Skocz do zawartości

Prośba do Prezesa Ignisa


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

A wiesz  z czego czerpaliśmy wiedzę? wiadomości o kosmosie były w magazynie Sonda. Teleskop Uniwersała pierwszy raz zobaczyłem w Teleranku. Widziałem plastikowe teleskopy Meada w starych, niemieckich wysyłkowych, katalogach sprzedażowych .Ja miałem starą książkę z lat 50 o wszechświecie, na której łamach, zastanawiali się jak będzie wyglądać lot na Księżyc. Śledziłem w Teleekspresie czy może jakiś statek został wystrzelony. Miałem Astro-kabinet. Jak Dostałem Amigę 500 Zacząłem szukać po bazarach softu astronomicznego. Wtedy nie było jeszcze internetu. Mój głód wiedzy zaspokajał Młody Tecnik i  magazyn Fantastyka. Gdy pojawił się Świat wiedzy to chłonąłem każdy jego numer.

Jak każdy urodzony w latach 70, miłośnik nocnego nieba, swoją fascynację kosmosem, zaczynałem od obserwacji u babci na wsi , wtedy niebo koło Świebodzina, było jak w Bieszczadach.

No i oczywiście kometa Halle'a-Boppa... to było coś co otworzyło mi umysł.

Miałem dać rano w 'ciekawe zdjęcia' ale nie pogniewasz się ... 😉 (albo dyskretnie skasuj).

No ja też poznawałem świat z czasopism. Jeszcze były "Problemy".

Z nich dowiedziałem się że podawany w dużych dawkach selen chroni przed nowotworami szczury nawet potężnie napromieniowane fotonami rentgenowskimi a te bez selenu zaraz zapadają na tę chorobę i do dzisiaj jem co rano 😄

 

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

wrozba.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ignisdei napisał:

A wiesz  z czego czerpaliśmy wiedzę? wiadomości o kosmosie były w magazynie Sonda. Teleskop Uniwersała pierwszy raz zobaczyłem w Teleranku. Widziałem plastikowe teleskopy Meada w starych, niemieckich wysyłkowych, katalogach sprzedażowych .Ja miałem starą książkę z lat 50 o wszechświecie, na której łamach, zastanawiali się jak będzie wyglądać lot na Księżyc. Śledziłem w Teleekspresie czy może jakiś statek został wystrzelony. Miałem Astro-kabinet. Jak Dostałem Amigę 500 Zacząłem szukać po bazarach softu astronomicznego. Wtedy nie było jeszcze internetu. Mój głód wiedzy zaspokajał Młody Tecnik i  magazyn Fantastyka. Gdy pojawił się Świat wiedzy to chłonąłem każdy jego numer.

Jak każdy urodzony w latach 70, miłośnik nocnego nieba, swoją fascynację kosmosem, zaczynałem od obserwacji u babci na wsi , wtedy niebo koło Świebodzina, było jak w Bieszczadach.

No i oczywiście kometa Halle'a-Boppa... to było coś co otworzyło mi umysł.

Czerpałem z podobnych źródeł, w latach 80 i 90 też nie było dostępnego internetu 😉 Chodzi o to, że każdy twierdzi, że za jego czasów KIEDYŚ było inaczej / gorzej / trudniej, a czasami lepiej - niezależnie od daty urodzenia mówcy 🙂 Ktoś urodzony w latach 40 powie, że w latach 70 to już był luksus itp. itd. 🙂

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fora astronomiczne to głównie ludzie w wieku 35+ , czyli min. ci co weszli w internet kilkanaście lat temu gdy fora były głównymi mediami społecznościowymi. Teraz młodzież siedzi głownie na portalach społecznościowych typu FB Tiktok, Instagram, dlatego na fora się nie rejestrują. Na pewno im młodsze pokolenie tym jest mniej komunikatywne, bardziej zamknięte w sobie i bardziej uzależnione od telefonu. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przez portale społecznościowe młodzież może nie mieć ochoty być użytkownikiem forum. Nie licząc rejestracji w celu spytania jaki pierwszy teleskop ma kupić... I na tym się kończy, a raczej urywa, bo już taka osoba nie jest łaskawa później napisać czy wybór był trafny, żadnych spostrzeżeń które mogły by innym pomóc... Nie wiem czy po zakupie teleskopu ich kosmici uprowadzają czy o co chodzi. Tak czy siak, czy komuś to się podoba czy nie, to właśnie w tej młodzieży jest przyszłość astronomii

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artur333 napisał:

Tak czy siak, czy komuś to się podoba czy nie, to właśnie w tej młodzieży jest przyszłość astronomii

Owa przyszłość rysuje się dość ponuro.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Artur333 napisał:

Faktycznie, przez portale społecznościowe młodzież może nie mieć ochoty być użytkownikiem forum. Nie licząc rejestracji w celu spytania jaki pierwszy teleskop ma kupić... I na tym się kończy, a raczej urywa, bo już taka osoba nie jest łaskawa później napisać czy wybór był trafny, żadnych spostrzeżeń które mogły by innym pomóc... Nie wiem czy po zakupie teleskopu ich kosmici uprowadzają czy o co chodzi. Tak czy siak, czy komuś to się podoba czy nie, to właśnie w tej młodzieży jest przyszłość astronomii

Portale społecznościowe to trochę z nazwy, bardziej to fora stanowią jakąś społeczność. Na FB oczywiście są grupy, ale jak dla mnie to to funkcjonuje gorzej, a każdy temat jest przykrywany stosem następnych. 

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakichś "złotych myślach" Seneka, gdzieś w latach 60-tych pierwszego wieku naszej ery, też pisał, że za czasów jego młodości, to młodzież była lepsza, a teraz to strach, zgroza i zepsucie 😉

Skoro prawie 2 tysiące lat temu degrengolada młodzieży była tak gwałtowna, to już nasi przodkowie powinni być zupełnie do niczego, a co dopiero my 😉

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład siedzę na grupach akwarystyki morskiej na FB. Są na tyle dobre, że możesz szybko otrzymać informację,. Na forach morskich, trzeba czasem czekać. Niestety, grupy są na tyle złe, że nie przechowują żadnych informacji w sposób zorganizowany, na zasadzie bazy wiedzy, jest to jeden wielki kociokwik... Facebook przypomina mi jeden wielki portal komunikacyjny.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Charon_X napisał:

Portale społecznościowe to trochę z nazwy, bardziej to fora stanowią jakąś społeczność. Na FB oczywiście są grupy, ale jak dla mnie to to funkcjonuje gorzej, a każdy temat jest przykrywany stosem następnych. 

Jak zawsze wszystko zależy. Należę m.in. do grupy Astrolife (profil pierwotnie założony na YouTube, mocno rozkręcony i obecnie również na FB). Społeczność, która powstała wokół tego kanału jak dla mnie nie może się równać z żadnym forum, czy też zlotem. Jest tam nas kilkaset aktywnych osób z różnych dziedzin - od wizuala, poprzez astrofotografię, radioastronomię i na astrofizyce kończąc. Ostatni zlot tej społeczności jaki się odbył w kwietniu w Bukowinie Tatrzańskiej zgromadził ponad 100 osób, a był to dopiero 3 zlot. Przekrój wiekowy był chyba od 10 do 90 lat, codzienne obserwacje, warsztaty, miejsca spotkań, wycieczki - jednym słowem wydarzenie BARDZO aktywne pod każdym względem. Ilość osób jaką tam poznałem z Polski i za granicy po prostu przerosła moje oczekiwania. Tego już nie da się zrobić przez żadne forum.

Oczywiście grupy i dyskusje na FB mają pewne minusy jak chociażby brak wątków, tematów itp. - tam po prostu płyniesz z nurtem i albo z tego korzystasz albo nie. Nic na siłę 😉 Natomiast jak masz pytanie to po prostu piszesz i szybko uzyskasz odpowiedź. Na plus na pewno fakt, że nie rozmawiasz z avatarem jak na forum, ale konkretną osobą.

Można pisać, że FB to śmieci i gówno, ale życia nie oszukamy - młodzi nie będą już przybywać na fora - ich czas przeminął. Owszem, są kopalnią wiedzy, ale z biegiem czasu staną się po prostu archiwami w stylu Wikipedia w zakresie astronomii amatorskiej. Rodzaj i forma przekazu zmieniają się z czasem i fora są tego najlepszym przykładem.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak zawsze wszystko zależy. Należę m.in. do grupy Astrolife (profil pierwotnie założony na YouTube, mocno rozkręcony i obecnie również na FB). Społeczność, która powstała wokół tego kanału jak dla mnie nie może się równać z żadnym forum, czy też zlotem. Jest tam nas kilkaset aktywnych osób z różnych dziedzin - od wizuala, poprzez astrofotografię, radioastronomię i na astrofizyce kończąc. Ostatni zlot tej społeczności jaki się odbył w kwietniu w Bukowinie Tatrzańskiej zgromadził ponad 100 osób, a był to dopiero 3 zlot. Przekrój wiekowy był chyba od 10 do 90 lat, codzienne obserwacje, warsztaty, miejsca spotkań, wycieczki - jednym słowem wydarzenie BARDZO aktywne pod każdym względem. Ilość osób jaką tam poznałem z Polski i za granicy po prostu przerosła moje oczekiwania. Tego już nie da się zrobić przez żadne forum.

Oczywiście grupy i dyskusje na FB mają pewne minusy jak chociażby brak wątków, tematów itp. - tam po prostu płyniesz z nurtem i albo z tego korzystasz albo nie. Nic na siłę 😉 Natomiast jak masz pytanie to po prostu piszesz i szybko uzyskasz odpowiedź. Na plus na pewno fakt, że nie rozmawiasz z avatarem jak na forum, ale konkretną osobą.

Można pisać, że FB to śmieci i gówno, ale życia nie oszukamy - młodzi nie będą już przybywać na fora - ich czas przeminął. Owszem, są kopalnią wiedzy, ale z biegiem czasu staną się po prostu archiwami w stylu Wikipedia w zakresie astronomii amatorskiej. Rodzaj i forma przekazu zmieniają się z czasem i fora są tego najlepszym przykładem.

Nie powiedziałem, że nie ma treści, ale tam nie ma żadnej struktury - jest oś czasu i leci wszystko - tematy ze stron polubionych, proponowanych, znajomych, grup - leci hobby, sport, memy, polityka - bez ładu i składu. To jest dobre na telefon, do przejrzenia na 10-15 minut - obejrzeć obrazki, zdjęcia i przejrzeć krótkie teksty. Na FB liczy się tylko chwila, większość z tego co się zobaczy dzisiaj będzie już cieżkie do znalezienia jutro, pojutrze, za miesiąc czy rok , Posty do tematów jako mało wyraźne chmurki, czasem potrafią znikać bez powodu. Do tego FB psuje jakość zdjęć, po wrzuceniu z dysku kompa potrafią być koszmarnie skompresowane, a zwłaszcza zdjęcia nocnego nieba. Pierwszy raz słyszę, że jakiś zlot był organizowany przez FB, jestem na paru grupach astro i jak kogoś kojarze to tylko z któregoś forum, ale nie czuję, aby to była jakaś społeczność, raczej uczucie bycia w duzym tłumie. Fora dają większą anonimowość i masz społeczność zamkniętą w jednej tematyce. Na FB już nie ma takiej swobody, trzeba bardziej uważać co i gdzie się pisze zwłaszcza na jakieś tematy drażliwe, aktywność jest sledzona przecież przez wszystkich znajomych. Sporo forów niestety popadało, portale informacyjne (np Interia) usunęły możliwość komentowania artykułów - i teraz na wiele tematów nie ma gdzie swobodnie pisać. Więc teraz internet jako taki jest dużo gorszy niż 10 lat temu. 

W astro jedyna przewaga FB, że robi się hałas jak coś się dzieje na niebie - typu zorza, obłoki srebrzyste, czasem ktoś napisze o jakimś przyszłym zjawisku, a na forum nie było tematu. 

Za parę lat to FB moze być przeżytkiem, bo ludzie rzucą się na jakieś nowe medium, już masz tiktoki, instagramy itd. , ale generalnie wszystko idzie w coraz gorszym kierunku. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaga for nad "społecznościami" typu Facebook, Twitter, Instagram jest ogromna. Tu mamy nie tylko podział na działy i poddziały ale każdy wątek ma nazwę widoczną na liście. Jest to zatem struktura o trzy klasy lepsza.

Wyszukiwaczki internetowe raczej dawnych treści na FB itp nie znajdą a na forach zwykle tak. To już czwarta deklasacja.

Na społecznościach jest unikalnie mało ludzi piszących (w stosunku do liczby zarejestrowanych) - czemu? Nie wiem ale to fakt.

To chyba powoduje że integracja jest tam słaba - zlot lub wyjazd do Tąpadłej koło Sobótki na obserwacje obgadany na FB ? - nie widywałem tego a byłem na różnych grupach astro.

Pozdrawiam (szczerze) adminów którzy mnie tam pobanowali ( za ostre off-top-y 😉 ) bo i tak nie mam czasu na pisanie u nich. Piszcie odsyłacze do forum na FB itp - może ktoś się zarejestruje.

Co do wieku i miejsca zamieszkania. Popieram prośbę o takie dane. Może napisz gdzieś @ignisdei przy rejestracji że nie są to dane wymaganie ale bardzo ułatwiają wzajemne rozmowy i funkcjonowanie na forum.

O, możesz napisać, że dzień i miesiąc niekoniecznie musi być prawdziwy i można wpisywać 1 stycznia pro forma.

I tak 1-szego stycznia nikt nie będzie miał głowy do składania mu życzeń na forum 🙂 🙂 🙂

Znając miejscowość ktoś może podpowiedzieć wspólne testowanie sprzętu, itp.

Jest oczywiste że inaczej się ocenia wypowiedź 17-latka a inaczej 63-latka.  Dlatego właśnie dzieci nie idą do więzienia chociażby.

Tkanka nerwowa odpowiedzialna za odpowiedzialność (ponoć w części czołowej o ile dobrze pamiętam) kształtuje się do 24 roku życia u facetów.

U Kobiet o dwa lata szybciej. Wtedy można spodziewać się dużej odpowiedzialności za słowa i czyny.

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)