Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 13.02.2015 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Witajcie. Tak na prawdę, nigdy jeszcze nie miałem okazji, aby w miarę porządnie sfotografować ten rejon nieba, szerokim obiektywem. Wczoraj nadarzyła sie okazja, więc zapiąłem stary, manualny obiektyw Fujinon 55mm. Canon 6D, Fujinon 55/1.8@4, 28x240, ISO 1000
    10 punktów
  2. I zestaw już jest kompletny i jedziemy na dwa fronty z (póki co) lustrzanką na barana :) Po lewej 300s z Canonka, po prawej 600s z Atika Ha fotografowane w tym samym czasie:
    7 punktów
  3. Dziś był piękny i w miarę ciepły dzień, błękitne niebo i jak się można było spodziewać po 19.00 chwycił lekki mrozik ..wytaszczyłem Capellę by odnaleźć dawno zaplanowaną Kometę C/2014 Q2 Lovejoy. Zasięg podmiejskiego nieba oscylował między 4,5 -5 magnitudo, lekko przymglone niebo nie rzucało na kolana, mimo to było na tyle przejrzyste, że można było od biedy zrealizować kometarny punkt programu :), natomiast lekka mgiełka w parze z mroźnym powietrzem tylko stabilizowała atmosferę. Piękna i jasna Kometa królowała dziś na granicy Perseusza i Andromedy niedaleko gwiazdy Alamah . Jest naprawdę przecudna, Rozmyta tarczka doskonale widoczna była w szukaczu 5cm, a jasność Komety określiłem na jakieś 5 magnitudo z ogonkiem ;) . Początkowo postanowiłem odnaleźć Kometę w powrze 45X i w aperurze 41cm. Oczywiście znalazłem ją bez trudu w szukaczu..jednak w Swanie 40mm i w takim powiększeniu nie rzucała na kolana... aż prosiło do wyjścia stereo stojące nieopodal w "telesklopowni" ;) W szerokim polu lornety Vixena Giant Arc 16x80 środek kadru wypełniła nagle poświata. Pojawił się też delikatny wręcz kosmetyczny ( jak w mgławicy planetarnej )przebłysk zieleni. Kometa to jakby jasna aureola zawieszona na czymś w rodzaju miniaturowego asteryzmu Łabędzia. Znajomy układ tworzyly w miniaturze 4 gwiazdy: z lewej żółtawa HD 1152 po środku niebiesko-biała Hd 11188, z prawj biała HR 526. Rdzeń komety płynął przez środek Hd 11188 przytłumiając jej blask. A u dołu niczym miniaturowe Albireo -ten wydumany asteryzm zamykał biało żółty SAO 37533, gwiazda lśniła już w Perseuszu - oddalona od nas o 520 lat świetlnych. Jak pisałem wyżej Vixen pokazał delikatny zafarb komety -tak subtelny jak światło "dużej" kątowo mgławicy planetarnej... zaś delikatny, dostrzegalny niemal zerkaniem snop światła strzelał pionowo w górę. Twór ten był niezwykle słaby i rozmyty, ludzkie oczy mimo adaptacji do ciemności nie mogły by efektywnie wychwycić tej majaczącej granicy ogona komety z mrokiem kosmosu. Można rzecz, jasna ujrzeć było chmurę, obłok strzelający w górę niczym gejzer. Na uwagę zasługiwał także kontrast ..lawirowanie subtelnych stróżek przytłumionej bieli z szorstkimi ogonkami odległych gwiazd. Ale jego granica była mętna. Cały ten mini -łabędź zajmował (biorąc pod uwagę powieszenie 16x w polu Vixena ok minuty łuku.. Zjawisko na tyle zachwyciło mnie swoim pięknem, że pobiegłem po ołówek i kartkę od ksero...przez 20 minut nanosiłem gwiazdy na pospiesznie nakreślony talerzykiem okrąg. Efekt tego macie niżej. Zachęcam do obserwacji C/2014 Q2 Lovejoy-przepiękna, rasowa kometa!
    6 punktów
  4. To taki moment, kiedy SBIG juz szumi, herbatka grzeje ręce i wszystko gotowe... Czekamy tylko na Polaris źeby ustawić montaż. Dziś też tak było ...
    5 punktów
  5. Pobudka przed 6.00. Przymglone, ciemne niebo widoczne z okna podczas jedzenia płatków powszednich. Jednak w szkle na drzwiach szafki zauważam refleks światła. Tak, to Księżyc. Widać go po wychyleniu się z balkonu. Tuż na zachód od niego widać także jasną gwiazdę. Co to może być? Wysoko na nieboskłonie wisi jeszcze Arktur. Sądząc po topografii, może to Alphard - alfa Węża? Nawet jest taki nieco czerwonawy, choć w tych warunkach barwy są zafałszowane. Dopiero później przekonuję się, że to Saturn, w dodatku znajdujący się w gwiazdozbiorze Skorpiona. Moja "intuicyjna" lokalizacja okazała się całkowicie błędna. Księżycowy rogal wraz z Saturnem widzę na rozjaśniającym się niebie po wyjściu z domu. Poranek jest rześki, na trawie szron a przez cały nieboskłon rozciąga się smuga kondensacyjna po przelocie samolotu. Gdy wysiadam z metra w centrum, jest niemal widno. Saturna już nie widać, lecz Księżyc prezentuje się w takich warunkach najlepiej. Już tak nie kontrastuje z niebem a jeszcze jest wyraźny . Obok łuk kondensacji, ciągle wisi, choć poszerzony i porozwiewany. Następny rzut oka na nieboskłon gdy docieram do celu podróży. Widać drobne, poorame obłoczki pozostałe ze smugi samolotowej obok bladego sierpa na całkiem rozjaśnionym niebie. Słońce już wzeszło i odbija się czerwono w szybach budynków. To jest piękne, choć w codziennym pośpiechu mało kto to zauważa.
    5 punktów
  6. Dziś jest ładna obserwacyjna noc w Polsce. Sugeruję skierowanie astrografów na M101 i sprawdzenie. Są podejrzenia, że wybuchał tutaj supernowa - narazie jako obiekt o jasności około 16.5 mag (?). Nie opublikowano dotąd aktualnego nawet zdjęcia okolic M101. Współrzędne obiektu: RA=14h02m16.81s, DEC=+54:26:20.8 Obiekt otrzymał tymczasowe PSN J14021678+5426205. Więcej informacji pod poniższymi odnośnikami: http://www.cbat.eps.harvard.edu/unconf/followups/J14021678+5426205.html http://www.aavso.org/new-m101-sn PS Temat póki co jest na wyrost. Mam nadzieję, że rozwinie się z tego coś ciekawego!!! Obserwujmy.
    4 punkty
  7. Faktycznie, we wskazanej pozycji jest gwiazdka 16.85mag: Której nie ma na zdjęciu M101, które zrobiłem 9.05.2013:
    4 punkty
  8. Witam, Dzisiejsze trzy sztuki, B 747 to dzisiaj jedyny olbrzym na moim niebie. Sprzęt jak zawsze 10"+es 8.8 mm+ Samsung Galaxy S III :) 1. B 747/ SVO?CDG/340FT/ AirBridgeCargo 2. 3.
    4 punkty
  9. Troszkę stare (13 I 2015), ale chyba się nic zauważalnie nie zmieniło w Końskim Łbie od tamtego czasu ;) Baader Ha 7nm SW Equinox 80 + FF/FR TV x0.8 HEQ5 SynScan DSI III PRO DMK 21AU04.AS (B/W) + guider ATM 600s
    4 punkty
  10. Moje zdanie jest takie że do tej pory nie było żadnego regulaminu i było SUPER ( choć byłem tylko raz na zlocie w Zatomiu ) i dlatego zapisałem się na następny - X zlot bo na pewno też będzie super. Byłem też na zlotach OSA w Izerach ( x3) i tam również nie było regulaminu i było SUPER. Dlatego nie wiem po co i dla kogo jest to tworzone. Jak już chcecie coś takiego robić, pisać, ustalać to powinno być krótkie tak jak pisze przemo77 "Zlotowe ABC", bo przecież na forum jest chyba wszystko wyjaśnione łącznie z tym kto jest organizatorem, kto gdzie zakwaterowany, gdzie chodzimy jeść itp. A jak ktoś nie wie jak się zachować na takim zlocie to niech nie przyjeżdża. Tak na marginesie to jak czytam ten temat to wydaje mi się że przez ten - regulamin jest więcej kwestii spornych jak porządku o który przecież nam wszystkim chodzi. Ale to tylko moje zdanie.
    4 punkty
  11. Żłóbek - Atik383, newton 200/800, 300s:
    4 punkty
  12. U mnie meteogramy pokazują to: Za to po południu niebo było takie (sorka za obrócone zdjęcie) ;) Szykują się obserwacje :)
    3 punkty
  13. Gromada otwarta nazywana potocznie "Żłobek" umiejscowiona jest w gwiazdozbiorze Raka. Oddalona jest od Ziemi o 577 Lat świetlnych. Rozmiar to ok 16 Lat świetlnych , wiek ok 730 mln lat.Gromada składa się z 200 -350 gwiazd z czego 5 jest najprawdopodobniej czerwonymi olbrzymami i kilkadziesiąt białych karłów. Ciekawostką jest to że, w gromadzie zaobserwowano pierwsze dwie planety krążące wokół gwiazd podobnych do Słońca. Czytaj więcej >> Pełny artykuł >>
    3 punkty
  14. Tak, bo jeśli masz 15 lat i Mietek na imię, to Ci inaczej odpowiemy, niż gdybyś np miał po pięćdziesiątce i na imię Romek.
    3 punkty
  15. A właśnie przed chwilą zrobiłem sesję M101 dla kolegi do projektu. I tak sobie myślałem - a nuż jakaś SN tam się znajdzie.... zaraz spróbuję ją znaleźć i wrzucę fotki.
    2 punkty
  16. Wczoraj podczas obserwacji Wenus I Marsa, udało mi się zarejestrować niecodzienny przelot, trzech lecących w szyku obiektów... Na zdjęciach obok jasno świecącego Jowisza widzimy trzy kreski. Są to ślady przelotu trzech satelitów. Były to wojskowe satelity szpiegowskie NOSS, ( http://cybermoon.pl/obserwacje/noss.html ) służące do śledzenia i wykrywania okrętów podwodnych i wszelkich jednostek pływających. Poruszają się dwójkami lub trójkami lecąc w charakterystycznym szyku. Kiedyś już udało mi się taki przelot obserwować za pomocą lornetki, ale pierwszy raz sfotografowałem drani:)
    2 punkty
  17. 13.02.2015 Nie wiedziałem gdzie wrzucić więc tu upchnę :) Wenus, Mars, gwiazdki i trochę hotpixeli:) A tu taki tam przystojniacha pozował to strzeliłem fotkę :)
    2 punkty
  18. Oj tam oj tam - Przemku jak Kolega chce zapuścić ,,sondę" na Marsa to szansę ma, o 18 już jest ciemno a on stosunkowo ,,wysoko" chyba 3 dni temu na niego i Wenuskę sobie lukałem. Niemniej zgadzam się iż Jupeczek w tej chwili jest najwdzięczniejszym obiektem do obavikowania :) Ale z drugiej strony Kolega zdobędzie jakieś doświadczenie i będzie gotowy gdy przyjdzie TEN czas :)
    2 punkty
  19. Ja nadal nie rozumiem o co się rozchodzi.... jeśli wola organizatora jest taka, żeby powstał regulamin zlotu to niech tak się stanie... jeśli ma to pomóc. Ogólnie mam wrażenie, że powoli zaczyna chodzić o samo słowo "regulamin", a nie o to co jest w nim zawarte. Mi regulamin pasuje i niczego nie zmienia : Miłego dnia :)
    2 punkty
  20. To są już pytania do Roberta. Jednak po kilkukrotnym przeczytaniu regulaminu nie dostrzegłem żadnych treści, które mogłyby odwieść mnie od uczestnictwa w kolejnych zlotach :) Przez wszystkie zloty na których byłem, i tak bezwiednie stosowałem się do wytycznych regulaminu. Jeśli dobrze zrozumiałem intencje Roberta, regulamin jest jego "pomocnikiem" w kwestiach organizacyjnych oraz informacją dla nowych uczestników. Dla mnie również regulamin mógłby nie istnieć, ale to, że powstał jakoś mnie nie przeraża :) W ogóle zastanawiam się komu mogłoby zależeć, żeby regulamin nie powstał. Przecież i tak się serdecznie przywitamy w Zatomiu, spędzimy miłe chwile, i pożegnamy z nadzieją, że za pół roku znów się zobaczymy.
    2 punkty
  21. Jak pisalem wczesniej bardziej trafione moim zdaniem było by krótkie "ABC zlotowe" ale nie mam nic przeciwko rozszerzonej wersji i bym nie dramatyzował, czy regulamin będzie czy nie to i tak nic się nie zmienia.
    2 punkty
  22. Polaris, ja rozumiem, że jak już regulamin to lepiej z paragrafem niż bez. Ale czy naprawdę potrzebny? Argument że to już nie te zloty bo różni ludzie przyjeżdzają...No i co? Jak pojawi się jakaś łachudra (choć nie sądzę) i trzeba, to się na Policję dzwoni :) Do tego nie trzeba regulaminu. Wg mnie to (kolejny) element, który odbiera ducha i atmosferę stworzonych zlotów Ignis przez Ciebie i Twoich najbliższych forumowych kolegów ...Chociaż nie byłem na innych poza toruńskimi :) ale uważam, że to najlepszy zlot jaki może być. Właśnie dlatego, że jest (teraz już był) totalnie na luzie. A tu jakieś paragrafy... Poza tym jak już Wam tak ta idea się podoba to regulamin jest zdecydowanie za długi, jeszcze brakuje tylko załączników... Zazwyczaj nie marudzę na różne pomysły, ale ten jest przestrzelony. Nie chce mi się tego regulaminu czytać.
    2 punkty
  23. na moje - przesada Nie dość, że na każdym kroku, każdego dnia, w każdym miejscu "Dzień dobry" mówi do mnie paragraf, to jeszcze w Zatomiu... I z kameralnego zlotu zaczyna się tworzyć coś dziwnego. Na kształt obowiązkowego zdjęcia i podania personaliów na Astro CD
    2 punkty
  24. Dziś pierwsze światło. Jest dobrze, choć po prawej krzywo, będę musiał posprawdzać połączenia, ale to później :) Odetchnąłem z ulgą, bo optyka jest dobra, choć jest chyba minimalny astygmatyzm. Ale przy skali 1.2"/px nie mam co narzekać :)
    2 punkty
  25. ,,Więc chodź, pomaluj mój świat Na żółto i na niebiesko, Niech na niebie stanie tęcza Malowana twoją kredką. Więc chodź, pomaluj mi życie, Niech świat mój się zarumieni, Niech mi zalśni w pełnym słońcu, Kolorami całej ziemi."
    2 punkty
  26. Warunki do focenia Marsa były niesamowicie złe na ekranie laptopa widać było jajko które przypominało sztuczne ognie. Z dwóch godzin nagrywania klipów w zasadzie w ciemno, wybrałem 3 klatki na których widać przesuwające się kontynenty jest to przesunięcie około 1 godziny. Pocieszające jest to że było tak źle że może być tylko lepiej. :D drugi gif korekta w PS Mars 11.02.2014 godz. od 01.49 do 02.36 UT SW300/1500 barlow x3 GSO R
    1 punkt
  27. Jest info i tu http://www.rochesterastronomy.org/snimages/index.html discovered 2015/02/10.904 by Ciprian Dumitru
    1 punkt
  28. 1 punkt
  29. Foto obserwacje w Ustce skończyły się pełnym sukcesem po 2 godzinach, odnaleźliśmy we mgle teleskop - GSO 8" stał od nas 6m. Cudnie było Czy będzie okolicznością łagodzącą miesięczny z hakiem brak normalnej parogodzinnej obserwacji jak kogoś zamorduję ::) ??? ???
    1 punkt
  30. Ja i Gayos też będziemy mieli album :D.
    1 punkt
  31. Wczoraj ją podziwiałem przez lornetkę. Dobra robota.
    1 punkt
  32. Właściwie nic straconego 18sta Mars a jak będzie lipa zawsze w drugiej kolejności azymut Jupek. Tak jak napisałeś Jacku doświadczenia nigdy nie za wiele .
    1 punkt
  33. No to Panowie na tę chwilę południe wygląda tak nad naszą miejscówką. Za cholerę ten syfek mątew nie chce się rozejść :( Jestem dobrej myśli i na 18.30 jestem dzisiaj gotowy.. no chyba, że mgła się podniesie... O 18 daję cynk jak wygląda sytuacja. Jutro tak jak pisałem, spotykamy się o 17.00. Oczywiście możemy do świtu.
    1 punkt
  34. Ano właśnie. Pytam bo FF do zastosowań astrofoto zaczynają się od kwot trzy-krotności co taki 6D, który mógłby być jeszcze sprzętem na co dzień. To daje do myślenia :) Matryca tego canona ma dosc duze QE na granicy 50%, to w zasadzie tyle co QHY11 czy ATIK 1100.
    1 punkt
  35. A no tak, a ja się potem dziwiłem co takie blade wydruki mapek mi wychodzą... Jacku w takim razie dzięki za podpowiedź i przerzucam się na Twój sposób! :)
    1 punkt
  36. Tak, ma teoretycznie ale to nie do końca jest skala szarości tylko takie cuś przy zaznaczonym ptaszku odwróć kolory inaczej zrzucisz to co na ekranie ;)
    1 punkt
  37. Zawsze najbardziej podobają mi się praktyczne rozwiązania ;D. Ale policzyć to i tak policzę bo to coś nowego dla mnie - warto wiedzieć jak radzić sobie z problemami pozdrawiam
    1 punkt
  38. Pixel binning to funkcja kamery pozwalająca grupować sąsiednie piksele w procedurze odczytu - sumować wartość odczytanego ładunku. Czyli binning 2x2 oznacza wymiar wynikowego piksela 2 razy większy w każdej osi ( XY). Zabieg taki pozwala na zwiększenie czułości kamery ( 4 razy większy sygnał na jeden wirtualny piksel odczytanego obrazka) . No niestety coś za coś - zmniejszamy dwukrotnie rozdzielczość w każdej osi ...
    1 punkt
  39. Tu była ta biała plama ??? Choć powinna być dość wyraźna - chyba, że warunki miałeś słabe... zaświetlenie, syfki na niebie.
    1 punkt
  40. Powoli idzie wiosna, Słońce coraz wyżej a i do marcowego zaćmienia coraz bliżej... Co prawda wycelowanie teleskopem w naszą gwiazdę nie jest trudne ale metoda prób i błędów zawsze chwilę zajmuje, pomyślałem że trzeba to jakoś usprawnić. Jak pomyślałem to i zrobiłem i tak powstała moja kolejna konstrukcja Szukacz Słońca montowany na zwykłym red docie Sky Watchera. Materiały jak to zazwyczaj...to co w domu pod ręką: - rurka od jednorazowej strzykawki 20 ml przecięta na dwie części które następnie po podgrzaniu zostały wciśnięte jedna w drugą. Następnie do wykorzystania odcięty kawałek 2,5 cm. , - przezroczyste opakowanie po próbce kremu o średnicy 3 cm, a właściwie jego dolna część w której na gorąco wyciąłem 2,5 cm otwór, - krążek średnicy 9 cm wycięty z 2 mm tektury modelarskiej, na środku krążka otwór pasujący pod gwint pudełeczka, -jako element tłumiący światło samoprzylepna aluminizowana taśma do wyklejania odbłyśników, 3 warstwy naklejone jedna na drugą by światło było odpowiednio mocno tłumione. Co prawda to nie folia Baadera i obraz jest zniekształcany, ale obserwacji się tym nie prowadzi, a samą ta Rurka po strzykawce została oklejona folią "carbon", rozmiar jest tak dobrany że na wcisk z oporem blokuje się w osłonie szukacza. Przód rurki tak samo na wcisk wpasowuje się w pudełeczko na którego gwincie wklejona jest tarcza z tektury, oklejona "carbonem" - chroni przed oślepianie w czasie celowania. Otwór w dnie pudełeczka zaklejony jest krążkiem aluminizowanej folii- co prawda to nie filtr Baadera i tarcza Słońca jest trochę zniekształcona, ale do celowania jest w sam raz... Celuje się normalnie używając red dota, czerwony punkt jest dobrze widoczny- sprawdzone w działaniu, pełen sukces Zdjęcia robione w trakcie budowy niestety przez przypadek mi się wykasowały. Więc tylko 2 fotki gotowego szukacza na refraktorku.
    1 punkt
  41. Jest, jest przesyłka a właściwie przesyłki zakupy dokonane w dalekowschodnim kraju dotarły 10 dni wystarczyło, żeby 2 x arduino uno ( niecałe 3$ szt.) i 2 x sprzęgło helikalne (1,65 $ szt.) Brakuje tylko silnika krokowego, który pewnie zaraz zapuka do drzwi (a co tam jak na wszystko ceny to na wszystko - 13 $) , Przy okazji można zobaczyć mój zestaw do testów i nauki oraz silnik krokowy ze starego FDD 5,25''. Plan jest taki: arduino + silnik z FDD na focuser i arduino + silnik krokowy 12V, 0,4A + easy driver jako napęd platformy palaktycznej ale jeszcze zostało trochę do zrobienia a czasu jak na lekarstwo ale co tam, jak ja zawsze mówię co się nauczę to moje :)
    1 punkt
  42. Zaraz dojdzie do tego że będziemy rzucać paragrafami z regulaminu zamiast normalnie rozmawiać i cieszyć się z kolejnych wspólnych spotkań w Zatomiu.
    1 punkt
  43. Przyznam, że nie przebrnąłem przez cały regulamin, ale kilka spraw jest dla mnie niejasnych lub też niezgodnych, stąd mój post. Tym bardziej, że moje ?zawodowe? sumienie nie pozwala mi na przemilczenie pewnych spraw. Przede wszystkim ten regulamin jest błędnie zredagowany. Podstawową jednostką redakcyjną regulaminów jest paragraf (§), a schodząc niżej ustęp, punkt, litera, tiret. Pozwala to na jasne i czytelne powoływanie się na konkretne zapisy w regulaminie. Bo jak np. w tej chwili miałbym powołać się na zapis dotyczący deklaracji uczestnictwa w zlocie? Hmm? Postanowienia organizacyjne, kropka 5-ta? :D Dlatego, choć to może nie moja sprawa, sygnalizuję Wam, że kwestia odpowiedniej redakcji takiego aktu jest niezmiernie istotna! Poza tym? zapisy regulaminu muszą być jednoznaczne. Nie można stosować zapisów typu: około, mniej więcej, pi razy drzwi itp. Dlatego poniżej kilka rzeczy, które rzuciły mi się od razu w oczy: Cytat: ?Termin zlotu ustalany jest publicznie, a następnie wpisywany do kalendarza Forum? Co oznacza ?ustalany publicznie?? Poddany dyskusji czy jedynie ogłoszony publicznie? Bo ja rozumiem to w pierwszym znaczeniu i tak tez było zwykle do tej pory ze wspólnym ustalaniem terminów, ale terminu wrześniowego XI zlotu nikt nie ustalał publicznie, został narzucony i ogłoszony publicznie. I jakiś gościu może już mieć pretensje, że działacie nieregulaminowo. ;) Cytat: ?Nie dopuszcza się rezerwowania miejsc drogą e-mailową i przez system prywatnych wiadomości Forum (PW). ? Organizator lub inny zarejestrowany użytkownik Forum może wpisać osobę na listę na podstawie otrzymanego e-maila lub prywatnej wiadomości (PW)? No błagam was, to dopuszcza się rezerwację przez e-mail czy nie? Bo dla mnie wyrażenie ?nie dopuszcza się? ma tak oczywiste znaczenie, że to co jest po kropce nie ma dla mnie kompletnego sensu, a wręcz przeczy poprzedniemu zdaniu. No chyba, że macie na myśli tylko osoby niezarejestrowane na forum, więc określcie to jasno. Cytat: ?? Zakwaterowanie może być każdorazowo zmienione przez Organizatora z uzasadnionych przyczyn, a osoba, której miejsce zakwaterowania zostało zmienione, musi być o tym fakcie niezwłocznie powiadomiona.? UWAGA! Organizator ma prawo odmówić miejsca zakwaterowania i wyznaczyć inne, bez względu na termin wpisu na listę uczestników, z powodów ?o wyższym priorytecie. Za taki powód uznać można długoletni kwaterunek w czasie poprzednich zlotów danego uczestnika w konkretnym ośrodku/pokoju, co przekłada się przede wszystkim na UTRWALONE relacje towarzyskie poszczególnych uczestników Zlotu, nieformalnych grup astromiłośniczych powiązanych miejscem zamieszkania oraz indywidualnymi więziami społecznymi?. Po pierwsze to masło maślane, bo skoro w pierwszym zdaniu jest napisane, że zakwaterowanie może być każdorazowo zmienione przez Organizatora, to po co pisac w następnym zdaniu, że Organizator ma prawo odmówić miejsca zakwaterowania i wyznaczyć inne? A co do tego ?wyższego priorytetu?, szczególnie związanego z ?długoletnim kwaterunkiem w czasie poprzednich zlotów danego uczestnika? ?.no to już jest dość mocne przegięcie i dyskryminacja, pogwałcenie konstytucyjnego prawa do równości. A co jeśli dla uczestnika ta lokalizacja ma kluczowe znaczenie? Powinien mieć możliwość rezygnacji ze zlotu łącznie ze zwrotem całkowitej kwoty wpłaconej opłaty. Bezwzględnie!! gdzie jest o tym jakiś zapis? Bo może nie zauwazyłem. Cytat: ?Organizator wraz z Restauratorem zobligowany jest zapewnić wysoki standard serwowanych posiłków w odpowiedniej oprawie z udziałem obsługi serwującej posiłki do stołu.? Co oznacza ?wysoki standard?? Dla każdego może oznaczac coś innego. Poza tym wyłaczyłbym z tego zapisu Restauratora, jest osobą trzecią, to organizator ma zapewnić posiłki, a sprawy pomiędzy restauratorem a organizatorem nie powinny nikogo interesowac. Cytat: ?Około 2 miesiące przed terminem Zlotu na Forum pojawia się szczegółowa informacja dotycząca kosztów wyżywienia, (...)? Jeśli już piszecie o tym, to nie ma ?około?. Określcie: nie później niż 2 miesiące (czy 1 miesiąc)? ale musi być jednoznaczne. Cytat:? Gospodarz ośrodka ?Pyrlandia? udostępnia na terenie dwóch pierwszych lokalizacji zasilanie prądem 230V. Na czas trwania Zlotu Gospodarz powinien odpowiednio przygotować wyżej wymienione tereny tak, by spełniały wymogi funkcjonalności. Powinny być one wyrównane, uprzątnięte z przedmiotów mogących w nocy spowodować wypadek, a trawa je porastająca ? skoszona dla minimalizacji wpływu wilgoci na sprzęt obserwacyjno-astrofotograficzny.? NIE Gospodarz! Organizator!!! To mam iść do gospodarza z pretensjami o nie skoszona trawę czy zepsute gniazdko? ??? Nie wolno wplątywać osób trzecich. Organizator zapewnia i ustala warunki z Gospodarzem. Cytat: ?Stałym elementem jest też partnerstwo samorządu lokalnego. Od lat naszym zlotom patronuje Burmistrz Drawna, dofinansowując je i wyłączając na czas zlotów okoliczne lampy sodowe.? Zapis taki trochę na siłę, bo jeśli któregoś razu ktoś nie wyłączy lamp (nie wnikam w powód, siła wyższa), to uczestnik zlotu może domagać się rekompensaty za niedopełnienie warunków umowy. Albo jak Burmistrz akurat był za granicą i nie mógł objąć patronatem konkretnego zlotu - będzie to regulaminowa niezgodność. Trochę w tym miejscu żartuję, ale jako organizatorzy nie zobowiązujcie się do tematów, które nie do końca od was zależą :) Wielu z was pewnie nie ma pojęcia o jakie rzeczy ludzie potrafią mieć roszczenia. To tyle, nie mam czasu na więcej wnikliwości. Nie wiem czy skorzystacie z moich uwag, szczególnie jeśli chodzi o prawidłową formę redakcyjną regulaminu, ale przynajmniej będę miał czyste sumienie, że ostrzegłem :) Pozdrawiam i miłego ?zlotowania? życzę. :) KK
    1 punkt
  44. Hmhm, coś jest namieszane już teraz. W pkt 2 mamy napisane, że organizator i gospodarz zlotu to właściciel FA. Domyślam się, że to nie ten Gospodarz powinien przygotować tereny pod obserwacje, a raczej gospodarz(e) gospodarstw. Tylko że wg mnie nie możemy podciągać wymagań dla gospodarzy gospodarstw pod regulamin zlotu, bo z nimi nas (a raczej organizatora i gospodarza zlotu) będzie wiązała zupełnie inna umowa, której regulamin na pewno nie specyfikuje - regulamin może dotyczyć uczestników zlotu jako podmiotu podporządkowanego, ale nie jednocześnie właścicieli kwaterunków. W obecnej postaci jest to wszystko na granicy czytelności :( A objętość regulaminu jest na granicy przyswajalności :)
    1 punkt
  45. Zdzisław nie przejmuj się. Wszystko jest obcykane.
    1 punkt
  46. Przy tej focie miałem szczęście :) Boeing 737 podchodzący do lądowania w Krakowie i "wpadający" na Słońce.
    1 punkt
  47. Po ostatnich przeżyciach, i za waszymi radami dziś wziąłem się za mocowanie guidera, jednak zrezygnowałem ze stopki szukacza by mieć pewność :) A tak to wygląda na chwilę obecną:
    1 punkt
  48. Uh, dziś starczyło pogody na jedną 10 min klatkę. W Zatomiu podziwiałem ten kadr w maczku, dziś wylądował na CCD :) Kawałek M31 plus M32, po prawej u dołu majaczy NGC206 - jeden z największych rejonów formowania się gwiazd w Grupie Lokalnej. Newton 150/740, Atik383L+, 10 min L, Księżyc - zasięg około 3mag, resize 50%
    1 punkt
  49. Fotki z wczoraj. C14, 2x Meade TeleXtender, korektor dyspersji atmosferycznej i ASI120MM. Warunki były całkiem, całkiem :) RGB, LRGB, YRGB, RedLumRGB; 23:13+ UT: 3x drizzle:
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024