Skocz do zawartości

C/2014 E2 (JACQUES) - polujemy na nową jasną ;-)


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Na sąsiednim forum nasz Kolega Wimmer podał informację o nowej jasnej komecie o dźwięcznej nazwie JACQUES, a w pełnym brzmieniu: C/2014 E2 (JACQUES).

No to chyba będzie polowanie :)

post-476-0-50244300-1394829820_thumb.jpg

 

Efemerydy - http://scully.cfa.harvard.edu/cgi-bin/returnprepeph.cgi?d=c&o=CK14E020

 

http://www.refek.de/temp/c2014e2_august2014_2.jpg

c2014e2_august2014_2.jpg

  • Like 7

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyczytowuję" w Internecie zdziwienie wielu ludzi. Kometę dziś oceniano na 11,2 mag.
Czytam: Komety odkrywa się zazwyczaj przy 14-15 mag. A tu proszę, obiekt dostępny dla amatorskiego teleskopu, i - bach - nagle odkrycie, bo nikt wcześniej jej nie widział. Piszą, że gdyby to było na północnej półkuli, to już dawno by ją odkryto, że są jakieś kłopoty z obserwatorium Siding-Spring.

Tak czy siak, na przestrzeni najbliższych miesięcy kometa "wleci na nasze niebo" :)

  • Like 2

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperam po necie, i na razie nic. 
Ale spokojnie, odkryli ją dopiero wczoraj. Na stronie NASA widziałem, że jasność określono na podstawie 56 raportów z obserwacji. Pewnie w ciągu najbliższych dni ludzie się porządnie za nią wezmą :)

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa wydaje się być całkiem ciekawym obiektem. Niestety, w momencie przejścia przez peryhelium będzie się znajdować niemal dokładnie po przeciwnej stronie Słońca co Ziemia.

Być może uda się ją od nas dostrzec w kwietniu, choć będzie wtedy świecić wieczorami nisko nad południowo zachodnim horyzontem. Powinna w tym czasie mieć jasność rzędu 10 mag. Później kometa będzie na niebie blisko Słońca i warunki do obserwacji będą ciężkie. Dopiero pod koniec lipca, albo początkiem sierpnia powinniśmy znów ją odnaleźć, tym razem na niebie porannym. Jej jasność powinna wtedy przez kilka tygodni utrzymywać się na poziomie rzędu 8 mag, a warunki do jej obserwacji ze słabych szybko staną się bardzo dobre.

 

Warto śledzić informacje na temat tej komety. Jeśli okaże się, że to stara kometa długookresowa, to może być znacznie jaśniejsza od tego, co napisałem wyżej.

 

 

Co do komet to nie ma się, co tak, zachwycać

Dlaczego? Te jasne (jak np. C/2013 R1 (Lovejoy) kilka miesięcy temu) są znacznie bardziej atrakcyjne od większości obiektów mgławicowych świecących na naszym niebie a i do ich podziwiania wystarcza zwykła lornetka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kometa C/2014 E2 (Jaques) jest zauważalnie jaśniejsza od pierwotnych przewidywań. Obecnie jej jasność oceniana jest już na 8-9 mag i o ile pogoda pozwoli, w najbliższych dniach (zanim Księżyc zacznie na dobre przeszkadzać) powinno udać się ją od nas dostrzec wieczorami niewysoko nad południowo zachodnim horyzontem.

Wygląda na to, że w sierpniu będzie ona ładnym obiektem lornetkowym, a być może w dobrych warunkach da się ją dostrzec gołym okiem...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Aktualnie kometa znajduje się blisko Słońca i nie da się jej obserwować z Ziemi, choć jej jasność (z Ziemi) to około 6-7 mag.

Kometa jest za to doskonale widoczna na zdjęciach z sondy STEREO-B. Rob Kaufman zamieścił dziś taką animację, powstałą na podstawie tych zdjęć:

E2inSTEREOHI2A02July201410-09-21to20-09-

Warkocz komety rozciąga się tu na ponad 40 stopni!!! Sama kometa ma jasność rzędu +2 mag. Wynika to z faktu, że kometa znajduje się po drugiej stronie Słońca niż Ziemia, a po tej samej, co STEREO. W wyniku tego, kometa jest jakieś 5 razy bliżej od sondy niż od Ziemi.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że wszyscy o niej zapomnieli  ;)  A na animacji prezentuję się bosko i ten warkocz , no to czekamy aż pojawi się u nas  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest teraz jakieś 0.3-0.4 AU od sondy STEREO, a pod koniec lipca jej odległość od Ziemi będzie wynosić około 1.1 AU. Co więcej kometa będzie wtedy już dalej od Słońca więc i warkocz będzie pewnie słabszy i krótszy. Co prawda pod koniec sierpnia kometa znajdzie się 0.56 AU od Ziemi, ale do tego czasu znacznie oddali się już od Słońca.

 

W trzeciej dekadzie lipca, kiedy będzie ją już można od nas obserwować, jej jasność będzie prawdopodobnie wynosić około 5-6 mag. Podejrzewam, że na przejrzystym niebie da się dostrzec najjaśniejszą część jej warkocza (o długości może 1-2 stopni).

Najlepsze czeka nas prawdopodobnie w pierwszej dekadzie sierpnia. Kometa powinna wtedy ciągle mieć 5-6 mag, a na ciemnym niebie w lornetce być może będzie widać długi na kilka stopni, choć raczej niezbyt jasny warkocz. W drugiej dekadzie sierpnia mocno będzie przeszkadzał Księżyc, a w trzeciej dekadzie sierpnia kometa będzie już dość daleko od Słońca, przez co jej warkocz będzie jeszcze słabszy (choć nadal na ciemnym niebie pewnie będzie go widać w lornetce).

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku to taki żarcik z mojej strony, który kiedyś poddał mi mój sąsiad, kiedy stawiałem pierwsze kroki w obserwacji komet to sąsiad zażartował i tak mi powiedział zamiast iść na kobiety to wychodzisz obserwować komety i tak mi to utkwiło w głowie zdanie :D .

W sumie, czemu nie komety to tak samo piękne jak nasze kobiety, ja nie mam, jestem wolny w sumie nie za bardzo chce mi się szukać kobiet, wolę jednak komety i nasz Wszechświat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie Ty jeden. W 2000 roku sekcja obserwacji kobiet (czyli SOK) pojawiła się w PTMA podczas jakiejś narady przed wyjazdem na "Kudły". :) ;)

 

 

Ja mam akurat odwrotne efekty polowania (chociaż z wielkimi łowami już skończyłem) to komet w żaden sposób nie potrafię wyczaić na niebie. Z Ziemiankami idzie mi o wiele lepiej...

A swoją drogą Koledzy mimo Waszych niezaprzeczalnych sukcesów w SOK bardzo Wam współczuję ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://astrohawkeye.blogspot.com/2014/04/c2014-e2-jacques-umiarkowanie-jasna-kometa-latem-2014-roku.html?m=1

Polowanie czas zacząć.

A gratis mamy Wenus. O 3:00 kometa zbliża się do wysokości 10° nad horyzontem a 25 lipca będzie 18° nad nim ma koło 6mag.

Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astrohawkeye.blogspot.com/2014/04/c2014-e2-jacques-umiarkowanie-jasna-kometa-latem-2014-roku.html?m=1

Polowanie czas zacząć.

A gratis mamy Wenus. O 3:00 kometa zbliża się do wysokości 10°

To ja mam już prawie całkowicie widno :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że widno ale można próbować. Jak nie to czekamy na sierpień wtedy będzie lepiej. Ja przy okazji jakiejś całonocnej sesji spróbuję.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, z punktu widzenia północnika, dobry czas na polowanie na kometę zacznie się w okolicach 25.07.

W okolicy 1:40 kometa będzie już około 10° nad północno-wschodnim horyzontem, Księżyc nie będzie przeszkadzał, a Słońce będzie więcej niż 15° pod horyzontem.

Teoretycznie można próbować ją łapać już teraz, ale w razie niepowodzenia warto mieć na uwadze, że warunki będą się bardzo szybko poprawiać niemal z dnia na dzień. Za 10 dni przy czystym niebie złapanie komety w lornetce nie powinno stanowić większego wyzwania.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, z punktu widzenia północnika, dobry czas na polowanie na kometę zacznie się w okolicach 25.07.

W okolicy 1:40 kometa będzie już około 10° nad północno-wschodnim horyzontem, Księżyc nie będzie przeszkadzał, a Słońce będzie więcej niż 15° pod horyzontem.

 

Można tylko boję się, że blask od morza wszystko zniweczy - Słonko do połowy sierpnia w morzu wstaje ::) :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na fotki lub potwierdzenie widoczności. A kometa ciekawa bo odkryto ją jak była na tyle jasna że widoczna była z sprzętów jakimi dysponuje część amatorów takich jak my.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapana!

Dziś około 2:40 wystawiłem lornety na balkon. Niebo już jaśniało (Słońce 10-11° pod horyzontem), ale kometa była w bardzo łatwym do zlokalizowania miejscu, dokładnie między dwiema 5,5-magowymi gwiazdami, niecałe półtora stopnia powyżej ? Aurigae Tauri.

Nie wyskoczyła od razu w 15x70, ale po paru(nastu) sekundach była oczywista. Widać ją było jako maleńką rozmytą gwiazdkę, delikatnie jaśniejącą ku centrum - taka nieco mniejsza i bledsza wersja M15 (bledsza głównie ze względu na dość jasne tło). Dość łatwa również w 10,5x70, w 7x50 sprawiła mi już nieco problemów.

 

Całości wrażeń dopełniły piękne okoliczności przyrody, z przepięknym sierpem Księżyca, na którym powoli zaczyna zatapiać się w cieniu Zatoka Tęczy, z Plejadami i Hiadami w bezpośrednim sąsiedztwie Srebrnego Globu i z wyraźnymi obłokami srebrzystymi, widocznymi w niektórych miejscach powyżej 30° nad horyzontem.

 

Warto było wstać o tak nieludzkiej porze :)

 

EDIT:

A niecałą godzinę później pokazała się jeszcze Jutrzenka - ech, dawno nie widziałem tej ślicznotki...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Ale tak sobie patrzę w Stellarium i wychodzi mi na to, że należy jej szukać 1,5 stopnia nad ? Tau  ;)  Czy może coś poknociłem?

Wojtku, racja! Poprawiłem...

Tak to jest jak gwiazdozbiory mają wspólne gwiazdki... Człowiek widzi taką niesforną Betę i przypisuje do tej konstelacji, którą ma akurat w głowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Miałem okazję zapolować na kometę dzisiaj rano.

Warunki atmosferyczne były super, nawet przy horyzoncie.

Obserwację utrudniało tylko szybko jasnące niebo.

Kometę w takich warunkach oceniłem na niepewne 7mag przy powiększeniu 40-krotnym (8").

 

C/2014 E2 (Jacques) - 2014.07.23 (00:05 UT):
m1=7.0:, Dia.=2', DC=7 ... FST=6.0mag - 8" Newton @ 40x

 

Fotka 5x110sec:

10dtftv.jpg

 

Pozdrowienia

m.m.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3:04 kometa widoczna z Ostrowa Wielkopolskiego synta 6" oraz ledwo widoczna w lornetce 10x50. Panastars na wiosnę w refraktorze 70/700 bardziej mi się podobała choć ogon mniejszy.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie także udało się ją przed chwilą zaobserwować. Warunki nie były idealne. Niebo niby czyste ale jakby lekko przymglone. Do tego to jednak gdańskie niebo a nie wiejskie.

 

Znalazłem ją około 2-2,5 stopnia nad "drabinką" w Woźnicy. W lornetce 10x50 nie udało się. W 15x70 coś widziałem ale nie miałem 100% pewności. W 28x110 nie było najmniejszych wątpliwości :D

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Obserwowałem wczoraj tymczasowo najjaśniejszą kometę na niebie.

Przy średnich warunkach obserwacyjnych (mgła) oceniłem kometę na zaledwie 7.5mag.

Obserwację lornetką 10x50 nie próbowałem, chociaż wiem że z trudem powinna być widoczna.

 

C/2014 E2 (Jacques) - 2014.07.31 (23:55 UT):
m1=7.5, Dia.=4', DC=7 ... FST=6.2mag - 8" Newton @ 40x

 

Fotka (16x150sec):

hvaqup.jpg

 

Pozdrowienia

m.m.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024