Skocz do zawartości

Letni zlot FA w Bieszczadach?

lukost

Termin zlotu  

24 użytkowników zagłosowało

1. 1. zlot w Bieszczadach powinien odbyć się w okolicy nowiu:

• poprzedzajacego zlot zatomski
      15
    • kolejnego po zlocie zatomskim
      9

Rekomendowane odpowiedzi

BTW O:-)

Łukasz!  Tak się zastanawiam: czy nie chciał byś zamiast filii robić/współtworzyć  np. zlotów południowych FA w sierpniu w okolicy Perseidów powiedzmy? Zwykle w sierpniu spędzam tak wakacje!

Jest wielu użytkowników, którzy chętnie by dołączyli. Wielu południków żałuje, że nie może jechać do Zatomia –wielu zaś północników by wyskoczyło w góry!  Wtedy byłby tylko jeden zlot południowy np. w Wetlinie (taki rodzinny)  i dwa Zatomskie profesjonalne!

Wynajęlibyśmy lokal; na kilkanaście-może kilkadziesiąt miejsc. Reklamowalibyśmy zlot  banerem, nawiązalibyśmy kontakt z lokalnymi władzami itp. ??? Co Ty na to??

Jak już pisalem, pomysł co do zasady jest fajny - faktycznie wiele osób z południa Polski do przyjazdu na zlot do Zatomia zniechęca po prostu odległość i związane z tym koszty (paliwo, bramki na autostradach itd.) - tym bardziej, że fantastyczne niebo mają znacznie bliżej.

Termin sierpniowy wydaje się być optymalny, choć pod uwagę brałbym też październik - jesień w Bieszczadach jest przepiękna, noce są długie, na połoninach jest zdecydowanie luźniej, a w ośrodkach taniej (można liczyć na jakieś rabaty). 

Widzę to mniej wiecej tak: wskazujemy ośrodek (wstępnie rezerwując jakąś tam pulę miejsc) i termin, robimy listę chętnych (zamykaną na ok. dwa tygodnie przed zlotem), a rezerwacje i płatności każdy realizuje we własnym zakresie. Ze swej strony mógłbym służyć pomocą logistyczno - dydaktyczną: wytłumaczyć jak dojechać, przeprowadzić pokazy nieba dla dzieciaków, przywieźć i udostępnić swój sprzęt, zorganizować jakieś ognicho, prelekcję itp. 

Ignis, nie obraź się, ale nie chcę być organizatorem zlotu w stylu zatomskim (czyli odpowiadać za tzw. całokształt i sprawny przebieg całej imprezy) - ja też jadę tam wypocząć. :)  

Jako bazę można wziąć pod uwagę ten ośrodek: http://www.podmalymjaslem.infoturystyka.pl/ i kilka innych, położonych w tym rejonie: https://www.google.pl/maps/place/Gospodarstwo+agroturystyczne+Pod+Małym+Jasłem/@49.192924,22.363701,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x473bfc56a0769133:0xcc4ea3f9c207a780

Najpewniej pojadę tam w październiku i obadam sytuację na miejscu. Wstępny rekonesans wypadł w miarę pozytywnie - budynki są oddalone od drogi głównej, położone dość wysoko, a w bezpośredniej bliskości nie widziałem żadnego potoku - więc nie powinny zalegać tam mgły. Pewien mankament to obcięte południe, więc pojeżdżę jeszcze pewnie po okolicy i poszukam alternatywy.     

Zapraszam do dyskusji na temat terminu, miejsca oraz formy (i oczywiście sensu zorganizowania) ewentualnego zlotu bieszczadzkiego.

• Like 5

Rodzinny? W jakim sensie? Kto chciałby przyjechać sam - ok, kto z żoną/ kochanką/dziećmi lub wszystkimi naraz - też ok. 

Bazuję na słowach Roberta:

Wtedy byłby tylko jeden zlot południowy np. w Wetlinie (taki rodzinny)  i dwa Zatomskie profesjonalne!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | X-Cel LX 25mm | Morph 17,5 mm | Morph 12,5 mm | X-Cel LX 9mm | Moon, CLS, UHC | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Chodzi o to że, góry zawsze przyciągają nie tylko miłośników astronomii ale też ich rodziny, nie do końca lubiące wpatrywać się w niebo, dlatego użyłem słowo "rodzinny" ponieważ jest to okres urlopowy i wielu z nas wyjeżdża z rodzinami w góry. Z mojej strony oczywiście nie narzucam żadnego wymogu możecie przyjechać też sami...jak kto chce. Łukasz jeżeli nie czujesz się na siłach z organizacjaą zlotu mogę załatwiać to na odległość.. mam pewne doświadczenie.. ;-) co do terminu to na pewno sierpień jest to okres wakacyjny ja często wypoczywam w sierpniu w górach. Mamy zlot wiosną drugi zlot jesienią będzie to więc zlot letni. Poza tym są piękne perseidowe noce.. upieram się przy sierpniu!

Jakieś tubki i rurki...

Nas "południowców=górali" w wakacje zwykle przyciąga morze, najczęściej - to bardziej południowe - bo cieplejsze.

Ja też jeżdżę tylko nad morze, może być bałtyckie 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  🙂
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Łukasz jeżeli nie czujesz się na siłach z organizacjaą zlotu mogę załatwiać to na odległość.. mam pewne doświadczenie.. ;-) co do terminu to na pewno sierpień jest to okres wakacyjny ja często wypoczywam w sierpniu w górach. Mamy zlot wiosną drugi zlot jesienią będzie to więc zlot letni. Poza tym są piękne perseidowe noce.. upieram się przy sierpniu!

Na siłach to może bym się i czuł, ale - jak pisałem - wolałbym, by było to spotkanie nieco inaczej pomyślane niż Zatom: każdy organizuje sobie czas w ciągu dnia we wlasnym zakresie (i wyżywienie też, bo czasem trudno przewidzeć, ile czasu zejdzie na górską wycieczkę), a wieczorami spotykamy się na obserwacjach lub - w razie niepogody - rozwijamy kontakty towarzyskie, palimy ognisko, słuchamy prelekcji itd.

Co do terminu - można zrobić ankietę wśród potecjalnie zainteresowanych przyjazdem.  

Zerknąłem szybko na kalendarz i w przyszłym roku nów Księżyca wypada 2 sierpnia (wtorek), 1 września (czwartek) i 1 października (sobota) To jakbyśmy chcieli celować ze zlotem satelitarnym w okolicach nowiu. 

Trzeba też jeszcze zlot jesienny w Zatomiu jakoś umieścić w kalendarzu.

jolo-astrojolo.png

O widzisz, znajomość terminu jesiennego Zatomia 2016 to sprawa kluczowa.

No chyba nie będzie wyjścia i trzeba będzie zorganizować zlot ,,przełomowy" :D  wrzesień/październik 29.09 - 02.10 - nów 01.10.

TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Rozumiem że to ankieta informacyjna..i nie narzuca żadnych konkretów? Jeśli zlot odbędzie się po zlocie w Zatomiu (w październiku)  ja na nim nie wezmę udziału i nie podejmę się organizacji. Po za tym dwa zloty marzec/kwiecień i wrzesień/październik wpisały się już w nasz harmonogram życiowy ;) Nie ruszę za nic w świecie tych terminów.

czerwiec/lipiec  to jeszcze białe noce, październik/listopad to deszcze i chmury -proszę zastanówcie się nad tym bezsensem późnojesiennego terminu!  

Sierpień jest idealny: Okres urlopowy, Perseidy, Sezon turystyczny w górach, ciepło=pogoda.

Jakieś tubki i rurki...

Ignis, ankieta ma charakter informacyjny i służy rozeznaniu preferencji potencjalnych zlotowiczów; terminów zlotów zatomskich nikt nie zamierza ruszać - zobacz, w jaki sposób zostało sformułowane pytanie. 

A październik w Bieszczadach jest często lepszy pogodowo niż lato... (znane z autopsji)

Ankieta jest dla mnie trochę niekonkretna - bo nie znam terminu zatomskiego.

Gdyby okazało się, że zlot w Zatomiu jest na początku września, optowałbym za październikiem. Gdyby Zatom wypadał na początku października, oczywiście nie optowałbym za listopadem, tylko za wrześniem.

Jak głosować, Panie Moderatorze, jak głosować? ;)

Co do sierpnia, oczywiście możemy spróbować się zgadać, ale lepiej to chyba wychodzi kolegom ze Śląska, gdzie jest wprost mowa o astrowczasach (łatwiej zgrać tego rodzaju sierpniowy wyjazd z planami rodzinnymi).

Marek, masz rację - jest niekonkretna, ale pytania nie dało się inaczej sformułować, z uwagi na brak konkretnych informacji co do terminu jesiennego Zatomia 2016.  Poza tym - co podkreślam po raz kolejny - zlocik bieszczadzki w żaden sposób nie ma konkurować ze zlotem "głównym", tylko stanowić jego uzupełnienie.

Chodzi co do zasady o to, czy to ma być zlot letni, czy raczej jesienny.

Oczywiście wyniki ankiety - choć niewiążące - na pewno zostaną wzięte pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.   

Sierpień jest idealny: Okres urlopowy, Perseidy, Sezon turystyczny w górach, ciepło=pogoda.

Tak, ale jeśli zlot ma być w okolicach nowiu (1-4.09) to trudno mówić o Perseidach.

• Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | X-Cel LX 25mm | Morph 17,5 mm | Morph 12,5 mm | X-Cel LX 9mm | Moon, CLS, UHC | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

.

To zapytam może Roberta wprost: jesienny Zatom 2016 widzisz na początku czy końcu września?

Ja jestem za końcem września, od 01 do 05.09 nie mogę się ruszyć z pracy :(

• Like 1

Zlot powinien się odbyć 29 września -2 października ja tą imprezę dogrywam odpowiednio wcześniej  (czwartek to pierwszy września nasze dzieci i dzieci z Drawna miały by  więc problem a pokaz musi się odbyć bo to tradycja)

Jakieś tubki i rurki...