Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jolo napisał:

Oczywiście tak, ale o tym TGU pierwszy raz słyszę, a i wujek google miał kłopoty. Przyznaj się, że sam ten katalog opracowałeś :) Tutaj znalazłem te dziwaki http://aladin.u-strasbg.fr/simbad-thumbnails/thumbnails11691.html

Teraz możesz sam zadać zagadkę, albo zostawić ring wolny :) 

Czasami, jak siedzę po nocach i nie mam co robić, opracowuję sobie takie tam różne rzeczy... ;)
Tylko w Simbadzie podejrzanie wyglądają współrzędne - są bardzo ogólne, bez sekund; miejsce na które wskazują jest raczej puste. Podane rozmiary kątowe (6'x6') pasują do tej ciemnej chmury po prawej, można chyba domniemywać, że to o nią chodzi. Może Panas wie coś więcej.

"Teraz możesz sam zadać zagadkę, albo zostawić ring wolny" - tak to jest, jak się nie czyta regulaminu... :) Jeżeli to nie muszą być moje zdjęcia, to coś wymyślę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, jolo napisał:

Oczywiście tak, ale o tym TGU pierwszy raz słyszę, a i wujek google miał kłopoty.

No i cała edukacja Obiektu Tygodnia poszła w ... :P TGU to skrótowiec od Tokyo Gakugei University. Pamiętasz TO?

A tu masz wyszukiwarkę katalogową: http://darkclouds.u-gakugei.ac.jp/DSS/download.html 

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
53 minuty temu, Panasmaras napisał:

No i cała edukacja Obiektu Tygodnia poszła w ... :P TGU to skrótowiec od Tokyo Gakugei University. Pamiętasz TO?

A tu masz wyszukiwarkę katalogową: http://darkclouds.u-gakugei.ac.jp/DSS/download.html 

Mogłem się domyślić, że gdzieś te trzy litery przemyciłeś. To było trzy lata temu ponad! Pewnie sam użyłeś google, żeby to znaleźć... :P 

1 godzinę temu, Newborn_Sailor B napisał:

(...) "Teraz możesz sam zadać zagadkę, albo zostawić ring wolny" - tak to jest, jak się nie czyta regulaminu... :) Jeżeli to nie muszą być moje zdjęcia, to coś wymyślę.

Jak ktoś nie fotografuje, to może jak najbardziej się posiłkować nie swoimi zdjęciami.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No dobrze, w takim razie nie ma sensu zwlekać. Co to za mgławica?
Dam małą podpowiedź: na poniższym fragmencie widać dwie młode gromady gwiazd oraz gwiazdę Wolfa-Rayeta.

504992024_theThing.jpg.a0e62280d71d36b9853f64ae9d61d3f7.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla większości za chwilę weekend, więc dam prawdziwą podpowiedź: mgławica na naszym niebie obecnie z każdą nocą jest coraz wyżej, a pokazany wycinek ma około 7'x7'.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nawet dość szybko wymyśliłam. Oto fragment jednego z moich ulubionych obiektów, nawet nie taki mały, w zasadzie cała mgławica jest rozległa. :) 

fragm.jpg.8b11060d0a0c197e1eeb16aaf5422a80.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 3.02.2017 o 19:46, jolo napisał:

No to znowu hydro:

hydrozagadka.jpg.00c45bfcbffd33ed18cedb9f77543520.jpg

Na razie pozostawię ring wolny, ale jeszcze odpowiem na nierozwiązaną zagadkę Jolo - to powyżej to Sh2 104 / DWB 14 w konstelacji Łabędzia (SIMBAD pod numerem Sh2 104 wskazuje na jakąś czarną chmurę obok M 29, dlatego dodałem oznaczenie z katalogu DWB).

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę, że teraz już nie będzie tak łatwo jak kiedyś :) Tak, to Sh2-104, dwa lata temu błądziłem po różnych obłoczkach i znalazłem ten kłębek https://astrojolo.com/astrophotography/emission-nebulae/monochromatic-way-of-imaging/:)

Ok, czyli ring wolny - zapraszamy!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiem! Zdjęcie przedstawia wnętrze Krateru Albategnius, w lewym dolnym rogu jest Krater Klein. Nie mam pojęcia czy ta góra w środkowej części zdjęcia ma jakąś nazwę:))

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, Poszukiwacz15 napisał:

Wiem! Zdjęcie przedstawia wnętrze Krateru Albategnius, w lewym dolnym rogu jest Krater Klein. Nie mam pojęcia czy ta góra w środkowej części zdjęcia ma jakąś nazwę:))

Brawo TY - dokładnie tak :) Tworek był centralnie dla zmyłki :)

577487282_BrawoTy.thumb.jpg.45bffe16f6ee783d71aa5aacbc048556.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to podpowiedź, krater nie leży na księżycu, a na pewnej planecie, ma 40 km średnicy a w jego okolicy znajduje się ponad 100 małych rowów:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dawno się tu nic nie działo, to może zapodam jakąś zagadkę. Ktoś wie jakiej mgławicy to fragment? :) 

1327242542_OperaZdjcie_2018-07-24_124655_cs.astronomy_com.png.fce50a2c00effbbd6a17b5edb1d2a8cd.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta