymaga okularu 3.75 mm. W f/5 to musi być dobry okular. Wybierając taki teleskop dobrze jest mieć tego świadomość.

A w mieście Księżyc to jest bardzo ważny temat.

Jak dla mnie ciężko jest pogodzić US, mobilność i DSy jednym teleskopem.  Biorąc pod uwagę że @Murawkama dwie miejscówki, rozważyłbym Dobsona 8 ... 10 cali na działkę i Maka do miasta. Można zacząć od tego sprzętu, który ma szansę być częściej użuwanym a drugi kupić kiedyś tam. Część okularów da się używać w obu sprzętach, więc tu można optymalizować koszty.

Droższą opcją do miasta byłby jakiś refraktor, najlepiej ED, żeby cieszyć oko bezobstrukcyjnymi i kontrastowymi obrazami. Miałby on światłosiłę bliższą Newtonowi, więc pewnie dało by się używać więcej wspólnych okularów.

 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jakie kto ma podejscie do obserwacji.

Moj kolega lubi sobie patrzec na całą tarczę księzyca i podziwiac piękno jego powierzchni... nie ma nawet mowy, aby zmusic go do ogladania tylko części powierzchni.

Ja ogladam go w konkretnym celu. A to szukam kopul wulkanicznych, a to rozpadlinek w konkretnym kraterze czy tez np. miejsca ze zdjecia ponizej ( Rima Hadley tuz przy szczycie Mt. Hadley)

bc922c44db2706dbf0114ea1e42c49b2_MoonApollo15HadleyRille.jpg_browse.jpg.6d5b96439b00b5c6382ed72820ceae92.jpg

Na ponizszym zdjeciu to samo miejsce oznaczne czerwona kropka. Niebieska kropka miejsce lądowania Apollo15

Apollo-15-Landing-Site-at-Hadley-Rille-Lunar-module-position-is-indicated-with-blue.png.200a123d4f8e9b99bb424419e530bbb2.png

Wiele razy slyszałem na forum ze jestem stukniety, żeby ogladac jakies dziury i rowy na Księzycu. Tak więc rozumiem róznorakie podejscia do obserwacji astronomicznych... a róznorakie podejscia do obserwacji, to róznorakie teleskopy potrzebne do tych podejsć.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, no to 150/750 kupiony. Polowanie na montaż i okulary rozpoczęte. No właśnie okulary...

Na start mam kitowy 25mm, wiec raczej słabo. Drążąc temat, czytając i licząc wyszło mi takie zapotrzebowanie.

- 8mm - źrenica 1.6mm / powiększenie x94

- 12-15mm - źrenica między 2.4-3mm / powiększenie x62-x50

- 20-25mm - źrenica między 4-5mm / powiększenie x37-x30

 

Poprawcie mnie jak coś źle policzyłem. Jako pierwszy zakup celował bym w 12-15mm, zdaję sobie sprawę że ze względu na F/5 w tym teleskopie nie mogę kupić byle czego. Jednak prosił bym was o zaproponowanie serii okularów w dwóch przedziałach: średni i dobry.

Co rozumiem przez średni? Ano okular który nie jest z górnej półki ale jest zadowalający dla początkującego obserwatora.

Co rozumiem przez dobry? Okular na poziomie ESów 82

Na koniec jeszcze pytania, czy w tym teleskopie jest możliwość wymiany wyciągu na taki z mikro ruchami i czy ma to sens? Posiadam też sporo wiatraczków od pc, czy zamontowanie takiego na dole lustra głównego coś da w kwestii szybkości chłodzenia, czy to już za bardzo kombinuje?

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowy 25 nie musi być zły. Warto, abyś sprawdził jak się obrazy prezentują. Nie wiem co dokładnie dorzucili do twojego teleskopu, ale np. 30mm dodawane do 8" Dobsonow GSO, na pewno nie były wybitne 😉, ale były znośne.

A teraz ad rem

niezły:

Jeśli nie przeszkadza ci dość wąskie pole przy 24mm (ok 50st) to możesz rozważyć zoom Baadera 8-24). Przy 8mm pole już jest fajne (68st).

Obrazy daje przyzwoite, a jak na zooma to wręcz świetne. Niewiele jest na rynku zoomów, które nadają się do czegokolwiek. Ten się nadaje. Wygoda użytkowania jednego okularu dla kilku ogniskowych ogromna.

bardzo dobry:

Jeśli chcesz iść bezkompromisowo, to bardzo ładnie z f/5 spisują się okulary Baader Morpheus. Nie ma tam 24 (najdłuższy 17), natomiast znajdziesz 12,5 i 9 (są też krótsze).

Używałem z f/4,8 i są bardzo dobre. Pole 76 st. ale patrzy się przez nie znacznie przyjemniej niż przez ES-y 82. 

odradzam:

Niektórzy polecają okulary ortoskopowe. Ja odradzam. Mam 6mm Baadera i korzystam baaaardzo rzadko. Małe pole przy dużym powiększeniu i do tego mikrusi ER zabijają przyjemność obserwacji. Jak dopadnie się Jowisza jest piękny, ale zaraz ucieka. Może przy 750mm tuby będzie lepiej z tym uciekaniem (mój teleskop ma 1600 ogniskowej), ale ER jest maleńki i taki to "urok" ortoskopów.

Opinie są oczywiście subiektywne, bo oparte na moich własnych doświadczeniach z użytkowania tych okularów. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej miec jeden dobry okular niz wiadro kiepskich. Ja najczesciej obserwowalem DSY  z zrenicami 2,4...     Potem kupilem cała serie Esów wiec uzywałem tez zrenic 1,8 np na M 57 itp...     Najlepiej kupic cos przegladowego z zrenica ok 4,5-5 i jak najwiekszym polem a potem drugi z ta zrenica 2,4....   natomiast do planet cos dobrac ok 1,0 i tu pole moim zdaniem nie ma juz takiego znaczenia.    Jak juz bedziesz miał te 3 wtedy pokusic sie o cos na b dobre warunki typu 0,7 czy 0.8 ale bedzie rzadko w użyciu.  Nie kupuj nic taniego na zasadzie ze potem sie wymieni bo szkoda pieniedzy. Przykladowego Esa kupisz na gieldzie i jak bedziesz chcial zmienic tez na tej gieldzie sprzedasz czesto nawet bez straty. A jak kupisz cos taniego nowego z Aliexpress to potem to z trudem sprzedasz za 50% ceny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Flaytec1 napisał:

Lepiej miec jeden dobry okular niz wiadro kiepskich. Ja najczesciej obserwowalem DSY  z zrenicami 2,4...     Potem kupilem cała serie Esów wiec uzywałem tez zrenic 1,8 np na M 57 itp...     Najlepiej kupic cos przegladowego z zrenica ok 4,5-5 i jak najwiekszym polem a potem drugi z ta zrenica 2,4....   natomiast do planet cos dobrac ok 1,0 i tu pole moim zdaniem nie ma juz takiego znaczenia.    Jak juz bedziesz miał te 3 wtedy pokusic sie o cos na b dobre warunki typu 0,7 czy 0.8 ale bedzie rzadko w użyciu.  Nie kupuj nic taniego na zasadzie ze potem sie wymieni bo szkoda pieniedzy. Przykladowego Esa kupisz na gieldzie i jak bedziesz chcial zmienic tez na tej gieldzie sprzedasz czesto nawet bez straty. A jak kupisz cos taniego nowego z Aliexpress to potem to z trudem sprzedasz za 50% ceny..

Nie chodzi mi o taniochę tylko bardziej o okulary ze średniej półki, takiego powiedzmy passata wśród okularów, wszyscy chwalą ale to jednak nie mercedes 😄

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to Es z polem 82, powyzej ktos pisał o Baader Morpheus . To wszystko są popularne i polecane okulary. Vixeny LVW itp tez sa cenione,czy tansze lantanowe NLV.  Czasem zdarzy sie jednak coś b taniego a zachwyca obrazem i parametrami. Takim okularem za ok 150zł z aliexpress jest Sv bony z czerwonym paskiem 15/68 ale tylko ten z calej serii.https://teleskopy.pl/@8222?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwk6SwBhDPARIsAJ59GwfdH5zlK6zOVFw8ItQq5yn8tybjy_D9SxnFdBf7G7sjMEqYzbyZuYEaApB5EALw_wcB

Edytowane przez Flaytec1
.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Flaytec1 napisał:

Dla mnie to Es z polem 82, powyzej ktos pisał o Baader Morpheus . To wszystko są popularne i polecane okulary. Vixeny LVW itp tez sa cenione,czy tansze lantanowe NLV.  Czasem zdarzy sie jednak coś b taniego a zachwyca obrazem i parametrami. Takim okularem za ok 150zł z aliexpress jest Sv bony z czerwonym paskiem 15/68 ale tylko ten z calej serii.https://teleskopy.pl/@8222?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwk6SwBhDPARIsAJ59GwfdH5zlK6zOVFw8ItQq5yn8tybjy_D9SxnFdBf7G7sjMEqYzbyZuYEaApB5EALw_wcB

Pewnie skończy się właśnie na kupnie ESów z giełdy, ale właśnie jak trafi używany za małe pieniądze taki svbony to wydaje mi się że na przeczekanie też będzie cacy.

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego sv bony 15/68 to ciezko kupic uzywke, tego raczej sie nie sprzedaje bo dobry i szkoda sie go pozbywac.

Dobry okular musi kosztowac i to jest od tych 500-700zl w górę. Masa jest roznych ponizej tej ceny za 200 300zł i maja rozne wady... eksperymentowalem kupujac rozne sv bony, WA 66 itp  Angeleyes  jak np 27mm ale co z tego ze on kosztuje ok 200zł jak ma srednie pole jak na przegladowy a strasznie jest wrazliwy na osiowe patrzenie ...Niby masz ale nie spelnia oczekiwań....potem i tak trzeba kupic porzadny w jego miejsce jak np  ES 24/82 .   Czasem poczatujacy nie rozumieja ze na okulary sie wydaje kilka razy tyle co na teleskop .Ty kupiłes refraktor czy newtona?

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Flaytec1 napisał:

Tego sv bony 15/68 to ciezko kupic uzywke, tego raczej sie nie sprzedaje bo dobry i szkoda sie go pozbywac.

Dobry okular musi kosztowac i to jest od tych 500-700zl w górę. Masa jest roznych ponizej tej ceny za 200 300zł i maja rozne wady... eksperymentowalem kupujac rozne sv bony, WA 66 itp  Angeleyes  jak np 27mm ale co z tego ze on kosztuje ok 200zł jak ma srednie pole jak na przegladowy a strasznie jest wrazliwy na osiowe patrzenie ...Niby masz ale nie spelnia oczekiwań....potem i tak trzeba kupic porzadny w jego miejsce jak np  ES 24/82 .   Czasem poczatujacy nie rozumieja ze na okulary sie wydaje kilka razy tyle co na teleskop .Ty kupiłes refraktor czy newtona?

Kupiłem Newtona

Rozumiem że szkiełka są drogie, to samo w fotografii dobry obiektyw kosztuje x razy ceny body... 

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kupiłeś ten 150 /750 od SW czy Gso. Bo jeśli SW to lepiej dokupić motofokusor  niz pokrętło mikriruchow. Sam mam tube SW i bardzo to wpłynęło na ograniczenie drgań 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm 100, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piotrfie napisał:

@micropoint

Osobliwa konstrukcja. Pierwszy raz widzę szukacz w systemie Newtona 😉

 

Jeszcze tylko okulary w systemie Newtona i bylby komplet 😉

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zarowno baader morpheusa 12,5 (chyba najlepszy z serii ) jak i baader zoom oraz Es i ortho. Na chwile obecna przez zoom patrzy się najwygodniej, duzej roznicy miedzy 12,5 a 12 w zoom w jakosci obrazu nie stwierdzilem. 

Jesli nowe Esy to na stronie bressera czesto sa promocje i jeszcze wchodza kody rabatowe. ostatnio kupilem w świetnej cenie es 9mm 100 stopni ale  nie mialem okazji jeszcze spojrzeć . Roznica kilkuset zlotych.  2 calowy a taki chyba masz tam wyciąg? 

Jesli wybierzesz zoom to jest tez zestaw z baader barlow https://www.astroshop.pl/okulary/baader-okular-zoom-hyperion-universal-mark-iv-soczewka-barlowa-zoom-zestaw/p,53116?utm_medium=cpc&utm_term=53116&utm_campaign=2404&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAjwtqmwBhBVEiwAL-WAYX2rFTCBmXVopHm89v3Uoeqeho30IngsOVCPtAWpjjmpul0QQYE3yxoCk8sQAvD_BwE&utm_content=

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, martinezx napisał:

Mam zarowno baader morpheusa 12,5 (chyba najlepszy z serii ) jak i baader zoom oraz Es i ortho. Na chwile obecna przez zoom patrzy się najwygodniej, duzej roznicy miedzy 12,5 a 12 w zoom w jakosci obrazu nie stwierdzilem. 

Jesli nowe Esy to na stronie bressera czesto sa promocje i jeszcze wchodza kody rabatowe. ostatnio kupilem w świetnej cenie es 9mm 100 stopni ale  nie mialem okazji jeszcze spojrzeć . Roznica kilkuset zlotych.  2 calowy a taki chyba masz tam wyciąg? 

Jesli wybierzesz zoom to jest tez zestaw z baader barlow https://www.astroshop.pl/okulary/baader-okular-zoom-hyperion-universal-mark-iv-soczewka-barlowa-zoom-zestaw/p,53116?utm_medium=cpc&utm_term=53116&utm_campaign=2404&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAjwtqmwBhBVEiwAL-WAYX2rFTCBmXVopHm89v3Uoeqeho30IngsOVCPtAWpjjmpul0QQYE3yxoCk8sQAvD_BwE&utm_content=

Całkiem fajnie to wygląda, tylko czy pole widzenia 48 stopni na 24mm to nie będzie za wąskie?

SkyMaster 15/70 + Leżak

N 150/750 + AZ4 

Es 14mm 82*

Es 8,8mm 82*

Maxvision 24mm 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, cos za cos. W jednym szerszy w drugim węższy. Ale wygoda i to wielkie szklo do patrzenia jest swietne. Natomiast mozesz sprawdzic dzieki temu rozne warianty i dokupisz potem ten jeden na cale zycie, ktory uznasz za potrzebny 😉 Ja np mam teraz zdublowane Morpheusa 12,5 i ten Zoom zawierający 12stke. Wiec Morpheusa przeznaczylem do Maka a Zoom do refraktora w tym do obserwacji dziennych dla wygody szybkich powiększeń.

Mozesz sprawdzic jakie powiekszenia Ci pasuja, zostawic sobie Barlow ( osobne pudelka ) i potem sprzedac Zoom jak wybierzesz optymalne 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)