Skocz do zawartości

Dlaczego nie ma zielonych gwiazd?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak ostatnio się męczę strasznie nad obróbką kolejnej fotki i zacząłem się zastanawiać jakie kolory gwiazd mają sens na astrofotkach - dlaczego na przykład nie ma zielonych gwiazd? Przecież są takie gwiazdy, których maksimum promieniowania przypada w zakresie barwy zielonej. Odpowiedź okazała się dość prosta jak to często bywa. Otóż dla gwiazdy której maksimum natężenia promieniowania przypada w zakresie koloru zielonego, zarówno w kierunku czerwonego jak i niebieskiego gwiazda promieniuje również bardzo mocno i z tego powodu wypadkowy kolor który postrzega oko to biały - jako mieszanina wszystkich barw. Z tej samej przyczyny kolory gwiazd obserwowane albo rejestrowane na astrofotografiach układają się w takim szeregu:

 - czerwone

 - pomarańczowe

 - żółte

 - białe

 - błękitne

I jak czasami wychodzi mi nagle zielonkawa albo cyjanowa gwiazdka wygląda to bardzo nienaturalnie i wypada ją poprawić, choć teoretycznie można by na podstawie wskaźnika koloru określić dokładnie barwę gwiazdy i tak ją przedstawić na zdjęciu. Może kiedyś spróbuję zrobić taki eksperyment, choć wyniki będą pewnie, hmm, razić oko :)

 

http://www.astronomycafe.net/qadir/q72.html

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tytułu Twojego tematu to nie tylko gwiazd ale i koloru zielonego we wszystkich obiektach kosmosu niby brak - nie występuje ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tytułu Twojego tematu to nie tylko gwiazd ale i koloru zielonego we wszystkich obiektach kosmosu niby brak - nie występuje ???

Tak, tak... Może poza ISONem, tegorocznym i ubiegłorocznym Lovejoyem, Ikeyą-Seki, McNaughtem (nie tą Wielką, tylko C/2009 R1), C/2013 V3 (Nevski) ... wymieniać dalej? :D  :P   :D

  • Like 3

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... Może poza ISONem, tegorocznym i ubiegłorocznym Lovejoyem, Ikeyą-Seki, McNaughtem (nie tą Wielką, tylko C/2009 R1), C/2013 V3 (Nevski) ... wymieniać dalej? :D  :P   :D

Taaaa - smutek - powyliczaj  :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby zielonego nie ma ale do składowej koloru kanał G jest potrzebny.

O to chodzi kolego Mikołaju - czytaj dokładnie co napisałem a nie wyliczaj tego co widzisz na zarejestrowanych obrazach.

Są opracowania obróbki astrrofoto dotyczące tego koloru - wręcz niektórzy nie zalecają go w ogóle zbierać choć znaczna większość zbiera - poczytaj troszkę ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi kolego Mikołaju - czytaj dokładnie co napisałem a nie wyliczaj tego co widzisz na zarejestrowanych obrazach.

Są opracowania obróbki astrrofoto dotyczące tego koloru - wręcz niektórzy nie zalecają go w ogóle zbierać choć znaczna większość zbiera - poczytaj troszkę ;)

Teraz to się możesz wywijać :P Słowo się rzekło, a zielonych obiektów w ogóle "nie ma" :D

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to się możesz wywijać :P Słowo się rzekło, a zielonych obiektów w ogóle "nie ma" :D

Jednak nie umiesz czytać Kolego - cytuje jeszcze raz co napisałem ,,Nawiązując do tytułu Twojego tematu to nie tylko gwiazd ale i koloru zielonego we wszystkich obiektach kosmosu niby brak - nie występuje ??? " - Tak dokładnie słowo się rzekło :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

 ,,Nawiązując do tytułu Twojego tematu to nie tylko gwiazd ale i koloru zielonego we wszystkich obiektach kosmosu niby brak - nie występuje ??? " - Tak dokładnie słowo się rzekło :)

Nie rozumiem, co było nie tak w tym wpisie Mikołaja o kometach? Komety często bywają zielone, a w przypadku tych dość jasnych (jak C/2013 R1 (Lovejoy)) ten zielony kolor jest widoczny wizualnie.

Oprócz komet, wiele małych mgławic planetarnych jest intensywnie zielonych...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zielonych gwiazd da się wytłumaczyć prostą fizyką kwantową. Większość widma gwiazdy pochodzi od promieniowania wywołanego temperaturą gwiazdy. Maksimum jasności tego widma zależy od temperatury. Gdybyś kawałek metalu rozgrzewał palnikiem to najpierw byłby on ciemnoczerwony, potem jasnoczerwony, potem pomarańczowy, potem żółty, potem biały, a przy hipotetycznym palniku także błękitny i niebieski i w miarę ogrzewania przechodziłby w ultrafiolet stopniowo gasnąc. Poczytaj sobie o widmie ciała doskonale czarnego.

 

Niektóre gwiazdy mają jednak kolor zielonkawy, ale spowodowane to jest specyficznymi widmami emisji, tzn. odpowiednie pierwiastki w gwieździe świecą kolorem zielonym. Da się to zobaczyć oglądając widmo gwiazdy. W ten sposób powstają zielonkawe gwiazdy, czy np. barwy niektórych mgławic.

 

Tym fizycznym komentarzem podsumowuję całe pytanie.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

Nie rozumiem, co było nie tak w tym wpisie Mikołaja o kometach? Komety często bywają zielone, a w przypadku tych dość jasnych (jak C/2013 R1 (Lovejoy)) ten zielony kolor jest widoczny wizualnie.

Oprócz komet, wiele małych mgławic planetarnych jest intensywnie zielonych...

Ależ nic Piotrze - ja tylko przypomniałem to co napisałem - wystarczy jeszcze raz przeczytać ;)  Wyliczyć można mnóstwo obiektów, które dla kamer CCD lub nawet dla ludzkiego oka są zielone :) nie tylko gwiazd ale i koloru zielonego we wszystkich obiektach kosmosu niby brak - nie występuje ??? - ta buźka to pytajnik.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zielonych gwiazd da się wytłumaczyć prostą fizyką kwantową. Większość widma gwiazdy pochodzi od promieniowania wywołanego temperaturą gwiazdy. Maksimum jasności tego widma zależy od temperatury. Gdybyś kawałek metalu rozgrzewał palnikiem to najpierw byłby on ciemnoczerwony, potem jasnoczerwony, potem pomarańczowy, potem żółty, potem biały, a przy hipotetycznym palniku także błękitny i niebieski i w miarę ogrzewania przechodziłby w ultrafiolet stopniowo gasnąc. Poczytaj sobie o widmie ciała doskonale czarnego.

 

(...)

 

Tym fizycznym komentarzem podsumowuję całe pytanie.

 

Tylko że ten komentarz jest dość ubogi. Jeśli ktoś zacznie czytać o widmie ciała doskonale czarnego, jak sugerujesz, to zauważy, że dla pewnych temperatur maksimum wypada właśnie dla fal odpowiadających światłu o kolorze zielonym. Tyle, że jak napisał Mikołaj w pierwszym poście, oprócz tego jest jeszcze dużo światła innych barw, przez co takie obiekty widzimy jako białe, a nie zielone... To samo tyczy się zarówno gwiazd jak i tego kawałka metalu, o którym piszesz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Oprócz komet, wiele małych mgławic planetarnych jest intensywnie zielonych...

Hmm, trafna uwaga - a na fotkach zawsze na siłę chcę zrobić z linii Oiii kolor taki niebieski, ewentualnie wpadający w zieleń. A jak doczytałem to okazuje się że od linii Oiii (500nm) zaczyna się zieleń, czyli to raczej powinien być kolor zielony lekko wpadający w niebieski... Muszę kiedyś wymontować filtr Oiii z koła i obejrzeć przez niego świat :)

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest o tym co napisałem na temat nie zbierania zielonego kanału - mozna zastąpić - choć bardzo ciekawego opracowania dotyczącego zieleni w kosmosie nie mogę odnaleźć :-[

Cannistra.pdf  i tutaj http://billsnyderastrophotography.com/?page_id=2358

A tak jeszcze dopisując - to kolory, które widzimy to nic innego jak rzeczywisty obraz ale indywidualnie interpretowany przez nasz mózg. Każdy z nas go widzi inaczej. Dla jednego zielony jest niebiesko zielony, dla innego czerwień nie jest czerwona tylko amarantowa....

A kosmos jest czarny 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Prawo Plancka zostało sformułowane w 1900 roku.
Znajduje ono zastosowanie przy badaniu temperatur gwiazd,
przy przybliżeniu, że promieniują one jak ciało doskonale czarne
(co jest bliskie prawdy)."
 

Idelane wydaje się ciało co ma 5500 K ale i ono oprócz zielonego emitować musi sąsiednie i dalsze barwy/fale

(suma pól nie zielonych pod jego krzywą).

 

Barw sąsiednich już nie rozbijałem "dalej" ... czerwień ... itd... grunt, że nie zielone ;)

 

Ciekawe co w kosmosie ma dokładnie 5500K?

 

Pozdrawiam

p.s.

Zielona krzywa na dole dla 3500K to tylko oznaczenie wybrane przez rysownika.

post-1068-0-61592800-1391119332.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne płynna lawa potwierdza to co napisałeś. 

Tak jest bo krzywa dla temperatur niższych, jak widzimy (garb), większośc pola (energii emitowanej) ma bardziej w prawo.

I, co ważniejsze, ten garb obejmuje głownie czerwień, a w przypadku 5500 K garb łapie sporo innych fal niż zielone :(

 

Ja namalowałem wszędzie w prawo jasnożólty ale napisałem, że on dalej w prawo zamienia się w czerwony, a dalej w podczerwień - tej już nie widzimy.

 

Pomijając specyficzne materiały (np chlorofil), gwiazda, jej materia świecąca,  zachowuje się "typowo, jak ciało doskonale czarne",

więc, mając określoną temperaturą musi emitować nie tylko fale zielonego światła ale i inne, na przykład żółte. Taka to już cecha materii.

 

Niemniej, nie jest aż tak źle, wizualnie. Mamy miłe niespodzianki.

 

Dowiedziałem się od znajomego astrofizyka, że jest gwiazda, łatwa, chociażby dla lornetek:
alfa Skorpion niedaleko Antares, która może zdziwić obserwatora - bo jest jak trawa.
Ona ma maksimum w zielonej części (nawiązujac do rozkładu Plancka).

Zgaduję, że chodzi o tę
Shaula (alfa Sco) - HIP 85927
17:34 / -37st06

 

Pozdrawiam

post-1068-0-17380700-1391167109.jpg

post-1068-0-63008000-1391167451_thumb.jp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no ok, ale jakby nie patrzeć garb dla wysokich temperatur jak 5500K jest smukły więc chyba powinien łapać "mniejszy zakres" kolorów, co dawałoby właśnie większe szanse na wyłonienie się z ich mieszaniny tego zielonego? Zielony w spektrum widzialnym jest dosyć szeroki, żółty jest wąski, a mamy dużo żółtych gwiazdek.

 

Beta Wagi jest chyba tą zielonkawą gwiazdą, którą masz na myśli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić o kolorze zielonym, to jednak istnieją fotony o długości fali ok.5000A, które odbieramy jako barwę zieloną. Ale w palecie kolorów jest np. kolor brązowy, dla którego nie można podać długości fali fotonu (jest to jakiś rodzaj koloru żółtego - ang."de-saturated yellow" ???). Dlatego w latach 1970-tych niektórzy astronomowie byli przeciwni określeniu "brązowe karły"  - szczegóły można znaleźć np.tutaj w j.ang. Jeżeli brąz nie jest kolorem to jakiego koloru są brązowe karły?

:)

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no ok, ale jakby nie patrzeć garb dla wysokich temperatur jak 5500K jest smukły więc chyba powinien łapać "mniejszy zakres" kolorów, co dawałoby właśnie większe szanse na wyłonienie się z ich mieszaniny tego zielonego? Zielony w spektrum widzialnym jest dosyć szeroki, żółty jest wąski, a mamy dużo żółtych gwiazdek.

 

 

No tak ale ....

"pas/pole" niebieskiego i żółtego też jest pod tym garbem porównywalnie szerokie i dość wysokie, a, co gorsza,

podobno nasze oko jest bardziej wyczulone na żółte światło?

 Tak czy siak ....

Jak mieszanka to jest zazwyczaj obserwowane jako mniej więcej "białe".

 

W pewnym sensie ta "moja" zielona gwiazda jakoś przemawia za tym, że bywają (może) takie nie zupełnie "jak ciało doskonale czarne" gwiazdy

tylko z jakąś przewagą zielonego. A może coś po drodze odfiltrowuje ciut żółtego? Ciekawa sprawa!

 

 

Pozdrawiam

p.s.

Na tym małym obrazku (lawa) w poprzednim poście zaznaczyłem już osobno żółty słupek.

Co do tej zielonej gwiazdki to napisałem to co się dowiedziałem "Alfa Skorpion przy Antaresie zielona jak trawa"

Obcenie trudno to chyba sprawdzić własnoocznie. ;)

post-1068-0-33236300-1391185335_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, no ciekawy ten graf. Ja się sugerowałem tym: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Electromagnetic-Spectrum.svg - gdzie zielony jest szerszy. No ale to szczegóły.

 

No, ok zgadzam się, że razem z zielonym idzie dużo innych barw. Też mają wysokie natężenie w tej temperaturze.

 

W tym momencie miałem pisać tak:

 

"Ale w takim razie w niższej temperaturze jest tak samo, a nawet jeszcze szerzej. Zobacz jak "płaski" jest grzbiet czerwieni. Łapie się na niego sporo innych barw, więc dlaczego one nie mieszają się tak z tym czerwonym?"

 

Lecz po przyjrzeniu się wykresom różnych temperatur chyba wiem już o co biega. O to przesunięcie w prawo wykresów temperatur coraz niższych. Przesuwając w prawo nie łapią barw po lewej, za to więcej podczerwieni, której nie widać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze podobał mi się zielony zafarb mgławic planetarnych, czasem są sinozielone a często szarozielone. Ogólnie mgławica planetarna to umarła gwiazda więc spełnia nasze kryterium tematyczne ;D Np.w M57 często w większych lustrach dominuje szara-zieleń, to właśnie obserwowalna barwa mgławicy, większość światła tego tworu jest emitowana w postaci kilku zielonych linii widmowych :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

Co do tej zielonej gwiazdki to napisałem to co się dowiedziałem "Alfa Skorpion przy Antaresie zielona jak trawa"

Albo nie zrozumiałeś co mówił Twój znajomy, albo on sam nie bardzo wie, o czym mówi. Alfa Skorpiona to przecież Antares, gwiazda o kolorze zdecydowanie czerwonym...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnym "zawstydzeniem" przeszkodziłem  w piątkowym wypoczynku mojemu znajomemu fizykowi z Uniwersytetu Wrocławskiego i dopytałem.

Odpowiedź:

 

"Tak, napisałem Antares dawno jej nie oglądałem, wydaje mi się, że bardzo blisko - jak zobaczysz to na pewno zwróci uwagę"

 

Facet ma kwanty w  małym palcu natomiast tego typu obserwacje (o których wspomina z enztuzjazmem) dokonuje pozazawodowo,

więc po prostu pamietał tę "zieloną jak trawa" gwiazdę, a która to była dokładnie to .... jak widać ... nie zapisał sobie. Well :(

 

Pozdrawiam

p.s.

Skoro już ożywiam wątek to pytanko pobliskie temu tematowi:

Ile barw dobrze obsługuje a ile źle typowy achromat Sky Watchera i czy filtrami dostępnymi amatorowi da się uratować (albo raczej podnieść)

ostrość/detaliczność/"nie rozmycie" obiektów US (lub innych, które warto) ... wycinając te źle obsługiwane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy, dlatego zagłębiłem się w katalogi (Igni widzi, ja nie).

Podstawy do analizy to zdjęcia z teleskopu katalogującego galaktyki (poszukajcie jaki :P  ). Rzeczywiście na mgławicach i galaktykach jest zieleń. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiejś książce było, że Zubeneshamali (beta Wagi) jest szmaragdowozielona. Typ B8 raczej wskazuje na niebieski, pierwsze lepsze zdjęcie gwiazdy też http://www.nikomi.net/english/art/photo/astro/stars/zubeneschamali.htm . W wizualu kolory są słabe, więc można sobie trochę nadinterpretować.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)