Skocz do zawartości

Wklęsła Ziemia


heretyk

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam teraz na nogach klapki gumowe i kształt ich powierzchni w miejscu mojego przebywania dowodzi, że w tym miejscu Ziemia jest wypukła! nie wiem, jak u Ciebie  :o

Kopernik była Niemką :->

To jest ciekawa linia tej dyskusji. Kopernik wywodził się ze Śląska  i nie mówił po polsku. Ponoć Torunia nie cierpiał. Ale wtedy nie było takiego pojęcia narodowości, jak my to dzisiaj rozumiemy. Był poddanym króla polskiego, a więc był Polakiem.

Heweliusz - tak chętnie stawiany zaraz po Koperniku - też nie mówił po polsku. Naprawdę nazywał się Hevelke. Nie ma rodu Heweliuszów w Gdańsku, tylko Hevelke. Sama osobiście widziałam 2 groby tej  rodziny. W jego przypadku może raczej nawet należy mówić, że był gdańszczaninem, nie Polakiem, ponieważ gdańszczanin nie uważał siebie ani za Niemca, ani za Polaka, ale za gdańszczanina pod opieką króla polskiego.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz na nogach klapki gumowe i kształt ich powierzchni w miejscu mojego przebywania dowodzi, że w tym miejscu Ziemia jest wypukła! nie wiem, jak u Ciebie  :o...

Heweliusz - tak chętnie stawiany zaraz po Koperniku - też nie mówił po polsku. Naprawdę nazywał się Hevelke. Nie ma rodu Heweliuszów w Gdańsku, tylko Hevelke. Sama osobiście widziałam 2 groby tej  rodziny. W jego przypadku może raczej nawet należy mówić, że był gdańszczaninem, nie Polakiem, ponieważ gdańszczanin nie uważał siebie ani za Niemca, ani za Polaka, ale za gdańszczanina pod opieką króla polskiego.

Z klapkami nie będę polemizował  :)

Z Heweliuszem będę.

Jarosław Włodarczyk (Dodatek Astronomia w Polsce, w: Historia astronomii, red. Michael Hoskin) pisze o osobistej znajomości Heweliusza z Janem Sobieskim, zanim jeszcze został on wybrany królem Polski. Później król odwiedził uczonego w Gdańsku (1677 r.) a także przyznał mu stałą pensję i zwolnił z podatku od browarów rodzinnych.

Więc chyba trzeba Heweliusza nazwać Polakiem, czy się mylę?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba trzeba Heweliusza nazwać Polakiem, czy się mylę?

Wiesz, niby tak. Ale Gdańsk był specyficznym miastem. Gdańsk miał prawo wypowiadania wojen, bicia własnej monety, posiadania własnych posłów na obcych dworach i inne cuda. Także wypowiadał posłuszeństwo królowi (Stefan Batory). Gdańscy przewodnicy mówią, że gdyby nie rozbiory Gdańsk wykształciłby się w odrębne państwo z własnym językiem i odrębną narodowością. Jest to temat, który daleko wykracza poza to forum, jest jednak w obrębie moich zainteresowań.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz, Anno, jak nam ładnie wyewoluował wątek.

Więc może nie wszystko dąży ku upadkowi i czasem bywa odwrotnie  ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosław Włodarczyk (Dodatek Astronomia w Polsce, w: Historia astronomii, red. Michael Hoskin) pisze o osobistej znajomości Heweliusza z Janem Sobieskim, zanim jeszcze został on wybrany królem Polski. Później król odwiedził uczonego w Gdańsku (1677 r.) a także przyznał mu stałą pensję i zwolnił z podatku od browarów rodzinnych.

Więc chyba trzeba Heweliusza nazwać Polakiem, czy się mylę?

Mam wątpliwości, czy osobista znajomość z Sobieskim, pensja i wizyty są w stanie odmienić pochodzenie etniczne, język i kulturę, w jakiej się wyrosło :-> No i dobrze, gdyby miał wąsiska i podgolony łeb, to raczej nie zająłby się astronomią. A tym bardziej, gdyby pomykał w łapciach i sukmanie. Życie miejskie w starej Polsce tworzył głównie tzw żywioł niemiecki i moim zdaniem nie ma się co stresować w związku z tym ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Życie miejskie w starej Polsce tworzył głównie tzw żywioł niemiecki i moim zdaniem nie ma się co stresować w związku z tym ;)

I to jest właśnie samo sedno: "żywioł niemiecki ... w starej Polsce." Naród we współczesnym znaczeniu (czy jeszcze współczesnym?) wtedy nie istniał.

Chyba obecnie idzie w podobną stronę.

Z pewnością nie jest to moim powodem do stresu  ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, niemniej wielu naszych rodaków czuje ciśnienie w tym temacie i potrzebę udowadniania na siłę (nieco na przekór prawdopodobieństwu), że np Kopernik był Słowianinem itd...

Tak sobie myślę, że na różnych etapach edukacji uczyłem się m.in. z kolegami Szulcem, Szwarcem i Sztajnem, skądyś się te nazwiska wzięły ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości, czy osobista znajomość z Sobieskim, pensja i wizyty są w stanie odmienić pochodzenie etniczne, język i kulturę, w jakiej się wyrosło :-> No i dobrze, gdyby miał wąsiska i podgolony łeb, to raczej nie zająłby się astronomią.

Wszystkie prace spisywała żona Elżbieta Hevelke. Wiele prac spłonęło w czasie pożaru domu, ona wszystko odtwarzała. Na pewno jest pierwszą polską astronomką, bo razem z mężem aktywnie uczestniczyła w obserwacjach. Ale niektórzy powątpiewają, czy wszystkie dzieła Heweliusza są jego autorstwa i czy nie należy ich przypisać Elżbiecie. Na pewno kończyła jedno jego dzieło już po śmierci męża.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze,czytając wczoraj jedno z forów znalazłem następną interesującą rzecz:) Właśnie dowiedziałem się,że Ziemia stoi w miejscu (nie obraca się wokół osi) a ową teorię głosił człowiek ,który twierdzi,że żyjemy we wnętrzu ziemi.Forum było z 2007r.A gościu miał awatar ze świeczką  taki sam jak na tegorocznych forach lecz krył się pod nickiem ORION.Wygląda na to,że już dobrych parę lat naucza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego heretyku, a może tak troszkę o astronomii amatorskiej by Kolega podyskutował ??? ??? ???

Jest tyle ciekawych działów na FA  8)

Nie wystarczy już tego tematu  ??? ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najpierw poczytaj ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=8.0 , a jak będziesz miał wątpliwości to załóż w nim nowy wątek - Forumowicze chętnie pomogą  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) To wasze forum fajnie wciąga:)

Szczególnie gdy czyta się i pisze posty stricte astro a nie ....

Proponuję, zacząć od podstaw  :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=81.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

,to spotykałem się z wrogością i temat nie mógł być kontynuowany.Mało tego w ich zachowaniach zaczęła się pojawiać agresja:)

Właśnie. Można się pośmiać, ale czytając wpisy mam wrażenie że te dzieci jak dorosną będą miały takie same poglądy, a wtedy przyjdzie rozczarowanie i złość na wszystkich dokoła że albo trwali w obłędzie lub że wszyscy oszukują. To może doprowadzić do tragedii. Nie wolno tego lekceważyć.

Fanatyzm religijny obojętnie jaki , zawsze jest niebezpieczny.

Andrzej

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No dobra to jakie macie dowody które obalają teorie wklęsłej ziemi.Ostatnio przez długi czas się nad tym zastanaiam i niczego sęsownego nie wymyśliłem.Mam znajomego który upiera się , że właśnie ta teoria jest prawdziwa.Jakie są dowody , że to jest kłamstwo.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie amerykańsko - polski  Pan Doktor analizuje poszczególne piksele zdjęć satelitarnych w poszukiwaniu BRZOZY. W sejmie, pełna powaga.

Brzoza - jak wiadomo, do podpałki najlepsza. Może czegoś się nauczymy w rejestracji i obróbce zdjęć, analizie szczególnie, Dodatkowo uczy broken polish.

Technika ta umożliwi zlokalizowanie w niedalekiej przyszłości albo z archiwalnych zdjęć Messengera naturalnych satelit Wenus, a szczególnie Merkurego.

 

Z niecierpliwością oczekuję także  na powrót drugiego z Polaków z kosmosu, relacja pana posła z pewnością będzie niezwykle barwna. I prawdziwa.

Przepraszam za nieco jakby nie patrzeć polityczny komentarz ziemskiej rzeczywistości, na granty jako amator nie liczę ;)

 

PS. Gdyby ziemia była płaska to nie byłoby tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie mogłem się powstrzymać i wczoraj w nocy poszperałem troszkę w sieci szukając informacji na temat geocentryzmu czy (nawet nie wiem jak to nazwać) wklęsłości Ziemi. Mogę skwitować to jednym zdaniem. To jest chore!

 

Dla przykładu. Poniżej schemat ruchu planet wg teorii geocentryzmu.

 

post-604-0-48174100-1382688737.png

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle dyskutować na temat bez sensu... Ktos wrzuci pytanie: Co sądzicie na temat cywilizacji krasnoludków zamieszkujących podziemia Ksiezyca, bo rosyjski naukowiec Witalij Krasnalow ma dowody na to ze taka cywilizacja istnieje i produkuje duże ilosci diamentów. Czy nie warto wysłac tam sondy zeby zbadać sprawe...? Albo: Co sądzicie na temat teorii wklęsłej Ziemi? A my spinamy się, próbujemy wykazać ze to bzdury... Przecież takim ludziom żadne  argumenty nie dochodza do umysłu. Mają swoje teorie, swój świat i nic, ani nikt ich z tego świata nie jest w stanie wyrwać. Może i warto próbować tłumaczyć udowadniać coś co już dawno zostało udowodnione, ale mi już ręce opadły. Poczytam, uśmiechnę sie, pomyśle: tiaaaa... wolę poczytać o czymś logicznym...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Czesc,

 

Jestem nowy na forum, wlasciwie ten temat jest glownym powodem dlaczego sie tu zarejestrowalem.

Ostatnimi czasy natknalem sie w internecie na teorie tzw "wkleslej Ziemi"

 

 

Mieszkam w Kielcach jestem studentem Geodezjii i Kartografi, wiec temat jest powiazany troche z moimi zainteresowaniami i studiami.

 

Jak wiecie z Kielc (Świety Krzyz) widac Tatry przy idealnych warunkach pogodowych...

Wedlug zwolennikow teorii "wkleslej Ziemi" jest to niemozliwe zakladajac jej kulistosc...

 

Oczywiscie dokonalem stosownych obliczen i zamierzam na podstawie zdjęc dokonac analizy...

Bedzie to analiza optyczna polegajaca na zastosowaniu proporcjii... wobec odleglosci i wysokosci na podstawie 4 szczytow. Dwoch na odleglosci 189 km od Kielc i dwoch na podstawie odleglosci 195 km od Kielc. Co pozwoli wyznaczyc faktyczny punkt 0 m w tych miejscach dla obserwatora z Kielc.

 

Dokonalem wstepnej analizy... dowodzacej ze punkt 0 obniza sie wraz z odlegloscia, co oznacza ze mamy do czynienia z kula Ziemska a nie wklesla Ziemia. Wiec jestem w trakcie prac i obliczen.

Oczywiscie w przyszlosci planuje zrobic zdjecia z Swietego Krzyza dodajac poziomice dla Kielc i na zasadzie proporcjii oraz obliczen spadku nawiazac do niej szczyty... jesli na podstawie moich obliczen nastapi spotkanie na tej samej wysokosci to bedzie kolejny dowod...

 

Zwolennicy teori "wkleslej Ziemi" kwestionuja mozliwosc widzenia Tatr z takiej odleglosci i wysokosci. Dlatego dokonalem analizy terenu ksztaltu Polski od Tatr do Kielc... i powiem szczerze jest to mozliwe.. dlatego ze miedzy Kielacami a Tatrami jest powiedzmy "dluga dolina"

Mam zamiar dokonac przekroju terenu w odniesieniu do spadku w AutoCad i sprawdzic jak ma sie to w rzeczywistosci.

 

Oczywiscie liczby sa ciekawe... dlatego ze spadek dla kuli Ziemskiej (sredni) bez uwzglednienia roznorodnosci terenu dla 189 km wynosi az 5.6 km a dla 195 km juz 5.9 km. Nasze Tatry + Slowackie maja tylko 2.6 km wysokosci :D nie uwzgledniajac juz kąta zmiany dla Kielc wychodza bardzo ciekawe wnioski ktore sa podwazane...

 

 

A wiec w nastepnych dniach postaram sie o pierwszy dowod na kulistosc Ziemi i ze nastepuje sredni spadek :> Narazie powiem tak dowodow brak....

 

Wiec mam pare problemow

1. Zdjęcie zachowujace poziom (tu oczywiscie moga pojawic sie nieistotne niewielkie bledy, ale ktos moze podwazyc dowod)

2. przydalaby sie poziomica na zdjeciu (dla kolejnego dowodu ktory wykarze optyczne srednie obnizenie terenu po obliczeniach plus potwierdzi kulistosc)

3. Nawet po udowodnieniu kulistosci Ziemi na podstawie zdjecia Tatr musze wykazac dlaczego Tatry widac... wiec w przyszlosci postaram sie o Prezentacje przekroju w AutoCad'zie

 

 

 

Uspokajam heretykow :D z moich obliczen wstepnych wyszlo ze Ziemia jest kula i nie zyjemy w jej wnetrzu :>

W tym tygodniu postaram sie wrzucic wam rysunek pogladowy :D pozdrawiam i zycze milego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaj, działaj ale i tak  zwolennikom teorii spiskowych twoje dowody nie wystarczą. >:(  Oni mają swoje poglądy i nic ich nie zmieni.

 

Pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ale po co to? I tak powiedzą, że kłamiesz. I że jesteś agentem na usługach rządu światowego/iluminatów/kosmitów/starozakonnych (niepotrzebne skreślić)

Lub pustynnych kałamarnic z  kotlin tektonicznych  Gór Kołymskich ! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie moja bezstronnosc jest wyrazna w tej kwestii dlatego ze ja sam nie znam odpowiedzi jeszcze na pytanie jak widac Tatry z Swietego Krzyza... wiec planuje poprostu zrobic w AutoCadzie porownawczy luk i naniesc na niego wysokosci z przekroju potem sprawdzic czy to mozliwe :>

 

 

Szkoda ze nie mam niwelatora lub lepszych urzadzen zeby bardziej zajac sie tematem profesjonalnie. Mam nadzieje ze tej zimy sam udam sie przy sprzyjajacych warunkach na Swiety Krzyz by zobaczyc Tatry i porownac ich polozenie do poziomu... Bo oczywistym dowodem jest to ze jesli dam poziom z 600 mnpm to Tatry oddalone o 190 km od Kielc beda ponizej poziomu z Swietego Krzyza :>

 

 

Wiec jak widzimy dowodow nie brak... poprostu takie teorie spiskowe biora sie ja mysle z fanatyzmu oraz braku weryfikacjii. Ludzie nie weryfikuja tego co czytaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmocniejszym argumentem na wszystkich tych wklęsłoziemionistów jest fakt, że Ziemia ma pole magnetyczne.

 

Co nie zmienia faktu, że fajnie, że dodałeś te obliczenia.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)