Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z miejscówki. Niebo gwieździste tylko mgła i osiadający szron trochę pokrzyżowały plany.
Udało mi się wyśledzić Lovejoya - widoczny był jako słaba plamka, lepiej widoczna zerkaniem. O warkoczu mogłem zapomnieć.
A wszystkiemu winna mgła i na dodatek akurat na tej miejscówie na południu jest oświetlona oczyszczalnia ścieków. I tak sukces, że dostrzegłem cokolwiek... Sami zobaczcie na foto.
Trzeba będzie próbować kolejny raz.
 
A poniżej foto z miejscówy, sami zobaczcie jaka kaszana...
 
post-3097-0-10462600-1419635291_thumb.jp
 
post-3097-0-75232200-1419635294_thumb.jp
  • Like 6

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona! Właśnie wróciłem z obserwacji w podgdańskim Mierzeszynie. Warunki były kiepskie - przelotne mgły, do tego marznące (temperatura w okolicach - 8 st.). Dodatkowo na południu światła miejscowości. Ale postanowiłem spróbować. Zacząłem od lornetki 16x70. Najazd od Zająca - Arneb, Nihal, następnie HIP 25045 A wraz z sąsiednią M79 (słabo widoczna), skok około 5 stopni na południowy-wschód do parki dosyć jasnych gwiazd i na lewo od nich wyskoczyła oczywista, widoczna na wprost plamka. Akurat obok stał Archibald ze swoją 22x85 więc skierowaliśmy ją we właściwym kierunku i kometa pokazała się jeszcze wyraźniej choć niestety bez ogona. Skoro tak łatwo udało się ją złapać w 16x70 to postanowiłem spróbować z innymi dwururkami. W 10,5x70 Archibalda trzymanej w rękach kometa padła od razu. No to spróbujemy podejścia ekstremalnego - 8x30 w dłonie i do roboty. Jak się okazało i dla tej lornetki nie było to trudne wyzwanie :)

  • Like 3

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Też się muszę na nią zasadzić :)

(...) choć niestety bez ogona.

Kiedyś Maciek Mącidym powiedział jedno piękne zdanie, które utkwiło mi mocno w głowie. Leciało mniej więcej tak:

"Komety nie mają ogonów, tylko warkocze. Bo mają przecież głowy (coma), a z głowy wyrasta warkocz. Natomiast ogon wyrasta z ..." ;)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ogonem to faktycznie pojechałem ::) W swojej obronie mogę tylko napisać, że tekst pisałem zaraz po powrocie z obserwacji. Sami rozumiecie, człowiek zobaczył gwiazdy po dłuższej przerwie to go zamroczyło....

 

Tak czy inaczej sto razy napiszę na tablicy "komety nie mają ogonów tylko warkocze" ;)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj spróbuje na nią zapolować :)

W takim razie ułatwiam Ci sprawę i zaznaczam na mapce, o której będzie najwyżej dla Ciebie. W zamian po obserwacji ładnie opiszesz co ujrzałeś w swojej dwururce :)

Proszę uprzejmie czerwona kropeczka w celowniku na południku - czyli o 22.30 patrzysz idealnie na południe ze swojej miejscowości i strzał w kometę.

 

post-476-0-87576800-1419875245_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki JacekE :) jak uda mi się ją dzisiaj zobaczyć to jutro daję sprawozdanie :) . ( Żonka nie będzie zadowolona że się wymykam w nocy :)

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... . ( Żonka nie będzie zadowolona że się wymykam w nocy :)

Jakie w nocy Kolego  ???  do 23 max obserwacji - i jeszcze relację na konkurs zdążysz dzisiaj napisać ...... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6227-konkurs-na-najlepsza-relacje-w-zakresie-obserwacji-wizualnych/page-2#entry83757

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie w nocy Kolego  ???  do 23 max obserwacji - i jeszcze relację na konkurs zdążysz dzisiaj napisać ...... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6227-konkurs-na-najlepsza-relacje-w-zakresie-obserwacji-wizualnych/page-2#entry83757

Nie ma problemu :)

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nici z oglądania, na niebie było san francisco a teraz jest ściernisko w ciągu godziny chmurki przyszły zakryły niebo  :(

Spokojnie dopiero 21 dochodzi. Masz półtorej godziny - poluj na dziurę, dla wizuala to 15 minutek bywa bezcenne 8)

Grunt się nie poddawać, dzisiaj o pierwszej w nocy próbowałem polować na dziurę w chmurwach.......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jako takie warunki mają być koło 23-1. Jutro natomiast już od 22 niemal bezchmurnie. Oby się prognozy sprawdziły, bo zamierzam wyjechać za miasto i oprócz komety parę emek zaliczyć :)

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt już zwinąłem tylko dobson został na zewnątrz w razie jakbym się obudził w nocy i ujrzał krystalicznie czysto niebo... Teraz wieczorem miałem coś co ciężko nazwać dziurą w chmurach, raczej dużo malutkich dziurek. Zdołałem zerknąć na Mgławicę Oriona i jakąś gromadę otwartą w Woźnicy ale na tą chwilę nie wiem nawet która to była, bo po prostu na szybko błądziłem tam gdzie akurat nie było chmury i wpadła mi w pole widzenia.

 

Natomiast aparat ustawiłem poniżej Oriona pewnie wiecie po co;) zresztą dlatego piszę w tym temacie. Nie liczyłem że coś wyjdzie bo ciągle chmury przechodziły, jednak coś jest. Wstawiam jedną klatkę z 4 które zdołałem zrobić, oczywiście to ta najlepsza.

 

post-1211-0-73587300-1419889099_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś choć trochę pogoda dopisuje, co prawda troszkę było syfu nad horyzontem jednak kometa dobrze widoczna jako rozmyta kulka widziana jakby za mgłą przypominająca gromade kulista, choć warunki nie były idealne to kometa łatwa do znalezienia w lornetce za każdym podejściem.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą złapałem kometę, widoczna bez problemu w lornetce 10x50. Nawet w szukaczu dało radę ją wypatrzeć i to przy Księżycu :) w powiększeniu 142x widoczna jaśniejsza "głowa". Co by było przy ciemnym niebie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja również złapałem, mało tego, musiałem się szybko uwijać ze sprzętem, aby ją uwiecznić. Łobuziara szybko mi uciekała :) Ale chwyciłem ją między blokami :D nawet ostrości nie ustawiłem dobrze.  W lornetce 15x70 spokojnie ją widać. Jakoś centrum miasta jej nie przeszkadza ^-^

 

Canon 60Da

 

ogniskowa 50mm

post-1322-0-70235900-1419894917_thumb.jp

 

ogniskowa 90mm

post-1322-0-37406500-1419894921_thumb.jp

 

ogniskowa 180mm

post-1322-0-90502100-1419894924_thumb.jp

 

  • Like 4

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie mam pecha co do komety chmury pokrzyżowały mi plany , a jak się w miare rozchmurzyło to juz bylo zapuźno bo kometa już była nisko było to koło 1, ale nocne obserwacje nie poszły na marne udało mi się pierwszy raz w życiu spojrzeć na jowisza przez lotnetke, coś pieknego i jeszcze te 3 księżyce io, europa, ganimedes mmmmm :)

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie nisko ta kometa, akurat o 22.00 były chmury u mnie, a teraz już za późno. Może jutro się uda zobaczyć z balkonu, ale to zależy od przejrzystości.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kilkoma minutami widziałem znów kometę. Tym razem z Krosna i przy jasnym Księżycu. W lornetce 10x50 było ją widać bardzo wyraźnie, jako dość duży, mocno skondensowany, okrągły, szarozielony obiekt. Jej jasność oceniłem na 4.9 mag, a średnicę jej głowy na 15'.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, gdy ilość chmur w nocy stale malała, również udało mi się zobaczyć kometę w lornetce 10x50, mimo że trochę się mgliło (co spotęgowało zaświetlenie nieba)

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)