Skocz do zawartości

Potrzebne porady


Rekomendowane odpowiedzi

Przez dłuższy czas miałem Syntę 8" i jako były użytkownik tego sprzętu stwierdzam, że w kupowaniu dużego Newtona do miasta nie ma większego sensu. To teleskop dedykowany do DS-ów, a pod zaświetlonym miejskim niebem tych widocznych  jest jak na lekarstwo.  Do wyjazdów zaś samochodem pod ciemne niebo bardzo zniechęcają jego gabaryty.

 

Taki teleskop jest duży, nieporęczny a przy tym waży kilkadziesiąt kilogramów. Zatem po jednym albo dwóch wyjazdach często zwyczajnie odechciewa się obserwacji i teleskop zamiast cieszyć właściciela staje się kolejnym stacjonarnym meblem, który się kurzy i zajmuje miejsce w domu. Przynajmniej tak było w przypadku moim i kilku moich znajomych. Podejrzewam, że w przypadku kobiety zniechęcenie przyjdzie jeszcze wcześniej.

 

Niskie koszty zakupu tego tego sprzętu to tylko pół prawdy, gdyż jako światłosilny teleskop wymaga wysokiej jakości, czyli drogich okularów. A jeden wysokiej klasy okular do niego (tj. taki, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości tego sprzętu) kosztuje prawie tyle co sam teleskop. Takie okulary potrzebne są co najmniej trzy co sprawia, że w oszczędnościowej wersji osprzęt do niego kosztuje co najmniej drugie tyle co tuba z montażem Dobsona. Reasumując, mając własne doświadczenia z tym teleskopem oraz z innymi konstrukcjami do miasta zdecydowanie odradzałbym zakup Newtona 8" (w tym Synty 8").

 

W zakładanym budżecie polecałbym natomiast SCT 6" na lekkim montażu AZ-4  (tak jak słusznie radzi kolega lukost), nawet używanego z giełdy albo refraktor 80ED na takim samym montażu na początek. To bardzo lekkie, mobilne i przyjazne w użytkowaniu teleskopy,  a przy tym dające wysokiej jakości obrazy - zwłaszcza wspomniany refraktor. SCT doskonale współpracuje z nasadkami bino (bez konieczności stosowania dodatkowego, degradującego obraz elementu optycznego w postaci soczewki Barlowa), co ma znaczenie zwłaszcza w mieście, gdzie w większości przypadków 90% obserwacji dotyczy Księżyca i planet. Księżyc bowiem jest prawie zawsze i jego obserwacje nie wymagają specjalnej organizacji, logistyki czy jakiegoś szczególnego wygospodarowywania potrzebnego do tych celów czasu (tak jak to jest w sesjach wyjazdowych)Nasadka bino pięknie pokazuje te obiekty, w przeciwieństwie do typowego Newtona. Zarówno SCT jak i ww. refraktor będą też mniej wymagające jeśli chodzi o okulary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy do SCT6 nie będą  konieczne dodatki w postaci dodatkowych okularów? szczerze mówiąc obserwacje  z miasta u mnie kompletnie odpadają bo nie mam do tego warunków, natomiast działka, którą mam poza miastem jest do obserwacji idealna, załamałeś mnie informacją o cenach dodatkowego okularu w tak oszałamiających cenach...

no i  liczę na obserwacje również ( w sumie przede wszystkim ) głębokiego nieba.. nie tylko księżyca i planet

waga nie jest dla mnie bardzo znacząca (słaba płeć a jednak najsilniejsza :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nową miłośniczkę nocnego nieba z Rzeszowa.

Niestety Rzeszów ostatnio wymarł w obserwacjach, jakieś 3 lata wstecz była nas dość spora grupa, dzisiaj albo każdy patrzy osobno albo zrezygnował z obserwacji. Co jakieś półtora miesiąca, jak jestem w domu i jak jest pogoda staram się zorganizować jakieś małe wypady za miasto, wtedy zbiera się nas trzech może czterech i jedziemy sobie poobserwować i pogadać. Musisz czasem zaglądać do tematu podlinkowanego niżej, to tam sie umawiamy i jak ktoś ma chęć to opisuje obserwacje. 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/294-rzeszow-i-okolice/page-8

i tu ostatnie obserwy

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8255-czas-rozruszac-rzeszow/

Co do sprzętu, to każdy z nas coś tam wie, każdy z nas ma sprzęt i myślę że całkiem niezły, więc coś tam zawsze będziesz mogła zobaczyć. Niestety nikt nie ma Synty 8"  ale są tacy co ją mieli, są za to refraktory i inne duże teleskopy. Miejmy nadzieję, że kiedyś wybierzesz się z nami w teren i zdecydujesz przez co chcesz patrzeć. Jeżeli możesz poczekać, to zaczekaj jakiś czas zanim kupisz teleskop, sprzęt nie ucieknie a kupić i sprzedać to nie jest sztuka.

 

Pozdrawiam

Amper

  • Like 1
Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nową miłośniczkę nocnego nieba z Rzeszowa.

Niestety Rzeszów ostatnio wymarł w obserwacjach, jakieś 3 lata wstecz była nas dość spora grupa, dzisiaj albo każdy patrzy osobno albo zrezygnował z obserwacji. Co jakieś półtora miesiąca, jak jestem w domu i jak jest pogoda staram się zorganizować jakieś małe wypady za miasto, wtedy zbiera się nas trzech może czterech i jedziemy sobie poobserwować i pogadać. Musisz czasem zaglądać do tematu podlinkowanego niżej, to tam sie umawiamy i jak ktoś ma chęć to opisuje obserwacje. 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/294-rzeszow-i-okolice/page-8

i tu ostatnie obserwy

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8255-czas-rozruszac-rzeszow/

Co do sprzętu, to każdy z nas coś tam wie, każdy z nas ma sprzęt i myślę że całkiem niezły, więc coś tam zawsze będziesz mogła zobaczyć. Niestety nikt nie ma Synty 8"  ale są tacy co ją mieli, są za to refraktory i inne duże teleskopy. Miejmy nadzieję, że kiedyś wybierzesz się z nami w teren i zdecydujesz przez co chcesz patrzeć. Jeżeli możesz poczekać, to zaczekaj jakiś czas zanim kupisz teleskop, sprzęt nie ucieknie a kupić i sprzedać to nie jest sztuka.

 

Pozdrawiam

Amper

jak najbardziej, aczkolwiek czuje sie trochę speszona, bo co taki żółtodziób jak ja moze zaprezentować na chwilę obecną, siedzę godzinami w atlasie i studiuje ale wszystko dopiero przede mną, jestem bardzo mile zaskoczona tyloma postami i odpowiedziami, bardzo wszystkim dziękuję i bardzo chciałabym sie w przyszłości wybrać na wspólne obserwacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy do SCT6 nie będą  konieczne dodatki w postaci dodatkowych okularów? szczerze mówiąc obserwacje  z miasta u mnie kompletnie odpadają bo nie mam do tego warunków, natomiast działka, którą mam poza miastem jest do obserwacji idealna, załamałeś mnie informacją o cenach dodatkowego okularu w tak oszałamiających cenach...

no i  liczę na obserwacje również ( w sumie przede wszystkim ) głębokiego nieba.. nie tylko księżyca i planet

waga nie jest dla mnie bardzo znacząca (słaba płeć a jednak najsilniejsza :P)

Widzisz na swojej działce Drogę Mleczną? Jesli nie to trzaba do DSów szukac miejscówki gdzies dalej.

 

Zobacz wątki o okularach dla światłosilnych Newtonów - jest ich ogromna ilość... Marzeniem każdego kto posiada taki teleskop jest okular Delos cena 1700zł, a najlepiej mieć ich kilka... Zauwaz, że posiadacze maków czy refraktorów o małej swiatłosile nie interesują się prawie tematem okularów, bo nie ma takiej potrzeby - wystarcza Kellner. Plossl lub Abbe za dwie stówy i obraz to żyleta...

 

Niemniej jednak, skoro nastawiłas sie juz na Newtona na Dobsobnie, to już nic nie zmieniaj i go kup! To może byc miłość niekoniecznie z rozsądku, ale jednak miłość :)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz na swojej działce Drogę Mleczną? Jesli nie to trzaba do DSów szukac miejscówki gdzies dalej.

 

Zobacz wątki o okularach dla światłosilnych Newtonów - jest ich ogromna ilość... Marzeniem każdego kto posiada taki teleskop jest okular Delos cena 1700zł, a najlepiej mieć ich kilka... Zauwaz, że posiadacze maków czy refraktorów o małej swiatłosile nie interesują się prawie tematem okularów, bo nie ma takiej potrzeby - wystarcza Kellner. Plossl lub Abbe za dwie stówy i obraz to żyleta...

 

Niemniej jednak, skoro nastawiłas sie juz na Newtona na Dobsobnie, to już nic nie zmieniaj i go kup! To może byc miłość niekoniecznie z rozsądku, ale jednak miłość :)

wiesz, powolutku to zbyt trudny wybór, żeby już na 100% stawiać na coś konkretnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak prościej i rozsądniej? Odpuścić na razie teleskop - nie zając, nie ucieknie a da się może powoli oswoić? Zacząć od lornetki, sprzętu łatwiejszego, chociaż niedocenianego? Nauczysz się poruszania po nieboskłonie, zasmakujesz w nocnych wycieczkach, rozpoznasz, co Ci się najbardziej podoba. Łatwiejszy będzie potem wybór sprzętu docelowego i trudniej będzie o falstart. Zdziwisz się, ile można zobaczyć przez sprzęt niewielki i niekoniecznie drogi. Stać Cię w tej chwili zarówno na niezłą  lornetkę, np.  10x50, 12x50, czy też 10 lub 12x56, jak i statyw do niej, a najlepiej także jakiś fotelik z odchylanym oparciem. Jeszcze atlasik nieba i złączka statywowa do lornetki i masz "full wypas". Nawet nie musisz wydać całej zaplanowanej kwoty.

Gdy już okrzepniesz astronomicznie, sama będziesz wiedziała, czego dalej potrzebujesz.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko ma wiele racji - lornetki są mocno niedoceniane zwłaszcza wśród osób które zaczynają przygodę z astronomią.

Sprawa jest prosta: każdy po spoglądnięciu na to i owo chciałby zobaczyć wszystko bardziej powiększone, sięgnąć 'dalej'.

 

Sam przeszedłem podobną drogę gdzie po pół rocznym posiadaniu lornetki 15x70 wszystko czego chciałem to Synta 8'' :) Gdy już nacieszyłem oczy teleskopem 8'' a potem prawie dwa razy większym wróciłem do lornetek i odkryłem je na nowo. Teraz gdybym dysponował tylko lornetką nie rozpaczałbym - to też wspaniały instrument obserwacyjny, choć do innych typów obiektów. Do tego naprawdę nie-za-stą-pio-ny jeśli dopiero poznajesz niebo.

 

Pamiętaj że na początku nawigacja teleskopem na montażu Dobsona będzie udręką, do tego trzeba się przyzwyczaić. Jeśli do tego nie znasz nieba jako tako - nerwy gwarantowane. Lornetkę posadzisz na statywie i będziesz mogła nawet bez żadnego planu przeczesywać niebo aż w oko wpadnie coś ciekawego. To ma swój urok.

 

Poważnie rozważ lornetkę choć jeśli pokusa kupna teleskopu zwycięży nie będę zdziwiony bo u mnie tak właśnie było.

 

Jeszcze jeden komentarz odnośnie Synty 8'' w wersji flex: jest mniejsza od pełnej tuby ale nie jest lżejsza! Jest cięższa z uwagi na masywny system rozsuwania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkujący zwykle mają silne ciśnienie na planety - wówczas przy niskim budżecie polecam nawet refraktor Skyluxa, bo możesz uzyskać duże powiększenia w przeciwieństwie do lornetki. W Twoim jednak wypadku, gdzie widzę zainteresowanie szerokimi polami, mgławicami to rzeczywiscie lornetka może być tym pierwszym sprzetem!

 

A tak w ogóle to zainstaluj na kompie Stellarium, Cartes du Ciel i na telefonie Cosmos Celestron Navigator. Ten ostatni mozesz także zainstalować poprzez emulator Androida komputerze, na Windowsie. Poogladaj sobie tam jak kręci się niebo, gdzie czego szukac. Ale aby wiedziec czego szukac to może kup w Empiku jakąś książkę. Pisałem juz na innym forum, ze rewelacyjna dla nowicjusza jest ta:

miesieczny_przewodnik_po_niebie.jpg

Bardzo dobra jest też ta:

atlas_nieba.jpg

 

Aaaaa.... byłbym zapomniał o najważniejszym - kup obrotową mapkę nieba i naucz się nią posługiwać. Naprawdę warto!

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Aaaaa.... byłbym zapomniał o najważniejszym - kup obrotową mapkę nieba i naucz się nią posługiwać. Naprawdę warto!

Tutaj jest "za friko" ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle, ze póki co wystarczy porad :)  prawdopodobnie zostanę przy Synta 8 (jedynie dokup okularu mnie niepokoi ale moze nie predko będę potrzebować),  na początek i tak pochłonie mi to wszystko sporo czasu, z którym jest różnie. Najlepiej chciałoby sie od razu miec wszystko, zobaczyć cały kosmos i do tego robić piękne zdjecia...  nie ma sie co oszukiwać, że finansowo jest to nie możliwe , a takze i czasowo, gdzie brakuje wiedzy i doswiadczenia (może na starośc nadrobię :P) 

Jeszcze trochę się podszkole, posiedzę na Stellarium, a póżniej powazne zakupy///

 

Bardzo wszystkim dziekuję za odpowiedzi i wiele cennych uwag, pozdrawiam wszystkich serdecznie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

Nikt  tu nie zapytał o jedną rzecz -mianowicie jakich oczekujesz widoków przez ten teleskop?

Bo  nie będą takie jak np. tu  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8156-konkurs-astrofotografia-miesiaca-forum-astronomicznego-sierpien-2015r/

Pozdrawiam W

Ps:gdzieś tu był taki symulator widoków przez teleskopy w wizualu,może ktoś podrzuci gdzie bo ja nie mogę tam trafić.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

Nikt  tu nie zapytał o jedną rzecz -mianowicie jakich oczekujesz widoków przez ten teleskop?

Bo  nie będą takie jak np. tu  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8156-konkurs-astrofotografia-miesiaca-forum-astronomicznego-sierpien-2015r/

Pozdrawiam W

Ps:gdzieś tu był taki symulator widoków przez teleskopy w wizualu,może ktoś podrzuci gdzie bo ja nie mogę tam trafić.

ha, widzialam te zdjecia sa niesamowite, absolutnie sie na takie widoki nie nastawiam, stanowczo za wysokie progi:)

p.s taki symulator bylby przydatny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze zawrócę Wam głowę, duża przepaść w jakości DS-ów między 

Synta-N-130/900-EQ-2-(SK1309EQ2)     a synta 8? ogromna różnica cenowa, to są dwie opcje , które biorę pod uwagę, nie wiem czy opłaca mi się oszczędzić te kilka stów

Wpisz w google np. "astronomy  m57 sketch" lub obiekt który cie interesuje. Większość rysunków jest dobrze opisana, jakim teleskopem, okularem, w jakich warunkach....

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto iść w teleskop 1309EQ2 dla zaoszczędzenia pieniędzy. Jeśli już wolisz "statywowy" teleskop od teleskopu na Dobsonie (Synta 8"), zdecydowanie warto dołożyć do sprawdzonego modelu 15075EQ3. W porównaniu do 1309EQ2 - większa i lepszej jakości optyka, wyciąg, szukacz, stabilniejszy i bardziej rozwojowy montaż EQ3 czyli gwarantowana satysfakcja. Jeśli już się zdecydujesz na 15075EQ3, wybierz statyw w wersji ze stalowymi nogami - jeszcze stabilniejszy i lepiej tłumi drgania. Jeśli wolisz pozostać przy Dobsonie, to nie oszczędzaj kupując Dobsona 6". To również jest technologiczny krok w tył w porównaniu do Synty 8" w dziedzinie konstruowania teleskopów...

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nową miłośniczkę nocnego nieba z Rzeszowa.

Niestety Rzeszów ostatnio wymarł w obserwacjach, jakieś 3 lata wstecz była nas dość spora grupa, dzisiaj albo każdy patrzy osobno albo zrezygnował z obserwacji.

 

Niektórzy po prostu się przeprowadzili gdzieś daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Cześć,

Jesteś z samego Rzeszowa lub okolic w promieniu do 20 km od centrum miasta? Jeśli tak to daruj sobie Syntę 8" - jest duża, ciężka i nieporęczna. Z miasta mniej zobaczysz na niebie niż ja zwykłą lornetką 10x50. Z planet teraz na niebie to kicha. Masz możliwość podjechać do Kolbuszowy (okolice)? Możemy się umówić na obserwy na weekend. Popatrzysz sobie przez refraktor 107 mm i SCT 8". Choć ja na Twoim miejscu brałbym maka 127 lub refraktor 120/600 na AZ4. SCT 6" jest ok, kiedyś miałem tą tubkę, mała zgrabna na planety i podstawowe DS się nada, ale ma małe pole widzenia. Nie zobaczysz Kwintetu Stephana ale na niebie są setki łatwiejszych obiektów. Ale na pewno nie z miasta.
Sensowne widoki DS są od 8" w zwyż...ale to wymaga wyjazdów pod dobre niebo nawet 50 km poza miasto, żeby coś tam więcej zobaczyć niż malutką chmurkę. Znajdowanie słabszych obiektów wymaga co najmniej dobrej znajomości nieba...ale tego nauczysz się z czasem z kolejnymi obserwacjami.

 

Innymi słowy wstrzymaj się z zakupem teleskopu do czasu obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy daje 2x za małe obrazy, a drugi 2x za ciemne.

Stellarium daje natomiast zbyt rozmazane gwiazdki. Księżyce takiego np. Jowisza to igiełki w porównaniu z tarczą planety, a w Stellarium to jakieś kropy na połowę jego tarczy... Zdecydowanie wole Cartes du Ciel i wspomniany Cosmos Celestron Navigator na Androida.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stellarium w pliku ze "skórkami" wystarczy podmienić obrazek PNG gwiazdki star16x16 na jaki się chce i masz gwiazdki jak igiełki, z czterema spajkami, z sześcioma lub nawet uśmiechnięte słoneczka możesz sobie wstawić. :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! A są może gdzieś w necie gotowe zamienniki, czy sam je muszę wydziergać w corelu? :)

 

EDIT - już po sprawie - przerobiłem w photoshopie! :) To działa!!!

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)