Skocz do zawartości

Okular do Synty 12 o powiększeniu 200-250x


Damian P.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w końcu nabyć jakiś okular, z którym uzyskam powiększenie w mojej dwunastce około 200-250x, ponieważ bardzo często mi brakuje podczas obserwacji takiego poweru i co za tym idzie, takiej źrenicy wyjściowej. Odczuwam największy brak szczególnie przy niewielkich słabiznach. Mam kitowy 25mm (60x), potem Esa 14mm (107x), a potem długo, długo nic i dopiero Es 4,7mm, który daje mi 319x. Wiele obiektów jest na tyle małych i słabych, że powiększenie 107-krotne czasem nie wystarcza, skala jest zbyt mała, z kolei ponad 300x to zbyt wiele, i zbyt ciemno. Często mam wrażenie, że najlepszy power do obserwacji wielu celów lub nawet do ich dostrzeżenia w ogóle, to właśnie okular 6-7mm, który powinienem już dawno mieć.

Mógłbym co prawda kupić popularnego Esa 6,7mm i po sprawie, ale pomyślałem, że zapytam was o radę, gdyż zależy mi, aby taki okular jak najlepiej wyciągał słabe, niezbyt duże obiekty. Zastanawiałem się więc, czy jest może jakiś lepszy okular (i nie kosztujący tyle co nowa Synta 12), który będzie spełniał zadanie lepiej od Esa. Niejednokrotnie już słyszałem (czytałem) o niejakim Pentaxie XW 7mm. Czytałem również porównanie Esa i owego Pentaxa, ale sam nie wiem, co myśleć i czy warto dopłacić. A może są jeszcze inne okulary warte rozważenia? Głównie zastanawia mnie taka sprawa: czy jeśli obiekty będą niemal na granicy zasięgu, to Es 6,7mm vs ten rzekomo lepszy, będzie oznaczało zobaczyć albo nie zobaczyć? Czy może jednak różnice są na tyle subtelne, że w tych samych warunkach oba okulary podołałyby tak samo zadaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze (w normalnej cenie) Morpheus 6.5 mm. Mówią, że to udana seria szkieł. 😉

Ale proponuję inne rozwiązanie. Kup albo pożycz sobie używanego ESa 6.7 mm (najwyżej sprzedasz go bez straty), a ja podeślę Ci na testy Pentaxa XL 7 mm. To poprzednik serii XW, ale daje radę. Sobie porównasz i zdecydujesz. Jakby co podeślij mi namiary na paczkomat na PW.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, bardzo dziękuje Ci za propozycję (i za zaufanie), jednak na razie poczekam, może ktoś coś jeszcze dopisze, co przekona mnie w stronę Esa lub innego okularu. Nie ukrywam, że wolałbym nie pożyczać optycznych rzeczy, bo choć obchodziłbym się z tym, jakbym niósł na głowie jajko, to potem i tak miałbym dużego stresa, że może jakiś pyłek kurzu nań opadł czy coś 😄 Ale jakby co, to będę pamiętał, że mam taką możliwość, dzięki wielkie!

Wracając do samego okularu, z jednej strony kusi mnie coś innego niż Es, bo mam dwa, z drugiej, jeśli różnice, o które głównie mi chodzi, są nieistotne, to Es ma bardzo przekonującą cenę. Odświeżyłem sobie porównanie na Astronocach i biorąc pod uwagę słabizny, zasięg itp, wynikałoby z niego, że Pentax nie pokaże raczej nic ponad to, co wyłuskałbym w Esie. Chyba że od tamtej pory zmieniło się coś w kwestii produkcji i teraz np Esy są gorsze niż dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian P., jakość okularu jest tym bardziej istotna, im w większych powiększeniach się go używa.
Tak rozumując, jeśli jesteś zadowolony z ESa 4.7, to tym bardziej powinien Ci leżeć ES 6.7.

Pentaxy XW to są super okulary, ale jak dla mnie ich największą zaletą nie jest transmisja, ale ostrość w dużych światłosiłach, kontrast i wygoda użytkowania (ER 20 mm nawet dla ogniskowej 3.5 mm).
Za to wszytko trzeba dobrze zapłacić i zaakceptować "średnie" pole 70*.
Jeśli szukasz okularu do słabizn, nie wiem, czy XW za dwa razy większe pieniążki znacząco przebije ESa.
XW bardziej mógłby pokazać przewagę, jeśli używałbyś go do Księżyca, planet i rozdzielania podwójnych.
Tu jednak obstawiałbym, że większa różnica byłaby na mniejszych ogniskowych, pomiędzy XW 5 a ESem 4.7.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na transmisji przy słabiznach, raczej nic nie przebije dobrego orciaka z mniej więcej połową soczewek XW i ESa, za cenę małego pola i bardzo małego ER.
Mam XW 5 i na słabiznach nigdy nie wygrał z budżetowym BCO 6, a XW 3.5 z Takiem Abbe 4 mm.
Tyle, że XW można komfortowo używać całą noc, a orciaki na zimnie i wietrze szybko zaleję łzami.
Tak że orciaki są na specjalne okazje, natomiast do dużych powiększeń w wyciągu siedzą XW, pewnie 95 % czasu.
 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie rozwieje  Twoich wątpliwości, ale wtrace swoje 3 grosze 😁. Miałem jednocześnie ESa i Pentaxa, nie robiłem jakichś gruntowych testów, ale przy małych rozciaglych obiektach mglawicowych nie zauważyłem roznicy - nie było sytuacji że coś widac w Pentax a w ESie nie. Z drugiej strony  obserwacje słabych obiektów nie są 0-1 widac/nie widać, tylko szereg stopni pośrednich np. widać od razu - widać po chwili - widać zerkaniem - widać zerkaniem przez 80% czasu - widać zerkaniem przez 50% czasu - wypatrujesz się minute i coś przez chwilę mignie i jeszcze wiele pomiedzy. Doświadczony obserwator pewnie dojrzy różnice, ja ich nie widziałem . Widzialem natomiast ze gwiazdy były lepiej punktowane przez Pentaxa, np księżyce Urana łatwiej było dostrzec w Pentaxie. Es 6,7 był dla mnie o wiele wygodniejszy w użytkowaniu (większy ER) od Es4,7 i troszkę wygodniejszy od Es14, Pentax wygodniejszy od ESa  ale dość czuły na pozycjonowanie oka. Ostatecznie sprzedałem ESa i Pentaxa i kupiłem Nikona 😁

  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie po wielu latach oglądania, od dawna (żeby nie powiedzieć od samego początku jak miałem z nimi styczność jak dobrze pamiętam ponad 10 lat temu) sposób prezentacji obrazu przez ES-y jest nie do zaakceptowania. Żółty zafarb, gwiazdy placki, a nie szpilki, słabszy kontrast i już nawet nie pamiętam co jeszcze bo rzadko z nimi mam styczność itd... ostatnio tak się zdarzyło i nie mogłem patrzeć już zanim zapytałem jakie to okulary. Według mnie nie dorasta do pięt Pentaxowi, ale tutaj wchodzi moim zdaniem dodatkowo coś co wielokrotnie podkreślam czyli "gust", subiektywny odbiór obrazu z danego okularu i przyzwyczajenie do lepszego...

Owszem ES to dobry okular, zwłaszcza jak kosztował 400 zł...

Natomiast ja napiszę Ci, żebyś pożegnał ES na rzecz Baader Morpheus. Dla mnie docelowe ze średniej półki.

Oczywiście wolę Pentaxy, Delosy czy Nikony, ale Morpheusze są dobrym kompromisem cena jakość.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mofeusze są bardzo dobre. Może kiedyś uzbieram na 6,5mm, ale na razie używam starego Vixena LV 6mm i pomimo wąskiego pola, na planetach jest (jak dla mnie) nie do pobicia biorąc pod uwagę ostrość, kontrast i ER.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Setaarius napisał:

(...)

Natomiast ja napiszę Ci, żebyś pożegnał ES na rzecz Baader Morpheus. Dla mnie docelowe ze średniej półki.

Oczywiście wolę Pentaxy, Delosy czy Nikony, ale Morpheusze są dobrym kompromisem cena jakość.
 

Z ciekawości sprawdziłem: w Delcie Morpheus 6.5 - 1249 zł, XW 7 - 1599 zł, różnica ceny 350 zł, ~ 20 %.
Jak już bierzemy takie ceny pod uwagę, to osobiście nie miałbym żadnego dylematu.
 

  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Z ciekawości sprawdziłem: w Delcie Morpheus 6.5 - 1249 zł, XW 7 - 1599 zł, różnica ceny 350 zł, ~ 20 %.
Jak już bierzemy takie ceny pod uwagę, to osobiście nie miałbym żadnego dylematu.
 

Tak, wiem, to kwestia czy ktoś może jeszcze te paresetek dołożyć czy nie, no i Morpheusz ma trochę większe pole, być może niektórym na tym zależeć. Cena zaczyna ważyć trochę bardziej jak chcemy zrobić komplet.

Ja osobiście brałbym Pentaxa, tak jak pisałem powyżej, wolę je od Morpheuszy.

Natomiast jak ktoś ma dojścia to jeszcze lepiej sprowadzić Nikona NAV SW 7mm z Japonii bo zdarza się że wychodzi w promocji w cenie Morpheusza lub taniej z wszystkimi podatkami i przesyłką... 😉

Edytowane przez Setaarius
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Opinie, jak widzę, są różne, często subiektywne, podobnie jest na Cloudy Nights w tym wątku, jak go sobie powrzucałem w translator*. Cóż, będę musiał dać sobie chyba kilka dni na przemyślenia, bo jak na razie, przez różne opinie, mój wybór dość szybko ulega zmianie. Wydaje mi się jednak, że raczej nie będzie to Es 6,7mm, ale zobaczymy. Na pewno dam znać, co wybrałem🙂

9 godzin temu, Mareg napisał:

Tak rozumując, jeśli jesteś zadowolony z ESa 4.7, to tym bardziej powinien Ci leżeć ES 6.7.

No właśnie nie wiem, czy jestem zadowolony, bo nigdy nie miałem porównania do niczego innego. Często wydaje mi się, że gwiazdy w nim są zbyt roziskrzone, kalafiorowate, choć niekiedy bywają znośne. Czasami na maleńkich (gwiazdopodobnych) mgławicach planetarnych miałem problem, żeby stwierdzić, czy mgławica ma jakiś kształt, czy wygląda po prostu jak rozciapana gwiazda. W 14mm jest już bardzo dobrze i jestem z niego zadowolony, więc Es 6,7mm może byłby gdzieś pomiędzy, nie wiem. Oczywiście wspominałem, że chodzi głównie o słabizny, ale miło byłoby też mieć lepszą punktowość.

 

* Fajne czasem jest to tłumaczenie 😉

vvvcva.jpg.c750adfdc15881ab0622aa97aa0aa541.jpg

vvva.jpg.4cd0e6ea94d4aef44eeed091191951b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Setaarius napisał:

Natomiast jak ktoś ma dojścia to jeszcze lepiej sprowadzić Nikona NAV SW 7mm z Japonii bo zdarza się że wychodzi w promocji w cenie Morpheusza lub taniej z wszystkimi podatkami i przesyłką... 😉

https://www.kyoei-osaka.jp/

W ciągu tygodnia DHLem pod drzwi, aktualnie poniżej 1200zł, jedyny minus to że trzeba zamówić 2.

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

30 minut temu, kai napisał:

https://www.kyoei-osaka.jp/

W ciągu tygodnia DHLem pod drzwi, aktualnie poniżej 1200zł, jedyny minus to że trzeba zamówić 2.

 

Skoro tak to pozostaje brać Nikony, dogadywać się z innymi chętnymi i zrezygnować z zakupów Morpheuszy, Pentaxów, Delosów itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku tutaj jest trochę porównań, które mnie zaciekawiły, tylko mowa jest raczej o mniejszych teleskopach. Niemniej, z tego co zrozumiałem, Pentax i Morpheus mogą być lepsze do DS, natomiast Nikon do Księżyca i Planet. Ale nie wiem, czy sugerować się tym w przypadku Synty 12.

3 godziny temu, Mareg napisał:

Z ciekawości sprawdziłem: w Delcie Morpheus 6.5 - 1249 zł, XW 7 - 1599 zł, różnica ceny 350 zł, ~ 20 %.

Z tego, co zauważyłem, to chyba słabo z dostępnością Pentaxa XW 7mm w polskich sklepach. Chyba że Delta sprowadza na zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Damian P. napisał:

Z tego, co zauważyłem, to chyba słabo z dostępnością Pentaxa XW 7mm w polskich sklepach. Chyba że Delta sprowadza na zamówienie.

https://www.amazon.pl/Pentax-70513-xw-7-mm/dp/B0000UMCNS

Aktualnie 1434zl, w niecały tydzień do paczkomatu. 

  • Thanks 1

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Damian P. napisał:

(...)

No właśnie nie wiem, czy jestem zadowolony, bo nigdy nie miałem porównania do niczego innego. Często wydaje mi się, że gwiazdy w nim są zbyt roziskrzone, kalafiorowate, choć niekiedy bywają znośne. Czasami na maleńkich (gwiazdopodobnych) mgławicach planetarnych miałem problem, żeby stwierdzić, czy mgławica ma jakiś kształt, czy wygląda po prostu jak rozciapana gwiazda.

(...)

1500 mm / 4.7 mm -> powiększenie 320 razy.
Na pewno nie za każdym razem seeing będzie pozwalał na obserwacje w takich powiększeniach.
A jak seeing nie puszcza, to żaden okular nie pomoże.

Żeby uniknąć frustracji, zanim zacznę obserwować w takich powiększeniach, testuję seeing, robiąc test gwiazdowy i patrząc na jakąś ulubioną podwójną, która akuratnie jest wysoko.
Jak tu jest słabo, to trzeba zostać z mniejszymi powiększeniami.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kai napisał:

https://www.amazon.pl/Pentax-70513-xw-7-mm/dp/B0000UMCNS

Aktualnie 1434zl, w niecały tydzień do paczkomatu. 

A jak to jest z tym amazonem? Bo gdyby okular był dostępny w Delcie czy Teleskopy.pl, to wiem, że biorę z normalnego sklepu, podane mają ile gwarancji itp (na allegro zresztą często też, a i opinie są sprzedawców), a na tym amazonie to kupuję właściwie skąd i jak? Nabyłem tam jedynie atlas Interstellarum, ale na niego nie muszę mieć gwarancji, a na okular, zwłaszcza w tej cenie, mogłaby być (choćby z tego względu, że po zakupie może nie być przez 30 dni pogody i nie sprawdzę na nocnym niebie, czy wszystko jest w porządku, a okres zwrotu się skończy). Może moje obawy są dla kogoś zabawne, ale poza atlasem, to nie mam z amazonem żadnych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takie oto ogłoszenie przykładowe na ebay (link). Jest tego więcej.

Może orientuje się ktoś, czy to cena finalna, czy są jeszcze jakieś koszty dodatkowe? Byłoby sporo taniej niż na amazon, ponadto taniej niż Morpheus 6.5mm. A ja w zasadzie i tak nie mam doświadczeń ani z amazonem (poza atlasem) ani z ebay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to wysyłka jest z Japonii, więc u nas na granicy to pewnie będzie traktowane jako import i doliczony zostanie VAT 23% i możliwe że cło za optykę (jakoś 3% chyba). 

Ale pewności nie mam dla tego konkretnego przypadku, jedynie doświadczenia z podobnych zakupów. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdecydowałem się już jakiś czas temu na Pentaxa, jednak powstrzymywało mnie zamawianie zza granicy i brak gwarancji lub informacji na jej temat. Wczoraj jednak zobaczyłem, że okular ów jest dostępny w Delcie Optical. Miałem drobny kłopot przy zamawianiu i po ponownej próbie (w koszyku nic nie zostało) okular miał już status niedostępny. Dziś nadal jest niedostępny. Czy jest może na forum ktoś z Delty, kto orientuje się, czy Pentax XW 7mm rzeczywiście był lub jest, czy może to był jakiś błąd i wcale go nie było? I jeśli tak, to czy wkrótce będzie może jakaś dostawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Damian P. napisał:

Zdecydowałem się już jakiś czas temu na Pentaxa, jednak powstrzymywało mnie zamawianie zza granicy i brak gwarancji lub informacji na jej temat. Wczoraj jednak zobaczyłem, że okular ów jest dostępny w Delcie Optical. Miałem drobny kłopot przy zamawianiu i po ponownej próbie (w koszyku nic nie zostało) okular miał już status niedostępny. Dziś nadal jest niedostępny. Czy jest może na forum ktoś z Delty, kto orientuje się, czy Pentax XW 7mm rzeczywiście był lub jest, czy może to był jakiś błąd i wcale go nie było? I jeśli tak, to czy wkrótce będzie może jakaś dostawa?

@lolak89

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian P. napisał:

Zdecydowałem się już jakiś czas temu na Pentaxa, jednak powstrzymywało mnie zamawianie zza granicy i brak gwarancji lub informacji na jej temat. Wczoraj jednak zobaczyłem, że okular ów jest dostępny w Delcie Optical. Miałem drobny kłopot przy zamawianiu i po ponownej próbie (w koszyku nic nie zostało) okular miał już status niedostępny. Dziś nadal jest niedostępny. Czy jest może na forum ktoś z Delty, kto orientuje się, czy Pentax XW 7mm rzeczywiście był lub jest, czy może to był jakiś błąd i wcale go nie było? I jeśli tak, to czy wkrótce będzie może jakaś dostawa?

Hej,

Akurat wczoraj się sprzedał wieczorem ostatni, więc pewnie miałeś pecha przy zamawianiu. Okulary są dostępne na bieżąco, jak się skończyły to postaram się szybko domówić. Jest jedna sztuka w salonie w Gdańsku ale wolałbym już jej nie zabierać stamtąd.
Dam Ci znać jak będą.
Pamiętaj o kodzie rabatowym.
 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odzew. Możliwe, że ktoś w tym samym czasie zamówił, choć początkowo myślałem, że to koleżanka, która pomagała mi w zamówieniu, wyczerpała zapas. Bo generalnie przechodziła procedurę pierwsza i dawała mi zdalnie sugestię, co klikać, żebym nic nie pomylił. Z tego, co mówiła, złożyła zamówienie i potem napisała prośbę o anulowanie. Trochę więc sam się zakręciłem. Tak czy inaczej będę czekał, jak się już pojawią i będą dostępne.

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Pamiętaj o kodzie rabatowym.

A na czym polega kod i jak mógłbym z niego skorzystać?

Jeszcze raz dziękuję za informację 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przed chwilą swoje pierwsze światło miał nowy okular w mojej małej rodzince okularów – od dwóch dni jest ze mną już Pentax XW 7mm. Na razie za wiele nie mogę powiedzieć, bo seeing był słaby, a jeśli chodzi o DS, Księżyc już mocno przeszkadzał, ale pierwsze światło wpadło od Saturna, a potem Jowisza. Był też Uran, padło kilka najprostszych DS, Albireo, Epsilony i naturalnie Księżyc. Wiał zimny wiatr, po raz pierwszy od miesięcy założyłem kurtkę, ale nie mogę już doczekać się ciemnego nieba. Rzeczywiście Pentax jest trochę wrażliwy na nieosiowe patrzenie, ale nie chodzi tu o ruch gałki ocznej, jak myślałem, ale bardziej o poruszenie całą głową, bądź co bądź, nie sądzę, aby mi to przeszkadzało. Można za to wykręcić mocno muszlę oczną. Okular jest znacznie większy (i piękniejszy!) od Esów, które mam; podobne do siebie gabarytowo 14 oraz 4,7mm wyglądają przy nim nieco filigranowo.

Dzięki, lolak89, za pomoc 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pentaxy od 3,5 do 10 są rewelka. Na planetach lepszy obraz dadzą tylko dobre ortho, ale kosztem małego ER i pola. Jeżeli zauroczyły Cię krótkie ogniskowe, to koniecznie wypróbuj nowych konstrukcji 16,5 i 23. Są rewelacyjne, 23mm zjada na śniadanie 22 t4 naglera pod każdym względem. Jedynie kontrastować czerni jest troszkę lepsza. Natomiast 16,5 vs nagler 17mm tu jest już bliżej. Pentax daje piękne kolorki gwiazd i ma cieplejsze zabarwienie, lepiej spisuje się na gromadach gwiazd. Nagler jest lepszy do obiektów mgławicowych dzięki ciut lepszemu kontrastowi. Lepiej oddaje odcienie bieli, szarości i czerni.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2023 o 13:46, Mumia napisał:

Jeżeli zauroczyły Cię krótkie ogniskowe,

Nie o to chodzi, po prostu Pentax ma za zadanie wypełnić wielką lukę pomiędzy 107x a 319x, z którą obserwowałem już i tak zbyt długo. Powiększenie 214x ma między innymi pozwolić mi łowić obiekty, na które 14mm nie wystarczało, a które w 4,7mm zwyczajnie ginęły. No i chciałem spróbować czegoś innego niż Esy. Jeśli chodzi o okulary, kolejnymi krokami w przyszłości będą zapewne powiększenia jak najmniejsze w mojej Syncie oraz te bardzo duże, minimum 500x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
W dniu 20.08.2023 o 11:24, Mareg napisał:

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na transmisji przy słabiznach, raczej nic nie przebije dobrego orciaka

Muszę przyznać, że temat ciągle siedzi mi gdzieś z tyłu głowy. Między innymi przyczyniły się do tego takie porównania jak tu i tu, ale również czytałem pewien wątek na Cloudy Nights, który dołożył swoje. Nie ukrywam, że pomimo zakupu Pentaxa 7mm, chciałbym sprawdzić też jakieś ortho. Z okularem 7mm mam 214x, więc szedłbym w 6mm i 250x, ewentualnie 5,5mm (potem mam ES 4,7mm). Czytając różne wątki, spotkałem trochę nazw i pojawia się pytanie, która marka byłaby lepsza? Fujiyama HD, Takahashi abbe, BCO, BGO? Czytałem też coś o ZAO, ale chyba już dawno ich nie produkują. Czy również dobrze doczytałem, że i Takahashi abbe, to rynek wtórny, oraz że zastępują je obecnie Takahashi TPL Plossl? Początkowo myślałem o Fujiyama HD, ale przyznam, że namieszały mi trochę inne marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już Pentaxa XW 7 mm, to z krótszymi ogniskowymi się nie spiesz.
Poobserwujesz i zobaczysz, czy krótsza ogniskowa będzie Ci potrzebna.
Wszystkie prawdziwe orciaki mają pola ~ 42* i wtedy powiększenia 250 i więcej mogą być uciążliwe jeśli nie masz jakiegoś napędu.
Bez napędu to następnym okularem do rozważenia jest XW 5.
Różnica w transmisji i ostrości XW 5 i orciaków w podobnych ogniskowych będzie marginalna, natomiast w polu i wygodzie użytkowania kolosalna.
 

Wiele razy bawiłem się w porównania orciaków 4 i 6 mm do XW 3.5 i 5 mm, i nigdy nie widziałem jakichś znaczących różnic, ani w transmisji, ani w ostrości.
Dlatego 95 % czasu w wyciągu 12" f/5 siedzą Pentaxy, a orciaki wyciągam na chwilę, jak weźmie mnie na porównania 😀.
 

Jak koniecznie chcesz popróbować orciaków, możesz zacząć od poczciwego BCO 6, którego pewnie łatwo kupisz na giełdzie.
Jak Ci się spodoba, to wtedy możesz pomyśleć o czymś z wyższej półki.
Ale tu też nie spodziewaj się jakichś spektakularnych różnic.
 

  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź. Coś mi się właśnie obiło, czytając zagraniczne wątki, że Pentaxy XW są zbliżone transmisją do ortho. Jeśli chodzi o cel, miałaby to być w zasadzie tylko taka ostateczna broń na małe DS na granicy zasięgu sprzętu. Przykładowo, jeśli w 7mm będzie mi trudno się upewnić, czy widzę obiekt X, wtedy chciałbym załadować coś, co może postawić kropkę nad "i", być może pokazać obiekt przez nieco więcej czasu zerkania. Małego pola i krótkiego ER jestem świadomy, choć niektórzy piszą, że to właśnie wygoda może zadecydować o sukcesie, przez to, że może pozwolić bardziej się skupić, zrelaksować, gdy potrzebne jest więcej czasu na obiekt.
Szkoda, że tak mało pogody w naszym kraju, Pentaxa mam już pół roku, a naprawdę bardzo niewiele jeszcze przez niego obserwowałem...

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)