Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A gdzie dają taki seeing w Krakowie???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, lulu napisał:

A gdzie dają taki seeing w Krakowie???

@lulu to akurat u teściów na wsi, w miejscowości Zagórzany (k. Gorlic). Miejsce jest niesamowite. Dom i taras są na wzniesieniu, więc poranne mgły zostają w dolinie. Światła uliczne wyłączają o 22.30... sąsiadów niewielu, A Ci którzy są to grzecznie śpią zamiast robić nocne iluminacje. Dość powiedzieć, że pas DM widać pięknie z tarasu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 minut temu, Astrotuvoc napisał:

@lulu to akurat u teściów na wsi, w miejscowości Zagórzany

Jak fajnie mieć teściów 🙂

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pozdrowienia z Gorlic (k. Zagórzan) ;) od początkującego astromaniaka. Naprawdę w Zagórzanach są tak dobre warunki, że widać DM? Mieszkam na terenie Gorlic ale sąsiadów mam już z Zagórzan więc przy samej granicy i ciężko u mnie z widokami na Drogę Mleczną. Pewnie to te latarnie przy mojej ulicy wszystko psują ale, że już w Zagórzanach jest na tyle lepiej to się nie spodziewałem. 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejszy Jowisz.

Obudził mnie kot a Jowisz spojrzał tak, ze nie byłem w stanie mu odmówić ;) Minuta i już byłem z teleskopem na balkonie. Jasność poranka, delikatna mgiełka i seeing nie dał nic wyostrzyć. Jednak chyba udało mi się uchwycić punkt ostrości bo momentami Jowisz pokazywał mi pasy dość wyraźnie aby upewnić mnie, że tam są.

Dziś taki szkic. Następnym razem będzie stack z avika. Muszę tylko pokombinować jak uzyskać odpowiednie powiększenie. Przynajmniej takie jak przez okular z barlowem (dziś to ok 180x).

108848480_Jowisz20_05_2020.png.fbb278c1cad51a3f7ded28f449b7ceb7.png

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, kemot napisał:

Pozdrowienia z Gorlic (k. Zagórzan) ;) od początkującego astromaniaka. Naprawdę w Zagórzanach są tak dobre warunki, że widać DM? Mieszkam na terenie Gorlic ale sąsiadów mam już z Zagórzan więc przy samej granicy i ciężko u mnie z widokami na Drogę Mleczną. Pewnie to te latarnie przy mojej ulicy wszystko psują ale, że już w Zagórzanach jest na tyle lepiej to się nie spodziewałem. 

Cześć! Aktualnie mieszam w Krakowie, ale każdą wolną chwilę spędzam na wsi. Oczywiście latarnie zabijają całą adaptację oka do ciemności, stąd pewnie średnio widzisz DM. Wiadomo, majaczący z tarasu pas Drogi Mlecznej to nie to samo co gęsta, jasna wstęga z Bieszczad czy nawet naszych południowych stron (Oderne, Magura). Moi znajomi wizualowcy pewnie by narzekali, bo dodatkowo jest lekka poświata od południa z miasta, ale do astrofoto takie niebo jest już bardzo dobre.

W najbliższych dniach chciałbym podjechać gdzieś wyżej może do Radocyny, albo Odernego i spróbować upolować kometę SWAN. Tam niebo jest już naprawdę czarne.

2 godziny temu, robinek72 napisał:

Dzisiejszy Jowisz.

Obudził mnie kot a Jowisz spojrzał tak, ze nie byłem w stanie mu odmówić ;) Minuta i już byłem z teleskopem na balkonie. Jasność poranka, delikatna mgiełka i seeing nie dał nic wyostrzyć. Jednak chyba udało mi się uchwycić punkt ostrości bo momentami Jowisz pokazywał mi pasy dość wyraźnie aby upewnić mnie, że tam są.

Pięknie napisałeś! Szkoda, że brak mi talentu do takiego plastycznego opisywania nocnego nieba, a jeszcze bardziej, że nie umiem szkicować 😕

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Teraz, Astrotuvoc napisał:

każdą wolną chwilę spędzam na wsi. Oczywiście latarnie zabijają całą adaptację oka do ciemności, stąd pewnie średnio widzisz DM. Wiadomo, majaczący z tarasu pas Drogi Mlecznej to nie to samo co gęsta, jasna wstęga z Bieszczad czy nawet naszych południowych stron (Oderne, Magura).

Dzieciństwo spędziłem w Gorlicach, aż wyjechałem na studia i juz nie wróciłem tak na stałe.

Rodzice mieli działkę w Łużnej - bardziej w stronę Woli Łużańskiej i tak jak pisałem do @kemot już nigdzie nie zobaczyłem takiego nieba jak w każde lato spędzone w Łużnej. Teraz było by jak znalazł :)

Pozdrawiam krajana

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, robinek72 napisał:

Dzieciństwo spędziłem w Gorlicach, aż wyjechałem na studia i juz nie wróciłem tak na stałe.

Rodzice mieli działkę w Łużnej - bardziej w stronę Woli Łużańskiej i tak jak pisałem do @kemot już nigdzie nie zobaczyłem takiego nieba jak w każde lato spędzone w Łużnej. Teraz było by jak znalazł :)

Pozdrawiam krajana

Haha, silna grupa beskidzka widzę jest na FA :D Również pozdrawiam!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, Astrotuvoc napisał:

W najbliższych dniach chciałbym podjechać gdzieś wyżej może do Radocyny, albo Odernego i spróbować upolować kometę SWAN. Tam niebo jest już naprawdę czarne.

Ja na pierwsze obserwacje poza miastem wybrałem się do Krzywej koło Pętnej i muszę przyznać, że różnica jest niesamowita. Niebo robi wrażenie  a odległość od miasta jest naprawdę nieduża. Samochodem spod domu mam tam 25 min. Do Radocyny jest już trochę dalej. Może jakieś wspólne obserwacje udało by się zorganizować kiedyś? Jestem początkujący i chętnie bym się czegoś nauczył od bardziej doświadczonych kolegów. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, kemot napisał:

Ja na pierwsze obserwacje poza miastem wybrałem się do Krzywej koło Pętnej i muszę przyznać, że różnica jest niesamowita. Niebo robi wrażenie  a odległość od miasta jest naprawdę nieduża. Samochodem spod domu mam tam 25 min. Do Radocyny jest już trochę dalej. Może jakieś wspólne obserwacje udało by się zorganizować kiedyś? Jestem początkujący i chętnie bym się czegoś nauczył od bardziej doświadczonych kolegów. 

Cześć, Krzywa to też kapitalna miejscówka, masz rację. Co do obserwacji to bardzo chętnie, chociaż jestem fociarzem więc ode mnie za wiele się nie dowiesz 🙂 No chyba, że też bawisz się w astrofoto. Mam natomiast plan ściągnąć kumpli z astroekipy krakowskiej w któryś czerwcowy weekend. Wtedy byłoby naprawdę co oglądać i od kogo się uczyć (poza tym mają cały przegląd tubek :D od binoniutków, przez taurusy i maczki aż po potwora 20 calowego ;-)).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Astrotuvoc napisał:

Mam natomiast plan ściągnąć kumpli z astroekipy krakowskiej w któryś czerwcowy weekend.

Masz na myśli sciągnąc w Beskid Niski? Było by super podejrzeć bardziej doświadczonych. W czerwcu gdy Jowisz i Saturn będą wyzej na niebie warunki do ich obserwacji powinny być lepsze tzn ziemska atmosfera w mniejszym stopniu wpływa wtedy na obraz 

3 godziny temu, Astrotuvoc napisał:

Co do obserwacji to bardzo chętnie, chociaż jestem fociarzem

Hmm a myślałem ze każdy fociarz jest jesnoczesnie obserwatorem albo przynajmniej zaczynał od obserwacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 godzin temu, kemot napisał:

Masz na myśli sciągnąc w Beskid Niski? Było by super podejrzeć bardziej doświadczonych. W czerwcu gdy Jowisz i Saturn będą wyzej na niebie warunki do ich obserwacji powinny być lepsze tzn ziemska atmosfera w mniejszym stopniu wpływa wtedy na obraz 

Hmm a myślałem ze każdy fociarz jest jesnoczesnie obserwatorem albo przynajmniej zaczynał od obserwacji.

Obserwatorem jestem niestety słabym, niestety sami trochę upośledzamy się zabawkami typu goto czy plate solvingiem. Na szczęście dzięki chłopakom sporo się nauczyłem i teraz, aż mnie korci kupić jakiegoś dobsa 10-12 cali :D żeby podczas sesji foto sobie podglądać coś ciekawego na niebie. Wizualowcy siłą rzeczy mają większą wiedzę o poruszaniu się po niebie, kiedy fociarze bardziej skupiają się na aspektach technicznych i obróbce, dlatego warto jeździć razem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wschodzący nisko nad Kielcami. Paskudny seeing i poświata od miasta. Jowisz  to jeszcze dał się rozpoznać ale Saturn wyglądał jak rozgnieciona mucha na ścianie.

Ciekawe położenie Io i Europy. W okularze 30mm wydawało mi się, że to mój astygmatyzm płata mi figla dopiero 6.7mm upewnił mnie, że to dwa księżyce ;)

Jowisz 13.06.2020.png

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Król z dzisiejszej nocy.

JUPITER-2020-06-28d.png

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do kompletu Jowisz (Saturn, Jowisz, Mars - każde w swoim wątku). Seeing tragiczny. Czekam na ten wymarzony 5/5.
Wykonano w Zagórzanach; Newton 200/1000; Barlow 2x; ASI 224MC; IR Pass (10% z 10 tys. klatek) + UV/IR cut (analogicznie).

03_01_33_pipp_lapl5_ap13_conv_fin.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Tranzyt cienia Genimedesa na tarczy Jowisza z 26 czerwca. Seeing był całkiem przyjemny jak na Warszawę. Sprzęt: SW 200/1000, Barlow 2x, T7C, 5% z 1370 klatek, RegiStax 6, wykończenie PS

Jup_011711_pipp-Edit.png

Edytowane przez Pysiak
  • Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

dzisiaj po północy

JUPITER-2020-07-05d.png

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bida-seeing, 6 lipca.

JUPITER-2020-07-06d.png

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I z wczorajszej mroźnej nocy - 8 lipca. Tym razem w kadrze zmieścili się Wszyscy ludzie prezydenta... - ci najważniejsi oczywiście 🙂

JUPITER-2020-07-08d.png

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przed polowaniem na kometę spróbowałem podejścia do Jowisza - to pierwsze moje zdjęcie z wykorzystaniem SW120/1000+redukcja 2''/1,25'' z wkręconym barlowem 2x GSO ED, EOS60D, 1/80s, ISO800. Stack z kilkunastu klatek, Registax6:

IMG_2408_1_1.thumb.jpg.8d333cf7970fe904e1a0abfd2b12603c.jpg

IMG_2408_1_2.thumb.jpg.406da6c85af5a316f8170768af1a0038.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z wczoraj na spotkaniu obserwatorów z Żagania

Obróbka  była szybka i na miejscu w terenie, bo chcieliśmy pokazać mieszkańcom jak to się robi.

108078358_277229203729225_5976356543721276320_n.jpg.84eab737dbeb775ae955ce84536c6340.jpg

107980871_277229230395889_5732050308799353834_n.jpg.4d3b58868fedb4783b5ef008a7eaecce.jpg

MEADE LS 6", DMK21, IRCut

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta