Skocz do zawartości

Słońce na dziś


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w Halfa było całkiem ładnie. Protek mało i niewielkie, ale filament potężny wił się przez 3/4 tarczy. Na środku tarczy wyraźny i gruby, łamał się i przechodził w cienki i delikatny zakończony nieco wyraźniejszym zgrubieniem. Poza tym dwa wyraźne obszary aktywne i nieco mniejszych filamentów.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna coraz bliżej, niedługo Słońce będzie już osiągalne z mojego balkonu.

Na razie pierwsze próby nowym Nikonem, wstyd się przyznać- przez szybę ( tak, wiem- nie powinno się focić przez szybę ;) )... ale nie miałem innej możliwości, a chciałem poeksperymentować... :)

ISO 200, czas 1/1250 s.  stack 10 klatek w Registaxie.

 

post-2836-0-30540600-1424113710_thumb.jp

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne próby przedstawiliście. Fakt, Słońce jakoś osłabło ostatnio, akurat jak znów pojawiła się niezła, obserwacyjna pogoda. Na szczęście to raczej tylko przejściowe osłabienie aktywności. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że choć plam ubyło, to pochodni za to było naprawdę bardzo dużo, zwłaszcza przy zachodnim brzegu.

A co do obserwacji Słońca przez szybę - czasem jak nie było czasu chłodzić sprzętu w zimę, a szykowało się małe okienko w chmurach - wówczas robiłem obserwację przez szybę. Co ciekawe, często seeing był całkiem znośny i efekt końcowy był całkiem niezły. W przypadku fotografowania szyba to jednak już pewna przeszkoda w zrobieniu naprawdę ostrego ujęcia, choć Tobie udało się całkiem nieźle, trzeba to przyznać. Widziałem tu wiele słabszych zdjęć, zrobionych w łaskawszych warunkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Bardzo proszę o link do Artykułu na temat fotografii słońca :)

Tu masz informacje naszych Słoneczników http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/115-sos-ptma/

Analizując fotografie Słońca dowiesz się wiele http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/90-astrofotografia-planetarna/

I takie podstawy http://deltasky.pl/?p=62

Dużo materiału znajdziesz również w tutorialach - zebranie materiału i obróbka avi http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonko dziś prawie zupełnie czyste - świeci pełną mocą :)

attachicon.gif2015-03-07-sun.jpg

He he. Odczuwa się tą pełną moc. U nas grzeje, że ho ho.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Pierwsze fotony na matrycy canona 1200D w ognisku.
Zdjęcie robione przez szybę.
Pozdrawiam

 

Operacja wymagała odkręcenia tulei z wyciągu oraz podniesienie lustra głównego.

Teraz ostrzy z jednej stony wyciągu dla lustrzanki a z drugiej dla okularu.

Jestem ciekawy jak ten zestaw zachowa się na głębokim niebie.

 

Pozdrawiam

post-3515-0-87239000-1425996046_thumb.jp

post-3515-0-64389300-1425996055_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś popołudniu jak zabrałem się za robienie zdjęć Słońce jak na złość skryło się za cienką warstwą chmur, mimo szczerych chęci z tego co zebrałem nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego stacka.

Więc pojedyncza klatka poddana obróbce. ISO 200 , czas 1/2500 sekundy, reszta jak na zdjęciu.

 

post-2836-0-53170500-1426014642_thumb.jp

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas (Września wlkp) rano mieliśmy taką mgłę, że na słonko można było patrzeć bez żadnych filterków. Niestety wypatrzenie plam nieuzbrojonym okiem było niemożliwe.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)