Skocz do zawartości

Teleskop najbardziej automatyczny z XXI wieku


Ewa i Rekin

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam takie pytanie do Was o najbardziej zautomatyzowany teleskop, z najprostszą obsługą i możliwością zobaczenia jak największej ilości obiektów w możliwie największym powiększeniu. 

Uzbieraliśmy 4000 złotych i w całości chcemy przeznaczyć na ten cel. 

Jesteśmy początkujący ale ambitni. Całe niebo do zdobycia😀

Mieszkamy w mieście, na ostatnim piętrze, mamy możliwość wyniesienia teleskopu na dach. 

Czy to będzie dobry wybór, czy moglibyscie doradzić coś lepszego godnego polecenia? 

Celestron astrofi 127 sc ??

Z podziękowaniami Ewa 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze mówiąc, tego rodzaju wpis wieszczy rozczarowanie... Jak również mówi o kompletnym braku podstawowej wiedzy... :). Proponuję poczytać najpierw fora o tym co można zobaczyć z miasta, o teleskopach, powiększeniu, zobaczyć szkice obserwacyjne, jest tego mnóstwo ... Odpowiedź , kup dany teleskop nie wystarczy

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując wprost do tytułu wątku

https://teleskopy.pl/Seestar-S50---teleskop-cyfrowy-typu-All-in-One-/-dostawy-w-końcu-października-2023-(Seestar-S50-by-ZWO)-teleskopy-7773.html

Z góry mówię, że go nie mam, ale przeglądnijcie recenzje w necie. Możliwe, że to jest to, o co wam chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ewa i Rekin napisał:

najbardziej zautomatyzowany teleskop, z najprostszą obsługą

Jeśli to ma być teleskop automatyczny to Seestar S50, o którym pisze lukost spełnia te wymagania. Nie popatrzycie przez niego "własnym okiem" przez okular, obraz widać na ekranie smartfona czy tabletu. Oczywiście można zrobić fotkę. Natomiast nie liczcie na oszałamiające obrazy z miasta. Można zobaczyć wiele obiektów, ale nic nie zastąpi dobrego nieba. Ale jest to sprzęt mały i lekki, można zabrać go w teren.

Jako, że system wykorzystuje kamerę, to obrazy są kolorowe (w klasycznym teleskopie kolorów nie zobaczycie, bo oko przy słabym świetle widzi głównie w czerni i bieli).

8 godzin temu, Artur333 napisał:

podstawowej wiedzy

Podstawowej wiedzy, o której pisze Artur333 nic jednak nie zastąpi. Fotkę z Seestara dostaniesz od razu, ale jeśli ma być porządną, to trzeba się pobawić obróbką.

Trochę tak jakby z jednej strony pstryknąć wakacyjną fotkę z komórki, a z drugiej zrobić porządną fotografię.

9 godzin temu, Ewa i Rekin napisał:

w możliwie największym powiększeniu. 

Oj, każdy tak pisze zanim spojrzy pierwszy raz przez jakikolwiek teleskop. Duże powiększenie nie jest przeważnie pożądane. Przydaje się tylko do księżyca i planet, ale do tych obiektów to akurat Seestar się nie za bardzo nadaje.

To sprzęt do mgławic i jaśniejszych galaktyk.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy napisali już wszystko. Ja tylko jeszcze raz podkreślę - aby uniknąć rozczarowania warto duuuuużo poczytać zanim się podejmie decyzję zakupu pierwszego sprzętu. I nie chodzi tu wyłącznie o ewentualne straty finansowe - chodzi o danie sobie szansy pozostania przy tym fascynującym hobby bez negatywnych reakcji przy pierwszym spojrzeniu w niebo przez teleskop.

I jeszcze jedna uwaga - wspomniany Seestar to de facto nie jest teleskop obserwacyjny i przez niego nie zobaczysz nieba i jego obiektów a jedynie ich obraz przetworzony elektronicznie i obarczony wadami kamery, oprogramowania i ekranu.

Ewa- czy nie podobny temat uruchomiłaś na Astropolis?

https://astropolis.pl/topic/90679-ewa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Odgrzewam temat dla przestrogi:  Widzę, facebook-zalewają fotki z tego kombajno -podobnego ustrojstwa. Nigdy bym w życiu nie pomyślał- żeby nawet zapoznać się ofertę czegoś takiego jak Seestar. Ale ilość prezentowanych fotek nędznej jakości - na Facebooku przytłacza...

Na stronie jednego ze  sprzedawców można znaleźć opisy w stylu;

Astrofotografie jak wyczarowane

(...)Fotografowanie obiektów na nocnym niebie za pomocą teleskopu Seestar jest dziecinnie proste. Ponieważ teleskop sam wykona wszystko. Wystarczy wybrać interesujący Cię obiekt - i już gotowe! Teleskop sam odszuka cel, ustawi go w centrum pola widzenia, ustawi ostrość obrazu. Automatyczne śledzenie obiektu w połączeniu z technologią stackowania obrazu na żywo, umożliwia tworze astrofotografii w czasie rzeczywistym. Oto jak to wszystko działa:(...)

 

(...)jak w większych refraktorach klasy wyższej, obiektywem jest apochromat, dający krystalicznie czyste obrazy, które natychmiast zachwycą każdego (...)

 

Jak można pisać takie rzeczy w internecie -wprowadzając ludzi w błąd? Ludzie widzą zdjęcia fotografów i spodziewają się czegoś podobnego...

Kojarzy mi się to z reklamą bazarowych lornetek oddziałów specjalnych z żółtym szkłem ...😅

Edytowane przez ignisdei

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ignisdei : badziewne fotki to nie jest problem SeeStara, tylko Facebooka, gdzie ląduje większość rzeczy, które powinny trafić do kosza. To takie "pro-eko". Nie wyrzucaj, poddaj recyklingowi na fejsie  😉

Jak z każdym zdjęciem. Można mieć fajny aparat i beznadziejne zdjęcia, a można zrobić zdjęcie niezapomniane praktycznie niczym, np. pudełkiem z otworem i kawałkiem kliszy.

Niestety reklamy prawie zawsze próbują  wmówić ludziom, że jak szympansowi kupi się Worda, to ten napisze nim niezłą magisterkę 😉. Stąd te reklamy "automatycznego teleskopu" będące obrazą inteligencji osób, którym się zdarzy je przeczytać 😉

SeeStar to nie jest złe narzędzie. Każde ma jednak swój zakres zastosowania i, nieważne, jak jest automatyczne, wiedzy nie zastąpi.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seestar właśnie nie jest problemem. Nie różni się niczym od zestawu z optyka 50mm, kamera 462mc czy podobną i montażem azymutalnym. Problemem z jakością jest po prostu to, że większość ludzi używa gotowych live stackow bez wiedzy o astrofotografii. Nie do końca dobrze wyostrzonych do tego.

Czy to źle? Nie sądzę. Niech każdy ma takie hobby jakie mu sprawia przyjemność. To jest genialny sprzęt w tej kategorii do której został stworzony, czyli szybkie i proste fotografie czy EAA. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli błąd tkwi w czynniku ludzkim. Wybaczcie- nie miałem w ręku sprzętu, ale moje wzburzenie tyczyło się wyłącznie materiału wyjściowego- mnie poprostu odrzucają, tego typu rzeczy. Może dlatego że przyzwyczajony jestem  do zdjęć na forum ,oraz do naszych prestiżowych konkursów. Ludzie na FB, publikują pokradztwa -dostają za to setki lajów, ich znajomii nieświadomie, nie mając materiału porównawczego, wychwalają takie "cuda"w niebogłosy. A to są jakieś bohomazy specjalnej troski,okrupieństwa- prześwietlone z zajechanym kontrastem, potwornym ziarnem i  do tego np. małe galaktyczki takie jak M51 są z uwagi na ogniskową, w mikroskali... Nie mam pojęcia co foce: Ważne ,że nazwa brzmi znajomo. Ja naprawdę nie mam nic przeciwko zabawie  ,ale chociaż darowaliby sobie , publikowanie tego czegoś -bo prędzej czy później Facebook wybierze dla mnie do wyświetlenia ich zdjęcia. Bo jak wiemy dobiera treści tematycznie ,do naszych zainteresowań.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że wizualnie do np M51 fajnie mieć tubę wielkości komina Titanica. Ale czy obserwacje M51 lornetką są bezwartościowe?

Podobnie jest z S50 - sprzęt ma swoje ograniczenia, ale w ich zakresie radzi sobie doskonale. I w cenie dobrej klasy okularu albo przyzwoitej lornetki mamy pudełeczko do zabrania wszędzie, nawet na pieszą wycieczkę do schroniska w górach. S50 nie zrobi zdjęć mogących powalczyć na otwartych konkursach, ale ma swoją coraz większą rzeszę użytkowników. I według mnie bardzo dobrze - więcej ludzi zainteresowanych obserwacjami astronomicznymi może w przyszłości zaowocuje większą świadomością i polepszeniem jakości nocnego nieba.

Kolega nie mający nigdy do czynienia z astronomią (choć technicznie ogólnie dość biegły) kupił jakiś czas temu S50 (za moją namową 😈 ) . Po godzinie od uruchomienia miał zdjęcie M42 takiej jakości, na jaką ja u siebie czekałem ponad rok. Wiadomo - kiedyś było inaczej, ale czy to znaczy lepiej? Najlepsze amatorskie zdjęcia dzisiaj są o niebo lepsze od najlepszych prac sprzed 10-20 lat. Ludzi fotografujących niebo jest więcej. Próg wejścia jest niższy. Czy to naprawdę takie straszne?

A co z S50 można wyciągnąć widać choćby tutaj https://app.astrobin.com/equipment/explorer/telescope/36037/zwo-seestar-s50 . Podejrzewam, że w planach już są może nieco większe urządzenia, albo z jakimś chłodzeniem. Tylko się cieszyć. 

Natomiast lajkowanie i treści w mediach społecznościowych to dla mnie jakiś wszechświat równoległy, którego nie mam zamiaru za bardzo zgłębiać 😁 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No  z pewnością po części macie rację. Starzeję się. Moje dzieciaki wyzywają mnie dla żartów, czasem dziadersem. Niegdyś konsternację wywołało u mnie go- to, w porównaniu z Dobsonem pamiętacie dyskusję?

Teraz nadeszła pora na kombajny astrofoto  vs astrograf+ laptop  + mont, ma to dla mnie-podobny wydźwięk emocjonalny, jak kiedyś spór Dobs -GoTo.

Ps. Chyba na pocieszenie  zainwestuję w dobre okulary do Capelli i nowy atlas nieba 😉

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024