Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze 2 godziny temu niebo było pokryte gęstymi chmurami. Teraz aż się roi od gwiazd, teraz jak sprzęt spakowany na wyjazd. Ech... Ale nie ma co. Odrobimy w Zatomiu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widział ktoś gdzieś w Polsce wiosny i pięknego zatomskiego zlotowego nieba poza Zatomiem  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawce rano -11 stopni (we wnęce balkonowej). Biedne bociany.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Wam mew mutantów pożyczyć - są też białe i bardzo pożyteczne segregują śmieci ::)

post-587-137699888614_thumb.jpg

post-587-13769988862_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Według notatek teleskop ostatni raz widział nocne niebo 27 lutego, lornetka nie licząc C/2011 L4 była pod nocnym niebem 28 lutego. Co się dzieje? Wiosna pełną gębą a tu ciągle chmury, a gdy są warunki to jestem poza domem i nie ma możliwości obserwacji. Przy moim szczęściu od czwartku do niedzieli będą super warunki bo akurat wyjeżdżam do Warszawy. Czy poprzednie zimo-wiosny też były tak skąpe w warunki?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem tyle, że jesienią 2011 i zimą - wczesną wiosną 2011/2012 naście razy wychodziłem na obserwacje i było więcej nocy z czystym niebem.

Oczywiscie teraz na zachodzie świeci słońce, a na wschodzie wisi szary blob :P

blobp.png

wiatr wieje z zachodu i ze wschodu, więc blob jest zasadniczo nieruchomy  :o

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według notatek teleskop ostatni raz widział nocne niebo 27 lutego, lornetka nie licząc C/2011 L4 była pod nocnym niebem 28 lutego. Co się dzieje? Wiosna pełną gębą a tu ciągle chmury, a gdy są warunki to jestem poza domem i nie ma możliwości obserwacji. Przy moim szczęściu od czwartku do niedzieli będą super warunki bo akurat wyjeżdżam do Warszawy. Czy poprzednie zimo-wiosny też były tak skąpe w warunki?

Idealnie nie było u mnie w 2012 r ale w 2011r było 6 nocy pod rząd z Łysym potem przerwa 1 noc a potem znów 5 nocy pod rząd. Był to koniec lutego początek marca. W tym roku zapowiada się odejście od nocnych obserwacji bo to co było w 2012 r i co teraz jest czyli na dziś zapowiada meteo że będzie bezchmurnie. Zapewne tak będzie ale na 90% będą mgły. Od jakiegoś czasu są tylko mgły gdy nie ma chmur  :)

Ciekawe .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dziś mam nad morzem - czego i Wam życzę  :) a jak Muniuś ,,świeci" od 2 godzin to się w głowie nie mieści  8)

post-587-137699894633_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobimy Łysego i sprawdzimy atlas, po takiej posusze to i Muniuś robi wrażenie, a na północy jeszcze można ,,pograć" z Kometką  8) ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś przyznam szczerze, choć niebo bezchmurne,  nie mam siły i ochoty wychodzić w plener. Praktycznie cały dzień przy betoniarce!!!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie narzekam na Księżyc w sumie jest bardziej ciekawy, Księżyc był z nami i jest, zagląda nam do okien, wędruje w czasie podróży samochodem, pociągiem, autobusem itd.

Wciąż jest z nami, obojętnie gdzie jesteśmy, w jakim kraju, rodacy, co wyjechali za granicę naszego Kraju podnoszą głowy do góry patrząc na Księżyc, który przypomina im rodzinne strony. Księżyc to nie tylko ciało niebieskie, które odbija słoneczne światło, to coś więcej to taki pamiętnik, wiem, że każdy woli obiekty mgławicowe, ja też lubię, że czasem utrudnia nam obserwacje, a wiecie, dlaczego bo przypomina, że ja jestem nie zapominajcie o mnie o Księżycu, Księżyc staje się ciekawy jak zakrywa planety, gwiazdy, lub jak są zaćmienia, potem wolimy inne obiekty, zaś ja nie jestem taki wolę oglądać, jeśli nadarzy się okazja wszystkie obiekty astronomiczne, które są osiągalne dla moich teleskopów.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kuuuurde. Już drugą noc na mojej ulicy nie działają latarnie, własnej ręki nie widać  :o :o :o :o :o :o :o Obserwacje były by piękne, wpływ miejskiego miasta pozostaje ale przynajmniej oko by się zaadaptowało  ::) Ale te chmurwy i deszcz...  :'(

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuuuurde. Już drugą noc na mojej ulicy nie działają latarnie, własnej ręki nie widać  :o :o :o :o :o :o :o Obserwacje były by piękne, wpływ miejskiego miasta pozostaje ale przynajmniej oko by się zaadaptowało  ::) Ale te chmurwy i deszcz...  :'(

Filip, lepiej zajrzyj sobie tu: http://www.twojapogoda.pl/tematyczne/dla-astronomow/polska/swietokrzyskie/sandomierz#themed i już nie marudź, bo 2 przyzwoite nocki Ci się szykują na weekend. Chociaż znając prawo Murphy'ego, to do jutra akurat wszystkie lampy zostaną naprawione, a w poniedziałek zgasną na długie, deszczowe noce ;) Sobota w Sando co prawda nie będzie tak zajefajna jak w Kielcach, ale pewnie coś tam zobaczysz :) Grunt to pozytywne myślenie i emotki w postach  8)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia (małego co prawda, ale własnego) wiem że twojapogoda.pl nie sprawdza się najlepiej. Znacznie lepiej wypada ICM a tam widać że szansa jest na noc z niedzieli na poniedziałek a w tygodniu niestety szkoła nie pozwala na duże obserwację. Chciałbym w końcu mieć taką całonocną obserwacje, a nie tylko wyskoki na godzinkę/dwie. Zawsze musi coś wypaść, coś ciągnąć do domu  :-X 

mgram_pict.php?ntype=0u&fdate=2013050312&row=448&col=264&lang=pl

P.S. Mikołaj, jaki mnie więcej zasięg z zenicie jest w tym Baranie? Południowe niebo "zniszczone" przez Kielce?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Mikołaj, jaki mnie więcej zasięg z zenicie jest w tym Baranie? Południowe niebo "zniszczone" przez Kielce?

Nie mogę powiedzieć jaki jest zasięg, bo po pierwsze byłem w szoku, że na niebie może być tyle "kropek", po drugie patrzyliśmy tuż po przejściu wielkich chmur i w zasadzie to tak na prawdę była dziura w chmurach, więc pewnie coś cienkiego jeszcze wisiało nad nami, ale w Lutni było widać jeszcze dużo czegoś poza Wegą (ale to akurat daleko od zenitu), a ja w Kielcach zbytnio tego nie mogę doświadczyć.

Południowe niebo z tego co pamiętam jest na horyzoncie trochę zaświecone, bo w tamtych stronach jest dosyć duża ulica, natomiast jeśli są gdzieś jakieś latarnie, to ze wszystkich stron zasłaniają je drzewa, więc nawet to nie przeszkadza.

Nie róbmy może tutaj baranowego off-topu ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że południe się z północą zamieniło  >:( >:( >:(

post-587-13769990066_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni Pomorzanie Zachodni - zatrzymajcie u siebie to badziewie chmurwowe - Wam i tak nic już nic nie pomoże, a ja potrzebuję tak do 24.00 - piwo postawię - betoniara gotowa (studzenie będzie ze 3 godziny trwało, bo w tej chwili 27 stopni  ???

post-587-137699905449_thumb.jpg

post-587-137699905455_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co planujesz Jacek?  ;)

Najpierw Muniusia - później Saturnka, i pobożne życzenie (betoniara zostaje na powietrzu), które się raczej nie spełni -  chciałem poranne Słonko walnąć  ??? - ale czarno to widzę  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)